Hanácká metropole v rovinaté zemědělské krajině ležící na řece Moravě a hlavním železničním koridoru Praha – Ostrava opět od poslední návštěvy v roce 2018 vykvetla do krásy a zdejší již tak vysoký standard MHD se opět o něco navýšil. Obyvatelé sídliště Povel se mohou těšit ze tří nových tramvajových zastávek a právě probíhá významná modernizace tramvajového parku díky nízkopodlažním tramvajím EVO pro obousměrný provoz. Pokračovalo se také v nákupu nových naftových autobusů a dokončena byla modernizace vytížené tramvajové trati na Novou Ulici. V okolí Olomouce jezdí nové elektrické i modernizované motorové vlaky a místní autobusové nádraží bylo trochu omlazeno.

Tramvajová síť v Olomouci se zas o něco rozrostla. V roce 2022 byla zprovozněna druhá etapa tramvajové trati na Nové Sady a do sídliště Povel. Na 1200 metrů dlouhém úseku jsou tři nové zastávky. Prozatímní konečná U Kapličky je opět úvraťová a proto potřebuje Olomouc více obousměrných souprav. Ve třetí fázi do konečné zastávky Jižní už by měla dostat i tato trať klasickou smyčku. Začátkem roku 2025 byla dvěma samostatnými úseky dokončena modernizace tramvajové trati na sídliště Nová Ulice. Jezdí se zde rychleji, pohodlněji a část nového tramvajového tělesa vyplňují odolné rozchodníky. Na...
Nejnovější typ olomouckých tramvají – EVO1/o od Pragoimexu. Po dokončení letošní devítikusové dodávky bude mít hanácká metropole těchto vozů s dveřmi na obou bocích už 13. Vůz v čele je jedináček dokoupený k původním třem v roce 2021. Žlutý polep čel dostaly tyto vozy prý kvůli tomu, že původně šedá barva byla příliš nevýrazná a docházelo k častým nehodám.
A tohle je první nový kus tramvaje EVO1/o z devítikusové dodávky pro rok 2025. Jezdit začala v únoru 2025 a postupně se k ní připojují další. Tyto nejnovější tramvaje jsou vybaveny antikolizním systémem od Škody. A umí jezdit i sólo.
Dnes již v podstatě monotónní vozový park městských autobusů reprezentuje před budovou olomouckého hlavního nádraží tento krátký Solaris z roku 2017. Vozů standardní délky s karoserií 4. generace má Olomouc už 22.
V listopadu 2022 byla olomoucká tramvajová síť rozšířena o 1,2 km a 3 zastávky do čtvrti Povel na jihu města. Zde prozatímní konečná zastávka U Kapličky, kde stejně jako na předchozí konečné Trnkova končí tramvaje úvratí. Štěrkový povrch tramvajového tělesa je v prostoru zastávky znehybněn neobvykle modrým nástřikem.
Nejnovější 1200 metrů dlouhý úsek tramvajové trati ve čtvrti Povel je většinou doprovázen zeleným krytem z odolného rozchodníku. Koncový úsek mezi zastávkami Rožňavská a U Kapličky vede po samostatném tělese na okraji místního sídliště.
Jednoduchá úvraťová konečná za zastávkou U Kapličky, kde končí linky 3 a 5. Již se připravuje poslední fáze této trati dál na jih do plánované zastávky Jižní, kde už by měla být standardní smyčka.
Na novou trať do čtvrti Povel jezdí pouze dvojice vozů, které mají na obou bocích dveře. Po dokončení aktuální dodávky jich bude mít Olomouc spolu se starším typem Vario už 27. Zde projíždí linka 5 obloukem do poslední zastávky U Kapličky.
Rožňavská – jedna ze tří nových zastávek na trati z roku 2022. Zde společně zastavují tramvaje i autobusy včetně linky 16, která obsluhuje i zbylou část místního sídliště.
