Lodź - tramvaje (červenec 2005)

Tramvajová doprava na úzkém rozchodu je v Lodži téměř všudypřítomná a neomezuje se jen na samotné město, ale na třech tratích vyjíždí i za hranice Lodže. V denním provozu je celkem 15 linek čísel 1 až 15, dále příměstské linky 43, 43bis a 46. V noci tramvaje nejezdí a odpočívají v několika vozovnách. Asi největší vozovnou je "Zajezdnia Telefoniczna", kde jsou zároveň ústřední dílny. Tramvajové vozovny bývají často kombinované s autobusovými garážemi. Tramvaje jsou v některých vozovnách odstaveny pod širým nebem.

Většina tramvají v Lodži vypadá takto. Růnobarevná čísla linek znamenají výluku nebo trvalý stav.
Tramvajová doprava na úzkém rozchodu je v Lodži téměř všudypřítomná a neomezuje se jen na samotné město, ale na třech tratích vyjíždí i za hranice Lodže. V denním provozu je celkem 15 linek čísel 1 až 15, dále příměstské linky 43, 43bis a 46. V noci tramvaje nejezdí a odpočívají v několika vozovnách. Asi největší vozovnou je "Zajezdnia Telefoniczna", kde jsou zároveň ústřední dílny. Tramvajové vozovny bývají často kombinované s autobusovými garážemi. Tramvaje jsou v některých vozovnách odstaveny pod širým nebem.
Tramvaj odbočuje do největší tramvajové vozovny Telefoniczna.
Intervaly tramvajových linek jsou po celý den stejné, buď 10 nebo 15 minut, o víkendu se jezdí po 15 až 20 minutách a tramvají se můžete svézt pouze do 22:30.
Interiér Konstalu 105N s laminátovými sedačkami a spoustou dveří.
Skladba vozového parku je jednoduchá. Naprostá většina tramvají je typ 105N z polské vagónky Konstal. Tyto hranaté vozy, podobné českým T5, jsou charakteristické obrovskými okny a čtyřmi celoskleněnými dveřmi (dvoje dveře uprostřed). Vozy se vyráběly v sedmdesátých a osmdesátých letech.
Podle počtu kolejí na různých místech Lodže lze usuzovat na mnohem hustší provoz v minulosti.
Jízda nejstaršími a nerekonstruovanými vozy je docela odpuzující zážitek. Bouchající dveře dělají rámus, pomalované, oloupané laminátové sedačky vypadají nevábně a stejně tak i počmárané a posprejované stěny a strop, poškrábaná okna a rezavý plech okolo. Vozy tu vždy jezdí ve dvojicích a řidičské stanoviště je v obou vozech.
Počmáraný a špinavý interiér bouhžel hyzdí většinu lodžských tramvají.
Řidič tramvaje sedí v nuzně zařízené kabině, okny obklopen doslova ze všech stran . Sice má výborný výhled, ale v letních parnech nebo mrazivých únorových ránech to asi není nejpříjemnější. Řidič má pro sebe vyhrazenu polovinu předních dveří, takže může v létě větrat a je zcela oddělen od cestujících.
Další z mnoha tramvajových vozoven. Asi v polovině z nich jsou tramvaje deponovány pod širým nebem.
Katastrofální stav poloviny tratí se určitě podepisuje i na tramvajích. Tramvaj se za jízdy vrtí na všechny strany a jízda přes výhybky a křížení je ohlušující. S některými temperamentnějšími řidiči je rychlá jízda po rozbitých a dávno sjetých kolejnicích adrenalinový sport.
Na tomto tramvajovém uzlu na jihu města musel být dříve daleko čilejší ruch než dnes.
Konstaly však nejsou jediné vozy na městských linkách. Na lince 10 jezdí stoprocentně nízkopodlažní pětičlánkové tramvaje Cityrunner od firmy Bombardier se třemi podvozky. Těchto housenek je kolem patnácti a oproti Konstalům znamenají obrovský skok kupředu. Nevím, proč jsou tyto moderní tramvaje vypravovány právě na linku 10. Možná to bude tím, že je technický stav tratí na lince 10 docela uspokojující. Každopádně jsou v jízdních řádech vyznačeny garantované nízkopodlažní spoje.
