Švédská metropole má neobvykle pestrou dopravu kombinující metro, vlaky, tramvaje, různé typy příměstských drah, autobusy a přívozy. Od poslední návštěvy před 15 lety se událo nemálo změn, i když už tehdy rozvinutý systém kolejové dopravy nedával mnoho příležitostí k dalšímu růstu. Metro sice zůstalo na svém, horečně se ale připravuje prodloužení zelené a modré linky, a významně byl omlazen vozový park novými bílými soupravami Bombardier. Také na nespojitých tramvajových linkách jezdí nová kapacitní vozidla a místní tangenciální rychlotramvajová linka se významně rozrostla a s ní i nová zástavba na okrajích Stockholmu. Příměstské vlaky jezdí novým tunelem pod centrem a přibylo také páteřních autobusových linek v centru. Jen ten autobusový park svým stářím i složením značně pokulhává za srovnatelnými metropolemi vyspělé Evropy. Ale chystá se velká elektrifikace až třetiny autobusové flotily, kterou dnes zajišťují 4 soukromí dopravci pod hlavičkou systému SL. Radikálně byl digitalizován také odbavovací systém, od razítkování papírových jízdenek řidiči autobusů se přešlo k čistě bezkontaktnímu placení.

Metro ve Stockholmu, kterému zde říkají Tunnelbana, tvoří tři svazky linek – červený, zelený a modrý. Každý svazek má své číslo (mezi 10 a 19) a obsahuje 2-3 linky. Linky se potkávají v centru a zelené a červené linky jedou chvíli spolu. Za posledních 15 let nedošlo k rozšíření metra, ale aktuálně se staví další větev zelené linky na severu a prodloužení modré linky na obou koncích – výraznější je směrem na jih, kde se rozdělí do dvou větví. Modrá linka tady potká červenou i zelenou v přestupním terminálu Gullmarsplan, jen bude nová stanice o 70 metrů níže než ta původní povrchová. Druhá...
Stockholmské metro omladilo vozový park o nový typ Bombardier Movia C30. Postupně od roku 2020 je dodáváno 116 čtyřvozových souprav. Tady mezi stanicemi Slussen a Gamla stan vedou červené a zelené linky po mostě nad jednou z mnoha vodních ploch omývajících centrum města.
Nové čtyřvozové jednotky metra jsou zpravidla spřahovány do dvou a tvoří vlak dlouhý 140 metrů, tedy stejně jako trojice třívozových souprav předchozí generace. Tento nízký most spojuje centrální stockholmské ostrovy a metro tudy jedí po 4 kolejích.
Aktuálně nejstarší typ metra dodávaný v letech 1997-2004 v pozadí s historickou zástavbou centra na jižním kopcovitém ostrově. Staré metro z 80. let dojezdilo v únoru 2024.
Stockholmské metro jezdí poměrně často na povrchu, zde mezi stanicemi Slussen a Gamla stan také v centru. Přesto je celovozovou klimatizací vybaven pouze nejnovější typ metra C30.
Nejnovější typ metra C30 vykukuje z podzemí ve stanici Gamla stan pod stejnojmenným ostrovem v centrální části Stockholmu. Po čtyřech kolejích tu vedle sebe jezdí červená i zelená linka, tudíž interval je zde nejkratší z celé sítě.
Nové bílomodré vlaky metra obsadily nejdříve červenou trasu, poté se vydaly také na nejnovější modrou trasu. Aktuálně je dodáno už 116 čtyřvozových jednotek, čili jezdí 58 osmivozových vlaků. V pozadí jeden z největších kostelů ve Stockholmu.
V interiéru nových průchozích vlaků Bombardier Movia C30 najdete o něco méně sedadel než v předchozí generaci, vybrat si ale můžete mezi příčným a podélným sezením. Standardem jsou zde měkčené polstrované látkové sedačky. Novinkou je také celovozová klimatizace.
Žlutou barvou jsou odlišeny sedačky pro potřebné. Citlivou a promyšlenou práci s interiérem dokládá také prosvětlené logo místního organizátora dopravy SL, který je vlastně zároveň takovým dopravním podnikem. Jednotlivé linky včetně kolejové dopravy tu totiž provozují soukromí dopravci. Ti ale soutěží jen vlastní provoz – infrastruktura je v majetku města.
Poblíž stanice metra Slussen na kraji jižního centrálního ostrova roste nový multifunkční objekt, který bude takovým multimodálním terminálem včetně autobusového terminálu. Lidé tu získají mnohem více prostoru a už nyní se mohou procházet nebo ekologicky projíždět na nových plochách křižujících přilehlý vodní kanál.
Pohled na centrum Stockholmu i staveniště nového terminálu Slussen z vyhlídkové věže nad stejnojmennou stanicí metra na jižním centrálním ostrově. Celý Stockholm je vlastně na vodě a velká část zdejších obyvatel žije na ostrovech.
