Mariánské Lázně (12.8.2013)

Druhé největší české lázeňské město leží v hlubokých lesích západních Čech a je vyhledávané lázeňskými hosty zejména pro svůj klid, množství minerálních pramenů i zeleně nejen v okolí, ale i ve městě. V současné době zde žije téměř 14 000 obyvatel. Městem jsou Mariánské Lázně od roku 1865. Od roku 1952 tvoří páteř městské dopravy trolejbusy, které tehdy nahradily tramvaje.

V letech 2011-2012 proběhla celková modernizace vlakového nádraží i přednádražního prostoru. Vznikl zde důstojný terminál městské i příměstské dopravy.
Druhé největší české lázeňské město leží v hlubokých lesích západních Čech a je vyhledávané lázeňskými hosty zejména pro svůj klid, množství minerálních pramenů i zeleně nejen v okolí, ale i ve městě. V současné době zde žije téměř 14 000 obyvatel. Městem jsou Mariánské Lázně od roku 1865. Od roku 1952 tvoří páteř městské dopravy trolejbusy, které tehdy nahradily tramvaje. Od roku 2012 mají Mariánské Lázně také důstojně zrekonstruované vlakové nádraží, které je vstupní branou pro turisty od Plzně i od Chebu, kteří přijedou vlakem po právě zmodernizované koridorové trati. V přednádražním...
Původně předváděcí trolejbus Škoda 24Tr z roku 2003 na lince 5 u Hlavního nádraží. Pětka spojuje ve všední dny nádraží s centrem města. O víkendu tu jezdí pouze linka 7.
Zrenovovaná nádražní budova obsahuje také elektronické panely s odjezdy autobusů městské i příměstské dopravy.
Nový dopravní terminál u vlakového nádraží nezapře rukopis architekta Kotase. Jen škoda, že honosné sloupy pro trolejové vedení financované z evropských dotací již zřejmě za pár let osiří.
Zastávkové jízdní řády trolejbusů u vlakového nádraží. Linka 7 nahrazuje večer a o víkendech obě hlavní linky 3 a 5. Pro zajištění spojení k nákupní zóně poblíž centra města jezdí vybrané spoje linky 7 i ve všední dny. Část linky v blízkosti nákupní zóny je vedena úsekem bez trolejí, využívá se zde přídavných naftových agregátů nových trolejbusů.
Obě trolejbusové linky od nádraží (5 a 7) tedy jedou do centra (zastávky Centrum nebo City Service), kde některé spoje končí a zbytek pokračuje po polokružní trase vzhůru do centra lázní - sem je přístup ostatních vozidel značně omezen. Po centrálním okruhu jezdí i zbylé trolejbusové linky 3 a 6. Zatímco trojka je páteřní - ze všech linek má nejkratší intervaly (cca 12 minut ve špičce a 20 minut mimo ní), linka 6, která míří do vzdálené Velké Hleďsebe, má intervaly nejdelší (cca 30 minut ve špičce) s tím, že večer a o víkendu místo ní jezdí autobus č. 16. Kromě linky 16 jsou do...
Každá zastávka u vlakového nádraží je také vybavena elektronickým panelem s aktuálními příjezdy spojů (dle jízdního řádu).
Na části osobních vlaků jezdí (byť pod elektrickým vedením) nové svižné nízkopodlažní motorové jednotky Pesa (RegioShark). Koridorová trať mezi Plzní a Chebem prošla nedávno důkladnou modernizací.
Návštěva skromného, ale udržovaného a poměrně moderního trolejbusového provozu proběhla cca měsíc před rozhodnutím vedení města o postupném útlumu trolejbusové dopravy v Mariánských Lázních, který by měl skončit cca v roce 2017 z důvodu údajně příliš vysokých nákladů na provoz a údržbu, nízké obsazenosti a také vzhledem k faktu, že dnešní autobusy jsou podstatně ekologičtější než dříve. Nic naplat, že vozový park sestává většinou z nových nízkopodlažních trolejbusů i že přednádražní prostor prošel nedávno důkladnou rekonstrukcí včetně trolejbusové tratě. Útlum trolejbusů také bude znamenat...
Po jednosměrné okružní trati přes historické lázeňské centrum jezdí všechny trolejbusové linky, část spojů je však ukončena již pod kopcem v zastávce City Service. Nedaleko odtud kdysi vedla odbočná trať k Lesnímu prameni.
Škoda 24Tr Citelis tvoří počtem 5 kusů základ vozového parku v Mariánských Lázních. Dodány byly v roce 2006.
Bývalé obratiště trolejbusů Lesní pramen severozápadně od centra, kam přestaly trolejbusy zajíždět v roce 1996.
Místo dvou starších trolejbusů Škoda 14Tr zakoupil zdejší dopravce v roce 2012 o něco novější modernizované trolejbusy stejného typu z Plzně.
Páteřní linka 3 poblíž zastávky Goethovo náměstí při objezdu historického centra. Trojka jezdí ve špičkách cca každých 12 minut do čtvrti Úšovice (konečná zastávka Antoníčkův pramen) jihovýchodně od centra.
A ještě druhý ex-plzeňský trolejbus před lázeňskými domy nad hlavní kolonádou. Kromě těchto dvou vozů jsou všechny ostatní trolejbusy nízkopodlažní.
Obratiště City Service, kde je ukončena část spojů MHD. Odtud se dostanete do jakékoli části města.
Konečná zastávka Antoníčkův pramen, kde končí páteřní linka 3 i linka 7, která o víkendu a večer nahrazuje linky 3 a 5 a obsluhuje většinu zastávek MHD v Mariánských Lázních. Zastávku odtud leží sídlo zdejšího dopravce.