Trutnov je bývalé okresní město na úpatí Krkonoš. Bydlí v něm asi 30 000 lidí a městem protéká řeka Úpa. Malebnému historickému centru vévodí kopcovité náměstí. Mezi centrem a řekou se nachází nové autobusové nádraží. Kombinace skla a oceli vytváří poměrně důstojný prostor pro nástup cestujících do regionálních autobusových linek. Vedle autobusového nádraží je otočka se zastávkami linek MHD s názvem Horská, aut.nádr. Zde se sjíždějí všechny linky MHD a pro každý směr je určena jedna zastávka. Nedaleko autobusového nádraží, za mostem přes Úpu, leží také hlavní vlakové nádraží, jehož výpravní...Trutnov je bývalé okresní město na úpatí Krkonoš. Bydlí v něm asi 30 000 lidí a městem protéká řeka Úpa. Malebnému historickému centru vévodí kopcovité náměstí. Mezi centrem a řekou se nachází nové autobusové nádraží. Kombinace skla a oceli vytváří poměrně důstojný prostor pro nástup cestujících do regionálních autobusových linek. Vedle autobusového nádraží je otočka se zastávkami linek MHD s názvem Horská, aut.nádr. Zde se sjíždějí všechny linky MHD a pro každý směr je určena jedna zastávka. Nedaleko autobusového nádraží, za mostem přes Úpu, leží také hlavní vlakové nádraží, jehož výpravní budova prošla nedávno důkladnou rekonstrukcí. V Trutnově se ještě nacházejí dvě menší nádraží. Z Trutnova také vede trať soukromého dopravce Viamont do Svobody nad Úpou.
Osídlení města je rozšířeno zejména v okolí historického centra a podél Úpy. Na západ od centra leží sídliště Horní Staré Město, na východ od centra zas čtvrť Poříčí. Takto je vedena i jediná pořádná linka MHD č.1. I když je v rámci MHD provozováno celkem 7 linek, ostatní linky jsou pouze doplňkové s několika málo spoji. Za slušnější by se snad dala považovat i linka 4, která zajišťuje obsluhu malých sídlišť, které neleží na lince 1. Linka 6 je svým víkendovým provozem pouhým doplňkem linky 1. I přes velikost města jsou na lince 1 provozovány kloubové autobusy a interval této linky je ve...Osídlení města je rozšířeno zejména v okolí historického centra a podél Úpy. Na západ od centra leží sídliště Horní Staré Město, na východ od centra zas čtvrť Poříčí. Takto je vedena i jediná pořádná linka MHD č.1. I když je v rámci MHD provozováno celkem 7 linek, ostatní linky jsou pouze doplňkové s několika málo spoji. Za slušnější by se snad dala považovat i linka 4, která zajišťuje obsluhu malých sídlišť, které neleží na lince 1. Linka 6 je svým víkendovým provozem pouhým doplňkem linky 1. I přes velikost města jsou na lince 1 provozovány kloubové autobusy a interval této linky je ve špičkách 10-15 minut, v sedle všedních dní 30 minut. O víkendu se jezdí mezi centrem a Horním Starým Městem zhruba po půl hodině. V pátek a sobotu je provoz udržován až téměř do půlnoci. MHD obsluhuje vybranými spoji také některé okolní obce. Provozovatelem MHD stejně jako většiny zdejších regionálních linek je společnost OSNADO. Pro linky MHD jsou vyčleněna pouze novější vozidla městského charakteru, čili standardní Karosa B932 v jednom exempláři, 2 Karosy B952E. Kloubových autobusů je celkem 5. Dvě Karosy B941, dvě Karosy B961E a horkou novinkou je nízkopodlažní kloubový Citelis s pohonem na stlačený zemní plyn.
