Sedmimilionové město v jižní části Číny leží na mohutném toku řeky Xiang a také na vysokorychlostní železnici spojující Guangzhou (Kanton) s Pekingem. Metropole provincie Hunan má prastaré kořeny a významné je také díky novodobé historii Číny – dodnes uctívaný zakladatel komunistické Číny Mao-ce-Tung zde prožíval mládí a zahajoval svoji politickou kariéru. Jinak je Changsha poměrně ošklivým a rušným městem s nedostatečnou dopravní infrastrukturou. Z plánovaných 6 linek metra jsou zatím v provozu jen dvě a veškerá ostatní veřejná doprava leží na bedrech autobusů – navíc zde potkáte spíše nízkokapacitní vozidla. Changsha se ale může chlubit linkou Maglevu, která vede z jižního vysokorychlostního nádraží na zdejší letiště.

Changsha má dvě vlaková nádraží – to hlavní, kde zastavují konvenční vlaky, leží přímo v centru města uprostřed vysokých převážně administrativních budov. Druhé nádraží leží na jihovýchodním okraji a zastavují zde vysokorychlostní vlaky na trati mezi Guangzhou a Pekingem. Obě nádraží spojuje linka metra č. 2, která však byla v roce 2014 zprovozněna jako první. Z centra pak pokračuje na západ pod řekou Xiang – na západním konci byla linka 2 v závěru roku 2015 prodloužena do nově vzniklého výstavního sídliště na březích velkého umělého jezera. V roce 2016 přibyla k této základní dopravní ose...
Rychlovlak CRH380B vychází z modelu německého rychlovlaku Siemens ICE-3 Velaro a umí jezdit rychlostí až 380 km/h. Osmivozové jednotky bývají spojovány do dvou. Jižní nádraží, kde zastavují rychlovlaky na trase Guangzhou – Peking, leží jihovýchodně od centra města.
Jižní vlakové nádraží funguje od roku 2009, metro sem z centra jezdí teprve od roku 2014. Nalézt metro je zde poměrně snadné – poznáte to podle fronty u vstupu do stanice, protože každé zavazadlo musí projít kontrolou skenerem a to samozřejmě poněkud zdržuje.
Cenová mapa ukazuje za kolik lze cestovat z konkrétní stanice do jakékoli jiné stanice metra. Jiná možnost pro turisty, než si koupit žeton, který pak vhodíte do turniketu, není. Z plánku je vidět, kolik nových linek se plánuje – ze 6 tras v současnosti fungují pouze dvě.
Jedna z čerstvě otevřených stanic linky metra č. 1. Severojižní červená linka s 20 stanicemi byla zprovozněna v červnu 2016. Toto nástupiště je již připraveno na přestup na jednu z dalších plánovaných linek. Celkem se ve městě počítá se 6 linkami. Nástupiště jsou od kolejiště standardně oddělena dveřními stěnami.
Dvě linky metra však sedmimilionovému stále se rozrůstajícímu městu zdaleka nestačí. V plánu jsou ještě další 4 linky, které už jsou naznačeny v dopravních schématech a dokonce některé stávající stanice metra už jsou stavebně připraveny na přestup na další nové linky. Současné dvě linky jsou vedeny převážně pod zemí, na standardním rozchodu jezdí čínské průchozí soupravy CSR. Většina stanic má ostrovní nástupiště a od kolejiště jsou oddělena dveřními stěnami. Přehnaná bezpečnostní opatření a neexistence jakékoli automatiky však velmi zdržuje – mnoho bezpečnostních úkonů a nutnost přesně se...
Fronta na metro u vstupu do stanice poblíž hlavního vlakového nádraží. Každý se musí podrobit bezpečnostní kontrole, proto je dobré si na cestu metre vyhradit více času. V porovnání s autobusy v ucpaných ulicích je to ale stále nejrychlejší dopravní prostředek.
Bludištěm zátaras se musíte prodrat i večer, kdy již žádné fronty před bezpečnostními kontrolami nejsou. Po průchodu tímto bludištěm a skenerem na vás pak čekají automaty na prodej žetonů a následně turnikety, ke kterým se žetony přikládají – odevzdáte je až při výstupu.
Hlavní vlakové nádraží v centru večer září a bliká všemi barvami. Odjíždějí z něj ale pouze konvenční vlaky. Na bezpečnost a pořádek v prostoru před nádražím bdí vojáci na provizorní tribuně. Neobyčejně rušno je tu také díky velkému autobusovému terminálu, neboli spíš odstavné ploše před samotným nádražím.