A takhle bude vypadat rušný přestupní uzel Slussen po dokončení všech nových lávek i vlastního dopravního terminálu. Bude zde mnohem více místa pro pěší i cyklisty.
Výrazně se ale obměnil vozový park metra. Metro tu nově provozuje hongkongská společnost MTR (vlaky ale patří městu). Nejstarší soupravy z 80. let dojezdily na počátku roku 2024 a od roku 2018 je hlavně pro červený svazek linek dodáváno 96 nových čtyřvozových souprav Bombardier Movia C30. K nim bylo přiobjednáno ještě dalších 20 souprav stejného typu. Tyto čtyřvozové průchozí plně klimatizované jednotky kombinující příčné a podélné sezení jsou zpravidla spřahovány po dvou. Je to rozdíl oproti staršími typu C20 od Adtranzu, který je koncipován do třívozových jednotek, které lze spřáhnout i po...
Schéma sítě kolejové dopravy ve Stockholmu dokládá, že dopravní systém je zde velmi rozvinutý. Za posledních 15 let došlo pouze k drobným úpravám, největším pokrokem je nový železniční tunel pod centrem pro příměstské vlaky, které díky tomu zažívají nebývalý rozmach. Staví se také na okrajích města současně s novou zástavbou. Celá aglomerace Stockholmu už má totiž cca 2 miliony obyvatel.
Estetický i funkční informační a navigační systém ve stockholmském metru. Dobře označit je tu potřeba jednotlivé směry linek metra, které se byť pod jednou barvou dělí i do třech větví.
Zelená a červená trasa metra vede pod centrem ve společné trase a jednotlivé linky se na okrajích větví. Společný úsek je čtyřkolejný a pro lepší přestup je v některých společných stanicích společné nástupiště vždy pro navzájem opačné směry, aby bylo možné lehce přestoupit z jedné trasy na druhou.
Součástí navigace metra jsou i tyto přehledné mapky okolí, které vám kromě jednotlivých ulic ukážou i konkrétní zastávky povrchové dopravy nebo výstupy z metra.
V nových vlacích metra je klasické schéma linek nad dveřmi kombinováno s digitálním displejem. Vše je v jednotné dobře přehledné grafice.
Největším aktuálním projektem rozšíření sítě metra je prodloužení modré linky jižním směrem, kdy jednou větví povede do východních předměstí a druhou podjede dnešní přestupní uzel Gullmarsplan na jihu, kde bude možné přestoupit na červenou i zelenou trasu. Nová stanice modré linky však bude o 70 metrů níže a k rychlému výstupu na povrch poslouží sada rychlovýtahů.
Dnešní povrchová stanice Gullmarsplan pro zelenou i červenou linku metra. O 70 metrů níže zde do roku 2030 vyroste nová stanice modré linky. Nad dnešní stanicí je také důležitý autobusový terminál a projíždí tudy také tangenciální rychlotramvajová linka 30.
V letech 1997-2004 bylo dodáno 27 třívozových vlaků metra typu C20. Po 20 letech provozu prošly všechny modernizací, spočívající například v úpravě interiéru, aby se víc podobal nejnovějším vlakům C30.
Jedna ze západních větví modré linky metra, která bude brzy prodloužena dál na západ k místnímu příměstskému vlaku. Na této lince je každá podzemní stanice takovou malou výtvarnou galerií. Najdete zde i jednu stanici duchů, která byla plánována, leč nikdy neotevřena.
Cestou na sever překonává červená linka metra jednu z vodních zátok omývajících zdejší ostrovy i poloostrovy po tomto mostě. Na okrajích Stockholmu zpravidla najdete velká paneláková sídliště, ne tolik odlišná od těch našich.
Tunely a skály, to je častý společník stockholmského metra. Stejné je to zde na stanici červené linky Telefonplan na jihozápadním předměstí Stockholmu. Tady už vede jen jedna ze dvou větví, je tedy nutné počítat s intervalem 10 minut.
Metro se sice ve Stockholmu za poslední dobu příliš nerozrostlo, zato zde přibyl další tunel pod centrem, a to sice tunel železniční. Slouží pro příměstské vlaky Pendeltag a díky němu zde ve špičkách dosahují intervalu 3-4 minuty. V nové tunelové trase vznikly dvě hluboké podzemní stanice: Odenplan a City. Obě stanice mají oddělená nástupiště od kolejiště dveřními stěnami a kvůli nim zde musí jezdit pouze vlaky stejného typu. Proto také přibylo dalších 46 elektrických jednotek Alstom Coradia X60. Ty tvoří jednotný vozový park na 7 vlakových linkách s čísly mezi 40 a 48. Tyto linky vedou třeba...
Na jihu Stockholmu obsluhuje zelená trasa metra rozsáhlá sídliště hned třemi větvemi. Zde za stanicí Högdalen odbočuje trať k jednomu z dep. V době nižší poptávky jsou provozovány pouze šestivozové vlaky typu C20.
