Mnichov - autobusy (říjen 2005)

Autobusové linky v Mnichově se dají rozdělit na dva základní druhy. Běžné linky a MetroBusy. V pláncích MHD jsou dokonce MetroBusy barevně odlišeny od normálních autobusových linek. Pojem MetroBus neznamená nic jiného, než autobusová metropolitní linka, tedy něco jako páteřní linka s krátkým intervalem, která předznamenává vedení budoucí tramvajové linky. V osmdesátých letech totiž v Mnichově došlo k drastické redukci tramvajové sítě a tyto metrobusy právě dost často jezdí v bývalých tramvajových stopách.

Konečná metrobusu č. 52. Starší Mercedesy i MANy mají výklopné dveře.
Autobusové linky v Mnichově se dají rozdělit na dva základní druhy. Běžné linky a MetroBusy. V pláncích MHD jsou dokonce MetroBusy barevně odlišeny od normálních autobusových linek. Pojem MetroBus neznamená nic jiného, než autobusová metropolitní linka, tedy něco jako páteřní linka s krátkým intervalem, která předznamenává vedení budoucí tramvajové linky. V osmdesátých letech totiž v Mnichově došlo k drastické redukci tramvajové sítě a tyto metrobusy právě dost často jezdí v bývalých tramvajových stopách.
Mikrobus na málo využívané lince, která navazuje na tramvaj ve čtvrti Grünwald.
Metrobusy jsou většinou kloubové a číslují se dvoumístnými čísly 50 - 59, přičemž ostatní autobusové linky jsou trojciferné od čísla 100. Každý metrobus má za předním oknem hrdou cedulku "MetroBus" a cestujícímu se tím garantuje alespoň to, že je na linku spoleh ve formě širokého rozsahu provozu, krátkých intervalů a ve snaze o preferenci před ostatní automobilovou dopravou.
Setkání autobusu s tramvají na konečné linky 17.
Intervaly metrobusů jsou většinou 10 minut po celý den a 20 minut v okrajových obdobích (brzy ráno a pozdě večer a částečně o víkendu). Část metrobusů jezdí ve špičkách pracovních dnů ve zvláštním intervalu 7 - 7 - 6 minut, tedy tři spoje za každých 20 minut. Takto silná linka je třeba číslo 52, která začíná přímo v historickém centru uprostřed pěší zóny na Marienplatz, čímž dokazuje neomezené možnosti pro MHD v tomto městě.
Metrobusová linka 52 odjíždí přímo z náměstí Marienplatz v historickém jádru.
Zvláštní je trasa linky 58, která jezdí pouze přes pár zastávek v centru, zřejmě místo kdysi zrušené tramvaje. Metrobusové linky jsou tangenciální s objížďkou centra, diametrální, jedoucí skrz celé město i radiální od stanic metra směrem na předměstí. Provoz linek je většinou ukončován až kolem jedné hodiny ranní.
Autobus soukromého dopravce ve městě Starnberg je již oblečen do jednotného nátěru MVV.
Ostatní autobusové linky už tak příjemné intervaly nemají i když některé také dodržují celodenní 10 minutový takt. Turisticky zajímavá je linka 100, jezdící v krátkém intervalu pouze několik zastávek v centru, spojující atraktivní turisty navštěvovaná místa jako náměstí Odeonplatz s výstavním anglickým parkem kolem řeky Isar. Mnoho autobusových linek vůbec nejezdí v sobotu odpoledne a v neděli.
Starnberg je oblíbené letovisko nedaleko Mnichova s obrovským jezerem.
Číslování autobusových linek je oblastní, čím dál od centra, tím vyšší čísla linek jsou používána. Díky integraci v širokém okolí je autobusových linek opravdu hodně, třeba město Dachau s koncentračním táborem, který rozhodně stojí za shlédnutí, používá čísla 720 a výše.
Ukázka jízdních řádů autonomní autobusové sítě ve městě Dachau.
V Dachau se vlastně nachází autonomní autobusová síť, ale s jednotnými tarifními a přepravními podmínkami jako v Mnichově. Podobně je na tom třeba rekreační oblast městečka Starnberg u stejnojmenného jezera, kde na S-Bahn navazuje síť místních autobusů s čísly 950 a výše. Intervaly už nebývají tak příjemé, pohybují se od 30 do 60 minut, přičemž některé linky jsou pouze školní.
Jeden z autobusů v Dachau. Zdejší linky jsou okružní a potkávají se u nádraží S-Bahnu.
Typickým příkladem čtvrti, vzdálené od centra Mnichova cca 20 km je Neufahrn. Toto městečko spojuje s Mnichovem S-Bahn. Na vlak to mají obyvatelé Neufahrnu průměrně 10 minut pěšky. Jako jinde v okolí Mnichova tu hojně používají při cestě na vlak jízdní kolo.
Kloubové Citaro mnichovského dopravního podniku.
Návazná autobusová doprava tu funguje pouze pro zajištění základní dopravní obslužnosti, tedy tři linky tu jezdí jen v pracovní den, zejména v době přepravy školáků. O víkendu musí lidé na vlak pěšky nebo na kole. Intervaly některých linek připomínají spíše typické české linky ČSAD, takže žádná sláva.
