Severoněmecké město Schwerin, česky Zvěřín, má sice jen 100 tisíc obyvatel, ale přesto je hlavním městem spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Historické centrum města leží obklopené místními jezery a turisté sem jezdí kromě koupání především kvůli malebnému zámku na jejich břehu. Jako součást bývalé NDR nesmí chybět typická východoněmecká paneláková sídliště a svezete se tu také tramvajemi na nevelké 21 km dlouhé síti. Monotónní vozový park tvoří dnes už dvacetileté nízkopodlažní tramvaje, které tu doplňují autobusy Mercedes-Benz, z poloviny kloubové a již z jedné pětiny s čistě elektrickým pohonem. Přímo v centru na malém jezeře najdete také městskou lodní linku.

Tramvaje ve Schwerinu jezdí od roku 1908. Aktuálně jsou v provozu 4 linky. V centru vede trať historickými uličkami na sever kolem hlavního nádraží k místní nemocnici a dále na severozápad do zdejšího sídliště Lankow. Z centra na jih vedou dvě tratě – ta hlavní na východ kolem zdejšího největšího jezera a do místních největších sídlišť (konečná Hegelstrasse). Méně frekventovaná je pak delší jihovýchodní trať kolem jediné vozovny do vzdáleného předměstí Neu Pampow, kde najdete také paneláková sídliště. Základní linky 1 a 2 jezdí ve všední dny každých 15 minut – obě do největšího sídliště na...
Většina tramvajových linek se potkává v centru města v jeho úzkých historických uličkách zde v centrální přestupní zastávce Marienplatz. Navíc tu po kolejích jezdí i část autobusových linek MHD. Jak už obrázek napovídá, většina vozidel MHD je polepena reklamou.
Hlavní nádraží najdete na severním okraji historického centra kousek od malého městského jezera, po kterém jezdí lodní linka. Kolem nádraží jezdí tramvajové linky 1 a 4 a také několik autobusových linek.
Monotónní vozový park zvěřínských tramvají tvoří 30 tříčlánkových vozů Bombardier Flexity Classic z počátku nového tisíciletí. Část z nich už prošla generálkou, během které získaly zpět městský modrožlutý nátěr.
V historickém centru se tramvaje severním směrem větví na dvě – jedna trať vede kolem hlavního nádraží k místní nemocnici, druhá pomocí dvou jednosměrek projíždí zbytkem centra na severozápad do sídliště Lankow.
Autobusových linek MHD napočítáte ve Zvěříně 15, některé z nich jsou tak vytížené, že pro ně byly pořízeny tyto třínápravové Mercedesy Capacity. Tři jsou z roku 2020, čtvrtý byl pořízen v roce 2023. Mnoho autobusových linek projíždí centrem souběžně po tramvajových kolejích a v mapách sítě nedělají rozdíly mezi tramvají a autobusem.
Už zhruba pětinu autobusové flotily dopravního podniku NVS tvoří elektrobusy. Místní dopravce i u nich zůstal věrný dvorní značce Mercedes-Benz. V letech 2019 pořídil 4 krátké a v roce 2023 4 kloubové elektrobusy eCitaro.
V roce 2016 obnovil místní dopravce téměř kompletně svoji autobusovou flotilu vozy Mercedes-Benz Citaro. Do Zvěřína přišlo 16 standardních a 16 kloubových autobusů. Autobusové linky jsou číslovány o 5 výše a navazují tak na linky tramvají.
Na nejvytíženější linku 2 spojující dvě největší sídliště jsou ve všední dny nasazovány dvojice místních tříčlánkových tramvají. Tato linka jezdí během všedních dnů po 15 minutách. V zastávce Platz der Jugend poblíž velkého zámeckého parku se od hlavní trati odpojuje krátká odbočka se smyčkou, která se používá jen při zvláštních příležitostech nebo při výlukách.
Malé jezero, nebo spíše rybník Pfaffenteich přímo v centru města křižuje městská lodní linka, kterou s touto lodí s typickými sedačkami z tramvaje T3 provozuje místní dopravní podnik. Za jednu plavbu se platí 2 eura.
