Slovenská metropole v roce 2018 opět o něco povyrostla, nejen co do kvality MHD, ale také pokročil její integrovaný dopravní systém, kde byly zavedeny nové vlakové linky a částečně byly optimalizovány regionální autobusy. Bratislava má také více elektricky poháněné MHD díky novým elektrobusům a po městě se můžete nově svézt také sdíleným kolem. Výrazného pokroku se dočkaly informace na zastávkách a jízdenku nejen na MHD, ale i do regionu si můžete koupit pomoci nové mobilní aplikace.

Pokrok na poli veřejné dopravy je v Bratislavě každoroční. V roce 2018 to byla především revoluce v informování cestujících. Na zastávkách se v září 2018 objevily nové jízdní řády, nové mapy MHD i další informace v novém kabátě. U páteřních linek jsou jízdní řády nově na formátu A4, na zastávkách najdete nově také mapu blízkého okolí zastávky, i když ještě v takové celkem syrové podobě. V Bratislavě jsou k vývěsu informací používány hlavně vitríny v přístřešcích, pokud se jízdní řády lepí přímo na označník, zůstalo zatím u klasického, nepříliš reprezentativního výlepu papíru na plech.
V roce 2018 bylo dodáno 16 elektrobusů SOR NS 12 Electric o délce 12 metrů. Nasazovány začaly být na různé městské linky včetně linky 94, která ve všední dny jezdí mezi centrem a Petržalkou.
Oproti klasickým autobusům SOR je interiér vozu NS 12 prostornější, s vyšším podílem nízké podlahy a se třemi širokými dveřmi. U nových elektrobusů nechybí ani celovozová klimatizace.
V nových elektrobusech SOR NS 12 Electric je používáno nové barevné schéma Bratislavy pro sedadla, s odlišením vyhrazených sedadel pro invalidy. Sedadel přímo na nízké podlaze je zde mnohem více než v předchozích modelech značky SOR.
Kombinace loga bratislavského DP a značky pro elektrobus. I tyto nové vozy mají displej s číslem linky i na levém boku. Na lince 94, ukončené zde v obratišti Holíčska běžně jezdí kloubové autobusy.
Nové dvanáctimetrové elektrobusy potkáte i na okrajových linkách, například zde na dlouhé tangenciální lince 65, vedené z Dolných Honů do Rače. Všechny vozy NS 12 jsou umístěny ve vozovně Krasňany.
Kromě velkých 12metrových elektrobusů zkouší od roku 2018 Bratislava i tyto malé vozy SOR EBN 8, nasazované na okrajové nízkokapacitní linky. K dispozici má DPB dva kusy.
Detail zadní části elektrobusu SOR EBN 8 na konečné zastávce místní linky 151 před Obchodním domem Slimák, kde je ukončena také posílená páteřní linka 50. Oba malé elektrobusy jsou deponovány v Krasňanech.
Dalším přírůstkem bratislavské MHD jsou tyto nízkokapacitní autobusy Iveco Urbanway o délce 10,5 metru, které nahrazují nejstarší vozy typu SOR B 9,5 a BN 9,5. Ani zde již nechybí celovozová klimatizace.
Nové 10,5metrové Urbanwaye jsou nasazovány na méně vytížené linky po celé Bratislavě. Celkem jich bylo v roce 2018 zprovozněno 24 kusů.
Spolu s novými Urbanwayi je pro méně vytížené linky k dispozici také 10 vozů Solaris Urbino 10, které tu jezdí od roku 2014. Vyřazeny tak mohly být už všechny vysokopodlažní SORy a postupně se Bratislava zbavuje také jejich částečně nízkopodlažních kolegů.
Rok 2018 byl přelomový také na poli zastávkových informací. Zastávkové jízdní řády dostaly nový formát i nový vzhled. Páteřní linky mají zvětšený jízdní řád na formát A4 a jednotlivé linky jsou nově označeny i barvou. Bohužel způsob výlepu papírem přímo na plech zůstal u vitrín mimo zastávkové přístřešky zachován.
Vitríny v zastávkových přístřešcích jsou vybaveny novým schématem MHD se zakreslením všech zastávek a linek, dále kromě jízdních řádů obsahují také informace o tarifu, ale i schéma okolí zastávky, u kterého je bohužel znát jeho automatické generování.
Ukázka kombinace velkých a malých formátů jízdních řádů ve vitríně v zastávkovém přístřešku. Celkově pozitivní změnu občas trochu kazí poškozený kryt vitríny, často poničený sprejery. Pokud se to podaří vyladit včetně vzhledu map okolí zastávky, bude v tomto Bratislava vzorem i pro okolní země.