Moderní informační systém v nových tramvajích. Linka 3 spolu s linkou 5 obsluhují novou trať do čtvrti Povel. Pětka jede rovnou na Hlavní nádraží, trojka to bere přes centrum, přičemž o víkendech v centru končí opět úvratí na Náměstí Hrdinů.
Interiér tramvají Vario LF+/o s dveřmi na obou bocích. Těchto tramvají tu mají 14 a tvoří 7 obousměrných souprav. Pořízeny byly už v roce 2013. Nástupníci v podobě typu EVO1/o mají vždy na jedné bočnici o jedny dveře navíc.
V souvislosti s prodloužením tramvajové sítě si Olomouc objednala nové tramvaje, přičemž pokračovala v osvědčeném typu EVO1 s dveřmi na obou bocích vozidla, kdy při spojení dvou vozů vznikne obousměrná souprava. Nejprve přikoupili jednu takovou tramvaj v roce 2022 a nyní během roku 2025 přichází 9 stejných vozů vylepšených třeba o antikolizní systém. Po dokončení této dodávky bude mít Olomouc už 13 obousměrných souprav určených pro linky 3 a 5. Díky novým tramvajím bude také vyřazeno 5 starších vysokopodlažních vozů T3 a všechny tříčlánkové tramvaje Astra.
Oblouk u nákupního centra Šantovka, kde se od původní trati mezi Hlavním nádražím a Tržnicí odpojuje nová trať na Nové Sady a Povel. Na snímku je možné dobře vidět rozdíl mezi levým a pravým bokem tramvaje EVO1/o spočívající v rozdílném počtu dveří.
Na jaře 2025 byla dokončena rekonstrukce vytížené trati na Novou Ulici. V poslední etapě byly zmodernizovány 2 samostatné úseky včetně tohoto koncového do smyčky Nová Ulice. I zde bylo tramvajové těleso zakryto rozchodníkem.
Dalším čerstvě modernizovaným úsekem trati na Novou Ulici byla část rovné trati mezi zastávkami  Fakultní nemocnice a Rooseveltova. Nyní už zde mohou linky 1, 4 a 6 frčet plnou rychlostí. Trať se také dočkala odhlučnění.
A zde ještě pohled na čerstvě modernizovaný úsek trati od zastávky Wolkerova směrem k Fakultní nemocnici. Trať byla znovu dána do užívání v únoru 2025.
Další novinkou na tramvajové síti je tento nový most Václava Rendera přes řeku Moravu na hlavní spojnici Hlavního nádraží s historickým centrem Olomouce. Ve všední dny tudy projíždí hned 4 tramvajové linky a otevřen byl v roce 2022.
O víkendech potkáte na tramvajových linkách (kromě linek 3 a 5) pouze sólo vozy nebo tříčlánkové tramvaje. Na této významné křižovatce na náměstí Hrdinů se lze vydat tramvají hned do 4 směrů, přičemž jedno rameno míří do místní vozovny v Koželužské ulici.
Zastávka U Svatého Mořice na nejvytíženější trati přes historické centrum. Tramvají Vario s dveřmi pouze na pravoboku jezdí v Olomouci celkem 18 a dodávány byly v letech 2007-2020.
Základním intervalem olomouckých tramvají je 15 minut. Některé linky jezdí stejně často ve všední dny i o víkendu jen s tím rozdílem, že o víkendu bývá kapacita poloviční. O víkendu je také vypnuta linka 6 a linka 3 jezdí jen v části trasy.
V roce 2018 bylo pořízeno také 5 jednosměrných tramvají EVO1. Zde na Náměstí Hrdinů na lince 4, která vede z Nové Ulice přes historické centrum a kolem Hlavního i autobusového nádraží až do Pavloviček. Jedná se o nejdelší olomouckou linku.
Obousměrná souprava tramvají Vario LF+/o na lince 3 v reklamním nátěru na obchodní centrum Šatovka, kolem kterého projíždí. Zde však čeká na odjezd z konečné na manipulační trati z vozovny k náměstí Hrdinů. Takto zde končí jen o víkendech, ve všední dny pokračuje přes centrum a hlavní nádraží na Fibichovu.
