Polský Krakov má novou tramvajovou trať s velkým záchytným parkovištěm na severu města a staví novou spojovací trať do severovýchodních sídlišť včetně krátkého tunelu. Místní dopravní podnik pořídil tak poslední rok přes 40 nových elektrobusů a dokončil dodávku 110 nových tramvají Stadler Lajkonik. Poptává dalších 90 nových tramvají, které ukončí provoz posledních vysokopodlažních vozidel Konstal a ojetých tramvají původem z Vídně. Také přesoutěžil městské a příměstské linky jediného soukromého dopravce a díky tomu se mohou cestující těšit na nová vozidla i nové expresní linky do okolí Krakova.

Krakovská tramvajová síť se nedávno rozrostla o novou rychlou trať na severním okraji města, která je zakončena velkým přestupním terminálem Górka Narodowa včetně záchytného parkovacího domu pro 500 aut. Nový dopravní terminál má ambici zachytit rostoucí proudy aut do Krakova od severu, kde se nyní tvoří každý den dlouhé kolony. Na nové trati prodloužené z dosavadního terminálu Krowodrza Górka dlouhé 4,3 km je 8 zastávek. 7 z nich bylo zprovozněno v září 2023, poslední konečná zastávka s autobusovým terminálem a velkým parkovacím domem v lednu 2024. Prodloužena sem byla jak místní...
Od ledna 2024 funguje nový dopravní terminál Górka Narodowa na severním okraji Krakova. Prodloužena sem byla tramvajová trať, vyrostl zde autobusový terminál a nad ním parkovací dům. Je to také jedno z nejvýše položených míst Krakova. Nová trať je dlouhá 4,3 km a většina jejích zastávek byla otevřena už v září 2023.
Nad novým tramvajovým obratištěm Górka Narodowa stojí dvoupodlažní parkovací dům. Ten pojme zhruba 500 aut a umožňuje také nabíjení elektromobilů. Cílem je zachytit každodenní příval aut z regionu severně od Krakova a trochu odlehčit dopravě ve městě.
Nový dopravní terminál Górka Narodowa P+R má obstojné zázemí a najdete zde také cykloparkoviště, toalety a krytou temperovanou čekárnu. Tramvají jste odtud v centru zhruba za 25 minut.
Auto můžete odstavit a zaparkovat v novém přestupním uzlu Górka Narodowa také na střeše nového parkovacího domu. Jeho kapacita je zatím plně dostačující. Držitelé jízdenek MHD parkují zdarma, kdo nemá jízdenku, může zaparkovat za 10 zlotých na den a má k tomu celodenní jízdenku na MHD zdarma.
V novém terminálu Górka Narodowa proti sobě končí tramvajové a autobusové linky s krátkými přestupy hrana-hrana. Obě linky 18 a 50 jsou zajišťovány pouze nízkopodlažními vozidly. Na lince 18 byla připravená k odjezdu jedna z nejnovějších tramvají Stadler Lajkonik z roku 2023.
Souhrnné informace o linkách MHD včetně příměstských spojů vyjíždějících z nového uzlu Górka Narodowa. Začíná zde superpáteřní linka 50 jezdící ve špičkách každých 5 minut a alternativní směr do historického centra nabízí linka 18 se špičkovým intervalem 7,5 minuty.
Přestup hrana-hrana z elektrobusu na tramvaj na nové severní konečné Górka Narodowa. Linka 50 vede od severu na jih a cestou využívá mnoho nových krakovských tratí včetně metrotunelu pod hlavním nádražím. Její jízdní doba z konečné na konečnou je 55 minut.
Devítimetrový Autosan z roku 2020 projíždí nový terminál Górka Narodowa. Ukončeny jsou zde jak místní linky MHD, tak i příměstské integrované autobusy z hustě osídlené severní části krakovské aglomerace. Část příměstských autobusů ale pokračuje dál přímo co centra Krakova. Pokud nejsou na silnicích zácpy, je to přímými autobusy i nadále nejrychlejší.
