Kousek od Bratislavy leží slovenské okresní i krajské město Trnava. Rovinaté město s několika sídlišti, nevelkým historickým centrem, průmyslovými podniky i dvěma univerzitami, leží v rovinaté krajině na páteřní železniční trati z Bratislavy do Žiliny. Sedmé největší slovenské město, kde žije asi 65 000 obyvatel, má svou vlastní MHD, která sestává ze 13 autobusových linek. Ty provozuje místní dopravce Arriva Trnava na základě čerstvě přesoutěžené desetileté smlouvy. Proto tu jezdí také větší množství nových autobusů. Trnavská Arriva provozuje také regionální linky v celém kraji. Po pilotním zapojení páteřní vlakové trati a prvních autobusových linek do integrované dopravy sousedního, ale velmi blízkého, Bratislavského kraje, se nyní připravuje integrace dopravy v celém Trnavském kraji.

Trnava má vlastní autobusovou MHD, kterou provozuje místní dopravce Arriva Trnava. Ten zajišťuje také regionální autobusové linky v Trnavském kraji. Základem MHD je 6 páteřních linek 1-6, které jezdí ve špičkách zhruba jednou za půl hodiny, mimo šičky a o víkendech je na nich interval zhruba hodinový. Tyto linky pak doplňují další 4 (12-14 a 16) s intervaly o něco delšími. Pak jsou tu 3 čistě školní linky 21-23. Většina autobusů jezdí do místních největších sídlišť – Linčianska na jihu, Družba a Kopánka na východě a Prednádražie na západě. Hlavními přestupními body jsou Železničná stanica a...
Trnavskou MHD provozuje i v dalších 10 letech místní dopravce Arriva Trnava. Spolu s novou smlouvou s městem pořídil 17 nových nízkopodlažních autobusů SOR NB12 ve firemních barvách. Obnovil tak cca polovinu vozového parku trnavské MHD.
Jednou z hlavních zastávek MHD je ta u vlakového i autobusového nádraží, kudy projíždí většina linek. Dostanete se odtud do všech částí Trnavy. Nastupovat se může předními a druhými dveřmi. Jízdenku si můžete koupit i u řidiče, platit kartou ale zatím nelze.
Klasický zastávkový označník a podoba jízdních řádů MHD. Celkem tu najdete 6 základních (1-6) a 4 doplňkové linky (12-16), k tomu také 3 školní linky (21-23). Základní linky jezdí ve špičkách v intervalu cca 15-30 minut, mimo špičky 30-60 minut a o víkendech jezdí jednou za hodinu.
Vlakové nádraží v Trnavě je hlavním dopravním uzlem, hned vedle najdete také nádraží autobusové. Budova je z roku 1989, v letech 2012-4 prošla celkovou rekonstrukcí.
Odbavovací hala vlakového nádraží v Trnavě, která prošla před 10 lety modernizací. Z Bratislavy se sem dostanete osobním vlakem zhruba za 45 minut, rychlíkem za půl hodiny.
Kromě nových dvanáctimetrových autobusů SOR jezdí na linkách MHD také tyto plynové Citelisy z roku 2011. 14 jich je ve dvanáctimetrové, 5 ve zkrácené 10,5metrové verzi.
Arriva Trnava provozuje kromě MHD také regionální linky v Trnavském kraji. Většinou s vozy SOR nebo Iveco různých délek a výšek podlahy. Část nosí ještě původní modrožlutý nátěr. Regionální linky odjíždějí z autobusového nádraží ležícího hned vedle vlakového.
Právě zastávka Zelený kríčok, kde se potkává část hlavních linek, se vymyká všem ostatním – nedávno prošla rekonstrukcí a kromě nového mobiliáře a vzorných parkových úprav se tu objevily i elektronické odjezdové panely. Ty najdete ve starší podobě i na některých dalších zastávkách v centru. Linky MHD obsluhují i některé okrajové části Trnavy, kde je ale doplňují regionální linky, zatím s MHD neintegrované. Regionální autobusy odjíždějí z autobusového nádraží, které přiléhá nádraží vlakovému. Oba dopravní terminály leží kousek západně od historického centra zhruba uprostřed města. Vlakem se...
Trnavská Arriva provozuje pro málo vytížené linky také 3 minibusy Iveco Rošero First z let 2019-21. Naposledy pořídila pro své pobočky v Trnavském kraji celkem 11 autobusů SOR ICN12 v prosinci 2022.
