Světoznámé lázeňské město se vlivem koronavirových událostí ocitlo bez většího zájmu návštěvníků a o to více se tím zdůraznilo jeho další poslání – být hlavním a největším městem Karlovarského kraje. I přes pandemii se ale do Karlových Varů opatrně vracejí první turisté, a tak jsou již v plné síle i obě lázeňské lanovky provozované místním dopravním podnikem. V provozu je také turistický autovláček nebo historická autobusová linka. Skoro již historické autobusy na některých regionálních linkách v objednávce Karlovarského kraje snad budou brzy minulostí – kraj plánuje velký nákup nových plynových autobusů, které pak chce pronajímat jednotlivým dopravcům.

Od poslední návštěvy Karlových Varů před rokem se mnoho nezměnilo – postupně je aplikována nová vizuální identita místního dopravního podniku, cestujícím slouží nové modrobílé autobusy, které byly v hojném počtu pořízeny v posledních letech. Zaběhl se také nový koncept jízdních řádů vycházející z jednotných intervalů, které mají u páteřních linek ve špičkách hodnotu 24 minut. Karlovy Vary nabízejí opatrně se vracejícím návštěvníkům také tradiční atrakce v podobě lanovek či speciálních turistických linek. Regionální doprava chystá proměnu díky uvažovanému nákupu plynových autobusů Karlovarským...
Jeden ze dvou nejnovějších kloubových Urbanwayů z roku 2019 na terminálu MHD u Tržnice. Kloubové vozy potkáte hlavně na páteřních linkách 3 a 15 do Staré Role.
Mezi flotilou 5 kloubových autobusů pro MHD je i tento původně předváděcí Urbanway z roku 2015 s rozšířenou okenní plochou v okolí druhých dveří.
V letech 2019-20 bylo pořízeno 9 městských třídveřových Crosswayů LE. Jeden z nich právě obsloužil linku 19 spojující areál místního DP s centrem a obcemi Otovice a Dalovice ležícími již mimo katastr Karlových Varů.
Krátká páteřní linka 2 spojuje OC Varyáda na západě města s centrem a lázeňskou oblastí na jihu. Místní DP má k dispozici již 16 autobusů Iveco Urbanway z let 2015-2020. 10 z nich je poháněno plynem.
Lázeňská minibusová linka 4 spojuje hlavní kolonádu s kopcovitou oblastí v západní části lázní. Ve všední dny jezdí zhruba jednou za hodinu, o víkendech po dvou hodinách. Potkáte na ní i tyto Dekstry, kterých pořídil místní DP v roce 2020 celkem 5, z toho 2 zajišťují MHD v Ostrově nad Ohří.
V terminálu u tržnice najdete kromě velkoplošných odjezdových panelů i všelijaké reklamy na služby karlovarského dopravního podniku, vše samozřejmě již v nové grafice.
Vitrína s jízdními řády MHD: páteřní linky mají ve špičkách jednotný interval 24 minut. Noční linky tu jezdí také večer a ve vybrané sváteční dny i přes den.
Karlovarský DP nabízí i mnoho možností využití veřejné dopravy při cestách na výlet, a to nejen v rámci města. Kromě jiného provozuje i obě karlovarské lanovky včetně rozhledny Diana.
Mezi nejstaršími vozy Iveco Urbanway je i tento původně předváděcí z roku 2015 v atypickém červeném nátěru. V letech 2017-8 byl provozován v MHD Ostrov nad Ohří.
V roce 2019 došlo k zásadní proměně horního karlovarského nádraží ležícího na hlavní železniční trati z Ústí nad Labem do Chebu. S novou nádražní budovou dostaly Karlovy Vary i nový přednádražní prostor včetně zastávek MHD. Kromě páteřních linek 1 a 13 sem zajíždí také minibusová lázeňská linka 4.
Vstup do zcela nové haly horního karlovarského nádraží, která byla zprovozněna v roce 2019.
Přes kolejiště hlavní trati z Ústí do Chebu vyrostla v roce 2019 také nová lávka pro pěší.
Dvoupodlažní bezbariérový interiér nové odbavovací haly horního nádraží. Kromě rychlíků z Prahy do Chebu sem zajíždí nově také Pendolino jedoucí přes Plzeň. A ke zrychlení spojení s Plzní přispějí i nové dvouvozové RegioPantery, které budou jezdit na nových spěšných vlacích.