Systém odbavování cestujících prošel radikální změnou. Byly zavedeny čipové karty a do vozidel byly instalovány odbavovací terminály shodného typu jako v Hradci Králové. Terminál je umístěn u každých dveří, čili nástup je povolen kromě večera a víkendu všemi dveřmi. Cestující bez čipové karty nastupují předními dveřmi, kde si zakoupí u řidiče jízdenku v hodnotě 9 Kč (pro jízdu do 5 zastávek) nebo 11 Kč pro delší cestu. Majitelé předplatních časových jízdenek po nástupu do vozidla nedělají nic, ti, kteří používají kartu jako elektronickou peněženku, přiloží po nástupu kartu k terminálu a hlas...Systém odbavování cestujících prošel radikální změnou. Byly zavedeny čipové karty a do vozidel byly instalovány odbavovací terminály shodného typu jako v Hradci Králové. Terminál je umístěn u každých dveří, čili nástup je povolen kromě večera a víkendu všemi dveřmi. Cestující bez čipové karty nastupují předními dveřmi, kde si zakoupí u řidiče jízdenku v hodnotě 9 Kč (pro jízdu do 5 zastávek) nebo 11 Kč pro delší cestu. Majitelé předplatních časových jízdenek po nástupu do vozidla nedělají nic, ti, kteří používají kartu jako elektronickou peněženku, přiloží po nástupu kartu k terminálu a hlas z reproduktoru jim oznámí akceptaci karty. Z ní se odečte plné jízdné a pokud někdo vystoupí do 5 stanic od nástupu, opětovným přiložením karty mu bude přičtena část jízdného v hodnotě 2 Kč. Odbavovací terminály slouží díky malým dotykovým displejům zároveň jako informační panely, kde se zobrazuje čas a název aktuální zastávky. Poklepáním se můžete dovědět také více o tarifu a používání čipových karet. Zřejmě proto jsou vnitřní diodové panely nefunkční. Pokud je vozidlo vybaveno vnějšími oranžovými digitálními transparenty, zobrazuje se zde číslo linky a konečná zastávka.
Autobusy bez elektronických displejů mají na předním čele ceduli s číslem linky a přibližnou trasou, na boku najdete pouze číslo linky a na zádi nenajdete nic. V autobusech ovšem funguje hlášení zastávek. Zajímavostí je oznamovací gong, který se používá při hlášení informací staničním rozhlasem v pražském metru. Nynější chlouba trutnovské MHD, kloubový Citelis má vnější digitální panely pouze na předním čele, na boku mezi prvními a druhými dveřmi a na zadním čele. Tímto autobusem však výčet autobusů na plyn nekončí. Pro regionální linky používá OSNADO také několik Ekobusů SOR CN12....Autobusy bez elektronických displejů mají na předním čele ceduli s číslem linky a přibližnou trasou, na boku najdete pouze číslo linky a na zádi nenajdete nic. V autobusech ovšem funguje hlášení zastávek. Zajímavostí je oznamovací gong, který se používá při hlášení informací staničním rozhlasem v pražském metru. Nynější chlouba trutnovské MHD, kloubový Citelis má vnější digitální panely pouze na předním čele, na boku mezi prvními a druhými dveřmi a na zadním čele. Tímto autobusem však výčet autobusů na plyn nekončí. Pro regionální linky používá OSNADO také několik Ekobusů SOR CN12. Nízkopodlažnost se tedy probojovala i na venkov. Starší vozový park příměstských autobusů je tu tvořen klasickými Karosami či SORy. Stejně je na tom i další blízký dopravce, vrchlabský KAD, který své autobusy ladí do modré a zelené. Firemní nátěr autobusů OSNADO je bílý, městská vozidla jsou oděna většinou v reklamních nátěrech. OSNADO také provozuje MHD v nedalekém Dvoře Králové nad Labem. Vzhled zastávkových sloupků MHD není příliš utěšený, používají se klasické označníky typu ČSAD s názvem dopravce a jménem zastávky. Jízdní řády MHD jsou od ostatních odlišeny žlutým podkladem, používá se klasická linková podoba. Před povětrností jsou jízdní řády chráněny alespoň zatavením papíru do lesklé fólie.
A jak je to v Trutnově s integrovanou dopravou? Trutnov leží na území Královéhradeckého kraje, který má hned dva integrované systémy. Tím prvním je VYDIS, který řeší oblast mezi Pardubicemi, Hradcem Králové a Jaroměří a integrace se týká pouze předplatních časových jízdenek. Druhý, novější IDS se jmenuje IREDO a zatím funguje ve dvou oddělených oblastech - Náchodsko a Rychnovsko. Obě oblasti se pomocí železničních tratí stýkají v Hradci Králové. Trutnov leží na okraji oblasti Náchodsko. Organizátor IDS, firma OREDO, vydává knižní jízdní řád všech linek pro každou oblast zvlášť. Základem IREDO...A jak je to v Trutnově s integrovanou dopravou? Trutnov leží na území Královéhradeckého kraje, který má hned dva integrované systémy. Tím prvním je VYDIS, který řeší oblast mezi Pardubicemi, Hradcem Králové a Jaroměří a integrace se týká pouze předplatních časových jízdenek. Druhý, novější IDS se jmenuje IREDO a zatím funguje ve dvou oddělených oblastech - Náchodsko a Rychnovsko. Obě oblasti se pomocí železničních tratí stýkají v Hradci Králové. Trutnov leží na okraji oblasti Náchodsko. Organizátor IDS, firma OREDO, vydává knižní jízdní řád všech linek pro každou oblast zvlášť. Základem IREDO je železnice, na kterou navazují regionální linky a kterou také doplňují některé dálkové autobusové linky. Pojem "linka" je v IREDO nutno chápat dvojím způsobem. Za prvé jde o klasické autobusové linky s klasickým jízdním řádem, které jsou zapojeny v systému. Za druhé je pojem linka spíš myšlen jako trať, čili podobně jako na železnici. Linkou je tedy myšlen vždy nějaký společný úsek jedné či více linek a to včetně autobusů i železnice.
