Sedmdesátitisícové největší středočeské město leží cca 25 km severozápadně od Prahy, kam také denně dojíždí velká část jeho obyvatel za prací nebo do školy. Doprava mezi Prahou a Kladnem je snad nejdiskutovanějším tématem nejen v oboru železniční dopravy. Vášně budí také dosud nezaintegrovaná autobusová doprava mezi oběma městy, kde navíc panuje neregulovaný konkurenční boj mezi soukromými dopravci. Již několikrát bylo na spadnutí rozšíření systému PID i na Kladensko, zatím poslední navrhovaný termín je 1.7.2017. Kladno má také nejrozsáhlejší systém MHD ve Středních Čechách, zdejší majoritní dopravce ČSAD MHD Kladno obnovuje v poslední době vozový park autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn.

Městskou dopravu tvoří 15 linek obsluhujících nejen samotné město, ale i poměrně široké okolí. Linky 9 a 12 zajíždějí až do Slaného, 7 a 17 do Smečna na severozápadě, 4 do Dřetovic na východě, 14 a 16 do Přítočna na jihu. Páteřními linkami jsou 1, 3, 5 a 6. Jednička s šestkou spojují největší kladenská sídliště – Rozdělov na západě a Kročehlavy na východě. Linka 3 obsluhuje kromě Kročehlav také Ostrovec na severu, pětka jezdí také kolem hlavního kladenského nádraží a nemocnice k Aquaparku. Páteřní linky se různě prolínají a kombinují, v zásadě všechny nějakým způsobem obsluhují centrum města...
Zatím nejnovější dodávka dvanáctimetrových částečně nízkopodlažních SORů s pohonem na CNG určených pro příměstskou dopravu čítala celkem 15 vozidel a probíhala v letech 2015-2016. Předtím byly nakupovány podobné autobusy o délce 10,5 metru v počtu 10 kusů.
Početným zástupcem novějších kladenských autobusů je tento Crossway LE používaný i na městských linkách. Výrobky Iveco jsou v poslední době do Kladna dodávány především v městské verzi.
Na autobusovém nádraží v Kladně najdete i autobusy sousedního dopravce ČSAD Slaný. Soustředí se sem nejen příměstské linky, ale projíždí tudy (nebo v blízkém okolí) i většina linek MHD. V posledních letech se vzájemně měnily počty spojů mezi Kladnem a Slaný, provozovanými dvěma zdejšími dopravci.
Vozový park pro linky MHD tvoří především dvanáctimetrové městské Karosy, doplňované postupně nízkopodlažními Citybusy, Citelisy i nejnovějším modelem Urbanway od Iveca. V poslední době jsou nově nakupované autobusy poháněny CNG. Kloubové autobusy provozované dříve na lince 1 už v Kladně nenajdete. V brzké době by se však do Kladna měly kloubové autobusy vrátit, a to na příměstské linky do Prahy – v aktuálním výběrovém řízení na celkem 27 nových autobusů byl i požadavek na 9 kloubových. Všechny nové autobusy dodá, ostatně jako již poněkolikáté za sebou, firma SOR. A opět v plynové verzi....
“Hrbatý“ SOR v nátěru ČSAD MHD Kladno již nevypadá tak hrbatě. Nové autobusy v počtu 27 kusů dodá v roce 2017 také SOR, 9 z nich bude kloubových. Všechny na plynový pohon.
Na lince 10, která jezdí v hodinovém intervalu mezi náměstím Starosty Pavla a centrem Kročehlav, vystřídal Karosu Midway tento zkrácený Citelis. Další raritou kladenského dopravce je jeden plynový Mercedes a také několik plynových Tedomů.
Na jaře 2015 byla zprovozněna u nového obchodního centra Central stejnojmenná zastávka na rušné spojnici od gymnázia k místnímu divadlu. Samozřejmostí nových zastávek v Kladně jsou také kasselské obrubníky. Na příměstských linkách MHD, které zajíždějí mnohdy i daleko za Kladno, lze vidět také příměstské typy autobusů.
Jedna z nejrušnějších zastávek Gymnasium na hlavní spojnici Kročehlav a Rozdělova. Zastavují zde jak městské, tak i příměstské linky včetně expresů do Prahy. Klasické městské „devítkové“ Karosy jsou svými 16 exempláři dosud nejrozšířenějším typem vozového parku MHD.
Na náměstí Svobody je hlavní předprodejní místo. Lze si tady dobít čipové karty různými druhy kuponů a slev. Od září 2016 jezdí děti, studenti středních škol i senioři téměř zdarma – jedna cesta stojí 1 Kč (s příslušnou čipovou kartou). Senioři nad 70 let platí pouze 1 Kč na měsíc.
Dopravce ČSAD MHD Kladno byl v roce 2016 také pohlcen autobusovým gigantem Arrriva, ještě v roce 2017 by mělo dojít i k oficiálnímu přejmenování. Již teď lze ale sledovat první náznaky členství v této skupině – na příměstských linkách se objevují například vozy sousedního PROBO BUSu, který patří stejnému majiteli, na linkách MHD lze aktuálně vidět také třeba Citybus původem od dopravce OSNADO (opět Arriva). Příměstské i některé městské Karosy původem od jihomoravského dopravce VYDOS BUS jezdí nově již pár let také na Kladně.
