Bulharská metropole je za posledních 5 let od minulé návštěvy bohatší o novou linku metra, nové tramvaje, trolejbusy i elektrobusy. Nová linka M3 výrazně usnadnila cestování v jižní části Sofie a staví se dál do sídlišť na východě města. V plánu je rozšířit i druhou nejmladší linku M2 na jihu města. Nedávno byla modernizována většina původních ruských souprav a do roku 2026 by měly být dodány zcela nové vozy od plzeňské Škodovky. V některých starých stanicích nově najdete bezpečnostní stěny na nástupištích. Tramvajová flotila je omlazena o další nízkopodlažní tramvaje Pesa na úzkorozchodných linkách, normálněrozchodná síť byla obohacena o další ojeté tramvaje T6A5 z Prahy. Dodávka nových trolejbusů Škoda-Solaris umožnila vyřadit téměř všechny vysokopodlažní Ikarusy. Autobusová flotila je bohatší o nové čínské elektrobusy a nově tu potkáte třeba i patrové ojetiny z Berlína.

Metro v Sofii dělá v poslední době velké pokroky. V letech 2020-2 byla postupně otevřena třetí linka M3 propojující oblasti jižně od centra a vedená od jihozápadu na severovýchod. Linka je dlouhá téměř 12 km a má 12 stanic. Všechny jsou podzemní a na nástupištích najdete nízké dveřní stěny kvůli přípravě na automatický provoz. Zatím zde ale jezdí 30 třívozových souprav Alstom Inspiro v manuálním režimu. Aktuálně se staví prodloužení linky severovýchodním směrem do sídliště Vasil Levski. 3 nové stanice by měly být otevřeny v roce 2025, dále vznikne větev vedená východním směrem se 6 novými...
Koncová stanice metra u sofijského letiště. Po otevření třetí linky metra byla část linky 2 vedená ze západního okraje přes centrum na východ k letišti přeznačena na linku 4. Linka 2 už tak nepotkává sebe samu v přestupní stanici Serdika.
Schéma metra nad dveřmi dostalo novou grafiku. Nejnovější je zelená linka 3, která byla otevřena postupně v letech 2020-1. Žlutá linka 4 vznikla v roce 2020 přeznačením z části původní linky 2, která dříve dělala jakýsi okruh přes západní část města.
Interiér ruských vozů 81.740 zvaných Rusič. Celkem bylo v letech 2005-13 dodáno 40 třívozových souprav, které ale jezdí vždy spřažené do dvojic. Starší mají v krajních vozech dvoje dveře, novější troje.
Šestivozová souprava vozů Rusič přijíždí po jednom z mála venkovních nekrytých úseků na sofijské letiště. Většina nadzemních úseků je zakryta průsvitným, ale neprůhledným plexisklem. Oproti jiným městům jezdí sofijské metro o poznání pomaleji.
Nová grafika schématu sofijského metra ve vozech přišla spolu s otevřením nové linky 3 a přeznačením části linky 1 na 4. Nejnovější zelená linka 3 se bude prodlužovat ve východní a severovýchodní části města – v plánu jsou hned dvě větve.
Změnou grafiky si prošly i další informační tabule v sofijském metru. Ve stanicích je základní schéma doplněno také mapou okolí i schématem jednotlivých výstupů ze stanice.
Nejnovější západní konečná stanice Gorna Banja linky metra M3 z roku 2021. Jezdí zde 30 třívozových souprav Siemens Inspiro. Vzhledem k uvažované automatizaci provozu mají všechny stanice tyto nízké dveřní stěny na nástupištích.
Nové soupravy metra Siemens Inspiro pro třetí linku jsou průchozí, stejně jako starší vozy mají podélné sezení. Zatím jsou ovládány manuálně, v plánu je ale přejít na automatický provoz.
Stanice Teatralna na prvním úseku linky M3 z roku 2020. Tato linka kříží na dvou místech původní linky metra a aktuálně se pracuje na prodloužení linky severovýchodním směrem o další 4 stanice do sídliště Vasila Lešského, kam dnes jezdí několik trolejbusových linek.
I nejnovější linka metra má u vstupů turnikety. Od poslední návštwvy došlo ke změně odbavovacího systému, klasické papírové lístky byly nahrazeny jízdenkami s čipy. Otevřít turniket také můžete pouhým přiložením platební karty.
