Největší tramvajový provoz v Sasku-Anhaltsku najdete v Halle ležícím nedaleko Lipska. Nedávno se zde rozloučili s českými tramvajemi T4D a na všech linkách se tak svezete už jen nízkopodlažními tramvajemi. Městskou dopravu tu provozuje místní dopravní podnik HAVAG, který od poslední návštěvy významně obnovil autobusovou flotilu. Na regionálních linkách v okolí nově jezdí autobusy SOR české provenience, a to i včetně některých linek MHD. Díky revoluční proměně S-Bahnu v sousedním Lipsku zajíždí i do Halle nové nízkopodlažní elektrické jednotky.

Tramvaje v třistatisícovém Halle tvoří základ místní MHD. Nyní už zde potkáte pouze nízkopodlažní tramvaje dvou generací – první od Düwagu z druhé poloviny 90. let a druhá od Bombardieru v podobě dvoučlánkových obousměrných tramvají, které jezdí spřažené ve dvojicích. Tramvaje T4D už byly staženy z běžného provozu a místní dopravní podnik HAVAG si jich nechal jen pár. Linkové vedení je stabilní a tvoří ho linky v jednotném intervalu 15 minut. Dvě dvojice linek se mezi sebou vzájemně převlékají (1+2 a 10+12) a velkou zajímavostí je dlouhá příměstská linka 5 kolem chemického kombinátu Leuna do...
Tříčlánková obousměrná tramvaj Düwag z roku 1998 na zastávce Marktplatz, největší tramvajové křižovatce v Halle, kde se potkává většina místních linek. V Halle potkáte už jen obousměrné vozy, i když je většina konečných vybavena klasickým obratištěm.
Nejnovějším typem tramvají v Halle jsou tyto dvoučlánkové obousměrné Bombardiery MGT-K, které tu jezdí v počtu 42 kusů. Jezdí vždy spřažené v dvojicích. Linka 2 je propojená s linkou 1 a společně tvoří velkou smyčku v jihovýchodní části města.
Jedna z prvních tramvají Bombardier z roku 2004 na dvojlince 1+2 poblíž křižovatky Marktplatz. Tyto vozy přišly do Halle ve dvou dodávkách, ta poslední o 12 kusech dorazila v roce 2013.
Dvojice tramvají Bombardier klesá od zastávky Hlavní nádraží směrem k centru. Tato přeložka přibližující tramvaje č. 2 a 5 k vlakovému uzlu funguje od roku 2005.
Jedna z 60 tramvají Düwag na dlouhé příměstské lince 5 u hlavního nádraží na přeložce trati směřující z centra na jih. Pětka je nejdelší tramvajovou linkou v Halle, z konečné na konečnou jí to trvá 90 minut.
Západní vstup do budovy hlavního vlakového nádraží v blízkosti přeložky tramvajové trati od jihu pro linky 2 a 5 i autobusového nádraží. Do centra je to odtud ještě několik zastávek tramvají.
A zde hlavní budova hlavního nádraží, které se velmi podobá tomu plzeňskému. Na rozdíl od Plzně ale kousek odtud najdete přímo v podjezdu pod tratí také tramvajové zastávky. Vlaková doprava slouží spíše pro cesty do regionu a do vzdálenějších cílů, i když sem zasahují také linky S-Bahnu propojené se sousedním Lipskem.
Interiér hlavní odbavovací haly hlavního nádraží v Halle. Do blízkého Lipska odtud jezdí jak rychlíky, tak linky S-Bahnu. Mezi Halle a Lipskem leží na železniční trati také společné letiště.
V místních tramvajích vám orientaci usnadní toto diodové tablo značící trasu aktuální linky. Nekonečná příměstská linka 5 zde musela být rozdělena na dvě části.
Moderní a důstojné autobusové nádraží leží hned vedle toho vlakového a slouží zejména pro regionální spoje. Ty tu nově okupují hrbaté výrobky SOR z českých Libchav.
Aktuální monopol českých regionálních autobusů SOR na autobusovém nádraží v Halle rozčeřila tato kloubová Scania jako náhradní doprava za vlaky Abellio.
Z autobusového nádraží vyjíždí také městská minibusová linka 30 obsluhující místní čtvrtě na jihovýchodě Halle a nabízející bezbariérovou přepravu zejména pro méně pohyblivé cestující, kteří to mají na tramvaj daleko.
Velkou tramvajovou smyčku najdete na severozápadě Halle ve čtvrti Kröllwitz, kde jsou proti sobě ukončeny linky 4+5 a 7. Čtyřka s pětkou sem přijíždějí po jednokolejné trati podél místního největšího lesa.
Dvojice vozů nejnovějšího typu tramvají Bombardier na konečné linky 7 Kröllwitz. Přestoupit tu můžete také na místní autobusové linky.
Od konečné tramvají Kröllwitz směřuje do nedalekého sídliště Heide-Nord městská  autobusová linka 22. Většinu vozového parku městského dopravce HAVAG tvoří autobusy Mercedes-Benz. Kloubových vozidel je cca třetina.
