Řím - autobusy a trolejbusy (září 2014)

Autobusová doprava hraje díky nedostavěné základní síti metra a torzu původní tramvajové sítě nejdůležitější roli v městské dopravě italské metropole. Ve druhé polovině 20. století začaly autobusy postupně nahrazovat rozsáhlou tramvajovou a trolejbusovou síť. Nejdříve byly elektrické dopravní prostředky vypuzeny z historického centra města, poté byly rušeny tratě i na periferiích. Trolejbusy dojezdily v Římě v roce 1972. Torzo tramvajové sítě bylo naštěstí zachováno a v současné době existuje mnoho projektů na opětovné rozšíření tramvajových kolejí i v historickém jádru. Trolejbusová doprava již má v Římě také svou první vlaštovku.

Starší autobusy Iveco v dřívějším jednotném nátěru odpočívají na jednom z největších autobusových terminálů MHD u nádraží Termini. Odtud se také rozjíždí velká část nočních linek.
Autobusová doprava hraje díky nedostavěné základní síti metra a torzu původní tramvajové sítě nejdůležitější roli v městské dopravě italské metropole. Ve druhé polovině 20. století začaly autobusy postupně nahrazovat rozsáhlou tramvajovou a trolejbusovou síť. Nejdříve byly elektrické dopravní prostředky vypuzeny z historického centra města, poté byly rušeny tratě i na periferiích. Trolejbusy dojezdily v Římě v roce 1972. Torzo tramvajové sítě bylo naštěstí zachováno a v současné době existuje mnoho projektů na opětovné rozšíření tramvajových kolejí i v historickém jádru. Trolejbusová doprava...
O výraznou obnovu autobusové flotily v Římě se zasloužila současná obří dodávka několika set standardních i kloubových autobusů Iveco Citelis již v novém fialovém nátěru městského dopravce ATAC. Samozřejmostí je klimatizce. Druhé a třetí dveře jsou předsuvné.
Autobusy potkáte v římských ulicích na každém rohu, vyznat se však v jejich spleti je poměrně obtížné. Na zastávkách příliš mnoho informací nenajdete, jste rádi, že vůbec v lese reklam najdete zastávkový označník. Zastávek autobusů je v Římě celkem 8260. Denních autobusových linek je 338, z toho většina je označena jako U (urbano). Některé linky jsou rychlíkové, označené jako X (expresní), pro potřeby školáků fungují linky na zastávkách označené jako E. Linky mají dvoj- až trojciferná čísla, někdy je číslo doplněno také písmenem.
Jeden z elektrobusů byl přestavěn na pojízdnou prodejnu jízdenek, která se usadila na autobusovém stanovišti u centrálního vlakového nádraží Termini. Nad budoucností elektrobusů v Římě se v současnosti stahují mračna.
Na zastávkových označnících najdete zpravidla jen výpis ulic, kudy je linka vedena a počet zastávek v konkrétní ulici. Na označníku je uveden u každé linky také rozsah provozu. Intervaly či jízdní řád najdete pouze a jen na konečných zastávkách. Ani na internetu se o mnoho více informací nedozvíte. Naštěstí je občas možné narazit na elektronické panely, které zobrazují on-line informace o příjezdech spojů.
Interiér nové generace římských Citelisů - plastové sedačky a LCD obrazovky s nepříliš bohatou informační nabídkou.
Noční autobusová doprava nahrazuje také metro a tramvaje. V Římě jezdí celkem 22 nočních linek onačených písmenem N, většina v jednotném půlhodinovém intervalu. Centrální rozjezdy se konají z terminálů Termini a Pizza Venezia. Cestování s autobusy v Římě není jednoduché, je dobré znát svoji trasu a vědět kde chcete vystoupit, neboť informace ve vozidlech nejsou skoro žádné. Autobusy bývají také často velmi přeplněné, zvlášť v historickém centru. I přes značný zájem cestujících zde nenajdete příliš mnoho kloubových autobusů. Ty jezdí jen na těch nejvytíženějších linkách. Naopak, na mnoho...
Nízkopodlažní Iveco v předposledním (stříbrném) jednotném nátěru na náměstí Risorgimento u vstupu do Vatikánu, kde končí také tramvajová linka 19.