Design vstupů do nových stanic třetí linky metra zůstal věrný předchozím stanicím. V mírných obměnách jde vždy o sešikmenou skleněnou kostku, které přiléhá výrazný prosvětlený symbol metra. Toto je vstup do nejnovější koncové stanice Gorna Banja, kde vznikla také nová železniční zastávka na trati směrem do kopců na jihozápadě.
Současně s otevřením třetí linky metra byla přeznačena část linky 2 vedená na letiště. Ta nově dostala číslo 4 a už tak nedochází k potkávání sebe sama u linky M2 ve stanici Serdika. S tím souviselo i představení nové moderní grafiky navigačních systému sofijského metra včetně nových schémat linek. V 15 vybraných stávajících stanicích na linkách 1, 2 a 4 byly na nástupiště instalovány bezpečnostní stěny zabraňující vstupu do kolejiště. Kvůli rozdílné rozteči jednotlivých typů vozů bylo zvoleno netradiční řešení ve formě jakýchsi zvedacích provázkových pásů.
Nade dveřmi vozů třetí linky metra se střídá celkové schéma sítě metra se schématem třetí linky. Z koncové stanice Hadži Dimitar se bude zanedlouho metro prodlužovat o další 4 stanic. Na východě vzniká také větev této linky do oblasti jihovýchodní výpadovky zvané Carigradsko šose.
Z hlediska architektury a designu nové stanice třetí linky metra nijak zvlášť nevybočují ze zdejšího nepříliš výrazného stylu s různobarevnými keramickými obklady podlah i stěn.
Prozatímní koncová stanice třetí linky metra Hadži Dimitar, odkud bude od roku 2025 linka M3 dál pokračovat do rozlehlého sídliště Vasil Levski, které je dnes závislé pouze na trolejbusech.
Nadzemní úsek metra v západní části Sofie z roku 2012, krytý v celé délce průsvitným plexisklem. Linky metra mají v Sofii poměrně dlouhé intervaly – i ve špičkách se zde jezdí třeba i po 8 minutách. V západní části Sofie by měla do roku 2026 vzniknout nová mezilehlá stanice mezi stanicemi Obelya a Slivnitsa.
Na počátcích provozu sofijského metra zde jezdilo 12 čtyřvozových souprav 81.71 z ruské Mytišči. Vozy byly dodány už v roce 1990 a čekaly na odkládané otevření metra. V letech 2020-2022 bylo 8 z nich modernizováno v mateřském závodě v podobném stylu jako pro Budapešť.
Interiér rekonstruovaných původních ruských souprav, které prošly celkovou modernizací po 20 letech provozu. V mnohém se podobají rekonstrukci ruských vozů v Budapešti.
8 rekonstruovaných souprav původních ruského metra jezdí na linkách 1, 2 a 4. jednou z novinek je také zabránění vstupu mezi jednotlivé vozy pomocí této harmoniky. V plánu je nyní pořídit 8 nových souprav pro prodloužení linky 2 i zkrácení intervalů.
4 z 12 původních ruských čtyřvozových souprav 81.71 neprošly modernizací a jezdí v původním stavu na linkách 1, 2 a 4, ale potkáte je už jen ve všední dny. Do roku 2026 by mělo dorazit 8 nových čtyřvozových souprav od škoda Transportation, podobných těm, co nově jezdí ve Varšavě, ale doplněných o celovozovou klimatizaci.
Interiér původních ruských souprav, které čekaly 8 let po dodání na zprovoznění první linky sofijského metra. I když byly vyrobeny už v roce 1990, v provozu jezdí teprve 26 let.
Souběžný provoz původních i novějších souprav vyrobených v ruské Mytišči. Kvůli rozdílnému rozmístění dveří jsou bezpečnostní stěny na nástupištích řešeny formou zvedacích provázkových lišt.
Pro zvýšení bezpečnosti byly v 15 starších stanicích metra instalovány tyto rolety, které mají zabránit pádu lidí do kolejiště. Po příjezdu vlaku se tyto rolety zvednou a po odjezdu zase spustí dolů. Neobvyklý systém byl zvolen s ohledem na to, že jsou zde provozovány vlaky s různě rozmístěnými dveřmi.
