Hlavní město Thajska je významným cílem turistů z celého světa a důležitým východiskem cest po celé jihovýchodní Asii. Město samotné má cca 8 milionů obyvatel, v celé aglomeraci žije kolem 14 milionů lidí. Není tedy divu, že zejména v poslední době se také raketově rozvíjí místní hromadná doprava. Původně pozvolné budování sítě metra nabralo v posledních letech na obrátkách a významně byly rozšířeny oba samostatné systémy metra, hlavně do rostoucích předměstí Bangkoku. Vznikla také zcela nová příměstská linka na severozápadě a Bangkok už má také první, i když krátký monorail. Další linky jsou ale ve výstavbě a fungují už také první dvě moderní příměstské vlakové linky, které příliš nerozeznáte od klasického metra. Thajsko připravuje síť vysokorychlostní železnice, která hravě strčí do kapsy nynější pomalé úzkorozchodné vlaky. Proto vzniklo na severu města nové obří vlakové nádraží, zatím využívané jen novými příměstskými linkami. Poměrně obstarožní vozový park autobusů bude již brzy minulostí – do Bangkoku míří ve velkém nové elektrobusy. A ve výčtu MHD rozhodně nesmí chybět ani systém rychlých lodí jak po hlavní řece Thao Phraya, tak i některými vodními kanály, kterými je prošpikováno zejména centrum města. Nově zde přibyly lodě na elektrický pohon.

Základem systému MHD je nadzemní a podzemní metro – dva oddělené systémy, které provozují různí dopravci s odlišným tarifem. Obě sítě metra se podařilo v poslední době výrazně rozšířit. Nadzemní severojižní linka už dosáhla i samotných okrajů aglomerace a nyní má úctyhodných 53 km. Podzemní modré metro bylo rozšířeno na severu a západě a nyní je dokončen celý okruh i větev dál na západ. A na toto okružní metro navazuje od roku 2016 nová fialová nadzemní linka do severozápadních předměstí. V centru Bangkoku na západním břehu řeky Thao Phraya vznikla v roce 2020 krátká linka monorailu značená...
Nejstarší a nejnovější typ vlak Siemens na dvou nadzemních linkách BTS Skytrain, které se potkávají v přestupní stanici Siam v centru Bangkoku. Od sebe je dělí 20 let a ten vpravo zahajoval provoz zdejšího metra v roce 1999.
Mapa kolejové dopravy v Bangkoku včetně velkolepých plánů na nové linky příměstské železnice a monorailu v širším území kolem centra. Základ tvoří dvě zelené nadzemní linky a jedna okružní podzemní modrá linka. Na ně navazují některé další linky včetně prvních dvou linek moderní příměstské železnice ve standardu metra.
Na nadzemních linkách BTS jezdí 4 základní typy čtyřvozových vlaků. Většinou jsou polepené reklamou, toto je čestná výjimka. Nejnovější vlaky jsou od výrobců Siemens a CRRC a jsou si velmi podobné. Poslední dodávky nových vozidel čítaly 22 vlaků Siemens a 24 vlaků CRRC.
Typická nadzemní stanice metra v centru Bangkoku. Z uliční úrovně je nutné dostat se nahoru k nástupištím pomocí soustavy eskalátorů a schodišť různě propojovaných nadchody nad uličním terénem. Z nadzemních linek se můžete kochat moderní podobou centra Bangkoku.
Zajímavostí na nadzemní lince Silom je stanice Saphan Taksim, která byla zprovozněna jako provizorní. Díky výbornému přestupu na rychlé lodě po řece Thao Phraya však tato stanice zůstala v provozu i nadále, i když to znamená, že jedna z kolejí je zabraná pro nástupiště a vlaky z obou směrů se tu musí střídat, což může přinášet určité nepravidelnosti.
Čínská jednotka nadzemního metra CRRC mířící do severních předměstí bouřlivě se rozvíjející thajské metropole. Celkem tu jezdí 24 těchto souprav. A právě tato linka Sukhumvit byla v poslední době výrazně rozšířena jižním i severním směrem. Dnes má přes 53 km a 47 stanic. A celou si jí projet je výlet zhruba na hodinu a půl.
Severní konečná stanice Khu Khot světle zelené linky Sukhumvit. Toto nejnovější prodloužení funguje od prosince 2020 a stanice je napojena na velký parkovací dům a slouží hlavně pro cesty dál do okolí Bangkoku – okolo stanice samotné už toho moc není. Je tu ale poblíž nové depo metra.
Jednoduché ukončení linky Sukhumvit za stanicí Khu Khot. Tyto původní soupravy od Siemensu z roku 1999 jezdily dříve jen jako třívozové. Celkem jich bylo pořízeno 35, čtvrté vozy byly dokoupeny v roce 2010.