Integrátor dopravy, společnost IDS BK pokročila v roce 2018 s integrací městské a regionální dopravy. Pro informování cestujících i nákup jízdenek vznikla nová mobilní aplikace, rozšířily se i další možnosti nákupu jízdného a vzájemného uznávání jednotlivých nosičů mezi dopravci. Pro podporu cestování veřejnou dopravou byly zavedeny přenosné jízdenky a na celodenní jízdenku je o víkendu možné vzít s sebou i zbytek rodiny zdarma.
V průběhu volebního roku 2018 byl celkově zmodernizován také rozsáhlý podchod pod křižovatkou Trnavské mýto, které je také významným přestupním uzlem MHD. Kromě nových výtahů přibyla i nová navigace na jednotlivé výstupy z podchodů i jízdenkové automaty IDS BK.
Spolu s rekonstrukcí podchodu na Trnavském mýtu prokouklo také veřejné prostranství na povrchu, i když kritizované za málo zeleně. Hlavním přínosem jsou ale výtahy, zajišťující bezbariérovost celého uzlu.
V Bratislavě se vyrojily také stojany na sdílená kola, spolufinancovaná zdejším významným průmyslovým podnikem Slovnaft Bratislava. Společný projekt Slovnaftu a Bratislavy má za cíl snížit počet aut v ulicích města. K dispozici je cca 500 kol a cca 70 dokovacích stanic.
Dvojité obrazovky v nových tramvajích jsou využívány také pro dopravní propagaci a osvětu. Z levé obrazovky je patrné, že město získává příjmy do rozpočtu i formou pojmenovávání některých zastávek.
Kombinace elektronických a papírových informací na přestupním uzlu Patrónka. I když zde zastavují také příměstské linky IDS BK, na informačním systému to patrné není.
V uplynulém roce se konečně podařilo optimalizovat alespoň část příměstských autobusových linek, aby byla lépe využívána železnice a možnost přestupního integrovaného tarifu IDS BK. K dalším výzvám patří sjednocení podob jízdních řádů s linkami MHD v Bratislavě. Současné jízdní řády SAD mnoho přehlednosti nenabízejí.
Odstavná plocha u provizorního autobusového nádraží, které funguje do doby výstavby nového komplexu budov, v nichž bude nové autobusové nádraží Mlynské Nivy schováno. I přes existenci integrované dopravy stále míří naprostá většina regionálních linek až do centra Bratislavy.
Provizorní autobusové nádraží poblíž toho původního, po kterém již téměř nic nezbylo. IDS BK plánuje své rozšíření i do sousedního Trnavského kraje, který leží ve spádovém území Bratislavy.
Pokrok nastal také v jízdních řádech IDS BK. V dubnu 2018 byl do systému zapojen i dopravce RegioJet s vlakovou linkou S70. K nové lince S8 z Petržalky do maďarského příhraničí (od prosince 2017) vznikly v červnu 2018 dvě nové vlakové linky, které posilují vytížené železniční spoje z Trnavy a Sence. Obě linky jezdí ve špičkách každou hodinu a nejedou na bratislavské hlavní nádraží, ale obsluhují východní část Bratislavy, konkrétně stanice Vinohrady a Nové Město. Odtud pokrčuje linka S65 přes Dunaj až do Petržalky. Snad se toto perspektivní spojení podaří do budoucna v kratším intervalu a i...
V okolí provizorního autobusového nádraží rostou nové výškové budovy jak houby po dešti. V červnu proběhla dlouho očekávaná optimalizace regionálních autobusových linek – autobusy začaly více navazovat na vlaky a více se začalo využívat integrovaného přestupného tarifu IDS BK. Zdejší IDS je však v tomto stále v začátcích.
Výstavba nové čtvrti v okolí původního autobusového nádraží Mlynské Nivy si vyžádala i dočasný odklon trolejbusových linek. Náhradou tu funguje autobusová linka X72. Spolu s ní tady zůstala také trolejbusová linka 205, která využívá pomocného naftového agregátu. Nové nádraží by mělo být hotovo v roce 2020.
Konečná zastávka Nemocnica sv. Michala trolejbusové linky 205, která sem kvůli přestavbě okolí autobusového nádraží jezdí bez trolejí. Končí zde také náhradní autobusová linka X72. V docházkové vzdálenosti odtud je významná tramvajová křižovatka Kamenné nám. / Nám. SNP.
IDS BK postupuje také v rozšiřování nabídky vaků, které jsou základem integrovaného systému. V dubnu 2018 byla do IDS zapojena také linka S70 soukromého dopravce Regiojet a od června 2018 míří sem na Nové Město nové linky S55 a S65 z Trnavy a Sence. Toto nádraží na východním okraji Bratislavy bylo zmodernizováno a kvůli nárůstu počtu vlaků byla posílena páteřní autobusová linka 50.