Zvednutá bezpečnostní roleta po příjezdu soupravy metra. Aby se nepotkaly některé z dveří s vertikálními sloupy oddělující jednotlivé sekce zvedacích rolet, jsou strojvedoucímu signalizovány instrukce pro přesné zastavení na displeji na začátku stanice. V těchto stanicích tak dobržďují soupravy o poznání pomaleji než před instalací těchto zařízení.
Na původních linkách metra bylo v letech 2020-2 modernizováno 8 z 12 původních ruských čtyřvozových souprav z ruské Mytišči v podobném stylu jako v Budapešti. 4 zbývající nemodernizované vlaky jsou ve všední dny stále v provozu. Chystá se ale nákup 8 nových čtyřvozových souprav od české Škody Transportation odvozených od těch nedávno vyrobených pro Varšavu. Oproti Varšavě budou klimatizované. Nové vlaky jednak nahradí nejstarší jednotky 81.71 a jednak umožní zkrátit interval na linkách 1, 2 a 4. V plánu je také prodloužit linku M2 jižním směrem a doplnit západní okruh o novou stanici poblíž...
I přes systém vizuálního navádění na přesné zastavení souprav kvůli doinstalovaným zábranám mezi nástupištěm a kolejištěm to občas nevyjde. Klasické dveřní stěny tu použít nešlo, protože zde souběžně jezdí tři typy vlaků s různou roztečí dveří.
Trochu odvážnější architekturu mají stanice v jižní části linky metra M2. Nynější konečná stanice Vitoša byla otevřena až v roce 2016, 4 roky po zprovoznění prvního úseku této linky. Stanice je pojmenována po místní hoře, která vévodí Sofii a od této stanice leží nejblíž. V plánu je prodloužit linku M2 dál na jih o dalších 5 stanic.
V Sofii jezdí už 67 těchto plně nízkopodlažních tramvají Pesa Swing. 42 z nich bylo dodáno v posledních 5 letech. Zde projíždí přes velkou kruhovou křižovatku Lavov most, pod kterou teče jedna z místních říček a je zde také stanice metra M2.
Smyčka na nově opravené trati ke hřbitovu za hlavním vlakovým nádražím ve vilové čtvrti Orlandovci. Úzkorozchodná síť tramvajových linek dostala v letech 2019-2023 velkou vzpruhu v podobě dalších 42 tramvají Pesa. Od předchozích se liší jen v detailech – zde porovnání vozů dodaných v letech 2013 a 2023.
Trať spojující centrum města s hlavním nádražím je důležitou dopravní spojnicí, pod kterou vede modrá linka metra M2. Vede tudy také množství autobusů. Vedle vlakového nádraží je také dálkový autobusový terminál, kde je možná rušněji než na obřím vlakovém nádraží.
Jednou z nejvýraznějších dominant Sofie je mešita na Banském náměstí v centru, kolem které projíždí hlavní severojižní tramvajová úzkorozchodná trať. Díky dodání nových tramvají Pesa byla vyřazena většina původních bulharských tramvají z druhé poloviny 80. let.
Severojižní tramvajová trať v centru vede také okolo jednoho z největších pravoslavných kostelů v Sofii. Kvůli němu dlouhá rovná trať mírně vybočuje. V prodloužení této ulice je také blízká hora Vitoša jižně do Sofie. Na lince 1 byla zachycena sólotramvaj T6A2 z 17kusové nejnovější série tohoto typu z roku 1999.
V letech 2020-1 bylo dodáno dalších 16 ojetých tramvají T6A5 z Prahy. Jejich doménou je hlavně východozápadní linka 22. Ta zde spolu s linkou 20 a 21 kříží hlavní úzkorozchodnou trať v centru města.
Křižovatkou úzkého a normálního rozchodu projíždí jedna z 37 tramvají T6B5 z roku 1989. Ty jezdí na lince 20 z centra k tramvajové vozovně Iskar a také na nově zavedené posilové lince 21, která je kratší variantou linky 20 a jezdí ve všední dny v intervalu cca 20 minut.