Jednoduchý mobiliář zastávek na novém přestupním terminálu. Výstupní zastávka autobusů je u společného nástupiště s nástupní zastávkou pro tramvaje.
Ve výstavbě je nová tramvajová trať do sídlišť severovýchodně od centra Krakova, která se napojí na stávající konečnou Mistrzejowice. Dnes tudy jezdí mnoho autobusových linek s kloubovými vozy. Nová trať bude dlouhá 4,5 km a bude obsahovat krátký tunel. Lidem z tohoto sídliště zkrátí cestu do centra o 12 minut. Hotovo má být v roce 2025.
Krakov má už 110 tříčlánkových tramvají Stadler Tango, kterým tu přezdívají Lajkonik. Dodávány byly v letech 2019-2023.  V plánu je nákup dalších tramvají, které by nahradily poslední dožívající vysokopodlažní Konstaly. V závěru roku 2023 byla vypsána soutěž až na 90 tramvají. Krátkých, dlouhých i obousměrných – po 30 kusech od každého.
I když do Krakova v poslední době proudilo velké množství nových tramvají, stále se tu setkáte s původními Konstaly, a to dokonce ve trojicích, typicky na lince 52, která vede s Mistrezjowic na severovýchodě na jihozápad do uzlu Czerwone Maki.
Trojice Konstalů na lince 52 projíždí kolem historické budovy hlavního nádraží v centru Krakova. V provozu je ještě cca 30 vozů z let 1985-9. Část z nich se loni přestěhovala z vozovny Nowa Huta do Podgórze.
Další linkou, kde ve všední dny často narazíte na vysokopodlažní Konstaly, byť jen ve dvojicích, je 13 z Bronowic na severozápadě do uzlu Nowy Biezanów na jihovýchodě. Zde projíždí přes historické centrum přes zastávku Plac Wszystkich Swietych.
Novou tratí na severu to ale nekončí. Aktuálně je ve výstavbě další trať severovýchodně od centra do sídliště Mistrzejowice, která propojí stávající tratě novým 4,5 km dlouhým úsekem včetně krátkého tunelu. Lidem se zkrátí cesta z místních sídlišť do centra o 12 minut a ušetří to další autobusy. Od poslední návštěvy před rokem byla uzavřena trať do Wzgórza Krzeslawickie, která byla unikátní svou jednokolejnou splítkou u zastávky Wiadukty. Staví se u nový dálniční okruh a po jeho dobudování to tu bude vypadat úplně jinak. Ale s návratem tramvají se snad počítá.
Ke starým Konstalům patří i analogový informační systém na bocích. Linka 13 má ve špičkách dvakrát kratší interval než v sedle (7-8/15). Část Konstalů je řazena trvale jako druhé vozy a už tak nemají kabinu řidiče.
Detail trvale spojené dvojice Konstalů z let 1989 na konečné linky 13 v Bronowicích. Díky odstraněné kabině řidiče z druhého vozu je zde více místa pro cestující.
Všechny zbylé Konstaly v Krakově si dochovaly svoji původní podobu i počet dveří včetně jejich rychlého otvírání a zavírání. Staré Konstaly potkáte hlavně ve všední dny, ve dvojicích zde na lince 13 a ve trojicích na lince 52.
První vůz z trojice Konstalů na jihozápadní konečné linky 52 Czerwone Maki. Jako náhradu těchto trojic nyní hledá krakovský DP 30 nových tramvají o délce přes 40 metrů, které by navázaly na dosud nejdelší krakovskou tramvaj Pesa Krakowiak.
Účelně řešený přestupní uzel Czerwone Maki na jihozápadním okraji Krakova, kde můžete přestoupit z autobusu i mikrobusu na tramvajové linky 11, 17, 18 a 52, které zde jezdí po celý den v souhrnném intervalu cca 2,5 minuty. Součástí konečné je i záchytné parkoviště.
Dalším ohroženým druhem krakovských tramvají jsou tyto původně vídeňské vozy SGP/Lohner, které tu jezdí i s vlečnými vozy. Potkáte je také většinou jen ve všední dny třeba zde na lince, která spojuje centrum Krakova se vzdáleným předměstím Nowa Huta.
