Druhé největší město Andalusie nabízí snad všechno, na co máte chuť. Velké historické centrum s křivolakými uličkami, ve kterých rádi zabloudíte a kde to žije i v noci. Nad centrem se vzpíná rozlehlá maurská pevnost Alcazaba s výhledy do všech světových stran. A k oddychu a lenošení slouží řada písčitých i skalnatých pláží podél celého pobřeží, kam vás každých pár minut odveze vlak i příměstský autobus. Málaga má hustou síť modrobílých městských autobusů, jejichž trasy se spojují na výstavním hlavním městském bulváru Alameda Principal posetém palmami. Na tomto bulváru jezdí tolik linek, že najít tu správnou zastávku rovná se malé bojovce. Každá linka zastavuje trochu jinde a snadno se vám může stát, že než najdete tu svou linku, dojdete o zastávku dál. Málaga má také metro, nebo spíš tramvaj jezdící pod zemí, zatím ale jen západně od hlavního nádraží. Ale už se staví další úsek blíže historickému centru. Na severozápadním konci trasy vyjedete na povrch přímo do pouště, kde zatím kromě tramvajových kolejí nic není.

Od roku 2014 po dlouhých 9 letech výstavby vznikly v Málaze dvě tramvajové linky, kterým tu říkají metro. Většina stanic je totiž podzemních, obě linky se spojují v západní konečné stanici poblíž místního hlavního vlakového nádraží. A dokončuje se jejich prodloužení o dvě stanice dál vstříc historickému centru. Zelenobílé pětičlánkové tramvaje CAF Urbos 3 jsou v barvách regionu Andalusie a jsou stejné jsou v sousední Granadě. Celkem jich tu jezdí 14. Do podzemních stanic se dostanete pouze přes turnikety a jízdenky na místní metro vám v autobusech platit nebudou. Tramvaje totiž stejně jako...
Málaga má od roku 2014 také tramvaje, kterým zde říkají metro. Většina stanic je podzemních. Dvě linky se vzájemně potkávají zde v přestupní stanici El Perchel v centru, kde se jedna linka převléká na druhou.
Vstup do stanice El Perchel, odkud odjíždějí obě místní tramvajové linky. Stanice leží poblíž centra u hlavního vlakového nádraží Mario Zambrano.
Západní konec linky M1 už není v tunelu, trať zde vede pouští rozvojovým územím na okraji Málagy. K dispozici je 14 obousměrných tramvají CAF Urbos 3.
Interiér plně nízkopodlažních tramvají CAF Urbos 3, které jezdí na obou místních linkách M1 a M2. S výstavbou místního kolejového systému se začalo už v roce 2005.
Další povrchová zastávka na západním úseku linky M1. Tramvaje jsou v barvách dopravního systému regionu Andalusie, který zde kolejovou dopravu financuje. Stejné tramvaje jezdí třeba také v Granadě.
Povrchové zastávky místního „metra“ mají velkorysé přístřešky a můžete si tady také koupit jízdenku. Ta ale platí pouze na tramvaje, na autobusy MHD potřebujete jiný lístek (tramvaje jsou financované regionem Andalusie, autobusy MHD městem Málaga).
Vstup do podzemní stanice místního „metra“ Na nástupiště se dostanete pouze přes turnikety.
Rozestavěná stanice Guadalmedina, která leží na prodlužovaném úseku z dnešní konečné El Perchel. V plánu je ještě jedna stanice, která bude ležet přímo v historickém centru Málagy na druhém břehu řeky Guadalmedina.
Hlavní vlakové nádraží nese pojmenování podle španělské filozofky a spisovatelky Marie Zambrano. Na moderním hlavovém nádraží jsou ukončeny rychlovlaky AVE i místní dálkové vlaky. Příměstská železnice v podobě dvou linek má nástupiště v podzemí a její vlaky pokračují ještě o jednu stanici dál do stanice Centro Alameda ležící blíže historickému centru Málagy.
Rychlovlaky AVE i rychlá vrstva vlaků Avant ukončená na hlavním nádraží v Málaze. Dostanete se odtud nejen do Madridu, ale také třeba do sousední Sevilly nebo Granady.
Do okolních pobřežních letovisek jezdí z centra každých pár minut příměstské autobusy Alsa a na nejznámější pláže jihozápadně od Málagy se dostanete každých 20 minut pohodlným příměstským vlakem, který se na rozdíl od těch dálkových probojoval z hlavního nádraží tunelem o jednu stanici dál až na samý okraj historického centra. Na příměstských vlakových linkách C1 a C2 jezdí čtyřvozové elektrické jednotky, linkou C1 se dostanete také na místní letiště. Hlavní vlakové nádraží Maria Zambrano leží západně od historického centra a na jeho povrchových kusých kolejí jsou ukončeny dálkové rychlovlaky...
Na dvou příměstských vlakových linkách Cercanías jezdí tyto čtyřvozové elektrické vysokopodlažní jednotky se sníženým vstupem u jedněch dveří. Obě linky končí v souhrnném intervalu 10 minut v podzemí v centru města v zastávce Centro Alameda.
Z letiště v Málaze, které leží pár kilometrů západně od města, se pohodlně dostanete příměstskou vlakovou linkou C1, která tudy projíždí v podzemí každých 20 minut.
Příměstská vlaková linka C1 pokračuje z letiště dál po hustě osídleném mořském pobřeží až do města Fuengirola. Souběžně jsou po pobřeží vedeny i četné regionální autobusové linky.
I přes dvě linky tramvají nesou stále hlavní tíhu městské dopravy v Málaze autobusy. Velké množství jich je proto kloubových. MHD tu provozuje městský podnik EMT, který disponuje cca 260 vozidly.