Stanice Solna strand na severozápadě modré linky je vyzdobena těmito modrými krychlemi vystupujícími různě velkou částí z nástupiště.
Další neobvyklá stanice modré linky – Solna centrum - je laděna do ekologických motivů apelujících na ochranu životního prostřední. Na červenozeleném podkladu tak najdete třeba motivy skládky odpadů nebo chemičky vypouštějící jedy do řeky.
Mnoho stanic modré linky je vytesáno přímo ve skále, což nabízí velkou a zajímavě členitou plochu pro různé umělecké pojetí. To se týká i eskalátorových tunelů.
Stanice Hallonbergen byla pomalována dětskými kresbami a pohádkovými postavičkami, které v potemnělém osvětlení vypadají spíš strašidelně.
Konečná stanice severozápadní větve modré linky Akalla. Za dva roky by se odtud mělo jezdit o další dvě stanice dál k vlakové zastávce Barkarby.
Další z podzemních skalních stanic modré linky. Její doménou jsou vlaky C20 s typickým vlnitým nerezovým plechem na bocích, postupně se tu ale objevují také nejnovější jednotky C30.
Nové vlaky Bombardier Movia C30 mají na čelech výrazný světelný pruh, který vzadu svítí červeně a vepředu bíle. Ještě do února 2024 jezdily ve Stockholmu i staré vlaky metra z 80. let, které se díky těmto novým vlakům odporoučely do věčných lovišť.
I u nových vlaků metra platí povinnost strojvedoucího ve stanici vystoupit, zkontrolovat na monitorech stav nástupiště a teprve po zavření dveří zase nastoupit. Často je to doprovázeno také různými průpovídkami do mikrofonu.
Asi nejsložitější podzemní stanicí je T-Centralen poblíž hlavního nádraží. Kromě všech linek metra tu je od roku 2017 také nové podzemní nádraží pro příměstské vlaky Pendeltag, které získaly rychlejší a kapacitnější trasu díky novému tunelu pod centrem města.
Barevné stanice ve skále najdete také na červené lince metra. Do duhových barev je laděna stanice Stadion severně od centra.
Konečná stanice modré linky Kungsträdgarden se nachází přímo v centru města a tomu odpovídá i její netradiční výzdoba. Nyní se pilně staví prodloužení dál na jih rovnou do dvou větví. Cestou zastaví také pod jižním centrálním ostrovem ve stanici Sofia. Tato kopcovitá část Stockholmu je dnes dostupná pouze autobusem.
Domodra je laděna výzdoba přestupní stanice T-Centralen na modré lince. Tento superuzel obsahuje jak všechny linky metra, tak i příměstské a dálkové vlaky i dálkové autobusy a nedaleko odtud začíná také jediná městská tramvaj.
A ještě jednou modrobíle nazdobené katakomby stanice T-Centralen modré linky metra pod centrem Stockholmu.
Nadzemní konečná stanice Ropsten na severovýchodní větvi červené linky s přilehlým autobusovým terminálem. Přestoupit můžete také na tramvajovou linku 21 na ostrov Lidingö.
Příměstské vlaky spojující centrum Stockholmu se vzdálenými předměstími se tu jmenují Pendeltag a potkáte na nich tyto nízkopodlažní elektrické jednotky. Linky mají označení 40-48 a společně využívají centrální tunelovou trasu otevřenou v roce 2017. Díky tomu mohl být provoz těchto vlaků zahuštěn.
Síť příměstských vlaků Pendeltag. Každá linka zpravidla nabízí maximálně půlhodinový interval, takže ve společném úseku pod centrem je souhrnný interval ve špičce 3-4 minuty. Do té doby jezdily příměstské vlaky skrz centrum po povrchu současně s dálkovými vlaky a jejich počet byl výrazně nižší.
V nové tunelové trase pro příměstské vlaky vznikly dvě hluboké stanice – Odenplan a Stockholm City. Obě nástupiště mají dveřní stěny a kvůli tomu jezdí od roku 2017 na příměstských vlacích už jen nové elektrické jednotky Alstom Coradia. Spojením dvou jednotek vzniká vlak o úctyhodné délce 214 metrů.
Jediná stockholmská čistě městská tramvajová linka číslo 7 byla v roce 2018 prodloužena o jednu zastávku poblíž hlavnímu nádraží. Tato krátká linka obsluhující hlavně místní ZOO a Lunapark tak získala o trochu větší smysl. Má ale spíš sezonní a rekreační charakter a souběžně s ní zde jezdí i historické vozy. Pro tuto linku byly pořízeny nové tříčlánkové tramvaje CAF Urbos, jejichž počet se za posledních 10 let vyšplhal až na 10 a přesto tu v době návštěvnických špiček jezdí souběžně s tramvají také totožně označené kloubové autobusy. Před pořízením nových tramvají tu krátce jezdily také vozy...
