Čtvrtmilionové rovinaté rumunské město poblíž Bukurešti je zvláštní především pestrým složením zdejší MHD. Provoz tu zajišťují tramvaje, trolejbusy i autobusy. Město je obklopeno několika železničními tratěmi, kolem vede také páteřní trasa ze západní části Rumunska do Bukurešti. Podobně jako jiná menší rumunská města i zde najdeme mnoho ojetin ze západní Evropy, které zde stále dobře slouží. A je to také jedno z posledních měst s dožívajícími legendárními autobusy Ikarus.

Tramvajová doprava funguje v Ploiesti teprve od roku 1987, kdy bylo zprovozněno velkoryse hned 6 linek. Po pádu komunistického režimu se postupně jejich počet snížil na dvě a kvůli prakticky nulovým investicím a údržbě hrozilo úplné zrušení podobně jako v nedalekém Brašově. Naštěstí se v letech 2014-16 podařilo za přispění EU kompletně zrekonstruovat všechny tramvajové tratě a linky 101 a 102 dnes tvoří důstojnou páteř MHD.
První darovaná tramvaj KT4D z německé Postupimi na konečné linky 102 u západního nádraží. Celkem jich tu jezdí 37 a dodávány sem byly od oku 1996. Tyto dvoučlánkové vozy postupně nahradily původní rumunské tramvaje Timis a V3A.
Všechny tramvaje postupně dostaly místní žlutý nátěr, a to během velké rekonstrukce zbývajících tramvajových tratí mezi roky 2014 a 2016. Z původních 6 linek, kterými zahajoval zdejší tramvajový provoz v roce 1987, zůstaly jen dvě – ostatní linky i tratě byly postupně rušeny v letech 1998-2003.
Na vybraných místech, jako zde na západním nádraží, najdete tyto jízdenkové automaty, které vám prodají i celodenní jízdenku. Jinak fungují klasická prodejní okénka nebo trafiky.
Velmi pestrý vozový park autobusů má místní MHD. Je to jedno z posledních rumunských měst s provozem Ikarusů 260 a 280, ty ale v sobotu v provozu nebyly. Většinu výkonů zajišťují různé ojetiny, jako například tento dvacetiletý MAN původem ze švýcarského Bernu.
V tramvajích KT4D tvořících monopol na tramvajových kolejích najdete také schéma trasy jedné ze dvou linek i schéma sítě MHD. Nechybí ani návod, jak si pořídit jízdenku přes mobilní aplikaci.
Linka 102 vede od západního nádraží severní částí města na konečnou u místní nemocnice, poblíž se nachází také zdejší jediná vozovna. Označníky jsou velmi podobné těm bukurešťským. V letech 2014-6 prošla zdejší zchátralá síť celkovou modernizací, tím byly tramvaje v Ploiesti zachráněny.
Vozový park tramvají je poněkud monotónní. Původní rumunské tramvaje Timis a V3A postupně dožily a nahradily je ojeté dvoučlánkové české tramvaje KT4D původem z německé Postupimi. 30 z nich jezdilo v Postupimi od jejich výroby, dalších 7, které byly dodány jako poslední, jezdily původně v Berlíně a prošly si už v Německu větší modernizací. Obě tramvajové linky, které se potkávají na severu města u místní nemocnice, mají poměrně krátké intervaly (6-7 minut v pracovní dny). Jedna linka míří na jižní nádraží, druhá na západní nádraží.
Severní konečná u nemocnice, kde se potkávají obě zachované linky 101 a 102. Linka 101 odtud míří přes centrum na jižní nádraží. Obě linky mají ve všední den interval 6-7 minut, o víkendu dvojnásobný.
Původní interiér postupimské tramvaje KT4D doznal za již poměrně dlouhá léta provozu v Ploiesti jen malých úprav. Těchto vozů se čtyřdílnými dveřmi tu jezdí 30. Zdejší mechanické označovače jízdenek nám jsou důvěrně známé.
Poněkud veselejší interiér jedné modernizovanější tramvaje, kromě mechanických znehodnocovačů jízdenek najdete i validátor elektronických karet. Tyto původně postupimské vozy byly vyrobeny mezi lety 1977 a 1983.
Jižní konečná linky 101 u jižního nádraží, které je poněkud honosnější a živější než to západní. Část vlaků do nedaleké Bukurešti jezdí odtud, druhá část vlaků, směřujících z Brašova, ze západního nádraží.
Díky celkové modernizaci tramvajové sítě je svezení tramvají celkem pohodlné a rychlé. Krátké intervaly a poměrně udržované vozy také napomáhají atraktivitě tohoto dopravního prostředku. Jediné, co chybí, je bezbariérovost.
