Liberec (29.4.2004)

Průmyslové město pod Ještědem s tramvajemi na dvou rozchodech, žádným kloubovým autobusem ani noční dopravou a s terminálem MHD, který je chloubou města.

Terminál MHD může být vzorem pro ostatní města jak svojí polohou, tak neotřelým vzhledem od architekta Kotase.
Průmyslové město pod Ještědem s tramvajemi na dvou rozchodech, žádným kloubovým autobusem ani noční dopravou a s terminálem MHD, který je chloubou města. Okolo Kotasova terminálu MHD Fügnerova se doslova točí celý liberecký dopravní svět. Tramvaje 2, 5, 11 a všechny autobusové linky. Linka 11 na původním metrovém rozchodu je zde ukončena, pro ostatní tramvaje je terminál průjezdný. Do Vratislavic se připravuje zdvojkolejnění této trati s mnoha výhybnami a s několika zastávkami na znamení. V každé tramvaji linky 11 je instalován automat na jízdenky. Linka 2 je provozována ve velmi krátkém...
Na lince 36 k Zimnímu stadionu sice jezdí malé autobusy, ale zájem o ní není zas tak mizivý. Autobus SOR v současném městském nátěru.
Na tomto úseku trati do Jablonce se snad do budoucna počítá s druhou kolejí.
Tramvajová stařenka T2 na lince 2. Svézt se s ní a zavzpomínat můžete už jen v Liberci.
Klasická dožívající Karosa v původním libereckém nátěru. Odpočívá.
Autobusové linky provozují tři dopravci: DP města Liberce, ČSAD Liberec a končící Ivan Pacák, který neoplývá zrovna kvalitními Karosami. Na první pohled však jednotlivé dopravce téměř nerozeznáte, jelikož všechny autobusy až na pár výjimek jsou oblečeny buď do původního žlutého nebo do nynějšího zelenožlutobílého nátěru. ČSAD Liberec provozuje malou kuriozitu: Karosu C 734 doplněnou třetími zadními dveřmi. Vozový park je obnovován pomalu, ale k vidění je dost nízkopodlažních Citybusů nebo několik SORů. Linkové vedení autobusů je celkem chaotické: mnoho linek a dlouhé a nepravidelné intervaly....
Autobus firmy ČSAD Liberec aneb jak lze z Karosy C 734 udělat třídveřový autobus.
Nákupní linka 500 v podání dopravce Ivana Pacáka. Svezení zdarma, takže darovanému koni raději na zuby nehleď.
Stmívá se, a tak se i do tramvají nastupuje pouze předními dveřmi.
Na závěr se nelze zmínit o kuriózním orientačním systému města Liberce. Každý významější objekt má přiděleno své číslo a tato čísla jsou použita při navigaci na křižovatkách místo klasických cedulí s nápisy. Pokud se chcete dostat do nemocnice nebo ke knihovně, musíte si nejdříve někde sehnat legendu k číslům. To však musíte být místní, abyste věděli, kde se dá taková legenda sehnat. A místní asi přece jen své město znají, takže nic takového nepotřebují. Praktický účel tak tento systém asi nesplňuje. O to více ale pobaví.
Kdesi v dálce je konečná v Horním Hanychově. Snad už brzy tam povedou i koleje.