Chcete-li jako fanoušek MHD navštívit více měst a máte málo času, pak je pro vás Liberec ideální. Díky nákupu ojetých tramvají i autobusů si totiž v Liberci připadáte občas jako v Olomouci, Zlíně, Plzni či v Německu. Ale abychom byli spravedliví – v poslední době se v Liberci objevilo také větší množství nových autobusů, leč velké tramvajové výluky si přeci jen vyžadují autobusovou výpomoc i odjinud. Velmi od poslední návštěvy omládly také regionální autobusy pod taktovkou krajského dopravce ČSAD Liberec. Nezadržitelně se také blíží přerozchodování jediné české úzkokolejné tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem.

Za poslední rok se liberecká MHD proměnila zejména na poli autobusové trakce. Opět vzrostl podíl kloubových autobusů. Po poslední dávce nových autobusů Iveco Urbanway dokončené v roce 2018 se v Liberci pořizovaly pouze ojetiny. Rok 2020 však přinesl výraznou vzpruhu. 10 kloubových Solarisů Urbino 18 a 12 standardních SORů NS12. Vše plně klimatizované, s naftovým pohonem a bílými diodovými informačními panely. Krom toho bylo v poslední době pořízeno dalších 9 ojetých standardních Mercedesů Citaro z Německa a také 3 kloubové Solarisy z Plzně. Do provozu se po delší odstávce vrátily také některé...
Liberec má nejvíce kloubových autobusů v historii. V roce 2020 bylo dodáno těchto 10 klimatizovaných Solarisů Urbino 18. Nové vozy nahradily jak nejstarší standardní autobusy, tak ojeté kloubové Karosy z Prahy.
Jeden z 10 nových kloubových Solarisů na terminálu Fügnerova na páteřní lince 12. Kloubové vozy najdete i na dalších linkách, třeba 24 nebo 25.
Další velkou investicí poslední doby bylo pořízení 12 standardních autobusů SOR NS12. Výrobky z Libchav vystřídaly období dodávek z vysokomýtského Iveca. Od vícebarevných displejů přešel Liberec k bílé barvě diod.
12 nových SORů NS12 bylo dodáno v letech 2020-1. První čtyři vozy dorazily v roce 2020, zbylých 8 pak v roce 2021. I tyto nové vozy jsou plně klimatizované a naftové.
Nový SOR na konečné v Rudolfově, odkud jezdí MHD souběžně s IDOLem až do nedalekého lyžařského střediska Bedřichov, kde se potkává s jabloneckou MHD.
Nový kloubový Solaris na konečné páteřní linky 25 na sídlišti Ruprechtice na severním okraji Liberce. Na této lince potkáte kloubové i standardní vozy.
Kloubové Mercedesy z roku 2004, které původně jezdily v německém Schwerinu, nyní potkáte i v Horním Hanychově, kam jezdí autobusy místo tramvají kvůli výluce. Právě pro tramvajové výluky pořídil Liberec další ojeté autobusy.
Výluka trati do Hanychova ukončila tramvaje již kousek za nádražím v zastávce Viadukt. Tady navazuje na každou tramvaj jeden kloubový autobus označený buď jako linka 2 nebo 3 podle toho, jestli jede jen do Dolního nebo až Horního Hanychova.
Posilou ve flotile kloubových autobusů jsou také tři Solarisy z let 2006-8 původem z Plzně. Jeden z nich odpočívá na tramvajové točně Dolní Hanychov jako náhradní doprava za tramvaje.
Novinky přinesl polední rok také v tramvajové dopravě. Pořízeny byly další dvě částečně nízkopodlažní tramvaje T3R.SLF a v červnu 2021 byl ukončen provoz nejstarších vozů T3 s původní elektrickou výzbrojí na meziměstské trati do Jablonce. Libereckou tramvajovou síť se postupně daří modernizovat, na delší výluku trati od Viaduktu až po Horní Hanychov (která s modernizací příliš nesouvisí), naváže od července 2021 dlouhodobá několikaetapová výluka meziměstské trati do Jablonce, která bude znamenat konec úzkého rozchodu. Na již modernizovaných úsecích, které jsou na nový rozchod připraveny,...