Nová linka S65 od června 2018 spojuje každou hodinu ve špičkách Senec, stanici Bratislava-Nové Mesto a také stanici Bratislava-Petržalka. Většímu zapojení železnice do MHD v Bratislavě prozatím brání její dlouhé intervaly. Z Nového Mesta jezdí od června také nová linka S55 do Trnavy. Obě nové linky mají odlehčit přetíženým vlakům do těchto měst vedeným z hlavního nádraží v Bratislavě.
Kvůli posílení vlaků vedených na stanici Bratislava-Nové Mesto byla posílena i páteřní autobusová linka 50 vedená na okraj Petržalky, která má ve špičce kratší intervaly a nově je provozována v kloubových autobusech. Mezi Bratislavou a Petržalkou nově funguje také vlaková linka S65. Z Petržalky pak od prosince 2017 jezdí nová vlaková linka S8 až do Maďarska. Zatím jen 5 párů spojů denně.
Nové klimatizované autobusy, nově upravené zastávky, Taková je realita před hlavnou stanicou v Bratislavě v roce 2018.
Setkání nových tramvají na lince 1 poblíž hlavního nádraží v Bratislavě. Oproti původním předpokladům se prodloužení tramvajové trati dál do Petržalky poněkud opozdilo, ani dnes není nový termín dokončení nosného systému v největším slovenském sídlišti jasný.
Na poli regionální dopravy byla provedena v létě 2018 dlouho očekávaná dopravní optimalizace autobusů, které nově více navazují na vlaky a nejezdí již v takovém souběhu. Ne vše se vždy podaří na první pokus, proto čekalo cestující následně několik korekcí. I přesto míří až do centra Bratislavy stále až příliš mnoho autobusů. I na to se však chce IDS BK zaměřit a už plánuje rozšíření i do sousedního Trnavského kraje.
I staré tramvaje T3 se postupně oblékají do nového jednotného vzhledu Bratislavské MHD. V souvislosti s novými vlaky do stanic Vinohrady a Nové Mesto byla posílena i tramvajová doprava a to konkrétně zkrácením intervalů posilové linky 7.
Přestupní zastávka Blumentál a tramvaj T6A5 v novém bratislavském kabátě. Na rozdíl od Prahy zde tyto tramvaje postupně modernizují a počítají s nimi i do dalších let.
Cca 25 autobusů Karosa B741 z počátku 90. let stále pomáhá na linkách MHD zejména v období přepravních špiček. Oblíbeným působištěm je špičková rychlíková linka 59 spojující Petržalku s Račou, zvěčněná zde na své severovýchodní konečné Na pántoch.
Linka 59 byla kdysi také útočištěm posledních Ikarusů 280, dnes jsou to Karosy B741. Tato linka jezdí jen ve špičkách v intervalu 20 minut a v centru Bratislavy má jen pár zastávek.
Poslední staré Karosy jezdí pomáhat také na studentskou linku 31, která má ve špičkách interval 5 minut a vede z centra Bratislavy do vysokoškolského kampusu Slávičie údolie poblíž sídla Slovenské televize.
Po letech zásadní modernizace vozového parku tramvají, trolejbusů i autobusů došlo i v roce 2018 k dílčí obnově, a to u autobusové dopravy. Dodáno bylo 24 nízkokapacitních autobusů Iveco Urbanway o délce 10,5 m, které nahradily dožívající vysokopodlažní SORy. Dále přišlo 18 elektrobusů, z nich 16 ve dvanáctimetrové verzi (SOR NS 12 Electric) a 2 osmimetrové midibusy SOR EBN 8. Vše již samozřejmě s celovozovou klimatizací, v jednotném bratislavském nátěru a výraznými červenými a modrými sedadly s plyšovým potahem. I přes tuto další obnovu stále zůstává aktivní cca dvacítka veteránů v podobě...
Stará kloubová Karosa z roku 1995, modernizovaná v roce 2008 v konečné zastávce Cintorín Slávičie údolie studentské linky 31.
Všechny zbylé kloubové Karosy jsou přestavěné na plynový pohon a jedná se již o poslední typ vysokopodlažních kloubových autobusů v Bratislavě. Linka 31 má ve špičkách interval 5 minut, mimo ně 20 minut.
I přes pokročilé stáří a rekonstrukci před 10 lety se tyto kloubové Karosy stále drží  a pomáhají zejména ve špičkách. Jejich nejčastějším působištěm jsou posilové špičkové linky, zejména ranní linka 133.