Metro v Catanii funguje od roku 1999, tehdy ještě na krátké trase od místního nádraží Borgo (kde končí úzkokolejka kolem Etny) přes hlavní vlakové nádraží do místního přístavu. Jihovýchodní povrchový jednokolejný úsek byl ale v roce 2016 opuštěn v momentě, kdy se trasa metra prodloužila pod zemí směrem do centra města do stanice Stesicoro. Od té doby je povrchový úsek do přístavu osiřelý, ale prý se počítá s jeho oživením. Na druhém severozápadním konci bylo metro prodlouženo v roce 2017 do nynější konečné Nesima, v roce 2021 přibyla ještě mezilehlá stanice Cibali. Dnes má linka metra 7 km a...Metro v Catanii funguje od roku 1999, tehdy ještě na krátké trase od místního nádraží Borgo (kde končí úzkokolejka kolem Etny) přes hlavní vlakové nádraží do místního přístavu. Jihovýchodní povrchový jednokolejný úsek byl ale v roce 2016 opuštěn v momentě, kdy se trasa metra prodloužila pod zemí směrem do centra města do stanice Stesicoro. Od té doby je povrchový úsek do přístavu osiřelý, ale prý se počítá s jeho oživením. Na druhém severozápadním konci bylo metro prodlouženo v roce 2017 do nynější konečné Nesima, v roce 2021 přibyla ještě mezilehlá stanice Cibali. Dnes má linka metra 7 km a 10 stanic. Staví se však prodloužení na obou koncích trasy.
Na lince metra původně začaly jezdit 3 soupravy odkoupené od regionální železnice ve střední Itálii severně od Říma, od roku 2001 bylo postupně dodáno 8 dvouvozových jednotek Firema typu 88. Ty stačí na dnešní interval 10-15 minut, ale už nebudou stačit pro plánované prodloužení na obou koncích. Proto byla v roce 2022 dodána první nová dvouvozová jednotka Titagarth-Firema, v brzké době by jich mělo dorazit celkem 10 a údajně se prý počítá až s 27 jednotkami. Metro v Catanii provozuje společnost FCE (Ferrovia Circumetnea), která má zároveň na starosti i úzkokolejku obepínající sopku Etnu.Na lince metra původně začaly jezdit 3 soupravy odkoupené od regionální železnice ve střední Itálii severně od Říma, od roku 2001 bylo postupně dodáno 8 dvouvozových jednotek Firema typu 88. Ty stačí na dnešní interval 10-15 minut, ale už nebudou stačit pro plánované prodloužení na obou koncích. Proto byla v roce 2022 dodána první nová dvouvozová jednotka Titagarth-Firema, v brzké době by jich mělo dorazit celkem 10 a údajně se prý počítá až s 27 jednotkami. Metro v Catanii provozuje společnost FCE (Ferrovia Circumetnea), která má zároveň na starosti i úzkokolejku obepínající sopku Etnu.
Autobusovou dopravu v Catanii provozuje místní dopravní podnik AMTS pomocí cca 40 linek, z nichž jen pár má nějaký rozumný interval. Mezi nimi jsou linky označené jako BRT1 (interval 10 minut), 2-5 (interval 15 minut) nebo L-EX (interval 16 minut). Linky jezdící každých 10 minut jsou ještě 504M z centra na západ a 524S z letiště k místnímu záchytnému parkovišti. Ostatní linky mají delší intervaly a zpravidla třímístná čísla od 101 až po 940, přičemž první číslice zpravidla označuje, odkud z centra linka odjíždí. Letištní linka má název Alibus. Na linkách MHD potkáte hlavně deseti- nebo...Autobusovou dopravu v Catanii provozuje místní dopravní podnik AMTS pomocí cca 40 linek, z nichž jen pár má nějaký rozumný interval. Mezi nimi jsou linky označené jako BRT1 (interval 10 minut), 2-5 (interval 15 minut) nebo L-EX (interval 16 minut). Linky jezdící každých 10 minut jsou ještě 504M z centra na západ a 524S z letiště k místnímu záchytnému parkovišti. Ostatní linky mají delší intervaly a zpravidla třímístná čísla od 101 až po 940, přičemž první číslice zpravidla označuje, odkud z centra linka odjíždí. Letištní linka má název Alibus. Na linkách MHD potkáte hlavně deseti- nebo dvanáctimetrové autobusy značek Menarinibus, MAN, BMC či Scania. Většinou již v novém výrazném modročerveném nátěru. Starší autobusy značky Bredamenarinibus jsou šedooranžovomodré. Několik návazných autobusů na metro pak ještě provozuje i dopravce FCE, tedy provozovatel metra a úzkorochozdné železnice kolem Etny.