Konečná páteřních linek 3 a 15 Stará Role a jeden z Citelisů z roku 2011 ve vzorné péči svého řidiče.  Mnoho Citelisů starších 10 let již bylo vyřazeno a většinou jezdí dosud jinde, například i v sousedních Mariánských Lázních.
Největší karlovarské sídliště Stará Role obsluhuje kromě linek 3 a 15 také páteřní linka 13, která končí částí spojů právě zde v obratišti Stará Role, sídliště.
Druhou konečnou páteřní linky 13 je Lanovka Imperial u horní stanice této podzemní lanovky v lázeňské části Karlových Varů. Ta má jízdní řád přizpůsobený příjezdům i odjezdům linky 13.
Druhá nejstarší provozní podzemní lanovka v Evropě (po Istanbulu) vede od Divadelního náměstí k hotelu Imperial. Tyto polské vozy z vagónky Konstal tu jezdí už od roku 1987, lanovka byla však otevřena mnohem dříve – již v roce 1907.
Interiér horní stanice podzemní Lanovky Imperial odpovídá roku svého znovuzprovoznění – 1987. Najdete zde také modely předchozích vozidel a další zajímavosti. Lanovka navazuje na autobusovou linku 13 a platí v ní běžné jízdenky MHD.
Další karlovarskou lanovkou je Diana, ač také provozovaná DPKV, platí na ní zvláštní tarif, neboť slouží především pro turistické účely. Poprvé vyjela na místní strmý svah směr vyhlídka Diana v roce 1911.
Polské vozy Konstal z roku 1988 dostaly v rámci změny vizuálního stylu karlovarského DP nový nátěr stejný jako u autobusů. Vozy jsou stejné jako u lanovky Imperial a jedná se již o třetí generaci vozidel na této pozemní lanovce.
Lanovka k rozhledně Diana má také mezistanici Jelení skok přímo ve výhybně. Interval této linky je 15 minut.
Horní stanice lanovky na Dianu se nachází pár kroků od rozhledny, kterou provozuje také karlovarský DP. Kromě lanovek funguje ve Varech i jeden veřejný výtah v lázeňské části města.
Linka 1 spolu s minibusovou čtyřkou končí v zastávce Lázně III., což je na začátku lázeňské kolonády poblíž hotelu Thermal, který autobus při cestě sem podjíždí.
Plynový Citelis z roku 2013 odpočívá v terminálu dálkové dopravy u dolního nádraží. Provozovatelem tohoto terminálu je také místní dopravní podnik, z linek MHD sem ale zajíždí jen zlomek, a to pouze linka 12 směřující na sídliště Rolava.
Patnáctimetrový Ares z roku 2004 karlovarského dopravního podniku jezdí hlavně na páteřní příměstské lince do Ostrova. DP má už pouze dva kusy tohoto typu.
Nová podoba karlovarské MHD se promítla i do terminálu regionální a dálkové dopravy u dolního vlakového nádraží.
Starší Crossway karlovarského DP z roku 2009. V Karlových Varech funguje také bezplatná linka T k obchodnímu centru Tesco na západním okraji Karlových Varů v hodinovém intervalu.
Pestré složení vozového parku regionálních linek v okolí Karlových Varů. Najdete tu ještě poměrně velké množství vozidel Karosa. Ta v popředí původem z Arrivy patří dopravci Daniel Sládek, který provozuje několik místních regionálních linek.
Ligneta je jeden z regionálních dopravců s nejmladším vozovým parkem. Jeho velkou část tvoří tyto plynové nízkopodlažní MANy. Cca polovinu jich provozuje na regionálních spojích a druhou půlku na MHD v Sokolově.
Karlovarský DP provozuje kromě historické linky v rámci lázeňské části města také tento autovláček, který vede skrz lázeňskou kolonádu podíl říčky Teplá.
Vlaky po malebné trati z Karlových Varů přes Bečov nad Teplou do Mariánských Lázní provozuje GW Train Regio s těmito nízkopodlažními motorovými jednotkami Regiosprinter. Vlaky jsou ukončeny na Dolním nádraží.