Kloubový Irisbus Citelis se španělskou karoserií Castrosua byl dodán v roce 2009. Páteřní linka 11 vede skrz centrum od západu a východ. Podobně je vedená i novými vozidly opředená linka 8.
Na páteřní pobřežní lince 8 v jezdí v intervalu cca 12 minut tyto nejnovější kloubové hybridní 19metrové MANy ve speciálním nátěru s velkým nápisem „nastupte si“. Celkem jich bylo v roce 2021 pořízeno 10. Jedná se o nejnovější kusy z velké obnovy 73 novými autobusy od roku 2017.
Nové hybridní Urbanwaye z roku 2017 také zdobí speciální polep. Tento byl zachycen na jedné z okružních linek C na páteřní městské pobřežní promenádě, kde se potkává většina linek MHD. Celkem bylo těchto vozů dodáno 11.
Dalším zástupcem hybridních autobusů je toto dvanáctimetrové Volvo před obchodním domem v centru u jedné z největších místních křižovatek, kolem které jsou rozesety zastávky většiny linek MHD v Málaze. Jezdí tu celkem 3 a dodány byly v roce 2014.
Nejstaršími autobusy v Málaze jsou tyto standardní i kloubové dvacetileté Citybusy. Zde jeden z roku 2001 na západní konečné páteřní linky 11 u místní fakultní nemocnice.
Interiér dvacetiletého Citybusu od Renaultu nasazený na páteřní linku 11. Těchto vozidel včetně novější verze od Irisbusu tu jezdí ještě cca dvě desítky.
Nejstarší Citybusy od Renaultu mají tyto netypické dveře. Standardní autobusy jsou zde dvou- nebo třídveřové a kloubové většinou třídveřové.
A zde na hlavní pobřežní promenádě ještě standardní verze dvacetiletého Citybusu. Linek tu jezdí tolik, že jejich zastávky zabírají skoro celou ulici v centru. Proto není lehké najít tu správnou, neboť u každého sloupku staví pouze některé linky.
Málaga má v rámci velké obnovy v posledních 5 letech také 10 prodloužených kloubových autobusů MAN o délce 19 metrů, kterým tu říkají Megabús. Na ně pak v roce 2021 navázalo 10 dalších, již s hybridním pohonem.
Dvanáctimetrový Irisbus z roku 2009 oblečený ve španělské karoserii Castrosua na doplňkové lince 31 na místním hlavním bulváru Alameda Pricipal z centra na východ, který se pak mění na palmami obklopenou pobřežní silnici.
Linka 33 vede z centra Málagy do východního předměstí Cerrado de Calderón, kam strmě stoupá, aby obsloužila luxusní kopcovitou rezidenční čtvrť s výhledem na mořské pobřeží.
Hlavní tíhu městské dopravy ale nesou autobusy, které tu provozuje městská firma EMT. Ta pro ně má cca 260 vozidel různých délek. V posledních 5 letech byl vozový park MHD obnoven 73 vozidly, z toho 40 kloubovými. 20 z nich bylo značky MAN o délce 19 metrů, kterým tu říkají Megabús. Málaga už má i 21 hybridních autobusů (10 kloubových MANů a 11 standardních Urbanwayů) a testuje také elektrobusy, zatím ale žádné nemá. Stále tu také potkáte dvacetileté Citybusy ve standardní i kloubové verzi. Autobusových linek tu jezdí kolem 40, páteřní linky mají interval 10-15 minut. Okolo centra jezdí dvě...
Jeden z 11 hybridních Urbanwayů na konečné linky 35, která vás vyveze z centra až na vysoko položenou městskou pevnost Castillo de Gibralfaro.
Zastávkové informace o linkách MHD. Zvykem je tu informovat spíše o trase, než o samotných jízdních řádech, které tu reprezentuje pouze výčet intervalů. Noční linky jsou označeny písmenem N.
Typický zastávkový označník. Linka E je expres k místnímu technologickému parku. Výraznými čísly linek disponují také zastávkové přístřešky, které mají nalepena kolečka s čísly na bočních sklech.
Pro místně obslužné linky je k dispozici těchto 15 autobusů MAN s karoserií Castrosua o délce necelých 10 metrů z roku 2004. Nedávno byly pořízeny také 4 desetimetrové minibusy a 3 sedmimetrové mikrobusy.
Dálkové autobusy místního největšího dopravce Alsa spojují Málagu s okolními městy. Tento dopravce nyní prochází změnou loga i barevného řešení autobusů. Centrální autobusové nádraží leží těsně vedle hlavního vlakového nádraží Maria Zambrano.
Druhá nejdůležitější zastávka regionálních autobusových spojů leží poblíž hlavního městského bulváru nedaleko místního přístavu. Autobusy zde mají kapacitní zastřešení a nachází se zde také prodejny jízdenek. Regionální autobusy většinou provozované společností Alsa mají zelenokrémový nátěr regionu Andalusie.
Označník příměstských autobusových linek, které ve velmi krátkých intervalech lemují hustě osídlené mořské pobřeží v okolí Málagy. Na těchto vytížených spojích jezdí většinou patnáctimetrové autobusy v barvách regionu Andalusie.
Jihozápadně od Málagy navazuje v městečku Arroyo de la Miel tato kabinková lanovka, která vás vyveze až do výšky 700 metrů nad mořem pod horu Monte Calamorro, odkud je úchvatný výhled nejen na mořské pobřeží, ale také na místní vyprahlé hory.
Model místní kabinkové lanovky vedené od mořského pobřeží na horu Monte Calamorro v její spodní stanici poblíž vlakové zastávky i zábavního parku Tivoli. Po cestě si můžete prohlédnout také nové čtvrti stavěné ve svazích místních kopců.