Jedna z prvních plně nízkopodlažních tramvají Pesa Swing z roku 2013 projíždí křižovatkou u hlavního nádraží kolem staršího digitálního označníku. Těchto tramvají tu jezdí už 67. Potkáte je na různých linkách na kolejích úzkého rozchodu.
Díky 42 nových tramvajím z let 2019-2023 se výrazně zvýšil podíl nízkopodlažních spojů na linkách úzkého rozchodu. Ale jen tam, kde nejezdí sólotramvaje. Bohužel na normálněrozchodných linkách 20-23 zatím nejezdí žádná nízkopodlažní tramvaj.
Výjimečnému nasazení tramvaje T6A5 na nedávno zavedenou posilovou linku 21 nasvědčuje překrytí části digitálního transparentu papírem. Tahle linka je kratší variantou linky 20 a na východě končí už na smyčce, kde zároveň začíná krátká linka 23 s provozem obousměrných tramvají.
Ojeté tramvaje T6A5 původem z Prahy na sobě nosí ještě mnoho pražských znaků – například zbytky po evidenčních číslech, různé provozně-informační nálepky či staré výňatky v přepravních podmínek. Tyhle tramvaje sem byly dodány v několika vlnách mezi lety 2016 a 2020 a celkem jich tu jezdí téměř 60.
Tahle tramvaj T6A5 přišla do Sofie až po pandemii koronaviru, o čemž svědčí i samolepky o povinných rouškách nebo zákazu nástupu předními dveřmi. V Sofii si s jejich odstraněním hlavu nelámali.
Tramvajové linky v Sofii tvoří páteř dopravy ve městě hned po metru. Sofie má vlastně dvě tramvajové sítě – jednu s úzkým rozchodem a jednu s normálním (1435 mm). Na úzkorozchodných linkách číslovaných od 1 do 19 (s výjimkou v podobě linky 27) byla v posledních 5 letech obnovena přestárlá flotila dalšími 42 pětičlánkovými nízkopodlažními tramvajemi Pesa Swing. Celkem jich jezdí už 67. Normálněrozchodné linky 20-23 však stále používají pouze vysokopodlažní tramvaje. Naposledy bylo dodáno dalších 16 tramvají T6A5 z Prahy, celkem jich tu jezdí už téměř 60, a to výhradně na lince 22 (občas i na...
Tramvaj T6A5 z roku 1995 byla dodána do Sofie v první vlně v roce 2016. Některé vozy už za tu dobu prošly větší opravou spočívající v částečné obnově vnějšího nátěru a také interiéru. Zde vyjíždí linka 22 ze své podpovrchové konečné Iztok. Tramvaje se tam jezdí otáčet bez cestujících.
Nad smyčkou Iztok pro linku 22 měl vzniknout velký přestupní terminál s obchodním centrem. Dodnes zde ale zůstaly pouze základy. I když se sem jezdí tramvaje linky 22 otáčet, není zde žádná zastávka, dostat se sem ale přesto dá.
Ojeté tramvaje T6A5 z Prahy dostávají v Sofii řádně zabrat, ale téměř všechny stále jezdí. Některé už 8 let. První dodané vozy prošly i mírnou opravu interiéru, kde byly například vyměněny původní látkové sedáky za nové, někde byly vyměněny celé sedačky.
Tramvaj T6A5 po větší údržbové prohlídce dostala trochu jinak řešenou část kolem oken. Nejnověji dodané vozy ale jezdí v zásadě ve stavu, jak byly dodány z Prahy. Tady u vozovny Krasna Poljana začíná linka 22 a pokračuje dál na východ přes centrum.
Na konečné Geo Milev proti sobě končí krátká linka 23 a nově zavedená posilová linka 21 k lince 20. Kromě linky 23 zde totiž začínají také některé městské a příměstské autobusy. Zatímco základní linka 20 odtud do centra jezdí ve špičkách zhruba každých 10 minut, linka 21 má interval zhruba dvojnásobný.
Prostorný interiér krabicoidních širokých tramvají T6B5 jezdících na linkách 20 a 21. Těchto vozů jezdících ve dvojicích na normálním rozchodu bylo v roce 1989 dodáno 37.