Vozový park zvěřínských tramvají je už nějakou dobu monotónní – tvoří ho 30 tříčlánkových tramvají Bombardier Flexity Classic, které byly pořízeny v letech 2001-3. Většina jezdí polepena reklamou, první z nich už prošly generální opravou, během které se jim vrátil původní modrožlutý nátěr, a výraznější změnou prošel také interiér. Na nejvytíženější lince 2 jezdí ve všední dny tramvaje spřažené do dvojic. Tento typ tramvají nahradil původní T3D, které byly postupně prodány do postsovětských měst Daugavpils, Dnipro, Tula, Almaty, Vladikavkaz a Voroněž.
Spojovací trať mezi sídlišti na jihu a historickým centrem projíždí neosídleným pásem zeleně a okolních vodních ploch včetně vítacího čehosi určeného pro automobilisty z blízké výpadovky.
Schéma tramvajových linek najdete nad každými dveřmi. Každá linka MHD má svoji barvu, ale ve schématech sítě se pro tramvaje používají různé odstíny červené. Žlutá linka 3 vůbec nezajíždí do centra a jezdí jen ve špičkách nebo pro zátahy či výjezdy linek 1 a 2 z vozovny do jihovýchodního sídliště.
Modernizovaná tramvaj Bombardier na smyčce na kraji sídliště Lankow severozápadně od centra. Linka 2 jako jediná jezdí o víkendových nocích nepřetržitě.
Výrazně modernizovaný interiér tramvají Bombardier, které postupně po 20 letech provozu procházejí generální opravou. V rámci ní je do tramvají doplněna i celovozová klimatizace.
A zde pro srovnání původní podoba interiéru místních tramvají z let 2001-3.
Zastávky MHD používají nerez pro konstrukce označníků i přístřešků. Toto je antivandal-verze přístřešku pro jednu ze sídlištních zastávek. Na označnících bývá navěšena oboustranná LCD obrazovka s aktuálními odjezdy, která ale za denního světla není příliš vidět.
Nejfrekventovanější trať vede kolem největšího schwerinského jezera do největších sídlišť jihovýchodně od centra. Linky 1 a 2 tady jezdí ve všední dny v souhrnném intervalu 7,5 minuty, ve špičkách je jednou za půl hodiny doplňuje linka 3, která pokračuje na jihozápad.
Zdejší klasický reklamní vzhled tramvají, kde část těchto reklam propaguje vlastní městské aktivity. Zde na konečné linek 1-3 Hegelstrasse v pozadí s typickým východoněmeckým panelákem.
Autobusové linky provozuje stejně jako ty tramvajové dopravce NVS a k dispozici je celkem 15 linek s čísly od 5 do 20. Zhruba polovina vozového parku je tvořena kloubovými vozy. Místní dopravní podnik sází už dlouho na výrobce Mercedes-Benz. V jeho aktuální flotile je 16 standardních a 16 kloubových Citar z roku 2016, 4 velkokapacitní vozy Capacity z let 2020-3 a také 4 standardní elektrobusy eCitaro, k nimž v roce 2023 přibyly 4 vozy stejného typu, ale v kloubové verzi. Autobusové linky potkáte i na kolejích v centru, hned před hlavním vlakovým nádražím je také malý autobusový terminál pro...
I když projíždí kolem Hlavního nádraží dvě tramvajové a řada autobusových linek, díky souhrnným jízdním řádům pro jednotlivé svazky zde stačí poměrně malý vývěsní prostor.
Pod značkou Nahbus se skrývá systém autobusové dopravy pro zemský okres Severozápadní Meklenbursko s centrem ve městě Wismar. Tento systém sahá až do Schwerinu a jeho regionální linky zde odjíždějí z malého autobusového nádraží hned vedle hlavního vlakového nádraží.
Na hlavním nádraží ve Schwerinu potkáte také vlaky dopravce ODEG, který operuje ve čtyřech spolkových zemích v severovýchodním Německu. Jeden z jeho 14 motorových vozů Stadler RS1 čeká na odjezd na regionální lince RB13 do městečka Parchim.
Schwerin propojuje s Berlínem rychlíková linka RE2 provozovaná v intervalu 2 hodiny dopravcem ODEG. Tyto dvoupatrové vlaky Stadler Kiss vás odtud do Berlína dopraví cca za 2,5 hodiny.