Vstup do stanice metra i nové stanice příměstských vlaků Odenplan v severní části centra. Nový železniční tunel pod Stockholmem umožnil radikálně zkvalitnit dojíždění i ze vzdálených koutů stockholmské aglomerace.
Součástí navigačního systému je kromě mapy blízkého i vzdálenějšího okolí také 3D schéma přestupního uzlu. Pod stanicí metra Odenplan vznikla v roce 2017 nová hluboká stanice příměstských vlaků.
Na displejích v nových stanicích příměstských vlaků najdete také on-line mapu, kde se jaký vlak zrovna nachází. Ve špičce se tudy jezdí každé 3-4 minuty.
Příměstské vlaky Pendeltag zajišťují rychlou dopravu také po vlastním Stockholmu. K původním 71 vlakům X60 z let 2005-8 přibylo o 10 let později dalších 46 inovovaného typu, které nahradily poslední staré vlaky a přinesly potřebné navýšení kapacity po otevření nového tunelu pod centrem.
Příkladem skvěle fungující příměstské železnice je cca 40 km vzdálené město Södertälje jihozápadně od Stockholmu, kam jezdí vlaky i o víkendu každých 15 minut. Až do centra metropole se dostanete zhruba za 45 minut.
Malebné koncové nádraží Södertälje daleko za Stockholmem, které se díky často a rychle jezdícím příměstským vlakům přiblížilo k metropoli, jako nikdy předtím. A platí vám tu i turistické jízdné pro celou metropolitní oblast.
Historická budova stockholmského hlavního nádraží je nyní trochu osiřelá. Poté, co byly příměstské vlaky přestěhovány v roce 2017 do nového tunelu kousek vedle. Poblíž je také centrální autobusový terminál, otevřený na konci 80. let minulého století.
Interiér historické budovy hlavního vlakového nádraží z roku 1870. Hlavní pěší proudy se ale odehrávají jinde, a to v podzemí s přestupem na metro a nově i příměstské vlaky. Také koupit si jízdenku není úplně jednoduché. Není zde žádný automat a jediné, kde seženete jízdenky na vlak, je malý turistický kiosek uprostřed haly.
Chcete-li se dostat rychle na stockholmské letiště Arlanda, můžete použít tento rychlovlak, který vás tam dopraví za 18 minut rychlostí až 300 km/h. Jen počítejte s poměrně vysokým jízdným. Tyto vlaky tu jezdí od roku 1999.
Rychlovlak Arlanda Express dokáže ujet vzdálenost 40 km mezi letištěm Arlanda a hlavním nádražím ve Stockholmu za pouhých 18 minut. Interval je 10-20 minut. Pro ty, kteří chtějí ušetřit, jsou tu pomalejší příměstské vlaky.
Jediná čistě městská tramvajová linka 7 byla prodloužena sem poblíž hlavnímu nádraží v roce 2018. Do té doby končila o zastávku východněji. Linka spojuje centrum s místním zábavním parkem a ZOO a její poptávka značně kolísá podle počasí i množství volného času místních obyvatel.
Městská tramvajová linka je dlouhá pouze 3,5 km a na východě je zakončena blokovou smyčkou kolem historické pevnosti, kde dnes sídlí italská ambasáda. I když má linka v čas návštěvnické špičky místní ZOO a vedlejšího lunaparku velmi krátké intervaly, musí být tramvaje posilovány souběžně jedoucími kloubovými autobusy označenými také číslem 7.
Jedna z nejnovějších městských tramvají určených pro linku 7 – tříčlánkový CAF Urbos AXL  z roku 2021. Tímto obloukem projíždí přes náměstí Segels torg, kterému dominuje velká fontána. Původně do roku 2015 končila tramvaj právě zde.
Pro městskou linku 7 je určeno 10 tříčlánkových obousměrných tramvají CAF Urbos. Původně zde jezdilo v letech 2010-2020 celkem 6-7 tramvají Bombardier Flexity Classic, které byly po nákupu těchto nových tramvají prodány do sousedního Norrköpingu.
Tramvajovo-autobusová zastávka na trase ze ZOO do centra Stockholmu. Jelikož má tramvaj o něco vyšší nástupiště, ke kterému nemohou zajet nízkopodlažní autobusy, musí mít tyto společné zastávky dlouhou nástupní hranu a navigační cedule. Ty jsou praktické zejména proto, že na lince 7 jezdí zároveň tramvaje i autobusy.
