Dánská metropole leží poněkud na okraji své země, na jihovýchodním okraji ostrova Sjaelland, co by kamenem dohodil, nebo po mostě přes Öresund dojel, od švédského města Malmö. Město samotné má asi jen půl milionu obyvatel, celá aglomerace je však velká zhruba jako Praha.

V Kodani jsou hlavním hromadným dopravním prostředkem vlaky a metro. Pouliční provoz zajišťují autobusy, které mnohdy obsluhují i velmi vzdálené lokality, kde není kolejová doprava. Nelze nezmínit cyklistickou dopravu, kterou denně využívá až třetina obyvatel. Město je ploché bez kopců a pro cyklisty tu jsou ideální podmínky. Také se jim skoro všechno přizpůsobuje, i veřejná doprava. U stanic metra a vlaků jsou velká, mnohdy i několikapatrová parkoviště pro kola, do vlaků se smí s kolem zdarma (do metra však nikoli) a vlaky S-Bahnu zde mají pro cyklisty vyhrazené někdy i celé vozy. Význam...
Automatické metro v Kodani je v centru zahloubeno pod zem. Všechny stanice vypadají podobně, koleje jsou od nástupiště odděleny bezpečnostními stěnami.
Na jižním předměstí roste podél nadzemního metra zcela nová čtvrť na bývalých armádních pozemcích. Povrchové stanice už narozdíl od těch podzemních oddělovací stěny nemají.
Plně automatické metro míří po povrchu také na zdejší letiště umístěné na jihovýchodě města poblíž mostu přes úžinu Öresund. Interval ve společném úseku je ve špičce 2-3 minuty.
Nad kolejištěm hlavního nádraží vede silnice a několik autobusových linek, tak proč toho nevyužít - rovnou na mostě jsou zastávky, ze kterých vedou schody na jednotlivá nástupiště. Vlevo se nachází proslavený zábavní park Tivoli.
Mezinárodní letiště leží na jihovýchodě města na ostrově Amager na pobřeží úžiny Öresund, přes kterou se klene odvážný most do švédského Malmö. Po mostě jezdí elektrické vlaky každých 20 minut, které zajišťují také spojení letiště s centrem Kodaně. Z letiště ale můžete dojet do centra i metrem a nebo páteřní autobusovou linkou 5A. Při nákupu jízdních dokladů však musíte dbát místních tarifních zón, které rozdělují jak vnitřní město, tak jeho okolí. Zorientovat se ve zdejším tarifním systému ale není příliš složité. Oproti jednorázové cestě jsou velmi výhodné jedno- či vícedenní jízdenky,...
Na hlavní nádraží zasazené v centru města míří jak všechny regionální vlaky zdejšího S-Bahnu, tak elektrcké vlaky ze Švédska po mostě přes úžinu Öresund, ale i ostatní regionální nebo dálkové vlaky.
A ještě budova hlavního nádraží ze severu s velkými neonovými hodinami. Autobusové linky mají zastávky rozmístěné ze všech stran. Do historického centra je to odtud deset minut pěšky.
Konečná stanice Hellerup pro tangenciální linku F. Jezdí na ní pouze čtyřvozové jednotky, zato v desetiminutovém intervalu i o víkendu.
Ukázkový příklad přestupního terminálu - stanice Flintholm - kříží se zde linka metra, a dvě tratě S-Bahnu. Přestoupit lze také na autobusové linky.
Systém metra mají v Kodani teprve od roku 2002, kdy začala fungovat první část nově budovaného systému plně automatického metra, které jezdí v centru pod zemí a na méně osídlených okrajích Kodaně na povrchu nebo nad zemí. Ve dvou až tříminutových intervalech zde jezdí bílé třívozové jednotky, které používají klasické železniční podvozky. Od západní konečné skrze centrum vedou obě linky společně, pak se oddělují, linka M1 vede na jih do čtvrti Örestad, která vznikla zcela nově teprve po dostavbě metra. Dříve zde byly rozsáhlé a nevyužité armádní pozemky. Město tyto pozemky změnilo na stavební...
Přestupní terminál Flintholm na západě města zvenku. Metro sem již vede po povrchu - příští stanice je konečná.
Třetina všech cest po Kodani je vykonána pomocí bicyklů. Není proto divu, že zdejší vlaky S-Bahnu jsou pro cyklisty výrazně přizpůsobeny. V některých soupravách mají dokonce vyhrazen celý vůz. Označení vstupu pro kola už asi nemůže být výraznější.