Radikální proměnou tramvajové dopravy v Lodži jsou tyto stoprocentně nízkopodlažní tramvaje.
Protože je hranatých Konstalů 105N celkem dost, je tu několik modifikací jejich modernizací. Chudší a starší modernizace spočívala v nové podlaze a látkových sedačkách. Sedačky jsou ale tvrdé a díky neúdržbě možná ještě odpudivější než původní laminátové. Modernizované tramvaje dostaly také lepší dveřní mechanismus, který s křídly dveří již tolik nemlátí. Asi nejnovější modernizace spočívala kromě výše zmíněného v nových zaoblených čelech s digitálními oranžovými panely R&G. A podle poslechu mají repasovené tramvaje moderní tranzistorovou elektrickou výzbroj.
Některé Konstaly prošly docela povedenou modernizací včetně dosazení digitálních panelů.
Jedinou linkou dopravního podniku (MPK), vyjíždějící za hranice města je 11, která jede na jih do města Pabianice a na sever do města Zgierz. Je to asi nejdelší linka v Lodži. Protože na "venkovských úsecích" linky platí tarif tamních měst, jsou vozy linky 11 vybaveny jízdenkovými automaty.
Tramvaj soukromého dopravce vyjíždí za hranice Lodže a pochází z kulaté tramvaje Konstal 102N
Další příměstskou linkou je 46, kterou již neprovozuje lodžský dopravní podnik. Linka 46 v Lodži kopíruje linku 11, rovněž jede do města Zgierz, ale pak se odpojuje a jede ještě asi 30 minut dále na sever. Vozy jsou očíslovány dvoumístnými evidenčními čísly a používány jsou svérázně modernizované článkové tramvaje Konstal 102N. Modernizací se z kulaté tramvaje, vycházející s české T1, stala hranatá oranžová krabice.
Rekonstrukce z kulaté tramvaje z 60. let na hranatou je přece jen poměrně násilná.
Stejné, ale nemodernizované vozy používá dopravce "Tramvaje Podmejskie" sídlící ve vozovně na hranicích Lodže na příměstských linkách 43 a 43bis. Linka 43bis jede pouze část trasy linky 43, která po opuštění Lodže jede po jednokolejné trati s výhybnami mezi poli asi půl hodiny do města Lutomiersk. Článkové tramvaje Konstal 102N z přelomu 60. a 70. let jsou celé v červeném a jezdí souhrnně po 15 minutách. Krajní dveře jsou čtyřkřídlé, dvoje prostřední dveře jsou trojkřídlé. Tramvaje již mají svoje nejlepší léta za sebou, ale k rozbitým a podemletým tratím za Lodží, kde se moc rychle...
Další soukromý dopravce provozuje linky 43 a 43bis s původními vozy Konstal 102N.
Ve vozovně "Brus" pro linky 43 a 43bis se nachází i původně německá dvoučlánková tramvaj Düwag. Otázkou je, jak dlouho ještě vydrží provoz na těchto zbědovaných tratích. Třeba paralelní autobusové linky do Zgierze nabízejí spojení rychlejší a levnější.
Interiér starého Konstalu 102N až příliš nápadně připomíná české tramvaje T2.
Na většině konečných zastávek je umístěno dispečerské stanoviště a nutno uznat, že jízdní řády se tu dost dodržují a linky mezi sebou bývají i vhodně časově proloženy. Zvláštností lodžské tramvajové sítě je i rekreační linka "0", která míří do ZOO a do smyčky "Zdrowie" s přilehlým parkem kultury a oddechu. Linka jezdí jen v neděli a o svátcích a má jen dva spoje odpoledne z intervalem 120 minut.
Tyto staré vozy už jezdí pouze na lince 43 a 43bis daleko za město.
Uvnitř moderní nízkopodlažní tramvaje si cestující připadá přeci jen důstojněji.
Takovou organizací výluky se dá zachovat tramvajový provoz, což může Praha Lodži tiše závidět. U výluky nemůže chybět pracovní Ikarus, čili pření díl kloubového Ikarusu 280.