Trochu jiný charakter než městská tramvajová linka 7 má rychlodrážní jižní tramvajová tangenciála značená jako Tvärbanan, od poslední návštěvy přeznačená z 22 na 30. Tato linka vedená většinou zcela odděleně od ostatní dopravy byla postupně prodlužována a má už také jednu odbočku k místnímu malému letišti. Zatím je tato odbočka pod číslem 31 nesměle krátká, staví se ale její velké prodloužení dál do severních předměstí. Kvůli novým úsekům linky 30 a nové lince 31 bylo potřeba také přikoupit nové tramvaje k původním Bombardierům. Výhercem se stal španělský CAF s tříčlánkovým modelem Urbos AXL,...
Letní jízdní řád krátké městské tramvajové linky 7 ukazuje velkou poptávku po cestování do místní ZOO a zábavního parku. Vlevo je jízdní řád souběžné historické linky 7N v trochu kratší trase. Touto linkou se během letních prázdnin svezete každý den kromě pondělí.
U místní malé tramvajové vozovny pro linku 7 stojí záložní tramvaj i autobus pro zvládání nárazové poptávky ze zábavního parku. Tramvajím tu v čase největší špičky pomáhají také kloubové autobusy označené rovněž číslem 7.
Interiér nové tříčlánkové tramvaje CAF nasazené na městské lince 7. Stejné tramvaje pak doplnily potřebnou flotilu pro tangenciální rychlodrážní linky 30 a 31, kterým tu říkají Tvärbanan. A jejich čtyřčlánkové verze omladily také ostrovní linku 21 (Lidingöbanan).
Rychlodrážní tramvaj Tvärbanan propojuje jednotlivá předměstí Stockholmu a obkružuje jeho centrum z jihu. Původně měla tato linka číslo 22, nyní zde jezdí dvě linky: 30 a 31. Zde ve stanici Alvik se potkávají s metrem i s další tramvajovou linkou 12 (Nockebybanan), se kterou mají společná vozidla. Na dlouhé lince 30 jezdí zpravidla dvojice tramvají. Odtud byla linka směrem na sever prodloužena v roce 2013 téměř kilometrovým tunelem.
Severní konečná dlouhé tangenciální rychlotramvajové linky 30 u vlakového nádraží Solna. Od začátku provozu této linky v roce 1999 tu jezdí tyto tříčlánkové tramvaje Bombardier Flexity Swift. Postupně byla linka posilována až na špičkový interval 7,5 minuty a po většinu času zde jezdí dvojice tramvají.
Nejnovější východní konečná tangenciální linky 30 (Tvärbanan) v zastávce Sickla, která funguje od roku 2017 a tramvaj sem dojede na rozdíl od většiny své trasy uprostřed normální ulice se souběžným automobilovým provozem. Na této konečné se dá přestoupit na příměstskou metroželeznici Saltsjöbanan, která je ale momentálně v celkové přestavbě a staví se zde také prodloužení modré linky metra. Těchto tramvají používaných i na lince 12, tu jezdí 37. 31 jich bylo pořízeno v letech 1999-2009, dalších 6 odkoupili v roce 2010 z holandské Goudy.
V roce 2021 byla po průtazích kvůli rušení řízení letového provozu tramvajovými proudy otevřena krátká odbočka z linky 30 k místnímu malému letišti Bromma na západním okraji Stockholmu. Vznikla tak odbočná linka 31, která má dnes zatím jen pár zastávek, ale staví se velké prodloužení severním směrem, které protne 2 linky metra a 2 trati příměstské železnice.
Interiér dnes již 25letých tramvají Flexity určených pro linky 12, 30 a 31. Za tu dobu už prošly menší modernizací a změnou vnějšího nátěru. I přes nákup ojetých tramvají stejného typu z Nizozemska však jejich počet nestačil a proto byly pořízeny tramvaje CAF Uros AXL o stejné délce v počtu 22 kusů ve dvou dodávkách z let 2013 a 2020.
Tramvaje Bombardier Flexity Swift se vyznačují velmi Krátkým středním podvozkovým článkem, který je přesto využit k umístění sedadel. Vzhledem k rychlodrážnímu charakteru zdejších tramvají, které jsou spíš vlakotramvajemi, je maximalizace počtu sedících cestujících logická.
Pokrok se nezastavil ani na zdejších elektrických úzkokolejkách Roslagsbanan, které obsluhují velmi malebná severní předměstí Stockholmu. Od roku 2023 tady jezdí 22 nových třívozových nízkopodlažních jednotek od Stadleru. Ty starší z přelomu 80. a 90. let jezdí ale stále, před 10 lety totiž prošly modernizací včetně částečného znízkopodlažnění. A asi ještě chvíli jezdit budou, než dojde na využití opce na další Stadlery. Nové vlaky zde ale poslouží jednak k navýšení kapacity na až devítivozové vlaky a jednak se připravuje prodloužení této úzkokolejky novým tunelem až do centra Stockholmu.
