Hlavní město Rakouska se těší z nových tramvají a jeho rozsáhlá tramvajová síť se rozrostla o dva nové úseky. Staví prodloužení metra U2 a zcela nová automatická linka U5. Již brzy vyjedou na linky metra první nové soupravy. Průběžně obnovuje vozový park autobusů – aktuálně má již 400 autobusů plnících emisní normu Euro 6 a nyní chystá další kompletní obnovu opět autobusy Citaro od Mercedesu. V regionální dopravě představil zdejší organizátor VOR první dvě elektrobusové linky. MHD zkouší u autobusů vodíkový pohon a po covidových letech nyní přišlo v celém Rakousku výrazné zlevnění veřejné dopravy.

Tramvajová doprava zaznamenala v posledních 3 letech dva pokroky. V roce 2019 byla prodloužena linka D od nového hlavního nádraží o tři zastávky do nové konečné Absberggasse. Cestou projíždí novou obytnou čtvrtí, která vyrostla na místě původní železniční infrastruktury a jednoho z posledních hluchých míst vídeňského centra. Druhou novou tratí bylo prodloužení linky O na severu města také do oblasti s novou obytnou zástavbou. Na novém úseku jsou dvě zastávky s konečnou Bruno-Marek-Allee. Směle pokračuje také obnova tramvají.
Nové tramvaje Flexity od Bombardieru pomalu začínají obsazovat jednotlivé linky. První vyjela v roce 2018 a do konce roku 2022 jich bylo dodáno už 39. Celkem jich Vídeň do roku 2025 dostane 119.
Nové tramvaje potkáte hlavně na lince 6 z oblasti od západního nádraží na východní předměstí Vídně. Tyto tříčlánkové plně nízkopodlažní tramvaje mají nahradit všechny legendární, ale vysokopodlažní tramvaje SGP.
Dvě nové tramvaje na konečné linky 11 ve čtvrti Kaiserebersdorf na jihovýchodním okraji města. Nové tramvaje se postupně objevují na dalších a dalších linkách. Jedenáctka vás doveze také k centrálním vídeňským hřbitovům.
Nejnovější tramvajovou tratí ve Vídni je prodloužení do nově vznikající čtvrti severně od Pratru, kudy jezdí linka 0 s nejkratší variantou tramvají ULF. Zde v konečné zastávce Bruno-Marek-Allee. Konečnou tu tvoří bloková smyčka kolem nově budované obytné zástavby.
Také jedna z nových zastávek na trati do nové obytné čtvrti severně od Pratru je vybavena novým vídeňským označníkem. Nová trať má dvě zastávky a je dlouhá necelý kilometr. Otevřena byla v říjnu 2020.
Nové vídeňské označníky jsou vybaveny jednoduchým displejem s e-papírem, kde si pomocí tlačítka můžete přepínat mezi jízdním řádem, aktuálními odjezdy, schématem trasy linky a mapou okolí nebo případnými mimořádnostmi.
Druhou nejnovější tramvajovou trať najdete jižně od nového hlavního nádraží. Zde stará tramvajová souprava SGP na konečné linky D Absberggasse, kde se potkává s linkami 6 a 11.
Další typ nového vídeňského označníku kombinovaný s velkoplošným odjezdovým LCD panelem najdete na nové konečné linky D Absberggasse. Výhodou označníků ve Vídni je, že nestojí na začátku zastávky, takové panely jsou tak dobře viditelné z celého jejího prostoru.
Jedna z 201 nejdelších tramvají ULF projíždí novou tratí pro linku D, která funguje od prosince 2019 a obklopuje jí nová obytná zástavba.
A ještě jedna momentka z nové trati od Hlavního nádraží na jihovýchod. Toto prodloužení již tak rozsáhlé tramvajové sítě má 1,1 km a leží na ní tři nové zastávky. Původní provizorní konečná za hlavním nádražím byla v této souvislosti zrušena.
