Moravskoslezská metropole se třemi vykřičníky ve znaku pokročila v modernizaci své MHD i její ekologizaci. Po 40 nových tramvajích od Stadleru pořídila dalších 35 o něco delších tramvají Škoda 39T, a o to více se přiblížil konec klasických T3. Obnova tramvajového parku tím ale nekončí, v plánu je pořízení velkokapacitních tramvají, které nahradí zbylé T3 i tříčlánkové KT8. Modernizovány byly další tramvajové tratě a už na 4 úsecích se dá jezdit osmdesátkou. Přibývá také vysokorychlostních výhybek. V autobusové dopravě se už Ostrava téměř zbavila naftových autobusů a po dodávce dalších plynových Solarisů bylo pořízeno 24 elektrobusů od stejného výrobce, což Ostravu činí jedničkou co do počtu elektrobusů v ČR. Rozvíjí se také regionální doprava. Na beskydskou trať do Rožnova pod Radhoštěm vyrazily nové vlaky a místní integrovaný systém nabízí další moderní způsoby placení jízdného.

Největší novinkou poslední doby jsou bezesporu nové tramvaje z plzeňské Škody. Modelová řada ForCity Smart je tu zastoupena objednávkou 35 dvoučlánkových tramvají Škoda 39T o délce 26,5 metru se třemi otočnými podvozky, plně nízkopodlažním interiérem (kromě podest pro některé sedačky) a uvnitř najdete 60 sedadel s koženkou potaženými sedáky a dřevěnými opěradly. První tramvaj tohoto typu vyjela s cestujícími v únoru 2022, v létě už jich jezdilo 13 a ke konci roku 2022 jich zbývá dodat už jen pár. Ostravský DP má možnost opce ještě na dalších 5 kusů. Tyto tramvaje se montují v ostravském...
Ostrava má už druhý typ plně nízkopodlažních tramvají. Po 40 dvoučlánkových Stadlerech nyní pořizuje 35 rovněž dvoučlánkových, o něco delších tramvají Škoda 39T. V létě 2022 jich bylo v provozu už 13, postupně do konce roku 2022 jejich počet vzrostl na dvojnásobek.
Oproti tramvaji Stadler nabízí nejnovější škodovácký výrobek o jedny dveře navíc, celkovou kapacitu o 12 cestujících a také o 1,5 metru delší karoserii. Díky jednotnému barevnému řešení zevnějšku i interiéru jsou si obě tramvaje velmi podobné.
Jednoduchý design nové tramvaje Škoda 39T má svým čelem připomínat sešikmený tvar těžní věže a tvarování spodku čela má zabraňovat ošklivým následkům střetů s chodci. Stejně jako tramvaje Stadler umí i tyto jezdit osmdesátkou.
Další záběr z interiéru nejnovější tramvaje Škoda, který na první pohled zaujme zakulacenými okny. Při porovnání s jízdou Stadlerem se chování této tramvaje autorovi reportáže jeví zejména na rovných úsecích a při vyšších rychlostech o poznání příjemnější.
Pohled na novou tramvaj zezadu při opouštění zastávky Nová Karolina. Nejnovější tramvaje jsou nasazovány už nejen na páteřní linku 8, ale i na další linky s provozem méněkapacitních vozidel. První vůz vyjel do ostrého provozu s cestujícími v únoru 2022, další vozy jsou zprovozňovány v poměrně rychlém tempu 2-3 kusů za měsíc.
Detail uspořádání interiéru v zadní části tramvaje. Kromě prvních dvou kusů jsou všechny další tramvaje montovány přímo v Ostravě v závodě Ekova, který už nyní patří také Škodovce.
Zatímco přední článek má troje dveře, delší zadní paradoxně jen dvoje, což je dáno umístěním otočným podvozků. I tak je to ale o jedny dveře navíc než o něco starší tramvaj Stadler Tango. Zde v čerstvě zrekonstruované smyčce Hlučínská ve čtvrti Přívoz severně od centra, kde končí polovina linky 8 a také čtrnáctka.
Boční pohled na nejnovější ostravskou tramvaj na křižovatce, kde se páteřní osmička větví na dvě části. Zatím je objednáno 35 těchto tramvají, na dalších 5 je možná opce.
A zde srovnání designů obou nových ostravských tramvají, které od sebe děli 3-4 roky života. Nejnovější tramvaj je oproti té od Stadleru mírně zkosená i na bocích a má jednolitější design čel. Liší se také barvou informačních panelů, které jsou stejně jako nejnovější autobusy pořizovány v bílé barvě.