Další autobus v Dachau na autobusovém nádraží u stanice S-Bahnu.
Ostatně celé okolí Mnichova ještě není zdaleka do systému MVV zaintegrováno. Jakýmsi předstupněm integrace je v těchto oblastech dopravní svaz RVO, čili jen jakési společenství dopravců, neboli nepravá integrace - něco jako vznikající Středočeská integrovaná doprava.
Zajímavý označník u vstupu do koncentračního tábora v Dachau.
V oblastech systému MVV nyní dochází ke sjednocování nátěrů autobusů. I když zde autobusovou dopravu provozuje mnoho různých dopravců, postupně dochází ke sladění barev autobusů do jednotného modrozelenobílého schématu s velkými logy MVV na bocích a semtam i s nějakým propagačním sloganem na vozidlech. Otázkou je, jestli budou takto barevně sladěny i autobusy mnichovského dopravního podniku (MVG), které nyní jezdí ve světle modrém.
Solaris Urbino Low Entry na lince soukromého dopravce na okraji Mnichova v jednotném nátěru MVV.
Mnichovské autobusy podobně jako tramvaje využívají preferenci na světelných křižovatkách formou aktivní detekce, čili sítě inframajáků, pomocí kterých si na semaforech vyžadují zelenou. Zároveň je tak sledována aktuální poloha vozidel, která se pak promítá na zastávkách, které jsou vybaveny digitálními panely.
Minibusová linka s Mercedesem Cito - volné plochy jsou využity pro dopravní propagaci.
Digitální panely jsou zabudovány do zastávkových přístřešků a lze se z nich nově dovědět aktuální a hlavně reálný čas příjezdu autobusu. I v Mnichově má totiž klasický jízdní řád občas hodnotu bezcenného cáru papíru, když autobusy uvíznou v kolonách s ostatními vozidly. I když je po Mnichově mnoho míst s vyhrazenými jízdními pruhy pro autobusy, stále to nestačí.
V Mnichově se podobně jako u tramvají rozšiřují digitální panely s aktuální informací o odjezdu nejbližších autobusů.
Vozový park je klasicky německý, tedy hlavně autobusy Mercedes-Benz a MAN. Mnichovskou zvláštností u starších autobusů jsou výkyvné dveře. Jinak jsou dveře otevírány cestujícími pomocí tlačítek bohužel bez předvolby, a zavírány jsou automaticky na povel fotobuňky. Proto si tu také mohou dovolit nechat na konečné během pauzy autobus přístupný cestujícím.
Jeden z mála standardních autobusů v centru Mnichova.
Dopravní podnik (MVG) v současnosti disponuje celkem 241 autobusy, z toho 138 kloubovými. Nejnověji nakupuje MVG autobusy MAN, Citara od Mercedesu jsou spíše výjimkou. Ostatní dopravci se přímo na území Mnichova podílejí na autobusové dopravě 193 vozy. Autobusových linek v Mnichově je 72 denních a 6 nočních.
Konečná metrobusu č. 58 na hlavním nádraží.
Na linkách vzdálenějších od Mnichova už lze vídat rozmanitější typy. V provozu jsou sporadicky vidět midibusy Mercedes-Benz Cito či minibusy Neoplan. Většinou ale okolo Mnichova jezdí standardní 12 metrů dlouhé autobusy značek Mercedes-Benz, MAN, Solaris či Setra. Čím dále od města, tím více jsou k vidění též příměstské vysokopodlažní autobusy, hlavně zastoupené značkou Setra. Občas je možné narazit také na kloubové vozy, třeba ve městě Dachau.
Autonomní linka v okolí Mnichova, které ještě není zaintegrováno.
Mnichov má přátelskou městskou dopravu, což dokazuje třeba možnost zastavení na přání mezi zastávkami ve večerních hodinách, kdy se slabší povahy bojí jít potemnělou opuštěnou ulicí samy domů. Dalším zpříjemněním je nástup všemi dveřmi i na příměstských linkách. Po 21. hodině se však musí nastupovat jen předními i v samotném Mnichově.
Ukázka jízdního řádu linky s typicky metrobusovými parametry.
Autobusové linky často jezdí v jednotném taktu po celý týden, takže časové polohy jsou stále stejné a snadno zapamatovatelné. Asi tu neexistují rozdílné jízdní doby pro pracovní den nebo víkend, takže se nám o víkendu často stávalo, že kvůli vyrovnání dlouhé jízdní doby jsme na každé třetí zastávce čekali poměrně dlouho na odjezd dle jízdního řádu, což bylo dost otravné, na druhou stranu tu jsou jízdní řády opravdu hezky pravidelné. Otázkou je, co je lepší.
V Dachau jsou k vidění na místních okružních linkách i kloubová vozidla.
Pro turisty jsou v centru Mnichova připraveny modré i červené dvoupodlažní vyhlídkové autobusy, kroužící kolem historického jádra, které odjíždějí od hlavního nádraží.
Patrové autobusy vozí turisty po centru Mnichova.