Nejvíce je v autobusové flotile zastoupena značka Iveco, svoje místo má také italský BredaMenariniBus. Najdete tu ale i ostatní značky, jako např. Mercedes-Benz či Temsa. Městské autobusy provozuje výhradně dopravce ATAC, vozy mají různý nátěr podle roku dodání (v Římě se jednotné nátěry v průběhu let poměrně rychle střídaly). Najdete tak vedle sebe oranžové, stříbrné i fialové autobusy. Poměrně neutěšený technický stav autobusů vylepšuje nejnovější velká dodávka 337 autobusů Iveco Citelis. Celkem je nebo v nejbližší době bude dodáno 206 standardních a 131 kloubových autobusů. Nové autobusy...
Elektrobusová linka 119 zajíždí až ke Koloseu. Elektrobusy jezdí v centru Říma na třech základních linkách 116, 117 a 119. Intervaly nejsou příliš krátké a elektrobusy věčně přetékají turisty. Většina z celkem 60 vozů je odstavena, poslední zprávy dokonce hovoří o úplném přerušení provozu od dubna 2014 kvůli údajné neshodě s dodavatelem nových baterií.
Trolejbusy sice v Římě dojezdily ve stejném roce jako v Praze (1972), ale na rozdíl od Prahy vyjely v roce 2005 znovu. A to na jediné trase od hlavního nádraží Termini směrem na severní předměstí. Linky označené jako 90 a 90X se později sloučily do jedné linky 90X, kloubové trolejbusy Solaris tudy projíždějí ve špičce každé 3 minuty. Celková délka linky je 11,5 km. Zajímavostí je, že prvních několik zastávek v centru nemají trolejbusy k dispozici trolejové vedení a jsou poháněny akumulátory. Po napojení tykadel na trolej se pak baterie dobijí. Trolejbusová linka 90X je cestujícími hojně...
A zde elektrobus na lince 116, která zajíždí také k Vatikánu. Tato vozidla pojmou velmi málo cestujících, velká zejména turistická poptávka však dokáže divy a do tohoto minivozítka se nacpe až 20 lidí. Koleje na ulici patří lince 3, která tudy ale dlouhodobě nejezdí (nahrazuje ji autobus 3B).
Trolejbusy však nejsou jediným zástupcem elektrické trakce na pneumatikách v Římě, V historickém jádru fungují také 3 elektrobusové linky, sloužící zejména pro přepravu turistů v úzkých římských uličkách nebo tam, kam je ostatním vozidlům vjezd zapovězen. Řím si v rámci evropského dotačního projektu pořídil celkem 60 maličkých elektrobusů, dodnes z nich jezdí jen malá číst. Jeden byl dokonce přestavěn na pojízdnou prodejnu jízdenek. V době návštěvy jezdily elektrobusy na linkách 116 (večerní varianta 116T), 117 a 119. Linkou 116 jste se mohli dostat k Vatikánu, linka 119 vás odvezla ke...
Piazza Venezia, jedna z nejrušnějších dopravních křižovatek přímo v centru Říma a také jedno z míst s nejhustší autobusovou dopravou. Náměstí vévodí velkolepý palác, ve kterém sídlí muzeum národních dějin.
Nepříliš krátké intervaly a značný zájem turistů způsoboval prakticky neustále přeplněné spoje. Vozítko má jen 8 sedaček po obvodu autobusu, místa na stání jsou pouze v prostrou jediných dveří. Bylo až neuvěřitelné, kolik lidí se do takového vozidla dokáže při silné vůli nacpat. Poslední zprávy hovoří o přerušení provozu všech elektrobusových linek na dobu neurčitou z důvodu údajné nedohody na dodávkách nových baterií, jejichž plánovaná životnost po několika letech náročného provozu skončila. Je tedy otázka, jak se při nepříliš dobré situaci italských veřejných financí povede tento doplňkový...
Vpravo od paláce na náměstí Venezia najdete les zastávkových označníků autobusových linek. Zdejší uzel je jedním z několika centrálních rozjezdů nočních linek.
Piazza Venezia. V průběhu 20. století vytlačily všemocné autobusy původní tramvaje a trolejbusy z historického jádra města. Nyní se sem tramvaje nesměle a pomalu vracejí. Autobusy však stále hrají hlavní přepravní roli v centru Říma.
Jeden z italských karosářských výrobků na lokální lince na západním okraji Říma. I tyto linky provozuje městský dopravce ATAC.
A zde další varianta autobusu v jiné okrajové části Říma. Jen pro dokreslení - v Římě jezdí 338 denních autobusových linek.
Autobusové stanoviště u konečné zastávky tramvajové linky č. 2 (Mancini) a různé generace městských autobusů Iveco. Nedůslednost zdejšího dopravce dobře vystihuje naprosto minimální využití elektronických panelů jak vně vozidla, tak i uvnitř. Zpravidla se dozvíte jen číslo linky, v lepším případě i konečnou. Papírové jízdní řády najdete jen na konečných, jinak nezbývá než čekat (pokud nemáte štěstí na elektronický označník s aktuálními příjezdy spojů).