V roce 2002 bylo z Postupimi dodáno ještě 7 modernizovaných tramvají KT4D s výklopnými dveřmi a upravenými čely. Všechny tyto tramvaje vyrobené v roce 1985 jezdily úplně původně v Berlíně.
Celkový pohled na honosné jižní nádraží i jeho celkem upravené přednádraží s velkou kruhovou křižovatkou, kde jsou ukončeny obě trolejbusové linky i řada linek autobusových.
Ploiesti provozuje od roku 1997 také trolejbusy – aktuálně na dvou linkách – č. 44 a 202. Obě vyjíždějí od jižního nádraží skrz novodobé centrum po hlavním bulváru a míří na sever a na západ. Intervaly mají o něco delší než tramvaje, ale stále použitelné. Nejdříve zde jezdily kloubové vozy ze švýcarské Ženevy ze 70. let a také několik standardních vozů u francouzského Saint Etienne, aktuálně je vozový park složen z cca 20 poněkud atypických kloubových trolejbusů Neoplan-Kiepe, které předtím 9 let sloužily ve švýcarském Lausanne.
V roce 2011 byla místní flotila trolejbusů obnovena 24 ojetými vozy ze švýcarského Lausanne, odkud si také ponechaly původní nátěr. Trolejbusy jezdí na linkách 44 a 202 a obě vyjíždějí od jižního nádraží a dodnes jich je k dispozici cca 20.
Trolejbusové linky společně s autobusy projíždějí centrem Ploiesti od severu na jih po tomto bulváru lemovaném hustým stromořadím. Bulvár končí u jižního nádraží.
Jeden z 24 trolejbusů Neoplan na hlavním náměstí v novodobém centru Ploiesti na bulváru Republiky, tudy projíždí většina linek MHD, tramvaj však vede boční užší ulicí historickým centrem.
Poslední dodaný trolejbus původem ze Švýcarského Lausanne na bulváru Republiky. Tyto vozy byly vyrobeny v letech 2001-2 a ve svém původním působišti jezdily pouze 9 let. Vozy mají motory přímo v nábojích kol druhé a třetí nápravy, přičemž třetí náprava leží neobvykle až v samotné zádi druhého článku.
Severní konečná trolejbusové linky 44 u tramvajové zastávky Malul Rosu. Linka 44 jezdí ve všední dny v intervalu cca 8-10 minut, o víkendu cca po 15 minutách.
Západní konečná druhé trolejbusové linky č. 202 Pod Inalt se nachází přímo u trolejbusové vozovny. Před érou těchto lausannských trolejbusů zde jezdily ojeté kloubové vozy ze Ženevy a také několik standardních vozů z francouzského St. Etienne. Aktuálně se připravuje nákup 20 zcela nových trolejbusů.
Výjezd trolejbusu z obratiště u vozovny Pod Inalt do nástupní zastávky. Linka 202 jezdí ve všední dny cca každých 10-12 minut.
Nízkopodlažní interiér neobvykle uspořádaného trolejbusu Neoplan s třemi dveřmi v předním článku a jedněmi dveřmi v zadním článku. Nad zadní nápravou se nachází také pomocný naftový agregát.
Jak už to tak bývá, tam, kde nejezdí tramvaje ani trolejbusy, je místní obsluha zajištěna autobusy. V Ploiesti jezdí ještě původní maďarské Ikarusy 260 a 280, leč bohužel při sobotní návštěvě nebyl spatřen žádný. Postupně byl zdejší vozový park obnovován různými standardními i kloubovými ojetinami ze západu, nejnovějším přírůstkem je desítka bílých rumunských standardních autobusů Euro Bus Diamond. Aktuálně by chtěla místní radnice pořídit 20 nových tramvají, 20 trolejbusů a také nějaké elektrobusy. I když je to na tak malé město poměrně ambiciózní plán, zdejší přestárlý vozový park by si...
V Ploiesti najdete nejen na linkách MHD, ale i na příměstských linkách různé ojetiny ze západní Evropy, zde také podle nátěru autobus původem z okolí Mnichova.
Kloubový ojetý MAN původem ze švýcarského Bernu na nástupní zastávce u jižního nádraží. Ve všední dny tu ještě potkáte legendární Ikarusy.
V roce 2018 pořídil místní dopravní podnik TCE 10 nových nízkopodlažních rumunských autobusů Euro Bus Diamond. I přesto zůstávají ve všedních dnech ve službě přestárlé Ikarusy 260 a 280.
V ulicích Ploiesti potkáte tak poměrně hodně těchto tureckých midibusů BMC.
Soukromý železniční dopravce Transferoviar Calatori provozuje regionální vlaky na mnoha tratích okolo Brašova a Ploiesti. Jeden z nich, původem z Nizozemska, na zdejším jižním nádraží.