Krátká linka 23 obsluhuje v půlhodinovém intervalu trať na východním okraji sofie zakončenou úvratí. Proto zde mohou jezdit jen obousměrné tramvaje. Pro tuto linku je vyčleněno 5 vozů Düwag původem z Bonnu ze začátku 60. let.
Obousměrné tramvaje Düwag původem z německého Bonnu jezdí v Sofii už téměř 30 let. Jejich využití je na lince 23, jejíž smysl zůstává zdravému rozumu celkem skrytý. Atraktivita půlhodinového intervalu se projevuje na minimální obsazenosti linky.
Tramvaje T6A2 provozované na úzkém rozchodu jezdí až na výjimky pouze sólo. 40 jich bylo dodáno v roce 1990, dalších 17 s jinou výzbrojí pak v roce 1999. Linka 10 končí na této smyčce Zapaden park na okraji stejnojmenného lesoparku a vede přes centrum na jih do nejmalebnější části Sofie.
Centrum Sofie je postupně doplňováno o výškové budovy západního střihu. Většina tramvajových tratí v centru je po rekonstrukci. Starší série tramvají T6A2 jezdí stále s cedulovými orientacemi.
Nové nebo nově dodané ojeté tramvaje umožnily vyřadit jak většinu původních bulharských tramvají Sofia nevalné kvality z konce 80. let, tak i starší ojeté tramvaje T3D a T4D z německých měst Halle a Lipsko. Pokrok nastal v údržbě tramvajových tratí, která zde už dříve bývala na balkánské poměry celkem slušná. Za posledních 5 let se podařilo zrekonstruovat další tratě jak v centru, tak na okrajích Sofie. Bohužel nepřibyla žádná nová trať.
Asi nejromantičtější zastávka Ulica Višneva leží na kopcovitém úseku trati linky 10 směřující z centra na jih. Trať tady prudce stoupá lesem pomocí několika serpentin. Starší tramvaje v Sofii nemají blokování dveří při jízdě, takže si řidiči zkracují čas na odbavení v zastávce otvíráním i zavíráním dveří za jízdy.
Jeden z mála celovozových reklamních polepů na tramvaji T6A2 na jižní konečné linky 10 u stanice metra M2 Vitoša.
Jedinou výjimkou, kde byly v době návštěvy v provozu dvojice tramvají T6A2, byla linka 11 jezdící po západním obvodu města. Tady poblíž vozovny Krasna Polana je úsek společný pro úzko- i normálněrozchodnou síť.
Díky dodávkám nových tramvají Pesa už dojezdily i ojeté tramvaje T4D z německého Halle. Stejný osud potkal i normálněrozchodné tramvaje Tatra T3D rovněž z německého Lipska. Ty ale nahradily o něco novější ojetiny T6A5 z Prahy.
Na lince 11 byly i o letních prázdninách spatřeny staré bulharské tramvaje Sofia. Tyhle obousměrné verze byly vytvořeny z původně jednosměrných tramvají T8M, které zase vznikly prodloužením z dvoučlánkových tramvají z 80. let. Nyní už se ale jejich obousměrnost nepoužívá.
Ukázka zastávkových informací – barvou jsou odlišeny jednotlivé trakce. Kromě trasy jednotlivých linek už se ale na zastávkách nic dalšího nedozvíte (pokud nejsou vybaveny digitálními displeji s odjezdy). Na téhle zastávce společně jezdí tramvajové linky obou rozchodů.
Na vjezdu do složitého podjezdu poblíž vozovny Banišora nedaleko hlavního nádraží se potkala stará obousměrná tramvaj Sofia s modernizovanou tramvají od českého Inekonu. I tyhle vozy vznikly z místních tramvají Sofia.
Obousměrná tramvaj T8M v plné kráse při průjezdu kolem vozovny Banišora. Těchto tramvají je v dispozici ještě 9, jejich obousměrnost už se ale nepoužívá.
Modernizovaná tramvaj Inekon vjíždí kolem poledne do vozovny Banišora. Místním zvykem totiž je, že řidiči se mezi ranní a odpolední směnou nestřídají na trati, ale každý má pro svou část směny svojí tramvaj. Tomu také odpovídá domácí výzdoba některých řidičských kabin rozličné kvality.