Přední článek tramvaje Škoda 39T má v těsném sledu za sebou hned troje široké dveře, což dobře vystihuje časté rozložení lidí na zastávce i potřebu rychlé výměny cestujících včetně kapacitního prostoru pro kočárky nebo invalidní vozíky. Ostravská MHD přepravuje také jízdní kola.
Ve smyčce u hlavního nádraží byla zachycena jedna ze 40 tramvají Stadler Tango, které byly dodány v letech 2018-9. Nyní na tuto délkovou kategorii navazují podobné dvoučlánkové tramvaje Škoda.
Kromě nových dvoučlánkových tramvají se připravuje tendr na skutečně velkokapacitní tramvaje, které nahradí dožívající tříčlánkové zjednosměrněné KT8DR.N1 a přinesou definitivní konec tramvají T3 a jejich odvozenin. Obří flotila tramvají Vario už má také něco najeto a proto se připravuje jejich další modernizace spočívající mimo jiné v dosazení celovozové klimatizace. Ostrava nezahálí ani v péči o své tramvajové tratě. Nejnovější modernizace se dočkala páteřní trať na sídlišti Poruba a ještě v roce 2022 přibyl další úsek, kde se dá jezdit rychlostí 80 km/h, a to na sídlišti Dubina. Takové...
A zde další Stadler v blízkosti zchátralé budovy vítkovického nádraží. Tato budova postavená v 60. letech 20. století v tzv. bruselském stylu je kulturní památkou a nyní se konečně chystá její rekonstrukce – větší část dnes již téměř nevyužívané budovy zaberou komerční prostory a má zde také sídlit úřad práce.
V Ostravě se čím dál víc dostává ke slovu také cyklistická doprava. Jedním z nejvýraznějších počinů poslední doby je tento cyklopruh vedle kapacitní výpadovky z centra kolem Nové Karoliny směrem na západ k náměstí Republiky.
Tento vůz Vario LF má za sebou už 12 let provozu a v roce 2021 se také dočkal nového ostravského nátěru. Nyní se připravuje menší modernizace 41 starších Varií, jejíž součástí bude i dosazení celovozové klimatizace. Jedna taková tramvaj už klimatizaci má. Celkem bylo těchto krátkých Varií pořízeno 63.
Jedna z 15 zjednosměrněných tramvají KT8D5R.N1 na konečné Dubina na jižním okraji Ostravy. 4 z nich už dostaly nový ostravský nátěr, nicméně dlouhodobě už se s nimi nepočítá a DPO nyní vypsal tendr na dodávku až 25 velkokapacitních tramvají, které by je měly v příštích letech nahradit.
Linky 1 a 2 mají podobnou trasu – obě vedou z Hlavního nádraží přes centrum do sídlišť na jihozápadě – jedna do Dubiny a jedna do Výškovic. Zde tramvaj KT8D5R.N1 ještě v původním nátěru na náměstí Republiky.
Nově natřená zjednosměrněná KT8 na konečné Hranečník na rychlíkové lince 10 z Hranečníku do Dubiny, která jezdí jen ve špičkách a část zastávek na trase projíždí. Také sem do Hranečníku mohou nové tramvaje ve směru od Dolu Zárubek jezdit osmdesátkou.
Během léta 2022 probíhala kompletní rekonstrukce hlavní tramvajové trati v sídlišti Poruba. Kolejové těleso je zde obnoveno nejmodernější metodou kolejového spodku z jednolité betonové desky. Pokračování této trati mezi Svinovem a Novou Vsí je prvním úsekem, kde smí jezdit nejnovější tramvaje rychlostí 80 km/h, a to již od roku 2020.
Intervaly náhradní autobusové dopravy během tramvajové výluky v Porubě odpovídaly parametrům páteřní linky 8.
Jeden z posledních naftových kloubových autobusů na lince náhradní dopravy za tramvaje, která zastupovala elektrickou trakci odtud ze smyčky Vřesinská až do Poruby. Tramvaje v létě nejezdily ani na navazující příměstské trati do Zátiší.
I když od poslední návštěvy nepřibyl žádný nový trolejbus, připravovala se soutěž na 18 nových vozidel, která vyústila v nákup trolejbusů Ganz-Škoda s tureckou karoserií Temsa. Tyto dvanáctimetrové parciální trolejbusy dorazí v první vlně do Ostravy v roce 2023 a budou znamenat nejen konec nejstarších vozů škoda 21Tr, ale také rozšíří trolejbusový provoz i do dalších oblastí bez nutnosti stavět nové troleje. Pro provoz trolejbusů jsou připraveny autobusové linky 23 a 57.