Klasická vídeňská tramvajová souprava složená z dvoučlánkového motorového vozu a vozu vlečného při zátahu do vozovny poblíž zastávky Wegstrasse na severu Vídně. Z pozadí vykukuje komín městské spalovny kterou vtipně oblékl architekt Hundertwasser známý svými neobvyklými výtvory.
Souprava nejstarších vozů vídeňské lokální dráhy, neboli vlakotramvaje zajíždějící až do centra k vídeňské státní opeře. Právě tyto vysokopodlažní vozy má již brzy nahradit 18 nových nízkopodlažních vlakotramvají Bombarider Flexity. První vyjela do ostrého provozu ještě před koncem roku 2022. Těchto starých souprav z let 1978-1990 jezdí ještě 115.
Kvůli stavbě nových stanic metra je uzavřený koncový úsek linky U2 v centru mezi stanicemi Schottentor a Karlsplatz. Náhradní dopravu tvoří tramvaje, které jsou posíleny speciální linkou U2Z kopírující uzavřený úsek.
Původních 115 souprav tramvají SGP/Lohner z let 1978-1990 bude do roku 2025 nahrazeno 119 nízkopodlažními tramvajemi Bombardier Flexity. 39 jich bylo dodáno do konce roku 2022. Za tři roky tak má být tramvajová doprava již plně nízkopodlažní. A nová vozidla čekají také na linku vlakotramvaje do lázeňského města Baden. Také zde budou jezdit vozidla Bombardier Flexity přizpůsobená této příměstské lince. První vyjelo s cestujícími v závěru roku 2022.
V mapách a schématech metra je vyznačen dlouhodobě uzavřený úsek linky U2 kvůli stavbě nových stanic metra. Kromě náhradní tramvajové linky U2Z lze využít také běžné linky 1, 2, 71 a D.
Informace o probíhající výstavbě nových stanic metra. Aktuálně je rozestavěno 5 stanic na trase dnešní linky U2, která bude odkloněna ze stanice Rathaus a povede dál na jih. Nový úsek má být otevřen v roce 2028. Část její původní trasy převezme nová automatická linka U5, která se navíc rozroste o jednu stanici již v roce 2026. A dál se bude na obou linkách pokračovat.
Působivý nadzemní úsek v nové čtvrti za Dunajem projíždí vlak metra typu V, na který již brzy naváže podobná řada X od Siemensu, která ale bude schopná i plně automatického provozu. To ji čeká na nové lince U5. Nové soupravy, z nichž první mají být nasazeny s cestujícími co nevidět, mají sloužit také na lince U3.
Legendární vlaky původního metra typu U „Stříbrný šíp“ jezdí stále v plné síle. Doplnit by je mělo 34 nových vlaků, které budou dodávány do roku 2030 hlavně pro nové stanice na linkách U2 a na zcela novou linku U5. Částečně ale nahradí i tyto stroje.
Interiér původních vlaků metra typu U v povrchovém úseku linky U2 do nového předměstí Seestadt, což je nejnověji zprovozněný úsek vídeňského metra. Rychlé spojení s centrem tu metro nabízí už od roku 2013.
Vlajkovou lodí flotily vídeňských autobusů jsou tyto velkokapacitní 21metrové Mercedesy CapaCity, nasazované třeba na páteřní linku 11A. Dopravní podnik jich má už 62 a už nyní pamatuje na jejich obnovu. Do roku 2027 má být dodáno 57 dalších stejného typu.
Vozový park vídeňského dopravního podniku byl pečlivě obnovován i v kategorii standardních a kloubových vozů. Nyní je kompletní obnova jeho flotily dokončena a čítá 400 autobusů typu Citaro různých délek. Nedávno byl podepsán kontrakt na kompletní obnovu vozového parku o 360 naftových autobusech a 60 elektrobusech opět od prověřené značky Mercedes Benz.