Původně vídeňská tramvaj z roku 1967 na konečné linky 44 Dworzec Towarowa severně od centra Krakova. Těchto dvoučlánkových tramvají z let 1967-73 tu jezdí ještě 20, k nim je k dispozici ještě 10 vleků.
Modernizovaný interiér původně vídeňského vlečného vozu z roku 1961. Legendární vídeňskou tramvaj s dřevěnou podlahou by v tom hledal málokdo. I tyhle vozy za pár let nahradí očekávaná nová dodávka tramvají, která se aktuálně soutěží.
Jeden z desítky vlečných vozů původem z Vídně, které díky modernizaci stále jezdí. V Krakově jsou už od roku 2005 a vyrobeny byly před více než 60 lety.
Jeden z nejnověji rekonstruovaných Düwagů původem z Düsseldorfu, které byly dodány teprve nedávno a v Krakově prošly důkladnou modernizací. Je tedy naděje, že budou jezdit ještě dlouho. Celkem je těchto düsseldorfských ojetin v Krakově už 30.
Během jarní návštěvy probíhala důkladná rekonstrukce trati do malebné konečné Salwator poblíž břehu Visly západně od centra. Před rokem zde byla trať tvořená z BKV panelů ve skutečně havarijním stavu, nově budou tyto panely nahrazeny novými, bytelnějšími s uložením plnohodnotných kolejnic.
Na vytížené křižovatce u hlavní pošty na tramvajovém okruhu kolem historického centra odbočuje na školní jízdě tramvaj se zajímavou historií. Původně jezdila ve Vídni na lince U6, následně sloužila v nizozemském UItrechtu a od roku 2013 jezdí v Krakově spolu se 40 stejnými kolegyněmi.
Nejdelší typ tramvaje v Krakově – Peasa Krakowiak. Byly vyrobeny v roce 2015 v počtu 36 kusů a často je potkáte spolu s třívozovými Konstaly na dlouhé lince 52. Ta projíždí i zde po nově opravené spojovací trati s provozem 8 linek mezi Krakovem a sousedním sídlištním městem Nowa Huta.
Tramvají MAN/Düwag původem z Norimberka tu jezdí 12, byly vyrobeny v letech 1976-7 a do Krakova dodány bez větších úprav v letech 2006-9. Zde před konečnou Cichy Kacik v malebné čtvrti západně od centra Krakova.
Nové tramvajové tratě vyžadují nové tramvaje. V posledním roce byla dokončena obří zakázka na 110 tramvají Stadler Lajkonik, které výrazně pozvedly kvalitu cestování tímto páteřním dopravním prostředkem v Krakově. Aktuálně je vypsána zakázka na dalších 90 tramvají. 30 kratších, 30 dlouhých (stejně jako Pesy Krakowiak) a 30 obousměrných. Nové tramvaje uspokojí hlad po vozidlech kvůli novým tratím a nahradí nejstarší kusy vysokopodlažních Konstalů nebo původně vídeňských tramvají SGP/Lohner s vlečnými vozy. Lehká obnova probíhá v poslední době také modernizací ojetin z německého Düsseldorfu,...
Duch západního Německa 70. let na vás stále dýchne v těchto původně norimberských tramvajích, které na rozdíl o jiných ojetin neprošly po dodání většími úpravami.
Kolem původní historické budovy hlavního nádraží projíždí první typ skutečně nízkopodlažních tramvají v Krakově, který tu jezdí posupně už od roku 1999. Celkem jich bylo dodáno 50 a prvních 14 bez zadních dveří v posledním článku. Jen málo jich není oblečeno v celovozové reklamě.
Jeden z multifunkčních jízdenkových automatů na tramvajové zastávce v centru města ukazuje na malém displeji také nejbližší odjezdy spojů. Jízdenku si ale můžete bez problému zakoupit také ve vozidlech.