Na zrekonstruované trati na sídlišti Hrabůvka na jihu Ostravy použili místo nevzhledného a hluk nepohlcujícího štěrku i místo trávy náročné na zavlažování tyto sukulenty. Poblíž se nachází již čtvrtý úsek s povolenou rychlostí tramvají 80 km/h (po rekonstrukci trati s termínem do konce roku 2022)
V roce 2022 oslavila Ostrava 70 let trolejbusů. U příležitosti této významné události oznámila nákup až 18 nových trolejbusů Škoda-Ganz T´City s karoserií Temsa. Tyto parciální dvanáctimetrové trolejbusy mají jezdit kromě stávajících linek také na dnešních autobusových linkách 23 a 57 a mají nahradit i poslední vozy Škoda 21Tr. Prvních 12 kusů má přijít v roce 2023.
Poblíž ostravské radnice s vyhlídkovou věží byl zachycen jeden z 10 trolejbusů Škoda 26Tr z roku 2017. Dnes tvoří vozy s karoserií Solaris převážnou většinu vozového parku s tykadly.
Parciální trolejbus Škoda 26Tr na historickém mostě Miloše Sýkory v centru Ostravy využil pomocného bateriového pohonu při výluce na standardní trase. Jinak jezdí tyto vozy, které nepotřebují troleje v celé délce trasy, na linkách 101 a 106.
Jeden z 12 kloubových trolejbusů s karoserií Solaris ještě v bývalém ostravském nátěru na konečné na náměstí Republiky. Naposledy byla kloubová trolejbusová flotila obnovena dvěma vozy v roce 2018.
Jediný kloubový trolejbus SOR TNB18 z roku 2009 před ostravským hlavním nádražím. Existuje tu ale ještě jeden exponát tohoto typu ve dvanáctimetrové verzi.
Ostrava se v roce 2022 stala elektrobusovou velmocí. Po třech dvanáctimetrových vozech Ekova a třech minielektrobusech Rošero přišlo v roce 2022 celkem 24 těchto elektrobusů Solaris. Jezdí hlavně z terminálu Hranečník, kde je pro ně zřízena nabíjecí stanice, aby vydržely i celodenní výkony.
Na první pohled se nové elektrobusy téměř neliší od svých autobusových kolegů. Ostrava se chlubí faktem, že každý desátý autobus má elektrický pohon. V létě 2022 jich jezdilo 8, před koncem roku už jezdilo 23 z 24 nových vozů.
Autobusový park standardních vozů byl v roce 2021 obnoven 24 plynovými Solarisy Urbino 12. Poslední dodávka kloubových autobusů je pak z roku 2020 v počtu 47 vozů od stejného výrobce. Autobusy zpestřují slogany v rámci kampaně vyzdvihující výhody MHD oproti individuální dopravě.
Také autobusová doprava v modernizaci nezahálela a v posledních dvou letech přibylo přes 70 plynových autobusů Solaris ve standardní i kloubové verzi. Obnovena byla také flotila minibusů dvěma plynovými vozy Rošero. Nejnovějším počinem je 24 standardních elektrobusů Solaris, díky nimž má Ostrava prvenství co do počtu elektrobusů v ČR. Celkem jich tu jezdí už 31. Místní politici se tak mohli, byť trochu předčasně, pochlubit koncem klasických naftových autobusů, které tu zůstávají jen v podobě provozní zálohy třeba pro náhradní dopravu za tramvaje.
Informačně-propagační nástěnka integrovaného systému ODIS v terminálu Dubina. Moravskoslezská integrovaná doprava již pokrývá celé území kraje. V poslední době se výrazně rozšířily možnosti placení jízdného pomocí karty Odiska, ale i v rámci mobilní aplikace. Zvýhodněné je také parkování na záchytných parkovištích.
Kapacitní Scania havířovského ČSAD ze skupiny 3ČSAD na ústředním autobusovém nádraží poblíž náměstí Republiky. Také tyto vozy mají plynový pohon díky evropským dotacím. V roce 2020 jich bylo pořízeno 6, celkem jich na regionálních linkách tohoto dopravce jezdí 8.
Dopravce Z-Group pořídil v roce 2018 pro linky v Moravskoslezském kraji celkem 50 autobusů Setra. Dva z nich byly vyfoceny v terminálu Dubina na jižním okraji Ostravy.
Jeden z 27 plynových SORů dopravce ČSAD Karviná na příměstské lince v terminálu Hranečník, odkud jezdí autobusy hlavně směr Havířov a Orlová.
Od prosince 2021 jezdí z Ostravy do Beskyd 5 nových jednotek push-pull z ostravského závodu Škoda Transportation. Třívozové patrové jednotky s řídicím vozem jsou zatím tažené motorovou lokomotivou, v plánu je však změna na elektrickou trakci na této trati do Rožnova pod Radhoštěm. V těchto vozech jsou instalovány prodejní terminály, kde se může cestující odbavit, má-li čipovou kartu Odiska.