Klasické papírové jízdenky a průkazky jsou postupně nahrazovány čipovými kartami. Tyto modře svítící validátory pro přihlášení nebo odhlášení jsou umístěny na nástupištích metra a vlaků a také v autobusech. Žádné turnikety, žádné bariéry.
Dalším výchozím bodem pro návštěvu Kodaně je zdejší hlavní nádraží, ležící v těsné blízkosti slavného zábavního parku Tivoli a cca 10 minut pěšky od historického centra. Přes hlavní nádraží nejezdí jen dálkové a mezinárodní vlaky, ale také téměř všechny linky zdejšího S-Bahnu. 5 hlavních linek v desetiminutovém intervalu se ve všední dny skládá ve společném úseku do intervalu dvě minuty. Pro eliminaci zpoždění a pro zajištění minimálního intervalu je na hlavním nádraží krátký vyrovnávací čas a vlaky tu odjíždějí jedním směrem ze dvou kolejí. Zdejší S-Bahn (dánsky S-Tog) je nejpohodlnější a...
Mapa kodaňského S-Bahnu. Některé linky jezdí jen ve všední dny, proto jsou zde uvedena také schémata víkendového provozu a noční provoz. Většina vlakových linek má celodenní interval 10 minut.
Interiér netradičních souprav S-Bahnu. Vypouklé volně průchozí vozy nabízejí velkou kapacitu, každý krátký článek soupravy má jedny široké dveře, pohodlné měkké sedačky umožňují variabilní počet sedících cestujících - dva na jedné lavici v době mimo špičku, tři sedící během větších návalů. Velká část prostoru je zde věnována cyklistům - přeprava kol je ve vlacích bezplatná.
Společná stanice linek S-Bahnu těsně před Hlavním nádražím. Odtud se rozjíždějí příměstské vlaky do tří směrů a opět je tu výborný přestup na autobusy.
S-Bahn je výrazně označen také v okolí stanic, kde najdete obrovské poosvětlené logo S. Vlakovou zastávku je tak velmi snadné najít. A přestupovat z autobusů na vlak lze většinou také velmi snadno - zastávky autobusů bývají umístěné co nejtěsněji kolejím, mnohdy rovnou na nadjezdech nad dráhou. Vlakové linky se označují písmeny A až H, základní linky jezdí i o víkendu v desetiminutovém intervalu. Posilové linky Bx, E a H jezdí jen ve všední dny a zkracují základní interval nebo zajišťují která méně využívaná přímá spojení. Linka F jako jediná nejezdí společně s ostatními vlaky centrálním...
Soupravy S-Bahnu jezdí kromě linky F standardně v osmivozovém složení. Rozjezdy jsou velmi dynamické a vnitřní informační systém umí zobrazovat také aktuální odjezdy návazných linek z následující zastávky. Ve společném úseku v centru města je ve všední den dvouminutový interval.
Část souprav S-Bahnu má pro kola vyhrazené dokonce dva vozy v soupravě. Kvůli vysokému počtu cyklistů je zde pro ně dokonce zaveden usměrněný nástup a výstup.
Jelikož v Kodani nejsou tramvaje, hlavní zátěž v ulicích města je kromě cyklistické dopravy řešena pomocí autobusů. O návratu tramvají do kodaňských ulic se uvažuje pouze v podobě tangenciální linky spojující jednotlivé okrajové části města. V nedávné minulosti prošla autobusová síť hierarchizací, která zjednodušila linkové vedení a určila hlavní autobusové osy, které jsou nově obslouženy páteřními nebo rychlíkovými linkami.
Všechny veřejné autobusy v Kodani jsou žluté a pod logem místního organizátora Movia. Další barvou jsou od sebe odlišeny rychlíkové příměstské (modré) a páteřní městské (červené) linky.
I na zastávkových sloupcích je dobře vidět, které typy linek zde zastavují. Cyklisty projíždějící přímo prostorem zastávky tu nikdo neřeší.
Páteřní autobusové linky označené 1A až 9A jsou základem pro městskou síť autobusů a zpravidla mají velmi krátké intervaly. Ve vozech zvýrazněných zvenku červenými pruhy jsou k vidění také schémata celé trasy konkrétní linky.
Pro běžné autobusové linky jsou používány klasické žluté autobusy. Název dopravce je narozdíl od organizátora Movia umístěn velmi nenápadně, a to jen na boku vozidla. Cyklopruhy jsou vedeny přímo přes nástupiště zastávek, kupodivu to asi nečiní žádné závažnější problémy.
