Berlín (únor 2012)

Únorová návštěva německé metropole zastihla město zmražené extrémní zimou a pokryté bílou peřinou. Velmi nízké teploty způsobily potíže S-Bahnu kvůli poruchám zabezpečovacího zařízení. Intervaly mezi vlaky tak byly zejména v ranní špičce značně nepravidelné. Dřívější až příliš mohutný rozvoj Berlína s cílem vybudovat znovu jednotnou a silnou metropoli přivedl město málem ke krachu. Proto je také již několik let téměř zmražen vývoj infrastruktury pro veřejnou dopravu. V metru bylo posledním počinem otevření slepé linky U55 pod sídlem spolkové vlády, nyní se pomalu staví trať pod třídou "Unter den Linden", která propojí tuto linku s linkou U5 v jeden celek. Vozový park metra byl v posledních deseti letech obnoven novým typem průchozích souprav - pro úzký profil bylo dodáno 24 čtyřvozových jednotek (potkáte je hlavně na lince U2) a pro široký profil 46 šestivozových jednotek (zejména na lince U5).

Centrum bývalého východního Německa s pohlednou rozhlednou tyčící se k modré obloze.
Konečně nové tramvaje - mnohodílné kulaté Flexity Outlook od Bombardieru už pomalu oživují východoberlínské ulice...
...a postupně nahrazují české KT4D, které budou časem vytlačeny na linky, kde o 10 cm širší Flexity ještě neprojedou.
Roku 2007 přijely tramvaje na Alexanderplatz také ze severní strany nádraží. Kusé ukončení nutí berlínský DP vypravovat na linku M2 obousměrné vozy.
Centrum hlavního města země, které je tvořené paneláky, se jen tak nevidí. A S-Bahn na centrální východozápadní ose nerušeně vyjíždí ze stanice Alexanderplatz.
A ještě jeden výstavní panelák, podél něhož jezdí na Alexanderplatz nejen tramvaje, ale i autobusové linky 100 a 200.
Také v tramvajové dopravě nenastal žádný překotný rozvoj sítě, která je skoro celá umístěná na území tehdejšího východního Berlína. V roce 2007 byla linka M2 prodloužena o několik zastávek na Alexanderplatz, kde je ukončena kolejovým přejezdem. Poslední novostavbou ze září 2011 je krátký úsek od nádraží Adlershof k nedalekému "vědeckému parku". Prodlouženy sem byly köpenické linky 60 a 61. Po nové trati jezdí pouze starší české tramvaje KT4D.
Severní strana Hlavního nádraží s kšiltem. Najdete tu i několik autobusových linek, za pár let tu budou končit i tramvaje - už se na tom pracuje.
Mezi kolonou motoristů semtam vykoukne původní tramvajové těleso. Tramvaje se na ulici za pár let vrátí a dojedou až na Hlavní nádraží od severovýchodu.
A aby toho nebylo málo, k Hlavnímu nádraží přijede od severozápadu také nová linka S-Bahnu. Linka S21 by měla protnout železniční okruh "psí hlava" od severu k jihu a vytvořit alternativu severojižnímu S-tunelu.
Kvůli stavbě tramvajové trati k Hlavnímu nádraží se tady musely tramvaje uskromnit - linky M8, M10 a 12 se otáčejí na tomto provizorním trojúhelníku.
Tramvajová síť se nyní pomalu rozšiřuje směrem na západ, a to rovnou k Hlavnímu nádraží od Severního nádraží po trase bývalé tramvajové trati. Stavba začala v roce 2011 a dokončena by měla být v roce 2013. Po zprovoznění této trati se zruší nedaleká smyčka Schwarzkopfstrasse. Již dnes jsou kvůli stavbě trati zkráceny linky M8 a 12 do provizorního kolejového trojúhelníku poblíž Severního nádraží.
Vše, co zbylo z dřívějšího Anhaltského nádraží na jihu Berlína. Dnes tudy projíždějí vlaky S-Bahnu po severojižní ose.
Mystická přestupní stanice "Gleisdreieck" (kolejový trojúhelník). Tady se tenkrát začala psát historie berlínského metra. Dnes se tu kříží linky U1 a U2. Pod nimi vjíždí dálkové vlaky do tunelu od jihu směrem k Hlavnímu nádraží.