Přímo ve stanici metra Alvik začíná tramvajová linka 12 (Nockebybanan), která obsluhuje převážně segregovanou trať jihozápadním směrem do předměstí Nockeby. Jezdí zde stejné tramvaje jako na tangenciální lince 30, se kterou se právě v této stanici potkávají. Aby byl přestup co nejpohodlnější, přijede tramvaj nejdříve na kolej blíže nástupišti metra směrem do centra a následně přejede bez lidí na vedlejší kolej, aby byl přestup hrana-hrana zas ve směru z centra.
Jednoduchá konečná zastávka Nockeby na stejnojmenné lince L12, která jezdí ve špičkách každých 10 minut a v podstatě celou dobu vede oddělená od ostatního provozu, většinou obklopená zelení nebo skalami.
Tramvajová linka 21, neboli Lidingöbanan obsluhuje stejnojmenný ostrov severovýchodně od Stockholmu a na jejím západním konci jezdí od roku 2024 po novém mostě, který byl postaven vedle toho původního jednokolejného. Nový most také nabízí širokou cyklostezku i chodník pro pěší. Na této lince jezdí od roku 2015 čtyřčlánkové tramvaje CAF Urbos AXL, které nahradily prastaré krátké tramvaje.
Pohled na nový tramvajový most pro linku 21 spojující Stockholm s ostrovem Lidingö. Most byl nejdřív otevřen pro pěší a cyklisty, v roce 2024 také pro tramvaje. Po původním tramvajovém mostu už zůstal jen zbytek pilířů.
Východní konečná ostrovní linky 21 u přístaviště Gashaga Brygga. Linka 21 sem jezdí ve špičkovém intervalu 10 minut a cesta trvá něco přes 20 minut. Kratší interval umožnila rekonstrukce trati a její částečné zdvoukolejnění. Od roku 2015 tady jezdilo 7 těchto tramvají, v roce 2020 byly pořízeny další dvě.
Na východní konečné ostrovní tramvajové linky 21 Gashaga zastavuje také dlouhá lodní linka 83, která je součástí stockholmské veřejné dopravy. Tato linka jezdí ale jen 3x ráno tam a 4x odpoledne zpět a obsluhuje vzdálené ostrovy východně od Stockholmu.
Přívoz z roku 1983 vyplouvá z přístaviště Gashaga na východním okraji ostrova Lidingö. Tady zastavuje také dlouhá vodní linka 83, kterou se odtud do centra Stockholmu dostanete za pouhých 40 minut, což je rychlejší než tramvají a metrem.
Roslagsbanan – systém úzkokolejek obsluhujících severní předměstí Stockholmu, začíná zde ve stanici Östra poblíž červeného metra. V plánu je prodloužení úzkých kolejí tunelem až do centra Stockholmu.
Elektrická úzkorozchodná železnice Roslagsbanan má tři větve a společný úsek do stanice Östra. Každá linka má své číslo a ve společném úseku se ve špičkách jezdí v základním intervalu 10 minut (každá větev má půlhodinový takt, na nejvytíženější lince jsou ráno také vložené rychlíkové spoje).
Poslední ve výčtu stockholmských lokálních drah je Saltsjöbanan, linky 25 a 26 mířící z centra Stockholmu do jihovýchodních předměstí. Během této návštěvy však byly obě linky v celé délce nahrazeny autobusy kvůli probíhající modernizaci i stavbě prodloužení modré linky metra. Už delší dobu je ale uzavřen nejzápadnější úsek v centru Stockholmu kvůli přestavbě přestupního uzlu Slussen, kde roste nový multimodální terminál s novou pěší promenádou podél zdejšího vodního průplavu centrem. Dosud na těchto linkách jezdily staré vozy původně provozované ve stockholmském metru.
Interiér starší generace jednotek na úzkokolejkách Roslagsbanan vyrobených v letech 1988-1995. V letech 2013-6 došlo k jejich zásadní modernizaci, při které například získaly střední nízkopodlažní část.
Nízkopodlažní vstup do třídílných elektrických jednotek na úzkokolejkách Roslagsbanan, který vznikl v rámci modernizace těchto vozidel před 10 lety. I přes dodávky nových vozidel budou tyto staré vlaky jezdit minimálně do roku 2026.
Nová generace vozidel na úzkokolejce Roslagsbanan. Celkem bylo dodáno už 22 jednotek, které vyrobil Stadler. Opce počítá s možností nákupu 46 dalších. Ty by měly nahradit zbytek vlaků předchozí generace z přelomu 80. a 90. let.
Interiér nových nízkopodlažních jednotek Stadler X15p sloužících od roku 2023 na úzkokolejkách Roslagsbanan. Tyto třívozové vlaky byly kompletovány přímo v místním depu a jsou schopny jezdit i ve trojicích. Toho má být využito, až budou všechna nástupiště prodloužena na 180 metrů.
Nový elektrický vlak od Stadleru na nejsevernějším konci sítě úzkokolejek Roslagsbanan. Stanice Karsta leží daleko severně od Stockholmu a do této již víceméně pustiny jezdí linka 27 jen jednou za hodinu.