Metro ve Vídni, to je pět linek, které byly v posledních letech na několika místech prodlužovány i modernizovány. A nyní se staví další prodloužení, tentokrát na lince U2 v centru města a připravuje se zcela nová linka U5. Dosavadní číselná řada na ni pamatovala. Nové automatické vlaky typu X od Siemensu by se na ní měly rozjet v roce 2026. Nová linka bude mít prozatím 5 stanic, z nichž 4 budou převzaty od nynější linky U2. Ta se o dva roky později odkloní do nového úseku s 5 stanicemi směrem na jih. Stavba nových tunelů už probíhá, proto je aktuálně uzavřen právě inkriminovaný úsek linky U2,...
Výletní linka 38A vás vyveze na nejvyšší kopec Vídně Kahlenberg, odkud je skvělý výhled na celé město a lze ji použít jako výchozí a koncový bod do zdejšího rozsáhlého polesí. Toto Citaro je z roku 2017 a poslední ze 150 dvanáctimetrových vozů tohoto typu byly dodány v roce 2022.
Také ostatní dopravci provozující subdodávky pro Wienerlinien v obnově nezahálejí. U nádraží vlaku a stanice metra Hďtteldorf se sjeli dopravci Blaguss a WLB. Ten provozuje hlavně vlakotramvaj z Vídně do lázní Baden.
Subdodavatelé vídeňského dopravního podniku provozují asi 40 městských linek a musejí dodržovat jednotný standard včetně červenobílého nátěru. Vstupy do stanic metra jsou ve Vídni zvýrazněny kostkami se symbole U.
Na jižním předměstí Vídně vznikla v září 2022 nová autobusová linka 61A, která spojuje stanice S-Bahnu, metra i badenské vlakotramvaje a zlepšuje dostupnost místních čtvrtí novými zastávkami.
Vídeňský dopravní podnik je průkopníkem v nových způsobech pohonu. Aktuálně testuje i vodíkový autobus od korejského výrobce Hyundai. Vodík dováží z nedaleké továrny, v těchto garážích na severovýchodě Vídně ho uskladňuje a přečerpává do autobusů. Zatím jsou náklady velmi vysoké, výhodou oproti klasickému elektrobusu je výrazně vyšší dojezd na jedno „natankování“.
Regionální organizátor dopravy pro celé Horní Rakousy VOR vysoutěžil první dvě regionální elektrobusové linky. Vyhrál Postbus s těmito elektrobusy Mercedes-Benz eCitaro. Ty jezdí na regionálních linkách 530 a 535 severovýchodně od Vídně.
Dobíjecí stanice na kraji obce Gänserndorf, kam se jezdí 11 elektrobusů dobíjet v průběhu dnes i přes noc. Původně na těchto linkách stačilo 7 naftových autobusů.
Autobusová konečná u nádraží Gänserndorf u místního nádraží. Také sem jezdí jedna ze dvou elektrobusových regionálních linek. Všechny regionální autobusy v systému VOR mají tento jednotný nátěr.
Autobusový terminál u stanice S-Bahnu Liesing na jihozápadním předměstí Vídně hostil dva regionální autobusy VOR dvou různých dopravců. Někteří si jednotný nátěr vykládají poněkud svérázně.
Dopravce Postbus provozuje na regionálních linkách také tyto minibusy Mercedes-Benz. Jeden z nich byl zachycen na konečné tramvajové linky 60 ve čtvrti Rodaun, kde kdysi končila místní regionální železnice / tramvaj.
Od konečné linky metra U4 Heiligenstadt vyjíždí i páteřní regionální linka 400 mířící ve špičkovém 10minutovém intervalu do hustě osídlených oblastí severozápadně od Vídně podél Dunaje.
Vídeňský dopravní podnik už má kompletně jednotnou flotilu autobusů v podobě modelů Citaro od Mercedesu, které sem proudí už 7 let v počtu 400 kusů ve dvanáctimetrové, osmnáctimetrové i prodloužené 21metrové verzi s nejpřísnější emisní normou Euro 6. Nejčerstvější dodávka 21metrových vozů rozšířila tuto kategorii na úctyhodných 62 vozidel. A chystá se další kompletní obnova těmito prověřenými vozy. Do roku 2027 má být dodáno 360 autobusů, z toho 225 kloubových, 78 standardních a 57 vysokokapacitních kloubových. A k tomu dodá Mercedes ještě 60 elektrobusů e-Citaro o délce 12 metrů....
