Hradec Králové se v posledních letech proslavil nejen vybudováním nového dopravního terminálu pro příměstské a dálkové autobusy a modernizací vlakového nádraží včetně jeho přednádražního prostoru, ale i téměř kompletní obnovou vozového parku trolejbusů. V Hradci tak už nepotkáte žádný trolejbus ani městský autobus se schody u dveří. Zatímco byla v roce 2012 dokončena obnova vozového parku 31 trolejbusy s karoserií SOR, autobusy se sice mohou pyšnit 100 % nízkopodlažností již delší dobu, ale obnova vozového parku poněkud vázne. Nejstarší provozované Citybusy mají rok výroby 1996 a poslední obnova vozového parku autobusů proběhla již v roce 2012. Od té doby byly pořízeny / zapůjčeny pouze 3 elektrobusy. Hradec Králové se totiž aktivně věnuje testování tohoto nového druhu pohonu.

Hradec Králové, město s pověstí kvalitní architektury, má již několik let také důstojně opravenou budovu hlavního vlakového nádraží i celý přednádražní prostor. Vazba mezi železnicí a městskou dopravou je zde takřka učebnicová. Velký prostor je v rovinatém Hradci věnován také cyklistické dopravě.
Jeden ze dvou nejstarších kloubových Citybusů pochází z roku 2003. Vozový park autobusů byl naposledy obnoven již v roce 2012, a to třemi kloubovými Citelisy. Většina městských linek jede přes tyto zastávky u hlavního vlakového nádraží.
Dožívající Citybus z roku 1997 před Hlavním nádražím. Nejstarší aktuálně provozované Citybusy byly do Hradce dodány již před 20 lety. Zatím poslední standardní autobusy přišly do Hradce již v roce 2009!
Aktuálně provozuje ve svých řadách 3 elektrobusy – dva SOR (EBN9,5 a EBN11) a jeden dvanáctimetrový Škoda Perun. Pro jedenáctimetrový SOR byla dokonce v autobusovém terminálu instalována dobíjecí stanice, která umožní prodloužit denní dojezd vozidla. S provozem elektrobusů zatím dle vyjádření dopravce sice nepanuje bezvýhradné nadšení, ale v úvahách města je vypsání tendru na větší počet elektrobusů, které nahradí stávající dožívající naftové autobusy.
Také na lince 2 jezdí kloubové trolejbusy. Obě kloubové linky 1 i 2 jedou z dopravního terminálu do Nového Hradce Králové, každá ale přes město jinou trasou. Vůz s číslem 69 pochází z roku 2011. Do autobusů i trolejbusů se v Hradci nastupuje všemi dveřmi.
Poslední dvanáctikusová dodávka standardních trolejbusů Škoda 30Tr s karoserií SOR z roku 2012 obsahovala také dva vozy s pomocným dieselagregátem, díky němuž mohou jezdit na prodloužených spojích  linky 1 do Kluků. Tyto vozy mají čísla 17 a 18.
Z autobusového terminálu odjíždí speciální spoj linky 1 do Kluků, na který je nasazen jeden ze dvou trolejbusů s pomocným dieselagregátem. Ostatní pořadí na lince 1 jsou zajišťována kloubovými trolejbusy.
Na konci roku 2015 slavil městský dopravce 10 let fungování městské čipové karty a 5 let od spuštění mobilního jízdného. K plné integraci s regionální veřejnou dopravou však má ta městská v Hradci Králové ještě daleko. Stačí už jen fakt, že Dopravní podnik města Hradce Králové nepatří mezi dopravce zapojené do celokrajského integrovaného systému IREDO.
Arriva Východní Čechy zajišťuje většinu příměstských linek v okolí Hradce Králové. Všechny regionální a dálkové linky vyjíždějí z tohoto moderního terminálu. V Královéhradeckém i sousedním Pardubickém kraji funguje integrovaný systém IREDO.
K vidění je v Hradci také obecná propagace cestování veřejnou dopravou, a to i formou velkoplošných reklam v rámci městských ploch, zde v terminálu hromadné dopravy.
Dukelská třída vedoucí od hlavního nádraží východním směrem k historickému jádru Hradce slouží pouze veřejné dopravě a tomu je uzpůsobena i nedávná rekonstrukce celého veřejného prostoru, který má sloužit především pěším, cyklistům a vozidlům MHD.
Čilý provoz na krátkém mostě přes Labe v centru poblíž zastávky Muzeum značící blízkost dalšího architektonického skvostu Hradce Králové.
První hradecký trolejbus s karoserií SOR z roku 2010 odbočuje poblíž zastávky Magistrát města, kde se nachází elektronický označník s aktuálními odjezdy nejbližších spojů i velkými digitálními hodinami. Tudy objíždí historické jádro Hradce většina i autobusových trolejbusových linek.
Standardní trolejbus na lince 7 při objezdu historického centra poblíž zastávky Stará nemocnice. Hradec Králové se pyšní architektonickými skvosty nejen přímo v centru města. V ulicích potkáte už jen trolejbusy s karoserií SOR, hojně zastoupené vozy Škoda 21Tr již byly vyřazeny a také rozprodány do jiných měst ČR i dál na východ.
Jeden ze dvou nejnovějších kloubových trolejbusů z roku 2012 odpočívá na konečné linek 1 a 2 v Novém Hradci Králové. Během omezeného vánočního provozu upozorňovaly na změnu také papírové cedulky umístěné za čelním oknem vozidel s odkazem na webové stránky dopravce.
Z této zastávky již pokračuje trolejbusová linka 1 do Kluků bez pomoci trolejového vedení. Zastávkový označník obsahuje také logo IREDO, neboť zde zastavují i některé příměstské linky. Hradecký dopravní podnik propaguje zejména mobilní způsoby placení jízdného.
Nástupní zastávka v Novém Hradci Králové směr centrum. Zde také pomocí stříšek dochází k automatickému natrolejování „obojživelných“ trolejbusů po příjezdu z Kluků. Dopravní podnik propaguje své služby také pomocí nápisů na střeše vozidel.
Informace o trase linky jsou uvnitř nových vozidel zobrazovány pomocí podélného LCD panelu umístěného na pravém bočním okně. Nechybí ani hlášení zastávek.
V obratišti Slezské předměstí – cihelna na východě města, je živo. Končí tu totiž tři trolejbusové a čtyři autobusové linky. Kloubové autobusy jsou v Hradci zastoupeny pouze Citybusy a Citelisy.