Krakov pořizuje ve velkém elektrobusy. Mezi záplavou polských Solarisů ale vynikají tyto 4 španělské Irizary, které byly dodány v roce 2023. Naprostou většinu autobusů v Krakově provozuje místní dopravní podnik MPK. Ten také jezdí na některých příměstských linkách za město, které objednává místní organizátor ZTP. Elektrobusy se tak dostanou i tam.
Také nové elektrobusy Irizar se mohou dobíjet na konečných pomocí speciálního pantografu. Jedna z dobíječek je umístěna také před hlavním nádražím, kde má konečnou příměstská páteřní linka 304, která jezdí až do turisticky oblíbené Wieliczky se solnými doly.
Nové Irizary kráčí co do vnějšího vzhledu ve šlépějích svých elektrických předchůdců od Solarisu. Díky dodávkám nových elektrobusů (hlavně od Solarisu) má Krakov už cca 120 bezemisních silničních vozidel.
Jeden z již 81 kloubových elektrobusů Solaris. Poslední jejich dodávka v roce 2023 čítala 25 vozů v kloubové a 13 ve standardní verzi. Oproti návštěvě před rokem tak potkáte elektrobusy na mnoha dalších linkách. Nejčastěji ze na vnitřním městském okruhu, který používá řada linek od jihu směrem do centra a kde mají autobusy vyhrazený pruh.
V roce 2023 bylo dodáno také 13 elektrobusů Solaris ve 12metrové verzi. Tento výrazný polep je odlišuje od běžných naftových vozidel. Městský organizátor dopravy ZTP nyní potřebuje nová vozidla pro zavádění tzv. expresních aglomeračních linek, které v krátkých intervalech a rychle propojí jednotlivá předměstí i vzdálenější velké obce s centrem Krakova. Na těchto linkách má být garantovaný interval 15 minut.
8 poměrně raritních autobusů Solaris Urbino Metrostyle dorazilo do Krakova v roce 2014. Od svých běžných kolegů se liší hlavně výrazně zkoseným čelem. Tyto karoserie byly používány spíš pro trolejbusy, například v rakouském Salcburku.
Jediný soukromý dopravce v systému krakovské veřejné dopravy – Mobilis – provozuje část městských i příměstských linek do roku 2014. Tehdy koupil nové kloubové i standardní autobusy – cca 50 kloubových Mercedesů Conecto a cca 30 standardních autobusů AMZ. Nyní vyhrál i v navazující soutěži a svoji flotilu bude na základě objednávky ZTP navyšovat cca o 60 vozidel. To souvisí s plány organizátora na nové aglomerační linky.
Zdárně pokračuje také elektrifikace vozového parku městských a příměstských autobusů. V roce 2023 pořídil krakovský dopravní podnik 42 elektrobusů, 38 z nich je od tradičního místního výrobce Solaris (25 kloubových a 13 standardních) a 4 od španělského Irizaru. Celkem tak po Krakově a okolí jezdí už 115 elektrobusů. Organizátor krakovské mobility ZTP plánuje zavádět nové expresní aglomerační autobusové linky s garantovaným intervalem 15 minut, které spojí Krakov s hlavními sídly v regionu. Proto také rozšířil kontrakt s jediným soukromým dopravcem Mobilis z 80 na 140 vozů – tento izraelský...
Soukromý dopravce s izraelskými vlastníky Mobilis provozuje už téměř 10 let část linek v Krakově a okolí i s těmito polskými autobusy AMZ. Nyní pro pokračování v novém kontraktu pořídí 49 plynových autobusů Castrosua na podvozcích Scania. Část z nich bude 12metrových, část 10metrových.
I přes mnoho příměstských linek a slibně se rozvíjející regionální železnici v okolí Krakova pod hlavičkou městského organizátora ZTP, stále míří do centra Krakova spousta různých dalších neintegrovaných autobusů a mikrobusů rozličné kvality, které si objednávají jednotlivá města a obce v regionu. Bohužel polská legislativa nepřeje přílišné integraci veřejné dopravy na venkově.