Rok a půl od poslední návštěvy moravské metropole posunul brněnskou MHD opět o kus dál, a to zejména díky novým trolejbusům a tramvajím, na které už Brno roky netrpělivě čekalo. Nekonečná diskuze o budoucnosti brněnského hlavního nádraží má za sebou další milník – referendum, které sice dopadlo výrazně pro zachování stávající polohy, ale bylo prohlášeno za neplatné kvůli příliš nízké voličské účasti. Mezitím došlo alespoň k opravě stávajících nástupišť. Po vzoru Prahy se bude i v Brně zlevňovat roční jízdenka a systém placení jízdného postupně přechází na elektronický.

Nejprve ale k obnově vozového parku. Tramvaje dostaly novou vzpruhu v podobě dodávky 20 pětičlánkových tramvají Škoda 13T6, které navazují na předchozí sérii 29 vozů téhož typu. K tomu má být pro rok 2016 obnoveno 7 sólovozů T3 a 3 dvoučlánkové tramvaje K2 novostavbami neboli papírovými rekonstrukcemi na typ Vario LF. Navazuje se tak na předchozí modernizační program, který měl v roce 2015 pauzu. Průběžně se ale rekonstruují i stávající tramvaje ostatních typů – nejnověji i celkem zánovní vozy KT8D5N. Nové tramvaje umožnily vyřadit poslední původní dvoučlánkové K2, zbylé poruchové tramvaje...
Další návštěva moravské metropole proběhla těsně po proběhnuvším referendu o nové poloze Hlavního nádraží. Naprostá většina respondentů se sice vyjádřila pro zachování jeho stávající polohy, k referendu jich však přišlo příliš málo. Zatím ale brněnský dopravní uzel zůstává tam, kde je.
Některé jízdenkové automaty jsou nově přizpůsobeny pro platby bezkontaktní čipovou kartou. Od roku 2017 bude možné si na bankovní kartu nahrát časové předplatní jízdenky pro Brno. Dosud bylo možné využívat pouze papírových kuponů. S tím souvisí i výrazné zlevnění roční jízdenky pro občany Brna od 1. 1. 2017.
Během podzimu 2017 se také do ulic rozjelo větší množství nově dodaných tramvají Škoda 13T6. Celkem by jich mělo do konce roku 2017 dorazit 20. Od svých předchůdkyň se liší v drobnostech, na první pohled je poznáte díky výraznějším informačním panelům.
Brněnský DP výrazně pokročil v informování cestujících prostřednictvím nových dopravních schémat. Na vybrané zastávky umístil také mapu centra. Zdarma k dostání jsou nové přehledné a skladné mapy denního i nočního provozu v dopravních infocentrech.
V roce 2015 do Brna doputovalo konečně také 30 kloubových trolejbusů Škoda 31Tr s karoserií SOR, které pomohly navýšit podíl kloubových vozidel elektrické trakce a zároveň umožnily vyřadit nejstarší kousky. K tomu bylo pořízeno ještě několik starších trolejbusů Škoda 21Tr především z Jihlavy. Dokončena byla v roce 2015 také obří obnova autobusů pomocí standardních plynových vozů Iveco a SOR. Několik nových SORů začalo na zádi karoserie vozit v sezoně jízdní kola na lince 55. Brno má již dvě rychlíkové linky pod čísly E50 a E75. Na prosinec 2016 se chystá spuštění třetí pod číslem E56....
První generální opravy v brněnských dílnách DP se dočkala tramvaj KT8D5N, kterých do Brna dorazilo v letech 1998-9 sedm kusů. V době návštěvy byla v provozu i druhá takto rekonstruovaná tramvaj.
Zbrusu nové tramvaje potkáte na různých brněnských linkách, třeba na lince 9 vedené po nově zrekonstruované třídě Milady Horákové. Spolu s letošní dodávkou již bude mít Brno 49 tramvají Škoda 13T.
Dlouhotrvající rekonstrukce ulice Milady Horákové vedoucí východně od Moravského náměstí přinesla kromě kvalitní tramvajové trati také společný pruh pro autobusy na tramvajových kolejích. Kromě tramvajových linek 3, 5 a 9 ho využívají také autobusové linky 67 a 82. U společných zastávek tramvaje a autobusu jsou již samozřejmostí tzv. kasselské obrubníky.