Také byste chtěli, aby vám metro jezdilo až domů? Linka U1 toto přání několika nešťastníkům splnila.
Tyto vlaky S-Bahnu byly dodány krátce po zhroucení berlínské zdi a po jeho postupnému znovuoživování i v západní části města. Linka S46 jezdí po berlínském okruhu a dále míří s linkami S45 a S47 na jihovýchod.
Po třech letech testování prototypů se do Berlína začaly valit první nové tramvaje z velké dodávky 99 nízkopodlažních článkových tramvají Flexity Outlook od Bombardieru. Nové tramvaje jsou o 10 cm širší než stávající vozidla, proto zatím mohou jezdit jen na některých linkách. Nejčastěji je potkáte na nejvytíženější lince M4. Flexity jsou plně nízkopodlažní a budou vyrobeny ve čtyřech základních verzích - krátká pětičlánková verze se třemi podvozky (31 m) a delší sedmičlánková verze se čtyřmi podvozky (40 m). Obě verze budou v jednosměrné i obousměrné variantě. Krátkých tramvají bude 55 a...
Jednu z mála tramvajových novostaveb najdete ve čtvrti Adlershof. V září 2011 byly linky 60 a 61 prodlouženy od zdejšího nádraží do vědeckého parku.
Stanice Aldershof je ukázkovým přestupním uzlem mezi vlaky, tramvajemi i autobusy. Klasik by řekl: jak primitivní, ale jak účinné...
Berlínský S-Bahn si prošel poměrně krušným obdobím kvůli problémům a hromadnému odstavování nejnovějších a nejpočetnějších vlaků řady 481 (pro velké čelní okno mají přezdívku "potápěčské brýle"). V nejhorším období byla odstavena více než polovina všech nových jednotek, tedy na linkách chybělo více než 250 dvouvozových souprav. Pošramocenou pověst si bude S-Bahn ještě dlouho žehlit. Bohužel však stále není jisté, že technické problémy jednotek 481 se nebudou opakovat. Také proto se odložilo vyřazování nejstarších vozů řady 485 a místo toho se jim rekonstrukcemi prodlužuje životnost....
Nová tramvajová trať se třemi zastávkami je ukončena u solárních panelů, dodávajících nové trati do vědeckého parku jistý futuristický nádech.
Zatímco je linka 60 provozována ve dvojicích, na lince 61 jezdí sólo KT4D. Obě linky míří z nového úseku v souhrnném desetiminutovém intervalu do zdejšího tramvajového centra Köpenick.
Rozšíření sítě berlínského S-Bahnu je očekáváno k 3.6.2012, kdy bude zprovozněn nový terminál mezinárodního letiště Berlin-Brandenburg poblíž původního letiště Schönefeld. Toto letiště bude jediné v Berlíně poté, co se ke stejnému datu uzavře letiště Tegel na západě města. Jen pro doplnění, třetí berlínské letiště Tempelhof bylo uzavřeno v roce 2008 a zbyla po něm obrovská nevyužitá plocha téměř v centru Berlína. Další novinka v S-Bahnu se bude jmenovat S21. Jedná se o druhé severojižní protnutí berlínského železničního okruhu (Ring), vedoucí přes Hlavní nádraží a Potsdamer Platz. První fáze...
A to už je centrum Köpenicku, které je projížděno soustavou jednosměrných jednokolejek a potkávají se zde všechny zdejší tramvajové linky.
Křižovatka Bahnhofstrasse v Köpenicku je také důležitou přestupní zastávkou. Kromě některých nízkopodlažních tramvají na linkách 27 a 62 tu má monopol značka ČKD a ještě dlouho bude - nové tramvaje Flexity jsou pro zdejší síť zatím příliš široké.
Na nádraží S-Bahnu v Köpenicku je to ze samotného města poměrně daleko - jezdí sem však tramvaje 62, 63 a 68. Na obrázku pózuje východoněmecký typ 485, který poprvé vyjel na koleje v roce 1987. Kvůli nespolehlivosti nejnovější řady 481 se tyto jednotky místo vyřazení dočkaly modernizace a budou jezdit minimálně do roku 2017.

