Malé jihošvédské rovinaté univerzitní město s 85 000 obyvateli poblíž Malmö se v roce 2020 zařadilo na seznam švédských měst s provozem tramvají (po Stockholmu, Goteborgu a Norrköpingu). Zatím jediná linka vede od místního vlakového nádraží v centru na severovýchod kolem místní fakultní nemocnice do rozvojové čtvrti poblíž budoucího evropského jaderného výzkumného centra ESS. Pro většinu částí Lundu jsou však důležité autobusy, které tu stejně jako tramvaje i regionální autobusy v celém kraji Skane jezdí pod hlavičkou Skanetraffiken. Do Lundu se dostanete vlakem v krátkém intervalu z blízkého Malmö a také z dánské Kodaně, která leží na druhé straně Öresundské úžiny.

Tramvaje v Lundu jsou vzhledem k jeho velikosti poměrně překvapivé, na druhou stranu jedno z nejstarších švédských měst má s tramvajemi ještě další plány. Na okrajích Lundu totiž rostou nová výzkumná a inovativní centra, s tím roste také nová bytová zástavba. Jediná tramvajová linka byla otevřena v prosinci 2020, má 5,5 km, 9 zastávek a vede od místního vlakového nádraží kolem severního okraje historického centra, nemocnice, univerzity, obchodního centra a nové obytné čtvrti na konečnou ESS, kde roste obří evropské výzkumné jaderné centrum. Zatím sem ale jezdí tramvají pouze dělníci na stavbu...
85tisícový Lund má od prosince 2020 tramvajovou linku. Začíná zde na náměstí u vlakového nádraží, západně od historického centra. Pro 5,5km dlouhou linku stačí 5 obousměrných tramvají CAF Urbos 3. Jedno z nejstarších švédských měst je aktuálně čtvrtým městem s tramvajovou dopravou.
Od vlakového nádraží jede tramvaj kolem místní nemocnice, univerzity, inovačních a obchodních center do rozvojové oblasti severovýchodně od města. Své cestující si tramvajová linka teprve hledá.
Na tramvajových zastávkách najdete informace pouze v digitální podobě. Kromě nejbližších odjezdů si můžete zobrazit třeba mapu sítě, celkový jízdní řád nebo další informace. Jízdenky si koupíte pouze pomocí telefonu nebo v automatech na nádraží. Tramvaj jezdí ve všední dny každých 15 minut, o víkendu po 20.
Při dobržďování na konečnou to po spadaném listí občas sklouzne. Naštěstí jsou zde návěstidla gumová, ale za ně už by dál tramvaj pokračovat neměla. Celou trasu zvládnou tramvaje ujet za 15 minut.
Rovinatý Lund až na zdejší klima přímo vybízí k cestám na kole. Před vlakovým nádražím, které je hlavním přestupním uzlem mezi všemi místními dopravními módy, tak najdete i velké cykloparkoviště.
Zastávka MHD v centru, kudy projíždí všech 6 hlavních autobusových linek MHD. Čtyřka má jedny z nejkratších intervalů, ve špičkách jezdí po 7-8 minutách. Ještě častěji jezdí trojka, a to po 6 minutách. V sobotu se jezdí zpravidla po 15 minutách.
Městské autobusy se proplétají historickým centrem poměrně úzkými uličkami, možná i proto zde jezdí pouze autobusy standardní délky. K dispozici je monotónní flotila cca 60 plynových autobusů MAN z let 2013-4, které nyní provozuje dopravce Vy Buss.
Na tramvajové lince, která jezdí ve všední dny každých 15 minut a o víkendech každých 20 minut, jezdí 5 pětičlánkových obousměrných tramvají CAF Urbos 3. Jízdní doba linky je 15 minut. Do budoucna má město plány na další nové tratě – linka by měla být prodloužena jižním směrem přes vlastní město Lund do sousedního města Staffanstorp a plány jsou také na další příměstskou linku do městečka Dalby. Tramvajové zastávky mají moderní střih, zelení obrostlé přístřešky a informace pouze v digitální podobě velkoplošných LCD displejů. Z jízdenek si můžete vybrat jednorázovou a nebo celodenní, jejíž...
Centrální přestupní zastávka Botulfsplatsen přímo v historickém centru, kde se zejména o víkendu a večer potkávají autobusy všech linek místní MHD (2-7). V sobotu mají všechny linky interval 15 minut, v neděli 20-30.