Rekonstruovaná konečná linek 5 a 11 Knjaževo na úpatí pohoří Vitoša. Tato zastávka je východištěm turistických tras do hor a kousek odtud dříve fungovala také kabinová lanovka.
Interiér kdysi obousměrné tramvaje T8M, která má trvale zaslepena schodiště ke dveřím na levém boku a zadní kabiny jsou také již dost vybrakované. V provozním stavu je ještě pár původních bulharských tramvají v jednosměrné verzi a se středním nízkopodlažním článkem, většina už ale byla vyřazena díky novým Pesám.
Nedávno byla celkově zmodernizovaná trať pro linky 4, 5 a 11 na jihozápadním okraji Sofie do čtvrti Knjaževo. Celkově je třeba v porovnání s nedalekou Bukureští stav tramvajových tratí na místní poměry velmi dobrý a je vidět, že v tomto ohledu se zde hodně investovalo.
Přímo v centru Sofie poblíž centrální přestupní stanice metra Serdika i blízko bulváru Vitoša, po jehož části byl provoz tramvají zrušen, se nachází tato malá bloková smyčka, kde jsou ukončeny linky 6 a 8. Obě linky jsou radiální napaječe ze sídlišť na západě a jihozápadě a mají poměrně krátké intervaly.
Výspou napaječové sídlištní linky 8, která začíná v centru Sofie a končí na západním sídlišti Lujlin, jsou tyto ojeté švýcarské tramvaje původem z Basileje. V roce 2017 jich bylo do Sofie darováno téměř 30. Dodnes jsou jedny z nejkvalitnějších a nejzachovalejších tramvají v Sofii. Podobně jako třeba ex-pražské T6A5 si zachovaly původní nátěr.
Švýcarská kvalita. Ač jsou tyto tramvaje původem z Basileje vyrobeny ve stejném roce, jako velká část zde provozovaných tramvají ČKD Tatra, tedy v roce 1990, interiér švýcarských tramvají je na rozdíl od těch českých v perfektním stavu a skvělé kondici.
34letou švýcarskou kvalitu z Basileje lze potkat i na lince 12, která začíná jižně od centra a vede na severní okraj Sofie.
Poměrně rozsáhlá trolejbusová síť se od poslední návštěvy sice nijak nerozšířila, ale má o jednu linku více. Nyní tu jezdí 10 linek s čísly od 1 do 11 a na nich už téměř výhradně jen nízkopodlažní trolejbusy Škoda s karoserií Solaris. Naposledy bylo dodáno 30 nových kloubových vozů s karoserií Solaris 4. generace, což umožnilo vyřadit většinu kloubových Ikarus 280T z druhé poloviny 80. let. Cca pět jich ale ještě udržují v provozním stavu v depu Naděžda, jednom ze tří trolejbusových dep v Sofii.
Kompletní obnovu trolejbusového parku v podstatě dokončila 30kusová dodávka kloubových trolejbusů Škoda 27Tr s karoserií Solaris 4. generace v letech 2020-1. Aktuálně jezdí v Sofii už 80 nízkopodlažních kloubových trolejbusů.
Flotila standardních trolejbusů je již dlouhá léta stabilní a čítá 50 vozů Škoda 26Tr z roku 2010. Jednou z linek, kde jezdí krátké trolejbusy, je 11 začínající u depa Iskar na východě města. Sofie má celkem 3 trolejbusové vozovny.
Linky 1 a 3 jsou na východním sídlišti Vasil Levski zakončeny blokovou smyčkou. Linka 3 patří mezi nejmladší – začala jezdit v roce 2020 jako důsledek větších úprav linkového vedení. Na toto sídliště jezdí obě linky v souhrnném špičkovém intervalu cca 5 minut. Již zanedlouho sem povede také metro.
V Sofii proběhla změna odbavovacího systému. Místo původních označovačů papírových jízdenek byly namontovány tyhle validátory umožňující platbu pouhým přiložením platební karty. Papírové jízdenky už se neoznačují – obsahují v sobě čip.
Poslední provozní kloubové trolejbusy Ikarus najdete ve vozovně Naděžda poblíž tramvajové vozovny Banišora západně od hlavního nádraží. My jsme se s nimi na lince už nesvezli, ale 5 posledních mohykánů by snad mělo být připraveno vyrazit na špičkové výkony během školního roku.