Některé označníky umožňují otočit si vývěsní prostor pro jízdní řády podle potřeby. Nově se v centru objevují také mapky sítě v širším okolí. Zastávka Česká je jednou z těch, kde v sezóně zastavují také historické tramvajové linky. Pravidelný provoz historických vozidel lze využít na linkách označených jako H4 (tramvaj) a H24 (autobus).
V rámci nových dopravních schémat zveřejňuje na vybraných přestupních uzlech Dopravní podnik také přehledná schémata zastávek v uzlu včetně dalších důležitých informací pro chodce. Nová jsou také schémata nočních linek.
Město Brno zavádí pro cestující v MHD také některé příjemné tarifní novinky. Od ledna 2017 poskytne všem občanům Brna, co si pořídí roční kupon speciální příspěvek, čili ve skutečnosti se cena roční jízdenky pro Brňany poměrně výrazně zlevní. Od nového roku 2017 by mělo odstartovat také elektronické jízdné pro území Brna ve formě záznamu předplatního kuponu na bezkontaktní platební kartě. V budoucnu by se mělo pomocí platebních karet hradit plošně i jednotlivé jízdné – zatím to jde jen na letištní autobusové lince 76. V oblasti marketingu se podařilo výrazně zlepšit informování cestujících...
I když se o budoucnost hlavního nádraží v Brně vedou bouřlivé diskuze, definitivní vyřešení této otázky je stále v nedohlednu, proto SŽDC alespoň opravila část nástupišť a doplnila výtahy pro invalidy. K sedmi RegioPanterům přibyly v Brně a okolí také dálkové varianty tohoto vlaku, který pod názvem InterPanter jezdí na rychlících z Brna přes Břeclav do Olomouci a také z Brna do Prahy.
Osvětová kampaň DPMB „Zas tak složité to není“ má za cíl probudit v cestujících slušné lidi a potlačit v nich to horší. Plakáty najdete na i ve vozidlech, zastávkách či na sociálních sítích.
Od Hlavního nádraží vyjíždí také letištní linka 76, kde je možné platit jízdné také bezkontaktní platební kartou. Autobusy nasazované na letištní linku jsou také speciálně polepené. O několik kusů se také rozšířil v Brně počet trolejbusů Škoda 21Tr zejména z Jihlavy. V Brně mají tyto vozy rádi a postupně na nich provádějí generální opravy.
Další nová Škoda 13T6 na lince 2 v přestupním uzlu Stará osada. Díky novým tramvajím se výrazně rozroste počet garantovaných nízkopodlažních spojů. Kromě zcela nových tramvají pokračují také rekonstrukce původních T3 a K2 na nové typy Vario LF.
Na lince 55 od židenického nádraží směrem do turisticky oblíbeného okraje Brna – Mariánského údolí – míří autobusová linka 55, pro kterou přizpůsobil DP nové autobusy SOR pro přepravu jízdních kol. V sezoně najdete ne jejich zádi přídavné rámy pro přepravu kol. Tím se inspirovala i Praha pro linku 147.
Dlouho očekávaná a také opožděná dodávka nových kloubových trolejbusů byla konečně realizována, a tak hlavně na páteřních linkách 25 a 26 najdete nové kloubové trolejbusy Škoda 31Tr s karoserií SOR.
Interiér nových kloubových trolejbusů se vyznačuje především plastovými sedačkami stejného typu jako u nových autobusů. Třicet nových trolejbusů dodaných v roce 2015 jednak nahradí dožívající trolejbusy Škoda 15Tr, ale také zvýší podíl kloubových trolejbusů, kterými bude možné navýšit kapacitu na některých sídlištních linkách.
Nové brněnské trolejbusy mají stejně jako nové autobusy i tramvaje výrazné zeleně svítící informační panely. Díky třicítce nových vozů už má Brno přes 70 % všech trolejbusů nízkopodlažních.
Na osmičku jsou kvůli její konečné zastávce Mifkova vypravovány pouze obousměrné tramvaje. Všechny jsou už také nízkopodlažní. Brno se již rozloučilo nejen s „cedulovými“ tramvajemi, ale i s vozy bez poptávkového ovládání dveří. V chladnějším počasí by však nebylo od věci v tramvajích trochu přitopit.
Čerstvě zrekonstruovaná tramvaj K2 v podobě tramvaje Vario LFR2.E. Těch přibyly v roce 2016 celkem tři kusy. Jedná se vlastně o novostavbu s pouze papírovým využitím tramvaje původního čísla. Na lince 1 již jezdí stabilně tato dvoučlánková Varia spřažená se sólovozem Vario. Na Mendlově náměstí je kvůli prodlouženým soupravám nutné zastavovat ve vozovce.