Původně plzeňský Solaris přijíždí do konečné zastávky Viadukt na lince X3, kde na něj za pár okamžiků naváže tramvaj. Aktuálně má liberecký DP ve stavu už 20 kloubových vozidel.
Autobusy náhradní dopravy za tramvaje při výluce do Hanychova se jezdily otáčet na místní autobusové nádraží. Výluka trvá do června, od července se vyloučí provoz na trati do Jablonce kvůli změně rozchodu a rekonstrukci zbytku tratě.
Na přelomu let 2020 a 2021 bylo k 5 standardním Citarům dodáno dalších 9 ojetin z Německa. Tři z nich dostaly i liberecký nátěr. Ojeté vozy jsou z let 2005-8 a nahradily nejstarší SORy a Tedomy.
Z devíti naposledy koupených ojetin je 6 z Frankfurtu nad Mohanem, o čemž svědčí jejich tyrkysový nátěr. Také v sousední jablonecké MHD se můžete vozy z Frankfurtu svézt, ale pod hlavičkou dopravce Umbrella.
Tedomů jezdí v liberecké MHD už pouze 6, tento jezdil také v sousední jablonecké MHD a nyní po větší opravě v Liberci dostal i místní barevné schéma.
Posilou liberecké MHD jsou také 3 kloubové Citybusy z DSZO z let 2002-3. Jeden z nich v původním zlínském nátěru dojel na konečnou v Pavlovicích na páteřní lince 12.
Na malebné konečné linky 21 Králův Háj se schovává čtyřdveřový SOR BN2. Těchto strojů jezdí už jen 6 z původních 27. Většinu z nich nahradily nové SORy NS12 nebo ojeté Mercedesy z Německa.
Souprava původně olomouckých tramvají přijíždí po rekonstruované trati na konečnou linek 2 a 3 Lidové sady – ZOO.
Liberec je unikátní dvojím rozchodem kolejí. Při vjezdu do liberecké vozovny najdete i tento zdánlivě komplikovaný přesmyk úzkého rozchodu z jedné strany koleje na druhou. Dvojímu rozchodu ale bude brzy konec – již v červenci 2021 začne dlouhodobá výluka trati do Jablonce, která bude znamenat jediné – změnu rozchodu z 1000 na 1435 mm.
Pohled na libereckou tramvajovou vozovnu, kde zanechal nesmazatelnou stopu zdejší dvorní architekt Patrik Kotas. Deponovány jsou zde všechny tramvaje a je zde prováděna i těžká údržba vozidel včetně modernizací tramvají pro externí zákazníky.
Ve vozovém parku tramvají přibyly v roce 2020 dvě klasické tramvaje T3R.SLF se středním nízkopodlažním vstupem. Těchto „wan“ má Liberec už 22.
V souvislosti s výlukou tramvají do Hanychova je jablonecká linka 11 dočasně zkrácena do terminálu Fügnerova. Přes všední den zde jezdí dvouvozové soupravy, navečer se jedou rozpojit do vozovny a jezdí jen sólo. Tato tramvaj z roku 2005 je jednou z 26 určených pro úzký rozchod.
Den návštěvy byl posledním, kdy se staré soupravy „zrychlovačů“ T3SUCS podívaly do Jablonce. Jednalo se o soupravu vozů z roku 1987. Poté jsou tyto nejstarší vozy s původní elektrickou výzbrojí v počtu 6 kusů nasazovány už jen na liberecké linky.
A zde ještě jednou poslední den zrychlovačů na jablonecké trati zachycený v zastávce Proseč nad Nisou, pošta. Jízda po této nerekonstruované trati vysokou rychlostí zdejších řidičů je silným zážitkem. Blíží se však i rekonstrukce tohoto posledního adrenalinového úseku.
