Chomutov a Jirkov (9.6.2011)

Novinkou chomutovské MHD se stal nový odbavovací systém. Z papírových průkazek a starých čipových karet se přešlo na nové, předplatní jízdné je k dispozici pouze v elektronické podobě. Navíc byl zaveden systém "check in - check out", který umožňuje ušetřit při jízdě na kratší vzdálenosti tím, že si při výstupu odznačíte čipovou kartu. Není tak nutné platit za každý spoj až na konečnou.

Trochu odstrčená vstupní brána do města - chomutovské vlakové nádraží. Pěšky je to k prvnímu rozumnějšímu kontaktu s MHD asi 10 minut. Zcela mimo systém MHD jezdí na vlakové nádraží jen bezejmenná kyvadlová linka, ukončená na autobusovém nádraží.
Novinkou chomutovské MHD se stal nový odbavovací systém. Z papírových průkazek a starých čipových karet se přešlo na nové, předplatní jízdné je k dispozici pouze v elektronické podobě. Navíc byl zaveden systém "check in - check out", který umožňuje ušetřit při jízdě na kratší vzdálenosti tím, že si při výstupu odznačíte čipovou kartu. Není tak nutné platit za každý spoj až na konečnou. Alespoň to je údajná hlavní deviza nového systému - zaplatit spravedlivě jen za to, co opravdu projezdíte. Kvůli tomu se u každých dveří objevily odbavovací terminály s dotykovým displejem a čtečkou...
Původní kloubové 15Tr jsou stále základem zdejší MHD. Postupně teď procházejí důkladnými generálními opravami. Linka 30 je jednou z mnoha linek mezi Chomutovem a Jirkovem a jako jediná končí na jirkovském sídlišti Horník.
Linky číslené řady 20 jsou ukončeny na sídlišti Písečná a nejedou do Jirkova. Tento trolejbus Škoda 25Tr z roku 2009 je nejnovějším přírůstkem kloubových trolejbusů v Chomutově.
Zástupce pětikusové série trolejbusů Solaris z roku 2006 na kruhové křižovatce u autobusového nádraží. Krátké trolejbusy jezdí ve smíšeném provozu s kloubovými.
Interiér trolejbusu č. 002 po generální opravě. Rekonstrukce sice zachovává původní tištěné linkové orientace, alespoň však funguje hlášení zastávek. Nesmí chybět ani nový odbavovací systém, který umožňuje označit na čipové kartě výstup a tím ušetřit část zaplaceného jízdného.
Řidič linky 30 ukončené v obratišti Horník stahuje kladky, aby umožnil průjezd smyčkou trolejbusu linky 33, která dále pokračuje do starého Jirkova. Zajíždění vybraných spojů linky 33 do sídliště Horník bylo znovuzavedeno od 1.3.2011.
Jirkovské autobusové nádraží, kde jsou ukončeny trolejbusové linky 33 a 34. Paradoxně nejfrekventovanější linkou mezi Chomutovem a Jirkovem je autobusová linka 1, která má ve všední dny půlhodinové intervaly.
V některých městech stačí na pětiminutový interval jedna až dvě linky, v Chomutově na to jsou po svém - nabídka linek je opravdu pestrá.
Zastávkové jízdní řády v zastávce Březenecká II. (čili v úseku s největším počtem linek na sídlištní spojnici Chomutova s Jirkovem). Nejčastější linky jsou bohužel autobusové. Zavedení přestupního tarifu by možná vyřešilo mnohé.
Informační leták o trvalých změnách od 1.3.2011. I v druhé dekádě 21. století zdejší Dopravní podnik operuje s obsazeností vypočtenou jako 8 osob na metr čtvereční. Chomutov zřejmě problémy s nárůstem individuální dopravy nemá...
Typické obří paneláky sídliště Kundratická, kudy projíždí většina chomutovských linek MHD.
Nový odbavovací systém je zatím ve fázi zrání a vývoje, zavedeny nejsou ještě slibované zastávkové zóny, které mají umožnit přestupování bez nutnosti platit dvakrát. Jak to bude fungovat, však není v tuto chvíli známé, ale je tu jistá naděje, že tento přestupní systém by mohl udělat alespoň trochu pořádek ve složitém linkovém vedení, kdy je provozováno mnoho linek, z nichž každá má poměrně dlouhé intervaly. Pro lidi, kteří nevyužívají MHD jen jako prostředek pro cestu do práce a z práce vždy stejnou cestou a ve stejném čase, je dnešní podoba linkového vedení přinejmenším nepřehledná. Co však...
Nejnovější kloubový autobus na lince 1, která jezdí každou půlhodinu z Jirkova přes Chomutov ke Globusu. Většinu své trasy absolvuje autobusová linka 1 pod trolejovým vedením.
Kruhová křižovatka, kde se napojuje linka 34 k ostatním trolejbusovým linkám směřujícím přes největší chomutovská sídliště. Většina linek zdolává úsek od autobusového nádraží sem po rychlostní silnici I/13.
Ani vlakové nádraží Chomutov-město není na MHD napojeno příliš dobře. Okolo něj projíždějí pouze dvě trolejbusové linky v souhrnném intervalu 30 minut. Pěšky je to k blízkým sídlištím ale také zvládnutelné.
Trolejbusové obratiště Vodní na jihovýchodním okraji historického centra Chomutova. Končí zde nejen centrum, ale i celé město.
Regionální doprava v okolí Chomutova je ve znamení nízkokapacitních autobusů. Nejčastěji se tu svezete mikrobusem Iveco nebo Crosswayem o délce 10,5 metru od téhož výrobce. Většinu příměstských linek v okolí Chomutova a Jirkova provozuje zdejší dopravní podnik.
Dopravní podnik sice v informačních letácích udává kapacitu kloubových vozidel 150 osob, ale při představě, že těch 150 osob musí projít jedněmi dveřmi a zároveň provést odbavení, není tento způsob cestování právě dvakrát atraktivní. Zvlášť když většina linek nemá interval kratší než hodinu a ulice tu nejsou zdaleka tak ucpané auty jako jinde. I když snahy o modernizaci a obnovu vozového parku trolejbusů i autobusů dokládají vůli města a dopravního podniku zkvalitňovat své služby, stávajícím (i novým) odbavovacím systémem a nabídkou spojů včetně přehlednosti systému vzkazuje místním lidem i...
Chomutovské autobusové nádraží. Ukončena je zde také trolejbusová linka 34, která jezdí v pravidelném hodinovém taktu.
A ještě pohled na hlavní vlakové nádraží v Chomutově z lávky nad tratí. Pokud se chcete dostat na nejbližší zastávku MHD, cesta vede právě tudy.