Nový klimatizovaný ale nikoli nízkopodlažní městský autobus čínské značky TEG. Vozy s klimatizací jsou označeny symbolem sněhové vločky. Městské autobusy mají buďto zelenobílý nebo modrobílý nátěr. I přes rozlohu a počet obyvatel města tu nepotkáte vozy delší než 12 metrů. Nastupuje se pouze předními dveřmi.
Hlavní vlakové nádraží leží přímo v centru města a lze u něj vstoupit do linky metra č. 2. Poblíž se také nachází dvě velká autobusová nádraží pro místní MHD. Autobusové linky tu jezdí v hustém sledu za sebou a často zde potkáte standardní dvanáctimetrové nebo ještě kratší autobusy. Není tedy divu, že spoje jezdí zejména ve špičkách velmi plné. Většina autobusů už je klimatizovaných, což značí symbol sněhové vločky na čelním informačním transparentu hned vedle čísla linky. Najdete zde i nové čínské elektrobusy značky BYD. Většinou tu ale jezdí naftové autobusy se schody a s manuální...
Takto vypadá zastávkový informační systém na autobusovém nádraží hned u hlavního vlakového nádraží. Autobusy jednotlivých linek se řadí za sebou a lidé hledají svoji linku na velké asfaltové ploše. Najít konkrétní linku pomáhají tyto přenosné označníky i s uvedením trasy linky.
Takto vypadá další autobusové stanoviště v blízkosti hlavního vlakového nádraží v centru. Velká pojížděná plocha je čerstvě vyasfaltována a v dopoledním období mezi špičkami tu probíhá také vnitřní i venkovní očista autobusů pomocí vyčleněných pracovníků. Poblíž je i strojová myčka. I řidiči tu mají své zázemí.
Čerstvě postavená stanice linky metra č. 1 na pěší zóně v centru plném obchodů světoznámých značek. Původní architektonický záměr se zde střetl s realitou a potřebou usměrnit cestující čekající na bezpečnostní kontrolu.
Další zástupce čínského klimatizovaného autobusu na jedné z hlavních ulic vedoucí nad linkou metra č. 2 z centra na západ přes most přes řeku Xiang. Moderní, ale nevzhledné centrum je plné výškových budov.
I přes existenci metra pod touto třídou je zde provoz autobusů velmi čilý. Chodci na chodníku musejí uhýbat nekompromisním motorkářům. Přitom provoz chodců i motorkářů je na tomto mostě velmi čilý.
Nová konečná stanice metra č. 2 na západě města, kde vyrostla (vlastně ještě roste) úplně nová obytná čtvrť plná výškových budov obklopujících obří umělé jezero. Toto město ve městě, neboli obří sídliště postavené na zelené louce je ukázkou soudobého čínského urbanismu.
Interiér plně průchozí čínské soupravy metra CSR plný reklamy i neustálého hlášení různých upozornění včetně anglické mutace. Přehnaná bezpečnostní opatření a neexistence jakékoli automatiky velmi snižuje celkovou cestovní rychlost – mnoho bezpečnostních úkonů a nutnost přesně se strefit ke dveřím na nástupišti prodlužuje až neúměrně pobyt ve stanicích.
Velký důraz na bezpečnost je vidět i z této tabule plné piktogramů aneb jak se chovat či nechovat při používání eskalátorů.
Jižní vlakové nádraží s provozem rychlovlaků leží poněkud vzdálené od centra města. I když bylo zprovozněno již v roce 2009, metrem se odtud lze dostat až od roku 2014. Na tomto nádraží začíná také linka Maglevu, které ho spojuje s místním letištěm. Třívozové spíše příměstské jednotky odtud jezdí v 16minutových intervalech a jízda nevelkou rychlostí na letiště trvá asi 20 minut. Tento diskutabilní projekt funguje čerstvě – teprve od května 2016.
Zdobný a vzdušný interiér odbavovací haly hlavního vlakového nádraží již nějaký ten čas pamatuje. Odtud z centra města vyrážejí konvenční vlaky do různých koutů Číny. Není výjimkou ani několikadenní jízdní doba některých vlaků a délka kolem 20 vagonů.
A zde se po odbavení vyčkává pokynu k pohybu na nástupiště vlakového nádraží. Cestující jsou zde ještě pro jistotu jednou zkontrolováni, mají-li platnou jízdenku. Turniketům automaticky načítajícím jízdenky tu vydatně pomáhá ještě četný personál.
Reklama na nedávno zprovozněnou linku Maglevu vedoucí z jižního nádraží na zdejší letiště. Třívozové spíše příměstské jednotky odtud jezdí v 16minutových intervalech a jízda nevelkou rychlostí na letiště trvá asi 20 minut.