Tramvajový provoz Schöneiche - Rüdersdorf (linka 88)

Samostatný tramvajový provoz v podobě linky 88 spojuje linku S3 s městečky Schöneiche a Rüdersdorf. Cestování je nostalgické i pohodlné díky starším Düwagům a také českým KT4D s vloženým nízkopodlažním článkem. Jediná trať s metrovým rozchodem široko daleko.
Půl hodiny z konečné na konečnou trvá spanilá jízda lesy, loukami a poli od nádraží S-Bahnu ve Friedrichshagenu přes městečka Schöneiche a Rüdersdorf. Na nádraží můžete přestoupit na linku S3, ale i na tramvaje 60 a 61 z Köpenicku. Obě tramvajové sítě ale nejsou propojeny, neboť linka 88 jezdí na metrovém rozchodu. Cca polovina trasy je jednokolejná. Na lince se můžete svézt buď českými tramvajemi KT4D původem z Cottbusu nebo staršími Düwagy z Heidelbergu. Dvě ze čtyř českých tramvají mají vložený střední nízkopodlažní článek.
Zachovalý interiér obousměrného Düwagu původem z Heidelbergu, nyní na lince 88. Nebojte se, jízdenky pro berlínskou MHD platí i zde (zóna C).
Dobře udržované tramvajové muzeum najdete o kousek východněji v městečku Woltersdorf. Podobně jako linka 88 i linka 87 spojuje zdejší nepříliš hustou zástavbu obklíčenou lesy s tratí S-Bahnu. Východoněmecké dvounápravové vozy Gotha jsou vzorně zrenovované.

Tramvajový provoz Woltersdorf (linka 87)

Konečná linky 87 ve Woltersdorfu u zdymadla zdejšího vodního kanálu. I když je linka pomalá a časově nepříliš navazující na S-Bahn, zájem o svezení z řad místních byl i přes dopolední sedlo slušný.
Tak trochu historická trať (linka 87) začíná o kousek dál u nádraží S-Bahnu "Rahnsdorf" a vede lesem do nedalekého městečka Woltersdorf. Trať je jednokolejná se třemi výhybnami. Každých 20 minut tudy jezdí dvounápravové obousměrné vozy Gotha. Některé jsou dovezeny z okolních východoněmeckých měst. Ve špičkách jezdí v části trasy vložené spoje a tvoří společný interval 10 minut. I tento provoz je plně integrován do VBB - zóna C.
Pečlivě renovovaný interiér vozů Gotha na lince 87. Jen dveřní bzučák by mohl být k uším cestujících vlídnější. V třeskutém mrazu ale potěšilo kvalitní topení.

Tramvajový provoz Strausberg (linka 89)

A zde dojel S-Bahn k poslední tramvajové zajímavosti východoberlínského venkova - dalšímu samostatnému tramvajovému provozu ve Strausbergu. Sem nás dovezl nejnovější a nejporuchovější typ S-Bahnu. I když dosud největší krize již byla zažehnána, stále není jisté, že vozy řady 481 nevypovědí službu znovu.
Nejsilnější ze třech východoberlínských malých tramvajových provozů je trať od nádraží Strausberg do stejnojmenného města, očíslovaná jako linka 89. Trať je opět jednokolejná s výhybnou uprostřed, kde je i vozovna. Mezi nádražím S-Bahnu a prostřední výhybnou se jede lesem. Pro pravidelný provoz zakoupil zdejší dopravce z Košic 3 obousměrné tramvaje KT8D5, které prošly jen minimálními úpravami. K dispozici je také prototyp obousměrné tramvaje T6C5 určený původně pro New Orleans. V roce 2013 by měly zdejší flotilu výrazně omladit dvě pětičlánkové tramvaje Flexity Outlook. Strausberg se totiž...
Tady je jedna ze tří krasavic KT8D5 původem z Košic na konečné u nádraží S-Bahnu Strausberg. Kromě nových výklopných větraček v oknech vypadá tramvaj i zevnitř velmi původně.
Cestující si mohou dveře nejen otevřít, ale i zavřít. A v ledovém únoru to přišlo velmi vhod. Strausberg se v příštích letech připojí k berlínské velkozakázce na nové tramvaje Flexity, takže česká "kátéčka" budou brzy volná...
Lesní zastávka těsně před výhybnou uprostřed trati do Strausbergu. Celá trať je totiž jednokolejná. Interval je 20 minut. Pro víkendy je tu připravený prototyp české tramvaje T6C5 původně určený pro New Orleans.