Hanácká metropole za tři roky od poslední návštěvy dokončila rekonstrukci hlavního vlakového nádraží, omladila vozový park městských tramvají i autobusů a v celém Olomouckém kraji byla dokončena integrace veřejné dopravy do systému IDSOK za současných výběrových řízení na nové dopravce. Horkou novinkou olomoucké MHD jsou nové tramvaje EVO1, nový elektrobus SOR a autobusový park městského dopravce je nově v podstatě monopolní, sestávající z autobusů Solaris.

Olomouc úspěšně pokračuje v obnově vozového parku tramvají i autobusů. Od poslední návštěvy roce 2015 přišly 4 další „rekonstruované“ tramvaje Vario a hlavně v roce 2018 bylo dodáno 8 zcela nových tramvají EVO1, z nichž 3 jsou upravené pro obousměrný provoz. Oproti dosavadní obnově v podobě tramvají Vario jsou tramvaje EVO1 prostornější, nízkopodlažnější a celkově modernější. Získaly také upravený městský nátěr. Ruku v ruce s tím postupně olomoucké koleje opouštějí původní, i když také rekonstruované tramvaje T3, kterých tu aktivně jezdí už jen dvacítka. Sice nepřibyla žádná nová tramvajová...
V roce 2018 pořídil DPMO 8 zcela nových tramvají EVO1, z nichž 5 v jednosměrné a 3 v obousměrné verzi. Oproti tramvajím Vario, kterými obnovoval svůj vozový park dosud, mají mnohem více nízké podlahy a všemi dveřmi je možné nastupovat bez schodů.
Dvojice nových tramvají EVO1 na smyčce Fibichova ve společnosti tramvaje Trio. V předvánočním čase byly tramvajové linky o víkendu posíleny nasazením dvojic namísto sólo vozů.
Nové tramvaje EVO1 jezdí sólo i ve dvojicích. Od svých předchůdkyň se liší také mírně odlišným nátěrem, který je v přední části vozidla vylepšen siluetou nejvýznamnějších olomouckých památek.
Nízkopodlažní interiér tramvaje EVO1, kde oproti Variím výrazně přibylo také sedadel dostupných bez překonání schodu. Hodně prostoru je věnováno také kočárkům či invalidním vozíkům. Sedadla vyhrazená pro invalidy jsou opatřena výraznými zelenými piktogramy.
Plošina pro kočárky a invalidní vozíky je opatřena řadou různých tlačítek, nová tramvaj EVO1 je na většinu cestujících až moc chytrá. K tomu, co a jak mačkat, je v tramvaji poměrně dlouhý a složitý návod. Nechybí ani USB dobíječky.
LCD obrazovky v nových vozidlech slouží také pro cestovní osvětu nebo aktuální informace z města.
Poměrně velká vzdálenost mezi dvěma vozy spřažené tramvaje EVO1 může budit u některých spěchajících cestujících dojem, že se jedná o dvě samostatné tramvaje. Proto přibyla tato cedulka.
Na to, že se jedná o sólo tramvaje, je EVO1 překvapivě prostorné, nízkopodlažní a jeho design rozhodně neurazí. Kromě těchto nových vozů pořídilo DPMO v poslední době také několik klasických tramvají Vario, oficiálně vedených jako přestavba původních vozů T3. V roce 2016 přibyly dvě a v roce 2018 také dvě.
Z osmi nových tramvají EVO1 jsou 3 obousměrné, tedy s kabinou řidiče na jednom konci a dveřmi na obou bocích. Určeny jsou pro trať do Trnkovy ulice, ukončenou kolejovým přejezdem. Chtějí-li tyto tramvaje využít obousměrnost, musí být spřahovány pouze do dvojic.
Základem provozu na linkách 3 a 5 na trati do zastávky Trnkova je 14 těchto obousměrných tramvají Vario, ze kterých je sestaveno 7 vlaků. Další prodloužení do sídliště Nové Sady, tedy aby měla tato trať skutečný smysl, by se mělo začít stavět  roce 2019 – v druhé etapě mají vzniknout tři nové zastávky.
Obousměrné tramvaje z Trnkovy jezdí na hlavní nádraží buď po kratší trati kolem Envelopy nebo přes historické centrum. O víkendech ale trojka končí už v centru poblíž tramvajové vozovny u náměstí Hrdinů.
Tramvajová vozovna v historickém centru Olomouce skrývá nové i staré tramvaje – rekonstruovaných T3 jezdí už jen kolem dvacítky, a to hlavně ve všední dny, nepotřebné tramvaje jsou prodávány jinam, nedávno si jich pár koupil třeba Liberec. Nazdobená tramvaj T3 vpravo čeká na výjezd v rámci předvánočních jízd.
A zde již předvánočně oblečená tramvaj T3 na odpoledním víkendovém pořadí na lince 2 přes historické centrum.
