Riga (prosinec 2013)

Po pěti letech od poslední návštěvy Lotyšské metropole byl i přes velmi krátký pobyt během zimního odpoledne vidět na první pohled slušný pokrok. Výraznou obměnou vozového parku prošly jak tramvaje, tak trolejbusy, čili oba páteřní druhy dopravy v tomto sedmisettisícovém městě. Zcela nový je také odbavovací systém.

Z mezinárodního letiště umístěného na západ od města jezdí do centra přímá autobusová linka 22, ve špičce každých 10 minut. Jízdenky lze koupit na přepážce přímo na letišti nebo jednorázové i u řidiče.
Po pěti letech od poslední návštěvy Lotyšské metropole byl i přes velmi krátký pobyt během zimního odpoledne vidět na první pohled slušný pokrok. Výraznou obměnou vozového parku prošly jak tramvaje, tak trolejbusy, čili oba páteřní druhy dopravy v tomto sedmisettisícovém městě. Zcela nový je také odbavovací systém.
Dlouhý zimní západ slunce z nábřeží od centra města. Mohutná řeka Daugava rozděluje Rigu na dvě části. To podstatné leží na jejím pravém břehu.
Největší novinkou jsou bezesporu české nízkopodlažní tramvaje Škoda 15T. První kusy byly dodány do Rigy v roce 2010. Klasických tříčlánkových tramvají tu jezdí dvacet. Na první pohled se od těch pražských odlišují místním modrobílým nátěrem a trochu jiným tvarem čel. V interiéru jsou největší odlišností sedačky - zde látkové. Nové tramvaje naplno využívají informační systém - na mapě zobrazované na vnitřních bočních displejích se můžete podívat na aktuální polohu tramvaje a dozvíte se informace o nejbližším okolí u aktuální zastávky.
V letech 2010-2011 bylo do Rigy dodáno 20 tříčlánkových českých tramvají Škoda 15T. Některé z nich jsou oděny v celovozové reklamě. Nové tramvaje jezdí téměř výhradně na lince 6.
V roce 2012 přibylo k dvacítce nových tramvají ještě šest čtyřčlánkových s označením 15T1. Tyto soupravy úctyhodné délky 41 metrů se kromě přidání dalšího článku nijak výrazně neliší od svých předchůdkyň. Nové tramvaje lze potkat především na lince 6, která vede z centra města na severovýchod do konečné stanice Jugla. Na ostatních linkách stále převažují taktéž české tramvaje T3 doplněné novějšími T6. Celkový počet tramvajových vozů v Rize je 224.
Škoda 15T v modrobílém rižském nátěru v jedné z mála zastávek v centru města. Bezbariérové tramvaje zastavují nezřídka u bariérových zastávek.
Město v letech 2007-2009 zaplavily také nové trolejbusy. Vozy standardní délky Škoda 24Tr s karoserií Citelis potkáte na většině linek - z celkového počtu 267 trolejbusů je těchto nových 150. Na kloubových linkách jezdí již delší dobu také nízkopodlažní Solarisy Trollino 18 v počtu cca 50 kusů. Ostatní trolejbusy jsou klasické Škody 14Tr nebo 15Tr.
V roce 2012 bylo dodáno také 6 čtyřvozových tramvají 15T1 o délce přes 41 metrů. I tyto o jeden článek delší tramvaje jezdí na lince 6 spolu s ostatními.
Od poslední návštěvy se proměnil také odbavovací systém. Riga kompletně přešla na elektronické jízdné. Ve všech vozidlech jsou validátory, u kterých je nutné označit i dlouhodobé předplatní jízdenky. Ty jsou vydávány na modré čipové karty v personalizované i nepersonalizované podobě. Pro nepravidelné cestující a turisty jsou tu žluté kartonové jízdenky s čipem, na který se nahrávají krátkodobé jízdenky. Pokud si koupíte jízdenku přímo u řidiče, dostanete klasický papír, na který však nelze přestoupit. Elektronické jízdenky tu fungují postupně od roku 2007, naplno se systém pod názvem...
Konečná stanice linky 6 "Jugla" na severovýchodním okraji města. Linka 6 je jednou z nejvytíženějších. Ve špičce jezdí v intervalu okolo 6 minut.
Téměř nekonečný interiér čtyřčlánkové tramvaje 15T1. Oproti pražské verzi jsou rižské tramvaje vybaveny látkovými sedačkami.
Na některých zastávkách najedete také displeje s nejbližšími odjezdy jednotlivých linek. Ze zastávky Jugla jezdí především linka 6. Na doplňkové lince 3, která pokračuje přes centrum dál na jih, je přes celý den udržován interval kolem 70 minut (v době přestávek i více).
Od roku 2007 začala Riga přecházet na elektronické jízdné. Dnes mají předplatitelé čipové karty, turisté a občasní cestující tvrdší papírové jízdenky s čipem. Při každém nástupu je nutné validovat jízdenku u těchto terminálů.
Prodejní automat na jízdenky i na dobíjení čipových karet. Platit lze kartou, mincemi i bankovkami. Jízdenku je možné koupit také u řidiče, ale pouze jednorázovou, nepřestupní a v klasické papírové podobě
I po dodávce nových českých tramvají 15T je modernizovaná T3 stále nejčastějším typem tramvaje v Rize. Tyto tramvaje stále používají pro odběr proudu tyčový sběrač.
Ke konci 80. let 20. století byly do Rigy dodány také tramvaje T6B5. Velká část již také prošla modernizací.
Tramvajová zastávka v centru poblíž centrálního tržiště i hlavního nádraží. Kvůli provazu spojenému s tyčovým sběračem je znemožněno otvírání všech oken na levém boku vozidla.
Velkou obnovou prošel také vozový park trolejbusů. Ke kloubovým Solarisům přibylo v letech 2007 - 2009 těchto cca 150 trolejbusů Škoda 24Tr.