O víkendech jsou vysokopodlažní tramvaje uschovány ve vozovně – potřeba jsou už pouze pro vykrytí zvýšené poptávky ve všedních dnech. Celkem již ještě v Olomouci jezdí 16. Po dodávkách nových tramvají EVO je v plánu vyřadit 5 starších vozů T3 a 3 zbylé Astry. A právě tento vůz na obrázku je mezi nimi.
V městské autobusové dopravě se pokračovalo v nákupu rovněž osvědčených Solarisů – během roku 2022 dorazilo 5 standardních a 5 kloubových. Stále ale můžete potkávat i pár dvacetiletých Solarisů Urbino II. generace. Olomouc má stále pouze 1 elektrobus. Postupná obnova vozového parku probíhá také na regionálních linkách IDSOK. Místní majoritní dopravce Arriva přikoupil kromě klasických Crosswayů také pár dalších velkokapacitních vozů o délce 14,5 metru.
Interiér jedné z prvních tramvají Vario LF.E s dveřmi se zakulacenými okny. První 3 také vozy byly dodány jako čistá novostavba v letech 2006-7. Na to pak navázaly obdobné vozy Vario LFR.E, už jako papírová rekonstrukce vozů T3.
Olomouc pořídila v letech 1998-9 celkem 4 tříčlánkové vozy Astra. Po dodání nových tramvají EVO je v plánu vyřadit všechny vozy tohoto typu z důvodu nedostatku náhradních dílů i nízké spolehlivosti. Zůstat mají obdobné tramvaje Trio. Zde na smyčce u neředínského krematoria.
Tramvaje Astra byly prvními částečně nízkopodlažními vozy v Olomouci a po Plzni a Brně je to třetí české město, které se jich zbavuje. Zůstává už tedy pouze Ostrava.
A zde ještě poslední ze čtveřice Aster na trati mezi Hlavním nádražím a smyčkou Fibichova na sklonku svého 27letého života. Kvůli podmínkám dotace na nové tramvaje nesmějí být vyřazené vozy dále prodány do zemí EU ani ponechány jako historické.
První trojice částečně nízkopodlažních tramvají Vario jezdí v Olomouci už téměř 20 let. Na ně pak navázalo 18 dalších a také ještě 14 vozů s dveřmi na obou bocích. Ze smyčky Fibichova vyjíždějí do centra všechny olomoucké linky kromě čtyřky, která pokračuje kolem autobusového nádraží do Pavloviček.
V pozadí z mrakodrapem krajského úřadu Olomouckého kraje pózuje jeden ze tří vozů Inekon Trio, které byly pořízeny v roce 2006 a i nadále se s nimi počítá. Tyto tříčlánkové tramvaje jsou nasazovány hlavně na linky 1 a 7, které vedou z Hlavního nádraží po odlehčovací trati přes Envelopu.
Na několika místech se v Olomouci kříží tramvajové koleje s železničními, přičemž je zde povolena pouze velmi pomalá jízda. V místě křížení kolejnic totiž tramvajová kola jedou pouze po okolku a nejsou vedena bočně. Právě na tomto přejezdu na trati do Nových Sadů vykolejil na jaře 2025 vlak a tramvajová doprava musela být na delší dobu kvůli většímu poškození kolejí přerušena.
Od roku 2023 funguje nový odstavný areál pro tramvaje poblíž smyčky Fibichova kvůli rozšiřování vozového parku. Původní vozovna v centru ale zůstává.
Nejnovější z dodaných autobusů Solaris z roku 2022. Naposledy jich bylo pořízeno 5 standardních a 5 kloubových. V Olomouci ale také ještě jezdí 4 vozy Solaris Urbino 2. generace z roku 2005. Kloubové autobusy jsou nasazovány pouze ve všední dny.
