Hanácká metropole byla v roce 2014 obohacena o novou tramvajovou trať, díky které má zdejší tramvajový systém již 7 linek. Nová trať vznikla v jižní části města a na stávající síť se napojuje poblíž zastávky Tržnice na jižní trať spojující Hlavní nádraží s centrem. Nové koleje vedou podél nového nákupního centra Šantovka a končí kolejovým přejezdem v zastávce Trnkova. Kvůli tomu musela Olomouc pořídit obousměrné tramvaje, které by mohly po nové trati jezdit. Obratiště zde nevzniklo, protože je v plánu trať dále prodloužit do zdejšího sídliště. Samozřejmostí jsou elektronické ukazatele odjezdů na všech nových zastávkách.

Nová tramvajová trať vede na jih Olomouce a končí tímto kolejovým přejezdem, na kterém se za zastávkou Trnkova obracejí linky 3 a 5.
Hanácká metropole byla v roce 2014 obohacena o novou tramvajovou trať, díky které má zdejší tramvajový systém již 7 linek. Nová trať vznikla v jižní části města a na stávající síť se napojuje poblíž zastávky Tržnice na jižní trať spojující Hlavní nádraží s centrem. Nové koleje vedou podél nového nákupního centra Šantovka a končí kolejovým přejezdem v zastávce Trnkova. Kvůli tomu musela Olomouc pořídit obousměrné tramvaje, které by mohly po nové trati jezdit. Obratiště zde nevzniklo, protože je v plánu trať dále prodloužit do zdejšího sídliště. Samozřejmostí jsou elektronické ukazatele odjezdů...
Konečná zastávka nové trati "Trnkova" je zároveň přestupní zastávkou na autobusy směřující dále na jih, kam by časem měla být prodloužena i tato tramvajová trať.
Nová trať vede také kolem nového obchodního centra Šantovka. Právě tato zastávka dodává novým tramvajím většinu potřebných cestujících.
V rámci výstavby OC Šantovka vyrostla také lávka pro pěší nad novou tramvajovou křižovatkou, kde se nová trať napojuje na stávající tramvajovou síť.
V interiéru nových obousměrných tramvají určených pro linky směřující na novou trať kolem Šantovky nechybí ani informační LCD displeje. Většina sedadel je uspořádaných podélně. Sedačky určené pro potřebné mají odlišenou barvu potahu.
I v poslední době pokračovala obnova vozového parku autobusů polskými Solarisy. V roce 2014 jich do Olomouce dorazilo pět.
Článkové tramvaje Astra a Trio jezdí hlavně na linkách do Nové Ulice a do Neředína kolem Tržnice.
Pro nové linky 3 a 5 ukončené na kolejovém přejezdu bylo zakoupeno 14 tramvají Vario LF plus/o, které jezdí vždy spřažené ve dvojicích, protože tyto vozy mají sice dveře na obou bocích, ale řidičské stanoviště pouze na jednom konci. Poněkud atypicky uspořádaný interiér se vyznačuje naprostou většinou sedaček umístěných podélně. Nízkopodlažní je vždy střední část vozu. O víkendu, kdy proběhla návštěva Olomouce, už na tramvajových kolejích nepotkáte nic jiného než nízkopodlažní tramvaje, buďto tříčlánkové vozy Astra, resp. Trio a nebo modernizované "wany" Vario LF v různých...
Prostoru před olomouckým hlavním vlakovým nádražím dominuje souhrnný elektronický panel s odjezdy všech spojů MHD dobře viditelný i zdálky. Před nádražím zastavují také příměstské linky.
Na jednotlivých označnících pak najdete tyto menší elektronické panely. Jsou jimi vybaveny všechny významné tramvajové zastávky a také všechny zastávky na nové trati do Trnkovy ulice. V běžném víkendovém provozu se na většině tramvajových linek svezete modernizovanými sólo vozy Vario LF.
Další z velkoplošných reklam na kvalitní olomouckou MHD po vzoru průběžných propagačních kampaní ve Vídni.
Trio na lince 7 na konečné Neředín, krematorium. Jezdí odtud také linka 2 přes historické centrum Olomouce. Využít lze i městské a příměstské linky zařazené do systému IDSOK.
V roce 2013 byl nahrazen dožívající minibus SOR tímto v ČR unikátním Solarisem Alpino. Jezdí na méně vytížených linkách. Je dlouhý jen 8,6 metru.
I v městské dopravě hrají díky integrovanému systému IDSOK nemalou roli také příměstské linky, jejichž hlavním provozovatelem v okolí Olomouce je ARRIVA MORAVA. Ta v poslední době nakoupila vozy různých značek. Například 15metrové Solarisy, klasické příměstské nebo částečně nízkopodlažní vozy a nebo naposledy Iveco Crossway LE, již v zelenokrémových barvách Arriva. Většina příměstských linek se potkává na autobusovém nádraží, které prošlo částečnou rekonstrukcí a také zmenšením díky výstavbě obchodního centra v jeho těsném sousedství.
O víkendu lze spatřit původní vozy T3 pouze odstavené ve vozovně nebo poblíž vozovny na ulici spojující vozovnu s běžně pojížděnou tramvajovou sítí.
V příměstské dopravě okolo Olomouce najdete také kapacitní autobusy v podobě 15metrových Solarisů dopravce Arriva Morava.
Arriva Morava provozuje na linkách IDSOK také nízkokapacitní autobusy Stratos na podvozku a s motorem Iveco.
Nové částečně nízkopodlažní autobusy Crossway druhé generace s motorem Euro 6 určené pro příměstské linky jsou již oblečeny do korporátního nátěru Arriva.
Na páteřní vlakové lince mezi Šumperkem, Olomoucí, Prostějovem a Nezamyslicemi jezdí dva třívozové RegioPantery. Probíhající rekonstrukce olomouckého hlavního nádraží stále poněkud komplikuje pohyb cestujících, většina nástupišť už ale funguje v novém.