Meziměstská linka 11 a výhybna Zelené Údolí. Od července bude celá trať mezi Libercem a Jabloncem mimo provoz. V několika etapách proběhne přerozchodování na 1435 mm a také rekonstrukce původního zbylého úseku. Uvažované prodloužení trati do centra Jablonce se zatím bohužel odkládá.
Výrazná modernizace potkala i regionální spoje pod taktovkou integrované dopravy IDOL Libereckého kraje. Místní dopravce ČSAD Liberec, ve kterém má nově majoritní podíl Liberecký kraj, bude postupně provozovat regionální autobusovou dopravu v celém kraji. Pro oblast Liberecka jsou postupně pořizovány nové bílé autobusy Iveco Crossway LE (aktuálně jezdí 34 dvanáctimetrových a 7 patnáctimetrových vozů). Také dopravce BusLine, který i nadále provozuje regionální spoje na Jablonecku, se již musel přizpůsobit a i on již vozí velká loga Libereckého kraje a systému IDOL. Integrovaná doprava se však...
Jeden ze sedmi kapacitních Crosswayů 14,5M na páteřní rychlé lince 141 mezi Libercem a Jabloncem. ČSAD Liberec většinově vlastněné Libereckým krajem v poslední době výrazně omladilo svůj vozový park.
Na autobusovém nádraží v Liberci je si nejvíce vidět razantní omlazení vozového parku ČSAD Liberec. Od roku 2019 nakoupil tento nově krajský dopravce 41 autobusů Iveco Crossway LE, z toho 34 standardních a 7 patnáctimetrových. Velká loga nově nesou i starší autobusy včetně těchto nízkokapacitních SORů.
Plynová SORka dopravce ČSAD Česká Lípa původem z FTL Prostějov v obležení žlutých autokarů RegioJet pro linku do Prahy, která byla v době největších koronavirových omezení téměř zrušena. Nyní již opět téměř v plné síle. ČSAD Česká Lípa má ve službách Libereckého kraje skončit v prosinci 2021.
Na autobusovém nádraží byl zachycen starší původně moravskoslezský Crossway dopravce ČSAD Česká Lípa, autokar VDL dopravce FlixBus CZ a jeden z 34 ových Crosswayů ČSAD Liberec. Na dálkové trase do Prahy už zas vedle sebe jezdí žlutý a zelený komerční dopravce, ještě v roce 2021 by měla vyjet dotovaná zastávková linka, kde bude platit tarif IDOL a PID.
ČSAD Liberec má ve flotile kapacitních autobusů také dva patnáctimetrové Arwaye původem ze Znojma. Aktuálně pořídil pro linky náhradní dopravy také 5 kloubových autobusů: 2 Citybusy z Hradce Králové, 2 Solarisy z Ostravy a 1 Karosu z Karlových Varů.
Vzor jednotného zastávkového označníku v sídle Libereckého kraje ve zdejším „mrakodrapu“, kde sídlí  koordinátor dopravy KORID LK. Liberecký kraj osazuje postupně všechny zastávky těmito jednoduchými označníky, kam si pak jednotliví dopravci vylepují svoje jízdní řády. KORID zajišťuje také všechny ostatní zastávkové informace.
Letošní zima konečně nadělila pořádnou porci sněhu, a tak jezdily pro běžkaře mezi Libercem a Bedřichovem posilové víkendové autobusy IDOL v krátkých intervalech. Zde je souhrnný jízdní řád linky MHD č. 18 a IDOL č. 145. Obě jedou z Fügnerovy, každá ale trochu jinudy.
Na trati z Liberce do České Lípy a Ústí nad Labem jezdí kromě rychlíků Arrivy také tyto RegioSharky ČD. Zde v malebném úseku nad Kryštofovým údolím, kam jezdí ještě také i liberecká MHD pomocí linky 16 do obce Novina.