Karsta - nejsevernější konec úzkokolejek Roslagsbanan. Z druhé konečné sem dojedete za 51 minut. Do roku 1981 jezdily vlaky ještě dál do městečka Rimbo. Tato železnice je jednou z nejstarších elektrických drah v Evropě.
Konečná linky Österkar na jižním výběžku městečka Akersberga do místního mořského zálivu. Linka 28 sem jede ze Stockholmu 43 minut. V ranní špičce je to díky zrychleným spojům o 7 minut rychlejší. Úzkokolejky Roslagsbanan jsou vedeny malebnou, převážně skalnatou zalesněnou krajinou a obsluhují jak poměrně hustou zástavbu severně od metropole, tak i celkem řídce osídlené území zdejšího venkova.
Modernizovaná podoba stanice Roslags Näsby, kde se rozdělují linky 27 a 28 místních úzkokolejek dál na sever. Ač poměrně daleko od Stockholmu, poměrně intenzivně se zde staví nové domy. Možná i díky výborné dopravní obslužnosti pomocí rychlých elektrických vlaků.
Detail 35 leté elektrické jednotky X10 určené pro úzkokolejky Roslagsbanan. Tyto vlaky vyrobila ABB v letech1988-1995 v počtu 34 třívozových jednotek. Tady v malebné zastávce Universitet obsluhují vlaky místní vysokoškolský kampus v intervalu 10 minut.
Úzkokolejky Roslagsbanan vedou často poměrně členitou krajinu, tady v jižní části trasy se střídá tunel ve skále s mostem nad jedním z četných hustě osídlených mořských zálivů.
Autobusy ve Stockholmu jezdí ve dvou barevných variantách. Modré jsou páteřní linky, ty v centru mají čísla 1-6 a převážně dlouhé tangenciální linky mají číselnou řadu 170. Modré autobusy potkáte i na dalších páteřních příměstských linkách s číslem 7 uprostřed. Ty ostatní jsou pak červené. Bez ohledu na barvu je momentálně pod značkou systému SL provozují 4 dopravci – VR, Keolis, Nobina a Transdev. Na svých trasách mají autobusy už tradičně mnoho preferenčních opatření, zejména v centru, kde by v jiných městech v jejich trasách jezdily spíš tramvaje. Páteřní linky (městské, tangenciální i...
Centrum Stockholmu je protkané autobusovými linkami. Ty páteřní mají čísla od 1 do 6. Touto ulicí jezdí hned tři z nich. Na zastávkách je standardem přehledná mapa centra i displej s aktuálními odjezdy.
Na páteřních linkách v centru jezdí kloubové autobusy v modré barvě. Převážnou většinu tvoří autobusy MAN jezdící na bioplyn nebo bionaftu. Tady přijíždí linky 2 a 3 po mostě přes vodní průplav mezi centrálními stockholmskými ostrovy do přestupního uzlu Slussen.
Plynový MAN na jedné z páteřních linek v zastávce Slussen, kde se můžete kochat výhledem na celé centrum Stockholmu z této vyhlídkové plošiny s výtahem. Pod touto zastávkou je velký autobusový terminál a také stanice metra, kde se sjíždějí hned dvě ze tří tras metra.
Autobusový terminál Slussen na nábřeží jižního ostrova v centru, který leží na vyvýšené plošině na skále. Momentálně se tady staví prodloužení modré linky metra i nový dopravní terminál. Červené autobusy jezdí na ostatních nepáteřních linkách, městských i příměstských s systému SL.
I na příměstských linkách často potkáte kloubové nebo patnáctimetrové autobusy. Momentálně zajišťují cca 500 linek v systému SL 4 dopravci – Keolis, Transdev, Nobina a VR. Jednotlivé svazky linek se soutěží vždy na 10 let.
18leté kloubové Volvo na příměstské lince dopravce Nobina vyjíždějící z terminálu Slussen do východní části sítě. Tento dopravce má ve Stockholmu cca 500 autobusů, nejnověji pořídil cca 30 elektrobusů BYD.
Setkání modrých  linek na jedné z autobusových tepen v centru Stockholmu. V celé délce široké ulice mají autobusy samostatné pruhy a zastávky jsou umístěny uprostřed uličního prostoru.
Ve Stockholmu jezdí z 2400 autobusů jen cca 60 elektrobusů. První kloubové autobusy značky MAN pořídili nedávno dopravci VR a Keolis. Další krátké elektrobusy jsou značek BYD a Solaris. Do roku 2026 by mělo v centru jezdit až 800 elektrobusů – v nejbližší době by se zde mělo objevit 125 vozů Ebusco.
Kloubový autobus Scania z roku 2009 prošel už třemi dopravci – po Busslinku a Keolisu ho dnes vlastní Nobina. Zde v jednom z největších autobusových terminálů Gullmarsplan jižně od centra Stockholmu. Nově sem bude prodloužena také modrá trasa metra.