Olomoucký kraj si v posledních letech hodně přilepšil i na poli regionální vlakové dopravy. Na hlavní elektrifikované trasy bylo pořízeno 27 třívozových RegioPanterů. Spolu s původními třemi jich tak jezdí s logem Olomouckého kraje 30. Těmito moderními vlaky se už svezete nejen do Prostějova nebo Zábřehu na Moravě a Koutů nad Desnou, také také přes Uničov do Šumperka, Přerova, Vyškova i do Vsetína, kde naradily legendární Tornáda.
Po neelektrifikované tratě bylo v rámci nové smlouvy s Českými drahami zařazeno 12 ojetých motorových jednotek Stadler GTW, které prošly rekonstrukcí v ŽOS Zvolen. Potkáte je hlavně na trati z Olomouce do Drahanovic a k dispozici jich je 12. Star jejich provozu byl ale poznamenán opakovanými technickými problémy.
Modernizovaný klimatizovaný nízkopodlažní interiér rekonstruovaných motorových jednotek Stadler GTW výrazně zvýšil oproti původním Regionovám komfort cestování i na vedlejších tratích Olomouckého kraje. V Olomouci jezdí tyto vlaky po místní trati směr Senice na Hané, kde po cestě zastavují kromě hlavního nádraží na pěti dalších místech v katastru města.
Původní historické autobusové nádraží u Tržnice blízko centra dnes slouží už jen části regionálních linek, většina autobusů jezdí v autobusového nádraží za tratí směrem na Pavlovičky. Konečnou tu mají také 4 autobusové linky MHD.
Dominantním dopravcem na regionálních linkách Olomouckého kraje zůstává Arriva, která se ale přejmenovala z Arriva Morava na Arriva autobusy. V letech 2019-23 bylo pro olomouckou pobočku pořízeno také 5 těchto kapacitních autobusů Iveco Crossway LE 14,5M. Další dva vozy stejného typu jsou v litovelské garáži. Kromě toho tu jezdí také 3 starší patnáctimetrové Scanie.
Olomoucký kraj má v požadavcích na jednotný vzhled vozidel pouze bílou barvu a textové nápisy a loga kraje. Novější vozy mají dveře zvýrazněné bílým lemováním. Dopravce Arriva postupně obnovuje svůj vozový park těmito osvědčenými stroji Iveco. Autobusové nádraží v Olomouci nedávno prošlo větší opravou.
Velký kvalitativní skok nastal v železniční dopravě. České dráhy pořídily pro Olomoucký kraj úctyhodných 27 třívozových elektrických RegioPanterů, které pokryly spolu s původními třemi jednotkami potřebu elektrických tratí v celém kraji včetně nově elektrizované trati do Šumperka přes Uničov. Tím se také uzavřela dlouhá kapitola legendárních jednotek 460 neboli Tornádo. V motorové trakci bylo pořízeno 12 ojetých motorových nízkopodlažních jednotek Stadler TGW, které prošly modernizací a nyní je potkáte na trati z Olomouce do Drahanovic. Nyní je v plánu pořídit 11 hybridních jednotek BEMU...
Autobusovou dopravu v Olomouckém kraji zajišťují i někteří menší dopravci. Na malém autobusovém nádraží u Tržnice byl zachycen vysokopodlažní Crossway dopravce Vojtila Trans, který operuje na Olomoucku, Přerovsku a Uničovsku. Celkem má pro regionální linky IDSOK asi 80 vozidel, převážně Iveco Crossway LE.
Arriva autobusy zajišťuje také nákupní linku od olomoucké Tržnice k obchodnímu centru Olympia jižně od Olomouce. Pod číslem 61 jezdí bezplatná linka přes místní část Holice k Olympii a na konečnou odtud dojedete za 16 minut. Jezdí se každý den v intervalu 60 minut.
Nový zastávkový standard Olomouckého kraje. Tradiční značka i plech pro výlep jízdních řádů byl alespoň vylepšen o základní informace v záhlavní vývěsního plechu. Také grafická podoba jízdních řádů IDSOK vychází z oficiálního celostátního formátu.