Velkou dopravní zajímavostí v Catanii je však místní úzkorozchodná železnice kolem největší evropské a dosud aktivní sopky Etny o délce 111 km. Úzké koleje začínají ve stanici Borgo severně od centra Catanie, kde lze přestoupit na metro. S ním dál vede trať v souběhu směrem na západ (po dalším prodloužení metra by měla být úzkokolejka adekvátně zkrácena) ve 45minutovém intervalu a plynule stoupá severozápadním směrem přes města Paterno (zde je většina vlaků ukončena), Biancavilla a Adrano (v těchto městech vedou vlaky v podzemí). Dál už pokračuje 5 párů vlaků denně pustou sopečnou krajinou a...Velkou dopravní zajímavostí v Catanii je však místní úzkorozchodná železnice kolem největší evropské a dosud aktivní sopky Etny o délce 111 km. Úzké koleje začínají ve stanici Borgo severně od centra Catanie, kde lze přestoupit na metro. S ním dál vede trať v souběhu směrem na západ (po dalším prodloužení metra by měla být úzkokolejka adekvátně zkrácena) ve 45minutovém intervalu a plynule stoupá severozápadním směrem přes města Paterno (zde je většina vlaků ukončena), Biancavilla a Adrano (v těchto městech vedou vlaky v podzemí). Dál už pokračuje 5 párů vlaků denně pustou sopečnou krajinou a obepíná sopku od západu a severu, aby dojelo do města Randazzo. Odtud se pak dá pokračovat třemi páry vlaků denně po severní části trasy zpátky dolů k mořskému pobřeží do města Riposto, kde lze po cestě přestoupit na vlaky na hlavní trati z Messiny do Catanie v předposlední stanici Giarre. Nejvyšší místo trati leží ve výšce 976 m n.m.
Na úzkokolejce kolem Etny, která má hlavní depo na konečné stanici Borgo v Catanii a další v přestupní mastnici Randazzo severně od Etny, se svezete třemi různými generacemi motorových vozů. Nejstarší kulaté vozy Stanga-TIBB z roku 1980 jsou nejpočetnější – v provozu jich je ještě 10, část v oranžovokrémovém nátěru, část je červenozelenokrémová, 3 z nich byly modernizovány. Druhou generací jsou hranaté vozy ITIN z let 1990-1 v počtu 5 kusů a třetí, nejnovější generace 4 motorových jednotek od polského výrobce Newag je z roku 2015 (ty však byly v době návštěvy schované v depu).Na úzkokolejce kolem Etny, která má hlavní depo na konečné stanici Borgo v Catanii a další v přestupní mastnici Randazzo severně od Etny, se svezete třemi různými generacemi motorových vozů. Nejstarší kulaté vozy Stanga-TIBB z roku 1980 jsou nejpočetnější – v provozu jich je ještě 10, část v oranžovokrémovém nátěru, část je červenozelenokrémová, 3 z nich byly modernizovány. Druhou generací jsou hranaté vozy ITIN z let 1990-1 v počtu 5 kusů a třetí, nejnovější generace 4 motorových jednotek od polského výrobce Newag je z roku 2015 (ty však byly v době návštěvy schované v depu).