Interiér letošního dvoučlánkového Varia s novým typem plastových sedaček. Stejné jsou použity v nových kloubových Solarisech. Po roční odmlce s rekonstrukcemi typu Vario je pro rok 2016 plánováno postavit 3 dvoučlánková a 7 jednočlánkových. V té souvislosti se Brno letos také rozloučilo s původními tramvajemi K2. Různých modernizací a modifikací tohoto typu však v Brně jezdí ještě požehnaně.
Na lince 1 jezdí stabilně soupravy Vario LFR2.E + Vario LFR.E. Vzhledem k poměrně velké mezeře mezi prvním a druhým vozem pomáhá bezpečnosti tato tabulka. Přeškrtnutý bezbariérový piktogram neznamená nic jiného, než že plošina pro vozíčkáře se vyklápí pouze v prvním voze.
Na lince 1 lze ještě potkat i méně kapacitní původní dvouvozové tramvaje T3 v různých modernizačních modifikacích. V Brně však už neuvidíte typické cedulové tramvaje. Koncový úsek do Bystrce prošel letos v létě důkladnou modernizací.
Souprava Varií na nově zrekonstruovaném rychlodrážním úseku linky 1 v Bystrci. Trať byla kompletně obnovena a úprav se dočkaly i zastávky včetně elektronických panelů.
Posledním hitem brněnské MHD jsou expresní autobusové linky. První taková vznikla v prosinci 2015 pod číslem E50 a zrychluje cestu ve špičkách všedních dnů mezi okrajovými částmi Brna. Spojuje sídliště Kamechy, Kohoutovice a Starý Lískovec s Komárovem a Slatinou, kde se nachází rozrůstající se průmyslová zóna. Expres E50 zhruba kopíruje tangenciální linku 50.
Jeden z nejstarších kousků brněnského DP na expresní lince E50. Obliba expresních busů je prý velká, proto vznikla v září 2016 druhá linka E75 také ze Slatiny, tentokrát ale zrychlující cestu do Židenic. V prosinci 2016 vyjede třetí rychlík E56 spojující západní a severní okrajové části Brna. Využívat bude také dvou brněnských tunelů a nových rychlostních komunikací. Expresním linkám je věnována také patřičná marketingová pozornost DPMB.
V uplynulých letech pořídil brněnský DP na 30 tramvajových zastávkách 55 těchto malých informačních panelů. Panely jsou součástí zastávkového označníku a i když pouze třířádkové, dokážou zobrazit všechny potřebné informace včetně například upozornění na provoz v neobvyklých svátečních či prázdninových dnech.
Nový elektronický panel mají paradoxně i jedny z nejméně využívaných zastávek na trati na Stránskou skálu, kde jezdí tramvaje na lince 10 jen velmi sporadicky. Důvodem instalace panelů i na takto osiřelé zastávky je potřeba informovanosti zejména v mimořádných situacích, kdy může dojít k omezení obsluhy některých tramvajových tratí, kam nic jiného nejezdí.
Jedna z nejzajímavějších tramvajových konečných v Brně – Stránská skála, kam jezdí pouze linka 10 a pouze v sólo vozech. Najdete tu sice novou zastávku přímo v obratišti, ale i polozapomenutý dřevěný velkopřístřešek na původní konečné zastávce. Ze smyčky se kamsi odpojuje zarostlá kolej.
Také brněnské tramvaje T6A5 postupně procházejí rekonstrukcemi v rámci kterých je například doplněn kamerový systém nebo jsou okna polepena speciální ochrannou fólií proti vrypům, které v Brně hyzdí velkou část tramvajových oken. Na tuto konečnou u Technologického parku dojede od prosince 2016 také nová rychlíková autobusová linka E56.
Minibusová linka 80 doplňuje obsluhu krásné vilové Masarykovy čtvrti, kde končí tramvajová linka 4. Minibusy Stratos nakoupil DPMB v počtu 10 kusů.
Na části příměstských vlaků, zejména na lince S3 jezdí klasické vozy doplněné o řídicí vozy zvané „Sysel“. Na druhé páteřní lince S2 zas kromě tradičních „Tornád“ potkáte nové RegioPantery. Linka S3 zastavuje také na nové zastávce Lesná poblíž stejnojmenného brněnského sídliště.
Vadou na kráse brněnských tramvají je čistota. Dobrý dojem z pokroků v obnově vozového parku v posledních letech trochu kazí poněkud zanedbaná očista vozů.