Midielektrobusy Siemens Rampini zajišťující linky v historickém jádru Vídně jsou stále jedinými elektricky poháněnými autobusy ve Vídni. Již brzy je ale doplní 60 standardních elektrobusů Mercedes-Benz eCitaro. Dodávány mají být v letech 2023-5.
Nová tvář vídeňského S-Bahnu: elektrické jednotky Siemens CityJet. Kromě Vídně jezdí i na jiných tratích v Rakousku, ty vídeňské mají ale víc dveří. Zde na nádraží Praterstern v „ekologickém“ polepu propagujícím fakt, že vlaky čerpají čistou elektřinu.
Jedna ze 130 nových elektrických jednotek rakouského národního dopravce na tangenciální lince S80 z přestupního uzlu Hütteldorf na západě Vídně podél jejích jižních předměstí přes Hlavní nádraží až do stanice Aspern na východním kraji linky metra U2.
Vstup do stanice Quartier Belvedere ležící na společném úseku místního S-Bahnu značeného ve všech mapách i schématech růžovou barvou, kde v krátkém intervalu jezdí vlaky, které jsou tak povýšeny na úroveň klasického metra. Výrazné nápisy označují západní směr, kde společná trasa končí a vlaky dál pokračují do různých cílů.
I přes výraznou obnovu vídeňského S-Bahnu novými vlaky se můžete stále svézt těmito vysokopodlažními jednotkami řady 4020, z nichž některé mají novější nátěr dopravce ÖBB, většina ale zůstala modrokrémová. Celkem jich bylo pro vídeňské linky vyrobeno 120.
Novým CityJetům sekundují tyto o něco starší jednotky Siemens Desiro řady 4024, část již v novém barevném schématu Rakouských drah. Svézt se s nimi například na čistě městské lince S45 nebo na kterých doplňkových příměstských linkách. Nové hlavní nádraží ve Vídni funguje už neuvěřitelných 7 let.
Moderní administrativní budovy se staly novou vstupní branou do koncového Západního nádraží, které je také významným přestupním uzlem MHD. Za ní je ale původní odbavovací hala, byť vzorně zrekonstruovaná.
Soukromý dopravce Westbahn provozuje od roku 2011 rychlíky na trase Vídeň – Linec – Salcburk – Mnichov. Cesta tímto vlakem trvá 4 hodiny a nedávno byla kompletně vyměněná celá flotila původních jednotek Stadler Kiss za nové, opět dvoupodlažní. Ty původní byly prodány německému dopravci DB. Na trase také začaly jezdit i vlaky Rakouských drah.
Regionální autobusová doprava organizovaná v celé spolkové zemi Horní Rakousy organizátorem VOR je pravidelně soutěžena ve větších i menších svazcích rovnoměrně každých 10 let. Ke slovu se tak dostanou větší i menší dopravci. VOR má za sebou také první tendr na elektrobusy. 11 vozů Mercedes-Benz eCitaro je již provozováno na linkách 530 a 535 severovýchodně od Vídně dopravcem Postbus. V kompetenci VORu je také jízdné. Pod vlivem zavedení levnější celostátní jízdenky na veškerou veřejnou dopravu v Rakousku zlevnil i VOR a zavedl výhodné celosíťové jízdenky jak pro okolí Vídně, tak pro celou...
Na vídeňské letiště se dá dostat různě. Klasickým S-Bahnem, luxusním vlakovým soukromým expresem a také zvláštní autobusovou linkou za zvláštní jízdné odtud ze Západního nádraží.
Vídeňský dopravní podnik rád využívá nejrůznější příležitosti k propagaci pestrého života ve svém rodném městě.
Ve Vídni nabírá na síle sdílená mobilita, ať už v podobě parkovacích stání pro sdílená kola a koloběžky nebo míst pro sdílená auta včetně elektronabíječek. V městském mobiliáři podobajícím se novým zastávkovým označníkům mají své místo i tyto totemy.