Do Trnavy zajíždí také některé regionální linky integrované dopravy Bratislavského kraje, které provozuje od roku 2021 dopravce Arriva v novém červeném nátěru. Jedná se o první vlaštovku integrace dopravy mezi oběma blízkými krajskými městy, která nyní zahrnuje hlavně páteřní vlakovou linku mezi Bratislavou a Trnavou.
Jeden z nejnovějších částečně nízkopodlažních Crosswayů nasazených na regionální linky na zastávce poblíž vlakového nádraží, kde najdete také kapacitní cyklověž pro parkování bicyklů. Celkem tu jezdí těchto zkrácených Crosswayů z let 2019-21 pět.
Nově opravená odbavovací budova i provozní zázemí autobusového nádraží v Trnavě, které leží vedle vlakového západně od historického centra města. Na integraci městské a regionální dopravy se Trnavský kraj teprve připravuje.
Na páteřní trase z Bratislavy přes Trnavu do Žiliny jezdí na osobních vlacích tyto elektrické jednotky CityElefant. Osobní vlaky jsou označené jako S50, jezdí ve špičkách po půl hodině, jinak každou hodinu. K nim je možné na integrované jízdenky využít ještě rychlíky označené jako R50 jezdící v hodinovém taktu celotýdenně.
Trnavou prochází hlavní železniční trať z Bratislavy do Žiliny, která se tu kříží s tratí do Senice a dál do ČR, a také tu odbočuje trať do Seredě. Kromě elektrických vlaků tu také potkáte motorové lokomotivy.
Trnavu trápí velké dopravní zácpy postihující každý všední den celé centrum města, hlavně jeho páteřní severojižní ulici (Hospodárska a Dohnányho), kudy bohužel musí projet naprostá většina linek.
Další plynový krátký Citellis odbočující z hlavní severojižní tepny poblíž historického centra na západ směrem do čtvrti Prednádražie, kde se nachází také jedno z místních sídlišť. Proto sem zajíždí také 3 páteřní linky 3, 5 a 6. Východozápadní trojka má ze všech linek nejkratší intervaly – ve špičkách jezdí cca každých 15 minut.
Na linkách MHD Trnava potkáte flotilu nových třídveřových autobusů SOR NB12 v tyrkysovém nátěru Arrivy, kterých dopravce koupil v roce 2021 celkem 17. Ostatní výkony zajišťují o 10 let starší plynové autobusy Irisbus Citelis, kterých bylo pořízeno 14 ve dvanáctimetrové a 5 v 10,5metrové verzi. Vyřazeny už jsou všechny vysokopodlažní autobusy Karosa nebo naprostá většina starších hrbatých SORů. Nastupuje se předními nebo druhými dveřmi, jízdenky se dají koupit u řidiče (ale pouze hotově). Na regionálních linkách místního dopravce potkáte starší i novější autobusy SOR nebo Iveco, často ve...
Hned za vlakovým nádražím je druhým nejvýznamnějším dopravním uzlem zastávka Zelený kríčok severně od historického centra, kde se potkává 5 linek MHD a jezdí tudy také mnoho regionálních autobusů. Zastávka je pouze v jednom směru, ale zajíždí sem i spoje ze směru opačného. Tento důležitý uzel je čerstvě po rekonstrukci s moderními zastávkami i veřejným prostranstvím.
Detail moderního zastávkového označníku v rekonstruované zastávce Zelený kríčok včetně elektronického odjezdového panelu. Snad nezůstane tato modernizace tváře veřejné dopravy jen u jedné zastávky.
V moderním uzlu Zelený kríčok zastavují i četné regionální spoje. Detail klasického zastávkového jízdního řádu v celostátním formátu. Snad se i Trnavský kraj již brzy dočká přehlednější a uživatelsky přívětivější integrované dopravy.
Nová ukázková podoba přestupního uzlu Zelený kríčok spočívá i v parkové úpravě okolí a nových přístřešcích se zelenou ekostřechou.
Jedno z největších trnavských sídlišť Linčianska leží na jižním okraji města a většina linek MHD končí na tomto malém obratišti přímo uprostřed sídliště. Odjíždí odtud linky 1, 2, 4, 5 a 12 v různých trasách do ostatních částí města. Ve špičce je tu souhrnný interval cca 5-10 minut, o víkendech cca 15-30. Připravuje se celková optimalizace linkového vedení, která snad zdejší poměrně složitý a nekoordinovaný systém trochu uklidí.
Interiér nových třídveřových autobusů SOR NB12, kterých tu od roku 2021 jezdí 17. Vyřazeny tak byly všechny starší Karosy i hrbaté SORy. MHD je tedy nyní kompletně bezbariérová.|