Číselná řada 170 patří páteřním tangenciálním autobusovým linkám rychle propojujícím jednotlivá předměstí Stockholmu. I zde jezdí modré kloubové autobusy. Tahle Scania z roku 2020 patří dopravci VR provozujícímu také část kolejových linek.
Dvě generace autobusů Scania na obyčejných městských autobusových linkách západně od centra Stockholmu poblíž přestupní stanice metra Alvik.
Staré notně obouchané kloubové Scanie z roku 2011 na krátké, ale vytížené tangenciální lince 165 propojující dvě větve zelené trasy metra na jižním předměstí Stockholmu. Dříve tyto autobusy patřily dopravci Keolis, nyní jezdí pod VR.
Vyloženě městské linky jezdící v centrální části Stockholmu mají jen dvouciferná čísla. Jednou z nich je 54 vedená kolem hlavního nádraží a zajištěná tímto desetiletým hybridním MANem dopravce Keolis. Tento model zde jezdí v 50 exemplářích.
Čerstvou novinkou na páteřní příměstské lince 676 začínající tady na východním nádraží (kde začíná také zdejší úzkokolejka) je 40 patrových autobusů Volvo jezdících na bionaftu. Pořídil je dopravce Transdev provozující zde cca 200 autobusů.
Patnáctimetrové autobusy jsou doménou především příměstských linek. Mnoho těch, které směřují ze Stockholmu na jih, začíná tady v nadzemním terminálu Gullmarsplan, kde je přestup na dvě trasy metra i na rychlou tangenciální tramvaj Tvärbanan.
Červené nebo modré autobusy SL potkáte i daleko za Stockholmem. Tady u vlakového nádraží ve městě Södertalje asi 40 km jihozápadně od Stockholmu panuje i o víkendu čilý ruch. Zajímavostí jsou obří displeje s nejbližšími odjezdy autobusů i příměstských vlaků.
Vozový park všech 4 dopravců, kteří se momentálně podílejí na provozování autobusových linek, je velmi podobný. Převažují kloubové nebo 15metrové autobusy, většinou jezdící na bionaftu nebo bioplyn. Z asi 2400 autobusů jich je elektrických jen asi 60. to se má ale rychle změnit – do roku 2026 má být plná třetina autobusů poháněná elektricky. Tyto požadavky se promítají do výběrových řízení na jednotlivé oblasti, která probíhají každých 10 let. Oproti jiným severským městům je zatím stockholmský autobusový park poměrně starý a chudý, potkáte tu i 18 let staré autobusy. Většinou se svezete...
Vlakové nádraží Alvsjö jihozápadně od Stockholmu nabízí často jezdící příměstské vlaky do Stockholmu i návazné autobusové linky do okolí. Projíždí tudy také modrá páteřní tangenciální linka 173, která propojuje všech pět jižních odnoží linek metra, které vedou do zdejších odlehlých sídlišť jižně a jihozápadně od Stockholmu. Kloubové autobusy na ní jezdí každých 10 minut.
Poblíž jižní konečné stanice zelené linky metra 17 Skarpnack najdete tuto obousměrnou zastávku, která zároveň působí jako zklidňující prvek v rušném prostoru u výstupu z metra. Nástup předními dveřmi ale občas vytvoří špunt na delší dobu.
V rámci MHD je integrováno také 5 lodních linek s čísly 80-89. Nejoblíbenější linkou je 82 plující krátce v centru k místní ZOO. Dvě lodě se tu střídají v 10minutovém intervalu. Na lodních linkách SL vám platí běžné jízdenky na MHD.
Lodní linka 82 mezi dopravním uzlem Slussen a zoologickou zahradou. Všechny integrované lodě mají modrobílou barvu a jsou označeny číslem linky. Druhou nejčastější linkou je 80 jezdící cca každých 15 minut mezi přístavištěm v centru a jihovýchodním předměstím. Každou půlhodinu pak můžete pokračovat dál na sever do uzlu Ropsten. Ve srovnání s klasickou MHD jsou lodní linky překvapivě rychlé.
Speciální přívoz v trojúhelníkové trase spojuje od roku 2000 tři přístaviště na březích kdysi průmyslových doků, nyní nové moderní obytné čtvrti jihovýchodně od centra Stockholmu – Sjöstad. K dispozici jsou dvě lodě – každá jezdí ve 20minutovém intervalu, druhá loď jen ve špičkách. Doprava je zdarma.
Průchozí paluba malého přívozu v nové čtvrti Sjöstad, který spojuje břehy zdejšího vodního kanálu. Jízda z jedné zastávky do druhé trvá cca 5 minut. V této moderní čtvrti, která vyrostla na místě bývalých průmyslových doků, jezdí také tangenciální rychlá tramvaj č. 30 a najdete zde i umělý kopec se sjezdovkou.