OREDO tak označil všechny trasy čísly od 1 do 34. Každá trasa sdružuje jednu nebo více linek veřejné dopravy, které si ponechaly svá původní licenční čísla. Například linka 34 IREDO Teplice nad Metují - Trutnov sdružuje v jednom souhrnném jízdním řádu železniční trať 47 a autobusové linky 640116, 640123, 640204 a 690140 dopravců OSNADO, CDS Náchod a P-Transport. I když je takový souhrnný jízdní řád díky mnoha variantám trasy poměrně nepřehledný, výhodou je, že veškeré spoje máte na jednom papíru, nemusíte se tedy trápit hledáním spojů na mnoha linkách. Tento systém tak přináší některé prvky...OREDO tak označil všechny trasy čísly od 1 do 34. Každá trasa sdružuje jednu nebo více linek veřejné dopravy, které si ponechaly svá původní licenční čísla. Například linka 34 IREDO Teplice nad Metují - Trutnov sdružuje v jednom souhrnném jízdním řádu železniční trať 47 a autobusové linky 640116, 640123, 640204 a 690140 dopravců OSNADO, CDS Náchod a P-Transport. I když je takový souhrnný jízdní řád díky mnoha variantám trasy poměrně nepřehledný, výhodou je, že veškeré spoje máte na jednom papíru, nemusíte se tedy trápit hledáním spojů na mnoha linkách. Tento systém tak přináší některé prvky železnice do autobusové dopravy. Základem IREDO je však intervalová doprava, díky které jsou umožněny vzájemné přestupy a dochází také k zdravé koordinaci jízdních řádů mnoha dopravců. Integrovaná doprava také přinesla mnoha obcím daleko kvalitnější a častější spojení se světem, i když třeba pomocí minibusů. To všechno jsou nesporné klady systému.
Horší je to s jednotícími znaky systému a s tarifem. Na vozidlech ani zastávkách nepoznáte příslušnost k IREDO žádným způsobem. Jedinou výjimkou je železnice, kde nádražní hlášení upozorňuje na platnost jízdních dokladů IREDO. Tarifní systém není složitý na pochopení, ale je poměrně složitý na zobrazení aktuálních cen jízdného. Pro každou tarifní zónu, která zpravidla čítá jednu nebo několik blízkých obcí, je zpracována mapka cen jízdného, která by měla viset na každé zastávce. Z této mapky se tak jednoduše dozvíte, kolik zaplatíte za konkrétní cestu. Vydávána je také souhrnná matice cen mezi...Horší je to s jednotícími znaky systému a s tarifem. Na vozidlech ani zastávkách nepoznáte příslušnost k IREDO žádným způsobem. Jedinou výjimkou je železnice, kde nádražní hlášení upozorňuje na platnost jízdních dokladů IREDO. Tarifní systém není složitý na pochopení, ale je poměrně složitý na zobrazení aktuálních cen jízdného. Pro každou tarifní zónu, která zpravidla čítá jednu nebo několik blízkých obcí, je zpracována mapka cen jízdného, která by měla viset na každé zastávce. Z této mapky se tak jednoduše dozvíte, kolik zaplatíte za konkrétní cestu. Vydávána je také souhrnná matice cen mezi jednotlivými obcemi. Sympatické je, že z ceny jednotlivého jízdného si jednoduše vypočítáte cenu týdenní či měsíční jízdenky vynásobením příslušným koeficientem. Příjemná je také možnost cestování na jednu jízdenku více spoji, různými trasami a u časových jízdenek také s neomezeným počtem cest během období platnosti. Cestujícím tak IREDO rozvazuje ruce a umožňuje jim pohybovat se svobodně po oblasti podle libosti. Nabízí se také jednodenní síťová jízdenka za 100 Kč i v rodinné verzi, se kterou lze cestovat v systému opravdu bez starostí. Nezbývá než doufat, že se IREDO brzy rozšíří na celé území Královéhradeckého kraje. Trochu se však bojím, jak bude vypadat tarifní mapka celého kraje.