Všechny kodaňské autobusy jsou ve žluté barvě a s výrazným logem zdejšího organizátora, společnosti Movia. Ta celý systém zastřešuje a provádí také výběrová řízení na jednotlivé linky. Hlavními dopravci jsou Arriva a Nettbuss. Páteřní linky s přívlastkem "A" jsou na zastávkách i na vozidlech označeny doplňkovou červenou barvou, rychlíkové linky, které mnohdy jedou až do vzdálených předměstí Kodaně, jsou vyznačeny modře a mají přívlastek "S". Ostatní linky jsou klasicky žluté, noční linky šedé. Páteřní linky 1A až 11A mají krátké intervaly (někdy jen 4 minuty), jezdí v...
Konečná zastávka nové páteřní linky 9A u zdejší opery na severu ostrova Christianshavn, bývalé přístavní čtvrti. I když se na páteřních linkách používají kapacitní 14metrové autobusy, na lince 9A jezdí tato dvanáctimetrová Volva. Hlavními autobusovými dopravci v Kodani jsou Arriva a Nettbuss.
Jelikož jsou u většiny autobusových linek uváděny v jízdních řádech pouze intervaly, bývají na sloupcích také elektronické ukazatele nejbližších odjezdů. Nechybí ani tarifní plánek - Kodaň je rozdělena na několik tarifních zón, proto je potřeba sledovat, jestli už náhodou nejedete načerno.
Čtrnáctimetrové třínápravové autobusy Scania nebo Volvo se používají hlavně na páteřních červených linkách nebo rychlíkových modrých linkách. Všechny vozy mají přední polovinu vozu nízkopodlažní a mají maximální možný počet sedaček - i v městských autobusech jsou používány sedačky určené spíš pro dálkové linky.
Na tangenciální páteřní lince 4A je zkušebně zaveden nástup prostředními dveřmi bez kontroly řidičem. Zvýrazněno je to na jednotlivých dveřích. Na všech ostatních linkách se nastupuje předními dveřmi a jízdenky kontroluje řidič.
Pro tyto páteřní linky se vyhrazují samostatné pruhy, ale preference na křižovatkách je mizivá, proto nejsou tyto linky příliš rychlé. Jedinou výraznější výjimku lze vidět v ulici Norrebrogade (jedna z hlavních výpadovek z centra severozápadním směrem), kde došlo k jejímu výraznému zklidnění právě ve prospěch autobusů. V budoucnu se údajně připravuje projekt odvážně nazvaný "BRT", který by měl systémově zrychlit a upřednostnit některé velmi využívané autobusové linky. Každopádně síť "áčkových" červených linek je utvořena tak, abyste se jejich pomocí dostali prakticky...
Dopravce Nettbuss zakoupil pro standardní autobusové linky větší množství autobusů Solaris Urbino Low-entry. Zde u vlakové stanice Ny Ellebjerg.
Rychlíkové linky, zvýrazněné modře, zajišťují na rozdíl od těch červených spíše příměstské vztahy, ale dá se s nimi dobře jezdit i po městě samotném. Stejně jako červené linky mají i "eskové" linky krátké intervaly a jsou na nich provozovány kapacitní (14m) autobusy. Na území Kodaně však zastavují průměrně jen každou třetí až čtvrtou zastávku. Těchto rychlíkových linek je v okolí Kodaně více, do jejího centra zajíždějí pouze linky 150S, 250S a 350S.
Chloubou kodaňské MHD je ulice Norrebrogade, která je severozápadní výpadovkou z centra města. Prostor zde ale dostali cyklisté a autobusy - silnice byla zúžena, rozšířeny byly nástupní ostrůvky zastávek i cyklopruhy. Automobilům je vjezd zakázán. Projíždí tudy například páteřní linka 5A nebo rychlíková linka 350S.
Podél ulice Norrebrogade se nachází jedna z nejrušnějších cyklistických tras. Pro ještě větší motivaci je zde umístěno počítadlo cyklistů. Čísla dosahují závratných hodnot.
V centru u stanice metra a vlaku Norresport končí také rychláková linka 150S. Ta pak míří na sever do vzdálených předměstí Kodaně. Tyto rychlíkové linky zastavují v Kodani pouze v nejdůležitějších zastávkách, ale lze je s výhodou použít i pro cestování po městě. Autobusová doprava obecně je však v Kodani poměrně pomalá - na křižovatkách chybí preference autobusů a prostor je věnovaný spíše cyklistům.