Sobotní čekání na přestup mezi linkami v 15minutovém intervalu v centrální zastávce Botulfsplatsen. Všechny linky obsluhují celkem kompaktní městskou zástavbu, pouze polopříměstská linka 21 vyjíždí na severu za hranice města.
Před vlakovým nádražím najdete také odjezdy regionálních autobusů, které mají v regionálním systému Skanetraffiken žlutou barvu. Na lince 166 je nasazen 10 let starý plynový patnáctimetrový Solaris dopravce Nobina. Tato linka jezdí ve špičkách každých 7-8 minut a mimo jiné jezdí i do sousedního města Staffanstorp, kam se plánuje prodloužení lundské tramvajové linky.
Zastávka Solbjer leží kousek od severovýchodní konečné uprostřed nové obytné čtvrti na okraji Lundu. Okolí tramvajové trati je v plánu dále zahušťovat zejména novými pracovními příležitostmi, význam této linky tak určitě ještě vzroste.
Tramvajové zastávky jsou vybaveny kvalitním mobiliářem, který nabízí dostatečné útočiště před nepřízní počasí. Zastávkové totemy zobrazují čas do příjezdu nejbližšího spoje zajímavou formou.
Interiér plně nízkopodlažní tramvaje CAF Urbos 3 kombinuje šedou a oranžovou barvu, zvenku ale drží tramvaje jednotný zelený nátěr podobně jako městské autobusy, i když v trochu jiném odstínu a struktuře.
Severovýchodní konečná ESS, kde zatím kromě historického větrného mlýna a okolních parků nic není. Do roku 2024 zde ale má být postaveno obří evropské výzkumné jaderné centrum ESS, takže o cestující tu snad nouze nebude. Za touto zastávkou pokračuje trať ještě pár set metrů do místní vozovny.
Na regionálních i dálkových linkách v kraji Skane potkáte velmi často kapacitní autobusy, obvykle o délce 15 metrů. Většinou jsou poháněny plynem. Občas je k vidění ale i dvoupatrový autobus.
Pro cesty do vzdálenějších míst v kraji Skane slouží jako doplněk k vlakům síť expresních autobusů s vozidly vyšší kvality. Vše opět pod taktovkou místní integrované dopravy Skanetraffiken, která pak soutěží provozovatele jednotlivých linek.
Hlavním dopravním prostředkem v Lundu jsou ale autobusy. 7 základních městských linek se potkává v centrální přestupní zastávce Botulfsplatsen a obsluhuje všechny oblasti celkem kompaktní městské zástavby. Linky jsou očíslovány od 1 do 7 a nejkratší intervaly má linka 3, která jezdí ve špičkách po 6 minutách. Intervaly ostatních linek se ve špičkách pohybují od 7 do 15 minut, o víkendech se jezdí většinou po 15 minutách v sobotu a po 20-30 v neděli. V Lundu funguje ještě doplňková linka 21 pro obsluhu severního předměstí. Vozový park MHD je složen z cca 60 standardních plynových MANů z let...
Vstup do jižní části vlakového nádraží v Lundu, které leží na hlavní trati Stockholm – Malmö – Kodaň. Na vlaky tu navazují regionální i městské autobusy a nově také místní tramvaj.
Do sousedního Malmö jezdí až 6 vlaků za hodinu. Páteří je vlak Öresundstag do dánské Kodaně, který tudy jezdí každých 20 minut. Opačným směrem jezdí vlaky z Dánska dál do vnitrozemí jižního Švédska a jeho cílové stanice jsou třeba Helsingborg, Göteborg nebo Kalmar.
Osobní vlaky v jižním Švédsku v kraji Skane jsou provozovány dopravcem Arriva pod hlavičkou místního organizátora Skanetraffiken a označeny jako Pagatagen. Potkáte zde tyto elektrické jednotky Alstom Coradia X61, kterých zdejší kraj koupil 99.
Pro dopravu v jižním Švédsku jsou klíčové dánské elektrické vlaky Öresundstag, které jezdí mezi Kodaní, Malmö a Lundem každých 20 minut. Za Lundem se pak větví do dalších směrů. Tyto elektrické jednotky mohou jet rychlostí až 180 km/h.