Historické severoitalské město, ve kterém žije téměř 200 000 obyvatel, se od roku 1950 pyšní provozem trolejbusů. Reinkarnace skomírající trolejbusové dopravy pak nastala v roce 2000. Bohužel pokud se do Modeny vydáte v srpnu o velkých školních prázdninách, uvidíte pod trolejemi jezdit jen autobusy. Nedávno místní dopravce SETA obnovil jejich vozový park o „ekologické“ plynové vozy, takže trolejbusy mohou v klidu spát ve vozovně. Modena však plánuje v roce 2020 výrazně obnovit i trolejbusovou trakci, a to osmi standardními trolejbusy Solaris Trollino.

Trolejbusová doprava v Modeně funguje už skoro 70 let, druhou mízu skomírajícímu systému přinesl rok 2000, kdy byl výrazně obnoven vozový park trolejbusů novými italskými kloubovými vozy Autodromo, a kdy byly postupně uváděny v život jednotlivé trolejbusové linky, jejichž provoz byl předtím kvůli celkové modernizaci sítě přerušen. Postupně tak byl provoz trolejbusů zaveden na linkách 6, 7 a 11. Dnes tyto linky jezdí ve špičkových intervalech 10-12 minut, o hlavních letních prázdninách je jejich interval navýšen až na dvojnásobek. Provozovatelem MHD v Modeně, jako i v několika okolních městech...
Modena leží na hlavní železniční trati z Boloni do Milana. Regionální dopravu zajišťuje místní společnost TPER, která zajišťuje veřejnou dopravu v celém regionu Emilia Romagna. Kromě starších italských vlaků jezdí na regionálních spojích také tyto nízkopodlažní švýcarské jednotky Stadler.
Vlakové nádraží v Modeně procházelo v době návštěvy rekonstrukcí, opravena už ale byla asfaltová přednádražní plocha, kde se otáčejí trolejbusy i autobusy MHD. Ze tří trolejbusových linek zajíždí k nádraží linky 7 a 11.
Jedna z autobusových linek MHD a na ní polský Solaris se otáčí i hlavního vlakového nádraží. MHD provozuje městský dopravce SETA s vozidly ve žlutomodré kombinaci. Stejné barvy má také městská vlajka. SETA provozuje MHD také v sousedním Reggio Emilia a ve vzdálenějším městě Piacenza.
Během hlavních školních prázdnin jezdí v Modeně i na trolejbusových linkách autobusy. Například i tyto nové plynové italské vozy Menarinibus, kterých městský dopravce SETA pořídil celkem 20.
Další plynový autobus na trolejbusové lince, tentokrát starší Iveco na severojižní lince 11 přímo v úzkých ulicích historického centra Modeny. Linky MHD jsou číslovány od 1 do 14 s různými písmennými přídavky.
Hlavní křižovatka ve stísněném historickém centru Modeny, kde se potkávají všechny tři trolejbusové linky, toho času zajišťované autobusy. Během letní odstávky trolejbusů může být alespoň opraveno trolejové vedení. O sobotách odpoledne a nedělích je z hlavní ulice vlevo pěší zóna, MHD tak musí toto místo objíždět a na tuto dobu si trolejbusové linky 7 a 11 prohodí způsob průjezdu centrem.
Tři trolejbusové linky se potkávají v úzkých uličkách historického centra, kterým se proplétají jednak po hlavní východozápadní třídě, jednak přilehlými ulicemi a náměstími. O víkendech je část centrální ulice zpřístupněna jen pěším, proto je linkové vedení o víkendu mírně odlišné – linky 7 a 11 si vzájemně prohazují trasu a pro odlišení dostanou k číslu písmeno A. Trolejbusové linky vedou do všech světových stran, dvě z nich zajíždějí také k vlakovému nádraží severně od centra. Celkem má Modena asi 20 linek MHD. Jednotlivé linky byly postupně prodlužovány, naposledy byl jižním směrem o...
Tudy přes historické Římské náměstí vede trolejbusová linka 11 od hlavního nádraží přes centrum a dál na jih. Na náměstí se nachází také zdejší největší palác Ducale.  V sobotu odpoledne a v neděli po celý den tudy místo 11 jezdí 7 kvůli uzavřené hlavní třídě přes historického centrum.
Plynový autobus Iveco na trolejbusové lince 6 odbočuje na centrální křižovatce od jihu a směřuje dál na svou severozápadní konečnou.
Trolejbusová linka 7 vede od severovýchodu přes hlavní nádraží a centrum na jihovýchod. I na ní bylo v létě možné potkat pouze autobusy.
Plynový Citelis na jinak trolejbusové lince 6, která projíždí skrz centrum i úzkou ulicí poblíž místního náměstí Pizza Duomo a na něm stojící katedrály. I přes dodávku 20 nových vozidel je průměrné stáří autobusů v Modeně přes 10 let.
Trolejbusy projíždějí i tímto úzkým místem skrz dům poblíž náměstí Pizza Dumo. Vedou tudy od jihu linky 6 a 11.
Pro cca 20 denně vypravovaných pořadí je k dispozici 27 trolejbusů, z toho 10 prastarých standardních vysokopodlažních Iveco Socimi, 10 kloubových částečně nízkopodlažních italských vozů Autodromo s podvozkem MAN z přelomu tisíciletí a 7 standardních nízkopodlažních trolejbusů Neoplan, resp. Viseon. V plánu pro rok 2020 je zakoupit 8 standardních trolejbusů Solaris Trollino, které mají nahradit poslední vysokopodlažní vozy Socimi, staré přes 30 let. Nové trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem ze stejného dvojkontraktu poputují ii do sousední Parmy. Vozový park autobusů sestávající z různých...
Městský dopravce SETA má vozový park autobusů poměrně pestrý. Kromě vozidel Iveco, Menarinibus a Solaris zde najdete i Citara od Mercedesu.
Na italské poměry komfortně vybavená zastávka MHD u vlakového nádraží, kde nechybí kromě mapy sítě a jízdních řádů ani displej s aktuálními odjezdy.
Jízdní řády dvou ze tří trolejbusových linek. Během hlavních letních prázdnin jsou intervaly ve všední dny oproti těm školním až dvojnásobné.
Toto není utržený zbytek vlaku od lokomotivy, ale takto vypadá řídicí vůz soupravy tažné / tlačené na jednom konci elektrickou lokomotivou. Na hlavní trati jezdí vlaky spojující jednotlivá města regionu Emilia-Romagna cca každou hodinu.