Až do úzkých uliček do historického centra (prapřístav Nyhavn) zajíždí také několik autobusových linek - linka 66 původně vedla do čtvrti Christianshavn, tu zde ale vystřídala nová páteřní linka 9A.
Složení vozového parku je poměrně monotónní, nejčastěji se svezete s vozy Scania nebo Volvo, v drtivé většině případů jde o vozy typu low-entry, čili s první polovinou nízkopodlažní. V druhé polovině vozu je maximum sedaček, které jsou také maximálně pohodlné. Na sedačkách najdete také netradiční způsob propagace novinek MHD v podobě reklamních návleků na opěrky hlavy. Low-entry autobusům nechybí také třetí dveře. Nastupuje se pouze předními dveřmi a jízdenky se ukazují řidičům. Pouze na tangenciální lince 4A začali experimentovat s nástupem prostředními dveřmi bez kontroly řidičem (vystupuje...
Jednou z červeně označených páteřních linek je také minibusová linka 11A projídějící historické centrum. Používají se zde tyto elektrické minibusy. Konečná je poblíž hlavního nádraží u hotelu Tivoli.
Nová čtvrť roste podél linky metra na jihu Kodaně na bývalých armádních pozemcích. U netradiční kancelářské budovy Bella Center končí také rychlíková linka 250S. Projíždí tudy také páteřní tangenciální linka 4A.
I Solarisy se postupně prosazují v dánské metropoli, a to v podobě low-entry. Pořizuje si je zejména společnost Nettbuss pro klasické nepáteřní linky.
A ještě jedno červené Volvo na metrousu 9A u stanice metra Christianshavn. Zde je vidět průchod cyklostezky přímo prostorem zastávky. Před příjezdem autobusu se vyčkává okolo přístřešku za cyklopruhem, po příjezdu se nastupuje z "ostrůvku" před cyklopruhem.
Mluvíme-li o Kodani, nelze vynechat ani lodní dopravu. Díky velkému množství vodních kanálů a také díky existenci vodního kanálu, který odděluje centrum Kodaně od hustě osídleného ostrova Amager, hraje vodní doprava poměrně významnou roli pro turistický ruch. Kromě klasických komerčních vyhlídkových plaveb fungují také dvě integrované vodní linky 991 a 992, jakýsi vodní autobus, který poměrně rychle spojuje jednotlivé zastávky podél hlavního vodního kanálu, kolem kterého v posledních letech vyrostly zcela nové čtvrti. Žluté lodě v kabátu organizátora Movia jezdí v půlhodinových intervalech a...
Přívozy na kodaňských kanálech jsou nově zaintegrovány a tvoří dvojici linek 991 a 992, fungujících jako jakýsi vodní autobus. I tyto rychlé lodě jsou oblečeny ve žluté barvě s logem organizátora Movia a mají klasické zastávky na obou březích vodního kanálu.
Integrovanou lodí se můžete dopravit až k legendární soše Malé mořské víly. Okolo vodního kanálu vyrostlo množství nových staveb. Tato je ale starší, jedná se o hlavní sídlo kontejnerového gigantu Maersk.
Jízdní kola jsou v Kodani všudypřítomná a být pouhým chodcem je zde poměrně nebezpečné. Dvoupatrové parkoviště kol u stanice metra a vlaků Norreport na severním okraji historického centra.
Jedna z nejdražších metropolí světa má stále se rozvíjející síť veřejné dopravy a promyšlené i poměrně odvážné plány do daleké budoucnosti. Hendikep v podobě zrušených tramvají tu nahrazuje metro a městské vlaky. I na poli autobusové dopravy se po hierarchizaci podařilo výrazně uklidit, i když nízká rychlost daná uliční sítí asi autobusovou dopravu příliš dál neposune. Je však neustále nutné míst na paměti, že hlavním aktérem městské dopravy v Kodani bylo, je a i nadále bude jízdní kolo.
Třídílné elektrické jednotky jezdí na vlacích "Öresundstog", které spojují každých 20 minut Kodaň se švédským Malmö po mostě přes úžinu Öresund. Těmito vlaky lze také dojet za 10 minut z hlavního kodaňského nádraží na letiště.
Do Švédska nejezdí z Kodaně jenom vlaky, ale i tyto dálkové kloubové autobusy.
Mezi jednotlivými terminály kodaňského letiště pendlují bezplatně tyto letištní autobusy - zde v podání nové generace vozů Citaro od Mercedesu.