Přestupní uzel Kröllwitz na severozápadním okraji Halle. Proti sobě tu končí linka 7 s linkami 4 a 5.
Halle se nedávno rozloučilo s dlouhou etapou českých tramvají T4D. Pár vozů tu ale na památku přece jen zůstalo včetně této cvičné tramvaje z roku 1974, která byla zachycena na výjezdu ze smyčky Trotha na severu Halle.
Autobusová doprava nehraje v Halle díky rozsáhlé tramvajové síti tak velkou roli, místní dopravní podnik má asi padesátku vozů většinou od Mercedesu, nedávno nakoupil také kloubové MANy. Na německé poměry poměrně netradiční novinkou jsou české autobusy SOR nakoupené ve velkém počtu místním soukromým dopravcem OBS, který provozuje hlavně regionální linky, ale i pár městských linek. Na nich potkáte vozy SOR NB12 a NB18, na regionálních linkách pak hrbaté vozy SOR CN12 nebo CN12,3. Pro místní doplňkové linky pak slouží několik minibusů Mercedes-Benz.
Na konečné Trotha na severním okraji Halle navazuje na tramvaje místní autobusová linka 35 do nedaleké průmyslové zóny. Tato linka je provozovaná soukromým dopravcem OBS s českými autobusy SOR NB12. Ve své flotile má i kloubové vozy SOR NB18 a hrbaté dvanáctimetrové autobusy téhož výrobce pro regionální spoje.
Nízkopodlažní tramvaj Düwag na tramvajové smyčce Trotha, kde jsou ukončeny linky 3, 8 a 12. Podobně jako linky 1+2, jsou vzájemně propojeny také linky 10+12. Bezbariérovost MHD začala v Halle díky těmto tramvajím v roce 1996.
Na konečné linky 7 Büschdorf na východním okraji Halle se potkala tramvaj z roku 1996 s autobusem SOR CN12 z roku 2016. Dopravce OBS (Omnibusbetrieb Saalkreis) provozuje kromě regionálních spojů také část městských linek v Halle a v poslední době obnovil svůj vozový park právě autobusy SOR různých typů.
V rámci opravy vozovky bylo potřeba zabránit vjezdu aut do přilehlé ulice, ale zároveň zachovat provoz tramvají. Ke slovu tak přišly tyto „plácačky“, které si tramvaje prorážely vlastním tělem.
I když je nejstarším zástupcům nejpočetnějšího typu tramvají v Halle už 25 let, jsou díky kvalitní údržbě ve výborné kondici. Díky nedávnému ukončení běžného provozu tramvají T4D už jsou všechny místní tramvaje nízkopodlažní.
Městský dopravce HAVAG provozuje pouze zhruba padesátku autobusů, převážně od Mercedesu. Poslední dodávka kloubových autobusů však byla od MANu. Zbytek městských linek provozují soukromí dopravci. HAVAG obléká své vozy nově do tohoto stříbrného nátěru s tenkými červenými pruhy.
Interiér plně nízkopodlažních tramvají Bombardier, které jezdí vždy ve dvojicích. I přes svoji obousměrnost mají tyto dvoučlánkové vozy stanoviště řidiče pouze na jedné straně.
V Halle jezdí také několik vlakových linek S-Bahn, tento místní systém je propojen s Lipskem linkami S3, S5 a S5X ve společném systému S-Bahn Mitteldeutschland, společný s Lipskem je také integrovaný systém MDV. Z hlavního nádraží Halle vyjíždějí do několika směrů kromě toho hlavního do Lipska ještě linky S7, S8 a S9. Zdejší S-Bahn operuje hlavně s novými stříbrnými jednopodlažními jednotkami Bombardier Talent 2, kterými se dostanete díky městskému železničnímu tunelu bez přestupu až pod samotné centrum Lipska.
Konečná stanice dlouhé příměstské tramvajové linky 5 v obci Bad Dürrenberg cca 25 km jižně od Halle. Tramvaje sem jezdí jednou za půl hodiny a dojet do centra Halle trvá zhruba hodinu a čtvrt. Ve směru do Halle je to o 11 minut delší než opačně, protože cestou tramvaje zajíždějí ještě do jižní části obce Merseburg. Při cestě z Halle jede tramvaj rovnou dál na jih a pro cestu do této krátké větve lze přestoupit na tramvaj v opačném směru.
Na cestě dlouhé příměstské tramvajové linky 5 je také hlavní brána obřího chemického průmyslového kombinátu Leunawerke, jednoho z největších v Německu.
Nekonečnou jízdu dlouhé příměstské tramvajové linky 5 z lázní Dürrenberg přes Leunu a Merseburg do Halle občas zpestřuje již nevyužívané obratiště. Linka 5 jezdí v celé trase v intervalu 30 minut, v městském úseku do zastávky Ammendorf jsou vloženy spoje do standardního intervalu 15 minut. Tramvajová síť je provozována na metrovém rozchodu.