Klasický označník MHD nezapře inspiraci v hlavním městě, a to včetně tzv. „čoček“. Autobusy Iveco Urbanway jsou nejnovější vozidla v rámci MHD, každý rok se v poslední době daří koupit dva kousky, tím se navazuje na postupnou obnovu předchozím modelem Citelis (a předtím Citybus). Dvanáctimetrových Citelisů pro kladenskou MHD je 6, Urbanwayů zatím také 6. Část nejstarších Citelisů ještě jezdí na naftu.
ČSAD MHD Kladno se zřejmě konkurence v podobě individuální dopravy nebojí, a tak jí dělá reklamu na mnoha svých autobusech. Náměstí Svobody je jednou z hlavních kladenských zastávek, kde také končí linky 2, 4, 12 a 16.
Nedostatek nízkopodlažních autobusů kompenzuje skupina Arriva v Kladně také tímto autobusem původně provozovaného ve východočeském Osnadu. Bohužel bez digitálních informačních panelů. Velká dodávka nových vozidel pro MHD se očekává až v roce 2018.
Na linkách MHD platí jednotný tarif, který lze kombinovat i s tarifem SID při cestách mimo Kladno. Bez jakékoli průkazky je jednorázové vstupné do autobusu MHD 16 Kč, s čipovou kartou 14 Kč. Dále si lze na čipovou kartu nahrát různé časové kupony i s její pomocí platit jednorázové jízdné. Kladno od září 2016 rozšířilo slevy či téměř bezplatnou přepravu pro děti i seniory. Nově cestují pouze za 1 Kč (za každou jízdu) děti, žáci a studenti maximálně středních škol od 6 do 26 let a také senioři nad 65 let nebo starobní důchodci. Podmínkou cesty za korunu je čipová karta s nahranou příslušnou...
Nejstarší a již jediný zástupce svého druhu na linkách MHD – Karosa B952 z roku 2003. Ještě před rokem zde dokonce jezdila ještě o něco starší Karosa B732. Zastávkou Sítná projíždí většina kladenských linek, neboť se nachází na hlavní spojnici centra Kladna se sídlištěm Kročehlavy.
Jednou z posledních změn v kladenské MHD bylo přesměrování konečné zastávky linky 9 z Okrsku 4 k obchodnímu centru OAZA ležícímu na východním okraji sídliště Kročehlavy a jeho 4. okrsku. Touto zadní cestou přes Kročehlavy jezdí také některé linky do Prahy včetně autobusů dopravce Kateřina Kulhánková (Exprescar).
Konečná u obchodního centra OAZA pro páteřní linky 3 a 6, dále pro příměstskou linku 9 do Slaného a dělnickou linku 13 do Dubí. O jednu zastávku dál je původní obratiště „Okrsek 4“, které sloužilo před otevřením tohoto obchodního centra pro všechny linky a do září 2016 ještě pro linku 9. Na lince 3 je nasazen zástupce nejnovější dodávky plynových Urbanwayů.
Na vzorově rekonstruované zastávce Sítná najdete kromě typického kladenského označníku také samostatný sloupek pro dopravce Kateřina Kulhánková, dříve Exprescar. Ten je s hlavním kladenským provozovatelem dlouhodobě v konkurenčním napětí.
Na linkách mezi Kladnem a Prahou vládne poměrně tvrdý konkurenční boj – o nedotované spoje se dělí jak majoritní ČSAD MHD Kladno, tak i další soukromníci, kteří zde operují již dlouhá léta (Kateřina Kulhánková, Autodoprava Lamer, Pohl Kladno a Jiří Zíka). Část z nich má koordinovaný jízdní řád, v poslední době však zde byl poměrně bouřlivý pohyb počtu spojů. První taková větší změna nastala při prodloužení metra A do Motola v roce 2015, kdy byly kladenské linky zkráceny z Dejvické na Nádraží Veleslavín. Zároveň s tím hlavní dopravce výrazně navýšil počet spojů. Následně však přišel návrat do...
Ze všech malých soukromých dopravců jezdících mezi Kladnem a Prahou, má nejkvalitnější vozový park Autodoprava Lamer, což dokazuje i tento nedávno pořízený autokar Iveco. Dopravci Lamer, Pohl a Zíka mají jeden souhrnný jízdní řád pro přímou linku mezi Prahou, Kladnem a jeho částí Švermovem.
Jeden z dopravců na rychlíkových linkách Kladno – Praha, POHL Kladno, čerstvě zařadil tento kapacitní patnáctimetrový autobus Volvo, který původně jezdil ve švédském Göteborgu. Na linkách Kladno – Praha se jedná po dlouhé době o první takto kapacitní vozidlo.
Z původních Citybusů jezdí v Kladně už jen tři, tento pochází z roku 2001 a zachycen byl na dělnické lince 13 vedené z průmyslové zóny v Dubí do sídliště Kročehlavy. K dělnickým linkám lze přiřadit ještě podobně vedenou linku 11 a také linky 14 a 16 obsluhující průmyslovou zónu na jihu Kročehlav.
Devítkové Karosy mají v Kladně stále své pevné místo, občas lze vidět i s nejrůznějšími úpravami. V poslední době trochu omladil zdejší hlavní dopravce svůj vozový park několika Karosami původem od vyškovského dopravce VYDOS BUS (ty se na rozdíl od původně kladenských červenobílých vozů poznají modrými pruhy na bílé karoserii).
Nové členství ČSAD MHD Kladno ve skupině Arriva se začíná projevovat i různými převody vozidel mezi provozovnami, jako například tento původně berounský SOR ještě v barvách dopravce Probo Bus. Ten už nyní také patří Arrivě.