Turecký dvoudveřový autobus Temsa na periferní lince na autobusovém terminálu u stanice metra Ponte Mammolo. Odtud by měla jednou vést tangenciální tramvajová linka na jih k ostatním linkám metra.
Typický římský zastávkový označník. Čím vyšší, tím méně informací. Ani zastávky nejsou vyjmenovány všechny (jsou uvedeny pouze ulice a kolik zastávek se v konkrétní ulici nachází). Z jízdního řádu se dozvíte jen rozsah provozu linky. V Římě existuje několik typů linek. Denní městské (U), noční (N), rychlíkové (X) nebo školní (E). Každý typ linky má svou barvu.
Pozoruhodný kloubový autobus BredaMenariniBus je nejstarším provozním zástupcem kloubových vozidel v Římě. Klouby jsou ale oproti standardním vozům ve výrazné menšině.
Jedna z nejvýznamnějších páteřních linek - č. 40 - jezdí v krátkých intervalech mezi nádražím Termini a Vatikánem přes náměstí Venezia. V jejích stopách by mělo vést plánované prodloužení tramvajové linky 8. Autobusy jsou beznadějně přeplněné již v nástupní zastávce.
Přeplněný autobus na lince 40 čeká v terminálu Termini na řidičku a na čas odjezdu. Interval se přitom pohybuje kolem 5 minut. Kloubové vozy by tu rozhodně neuškodily.
Část autobusových zastávek je vybavena elektronickými odjezdníky. Vyznat se v lese různých značek a pouličních reklam však není jednoduché. Cestující se z tohoto panelu dozví, kolik zastávek je jejich autobus vzdálený.
Malá autobusová konečná v centru poblíž řeky Tibery a Vatikánu. Vozový park je velice různorodý, část z něj tvoří také midibusy Rampini.
Zadní detail nového Citelisu s předsuvnými dveřmi z poslední velké dodávky pro Řím.
V centru Říma pod jedním z pahorků najdete také tento silniční tunel. Jezdí skrz něj i četné autobusové linky.
Jediná trolejbusová linka 90X odjíždí z terminálu Termini. Troleje zde ale nejsou, proto jsou zde trolejbusy poháněny akumulátory.
Na trolejbusové lince 90X jezdí již od roku 2005 kloubové Solarisy s výzbrojí z plzeňské Škody. Původně fungovala také linka 90, později ale zůstala jen její zrychlená varianta (označení na trolejbusech střídá číslo 90 s nápisem Express).
Trolejbusy odjíždějí z hlavního nádraží Termini bez baterií, za pár zastávek se ale napojí na trolej a akumulátory se poté dobijí. Trasa trolejbusu vede cca 11 km do obytných čtvrtí severním směrem
Severní konečná linky 90X "Largo F. Labia". Linka 90X jezdí v špičkách každé 3 minuty.
A ještě jeden detail trolejbusu Solaris odjíždějícího se své severní konečné. Po cestě je možné najít několik poměrně velkorysých preferenčních prvků v podobě vyhrazených pruhů i předností na křižovatkách.
Trolejbusová linka 90X je zrychlená, projíždí tedy některé zastávky na trase, která je částečně obsluhována také okolními autobusovými linkami.
Starší částečně nízkopodlažní kloubový autobus BredaMenariniBus na odjezdové ploše před nádražím Termini. Vytížená linka 105 je vedena východním směrem
Obrázek dokreslující nepříliš pečlivou údržbu autobusů dopravce ATAC. Chybějící části nárazníků však vzhledem k hustému a místy divokému provozu možná chybějí schválně.
Poblíž přestupního uzlu Piramide se nachází tento autobusový koridor, dříve tudy zřejmě jezdily tramvaje směrem na jih.
Midibus Irisbus na autobusovém nádraží u konečné stanice metra Anagnina.
Rozhlehlé autobusové nádraží u konečné stanice metra A Anagnina slouží pro příměstské a dálkové linky mířící do Říma od východu. Veškeré zázemí pro cestující se nachází v úrovni -1.
Většina příměstských autobusů je provozvána pod taktovkou regionálního objednatele, který stanovuje jednotný modrý nátěr vozidel bez ohledu na dopravce. Zde autobusy dopravce COTRAL na autobusovém nádraží u stanice metra Ponte Mammolo.