Posledních pár kusů zbývá z původní 150kusové flotily trolejbusů Ikarus 280T vyrobených v letech 1985-8. Vyřazení většiny posledních vozů umožnil nákup 30 kloubových trolejbusů Škoda-Solaris v letech 2020-1.
Téměř 40letý trolejbus Ikarus připravený vyjet na linku 6 v depu Naděžda. Sofie má celkem 10 trolejbusových linek s intervaly ve špičkách od 10 do 15 minut. Do části koncových úseků jezdí 2 linky současně.
Tahle linka 6 není trolejbusová, ale autobusová. Zvykem číslování linek v Sofii je mít pro každý druh dopravy vlastní číselnou řadu. Flotilu elektrobusů významně rozšířila v letech 2019-21 dodávka 60 čínských vozů Higer. Tyhle elektrobusy umožňují také dobíjení na konečných, což se děje právě zde ve smyčce Geo Milev.
Další novinkou v elektrobusové říši jsou tyto čínské minibusy Higer, kterých bylo dodáno 22 v roce 2022. Tento byl spatřen na lince 100 propojující jednotlivé okrajové části Sofie na severovýchodě města.
V Sofii se na linkách městské a příměstské dopravy nedávno objevilo i těchto 5 ojetých patrových autobusů MAN z Berlína z roku 2009. Linka 3 začíná na malém přestupním terminálu Geo Milev a vede do jihovýchodních předměstí Sofie.
Stále nejpočetnější a nejnovější flotilou kloubových autobusů v Sofii jsou tyto plynové MANy dodané naposledy v roce 2019. Celkem jich tu jezdí 185.
Autobusová flotila na linkách MHD se za posledních 5 let rozrostla pouze o elektrobusy. Dodány byly bezemisní vozy ve třech délkových verzích – 35 tureckých minibusů Karsan, 22 o něco větších minibusů od čínského výrobce Higer a stejnou značku nosí i 60 standardních elektrobsů, které jsou na rozdíl od předchozích vozů v bílé barvě opatřeny sofijským modrožlutým nátěrem. Tyhle největší elektrobusy také umožňují průběžné dobíjení během výkonu na konečných. Poslední klasické (plynové) autobusy byly dodány v letech 2018-19 v podobě kloubových MANů a standardních BMC. Nepříliš štědrá obnova...
Naopak mezi nejstarší autobusy patří tyto Mercedesy Conecto z let 2003-4. Jezdí tu ale ještě i pár o 5 let starších kloubových MANů rovněž s vysokou podlahou.
Nejnovější klasické standardní autobusy jsou tyto turecké plynové BMC z roku 2018, kdy jich bylo pořízeno 50. V posledních 5 letech jsou kupovány už jen elektrobusy od výrobců Higer (midi- a standardní délky) a Karsan (minibusy).
Hlavní vlakové nádraží prošlo rekonstrukcí obří výpravní budovy i jednotlivých rovněž velkolepých nástupišť. Část kolejí se ještě předělává. Skomírající bulharské železnice ale bohužel příliš vlaků nenabízí, a tak je toto nádraží poměrně chudé na cestující.
Opravený interiér velké odbavovací haly hlavního nádraží už postrádá balkánský styl obchodní vybavenosti a na vyšší úrovni jsou také služby poskytované státními Bulharskými železnicemi. Odtud se dostanete jak příměstskými vlaky do okolních měst a obcí, tak i rychlíky až k mořskému pobřeží.
Jedna z 15 nových elektrických lokomotiv od Siemensu v čele rychlíku ze Sofie k černomořskému pobřeží. Na rozdíl od lokomotivy, osobní vagony jsou stále původní z komunistické éry nebo odkoupené jako ojeté ze západu. Stále se tu rozmáhá vandalismus v podobě grafitti.
Elektrická jednotka Siemens Desiro na osobním vlaku ze Sofie přes Pernik dál na jihozápad. Bulharské železnice čerstvě podepsaly kontrakt na dodání až 25 elektrických jednotek typu RegiPanter od české Škody. Snad je to naděje na lepší časy skomírající bulharské železnice, která ani v Sofii nenabízí žádné možnosti tarifní integrace.