Všechny tramvaje T3 už jsou po rekonstrukci, i ty však postupně z olomouckých ulic mizí. Svézt se s ní o víkendu je spíše výjimka – zde díky předvánočním jízdám a posílenému provozu.
Olomoucký dopravní podnik nezahálel ani v autobusové trakci, která se skládá už jen výhradně z autobusů Solaris. V posledních letech pokračovaly dodávky nových standardních i kloubových vozů nejnovější čtvrté generace – těchto moderních vozidel tu jezdí už 25 (z toho 17 standardních a 8 kloubových). Naopak vyřazeno, resp. prodáno jinam bylo už prvních 9 nejstarších Solarisů z roku 2003. DPMO pořídil také další minibus Solaris Alpino a od roku 2018 testuje také první elektrobus SOR NS12 Electric.
Olomouc má od roku 2018 také svůj elektrobus SOR NS12 Electric. Jezdí zatím zkušebně na lince 14 z centra k Čističce. Oproti původním nízkopodlažním vozům z továrny SOR nabízí tento model výrazně více nízké podlahy i sedadel na ní.
Interiér zatím jediného, a hned dvanáctimetrového elektrobusu v Olomouci. Standardem je informační systém v podobě LCD obrazovek s grafikou podobné té pražské.
Autobusy olomouckého DP už pocházejí od jediného výrobce – Solaris. Zástupců nejnovější čtvrté generace tu jezdí už 25 (z toho 17 standardních a 8 kloubových), což je necelá třetina vozového parku. Dokonce prvních 9 Solarisů z roku 2003 už bylo vyřazeno a prodáno jinam.
Součástí přestupního uzlu u hlavního nádraží v Olomouci jsou i tyto podrobné mapy celého přednádraží. Po dlouhých letech je rekonstrukce hlavního nádraží v Olomouci konečně dokončena.
Na vybraných místech je nainstalován orientační systém určený především pro návštěvníky města. Tyto moderní mapy a směrovky najdete nejen v centru, ale i třeba na autobusovém nádraží nebo na Svatém Kopečku.
Po integraci celého Olomouckého kraje do systému IDSOK přišla na řadu výběrová řízení na jednotlivé oblasti regionálních linek a s nimi i nové standardy kvality. Nově vysoutěžené autobusy poznáte podle bílé barvy a nových nízkopodlažních vozidel. V okolí Olomouce zůstává hlavním dopravcem Arriva Morava.
Nová plynová SORka s bílými diodovými displeji provozovaná v systémech IDSOK a ODIS dopravcem Arriva Morava na lince Olomouc – Opava na olomouckém autobusovém nádraží.
Ze sousedního systému ODIS zajíždí do Olomouce také nově vysoutěžený dopravce Transdev, který při nákupu nových autobusů vsadil na značku SOR. Oba sousední kraje preferují bílé autobusy a nákup nových vozidel na začátku kontraktu.
Páteřní regionální linka 345 s novým patnáctimetrovým autobusem Scania Arrivy Morava zachycený na konečné v Lipníku nad Bečvou. Plnobarevný displej je používán také pro zobrazení loga systému.
V částečně nízkopodlažním 15metrovém autobusu Scania moravské Arrivy informují cestující o trase tyto širokoúhlé LCD displeje.
V regionální dopravě byla dokončena integrace celého Olomouckého kraje do systému IDSOK, zároveň proběhla řada výběrových řízení na autobusové dopravce v jednotlivých oblastech kraje. Na rozdíl od Moravskoslezského kraje, kde tamní téměř monopolní dopravce Arriva Morava musel vyklidit pozice, v Olomouckém kraji se mu podařilo své místo uhájit a někde dokonce nově získat. Olomoucký kraj požaduje v nových smlouvách nové bílé klimatizované autobusy, samozřejmostí je také nízkopodlažnost.
Na některých vlacích z Olomouce přes Přerov, Hranice na Moravě do Vsetína stále jezdí tyto prastaré legendární elektrické jednotky řady 460. Olomoucký kraj kompletně zaintegroval jak autobusy, tak i vlaky na svém území.
I v Olomouci mají o řidiče MHD nouzi, proto se ke slovu dostala i takováto náborová kampaň.
První nízkopodlažní tramvaj v Olomouci na konečné Nová Ulice. Do této čtvrti jezdily tramvaje už mnohem dříve, jen úplně jinudy. Přeložka trati v souvislosti s novým sídlištěm zde proběhla v roce 1981.
Po původní trati do Nové Ulice, která vedla středem areálu dnešní nemocnice, tu zbyly i 37 let po jejím zrušení četné pozůstatky. Dnes je ulice uvnitř nemocničního areálu slepá, zajíždí sem místně obslužná linka 42.
Pohled od zaslepeného konce ulice I.P.Pavlova, která prochází středem areálu fakultní nemocnice a kudy do roku 1981 vedla tramvaj do Nové Ulice. Ta dnes jezdí po vedlejší Brněnské ulici.