Západní konečná stanice National Stadium tmavě zelené linky Silom ležící v centru Bangkoku pouze 1 stanici od přestupní stanice Siam, kde můžete na jednom nástupišti přestoupit na druhou nadzemní linku Sukhumvit. Vlaky zde jezdí už od počátku v roce 1999.
Kromě dvou systémů metra (BTS a MRT) nově fungují na severu Bangkoku i dvě nové vlakové příměstské linky, které vypadají také jako metro. Obě vyrážejí z nového obřího nádraží Bang Sue a jedna vede na sever kolem druhého místního letiště a druhá kratší na západ. Tyto linky zprovozněné v roce 2021 a značené červenou barvou provozují Thajské dráhy (SRT) a svezete se zde čtyřvozovými jednotkami z Japonska. Také vozový park stávajících linek byl doplněn kvůli prodloužení linek o nová vozidla – jde o jednotky Siemens nebo čínské CRRC. Na zelených nadzemních linkách jezdí čtyřvozové soupravy, na...
Intuitivní nákup jízdného nabízejí automaty v každé stanici, pro všechny případy je vždy přítomen velice ochotný personál, který jízdenky prodává také. Na nadzemních linkách BTS zle pořídit i jednodenní turistickou jízdenku. Jinak je jízdné odstupňováno podle vzdálenosti a jako nosič slouží čipová karta pro opakované cesty nebo žeton pro jednorázové cesty.
Čtvrtým typem metra na nadzemních linkách BTS jsou tyto čínské soupravy CNR, dodávané postupně od roku 2010 v počtu 17 vlaků. Všechny vozy metra jsou silně klimatizované, přechody z tropického vedra do přechlazených vlaků jsou proto poměrně náročné.
Druhý systém metra v Bangkoku má zkratku MRT a jako první byla zprovozněna modrá linka vedená v centru převážně pod zemí. První úsek byl otevřen v roce 2004, postupně zejména v posledních letech přibyly další stanice a dnes tvoří tato linka okruh s pokračováním západním směrem.
Luxusní podoba podzemní stanice Sanam Chai v centru Bangkoku, odkud je to kousek k nejznámějším chrámům i k hlavní řece. Na modré lince MRT najdete 22 stanic, ostatních 16 je nadzemních. Celá linka má 47 km. Oba systémy metra mají vzájemně oddělené jízdenky.
V severní části okružní trasy modré linky MRT překonává metro řeku Thao Phraya po mostě. Na modré lince jezdí celkem 54 třívozových souprav Siemens, takto vypadají nejnovější vlaky druhé generace, kterých tu jezdí 35.
Severní část modré linky metra MRT vede po nadzemní estakádě také směrem k novému obřímu hlavnímu vlakovému nádraží Bang Sue, kam v budoucnu zaústí thajské vysokorychlostní vlaky.
Na modrou linku metra MRT navazuje od roku 2016 ve stanici Tao Poon ležící v severní části Bangkoku fialová linka MRT, která je celá nadzemní a směřuje daleko do předměstí na severozápadě a dokonce překračuje hranice Bangkoku.
Fialová nadzemní linka metra byla otevřena celá v roce 2016, je dlouhá 23 km a má 16 stanic, část z nich zatím leží v rozvojových lokalitách bez hustší zástavby. Provozovatel je stejný jako modré okružní metro (BEM).
Severozápadní konečná stanice Khlong Bang Phai fialové linky metra u velkého dálničního okruhu kolem Bangkoku. Tato stanice je už mimo hranice města a vedle je také depo metra i záchytné parkoviště. Na lince jezdí 21 třívozových japonských souprav.
Poblíž stanice Nonthaburi Civic Center na fialové lince metra na severozápadním okraji města se buduje nová růžová linka monorailu, která odtud povede dál na východ a bude obepínat Bangkok ze severu. Kromě této jsou v plánu ještě další dvě linky monorailu (žlutá a hnědá).
Od roku 2020 navazuje na nadzemní linku metra Silom Line krátký automatický monorail na pneumatikách, který má jen 3 stanice a necelé 2 km, značený jako Zlatá linka.
Na krátké lince monorailu „Gold Line“ jezdí 3 dvouvozové soupravy Bombardier vyráběné v Číně. Linka slouží hlavně pro napojení místního luxusního obchodního centra na nedalekou nadzemní linku metra.
Prozatímní konečná Zlaté linky monorailu. V budoucnu by se měla prodloužit západním směrem o další kilometr. Jezdí zde tyto automatické dvojkpasle Bombardier Innovia 300.
Na severu Bangkoku funguje moderní příměstská železniční dvojlinka vypadající jako metro. Západní větev vede do stanice Taling Chan, kde se potkává s klasickou úzkorozchodnou železnicí do města Nakhon Pathom.
Jízdní řád obou linek příměstské železnice ve standardu „metro“ vyjíždějících z nového hlavního nádraží Bang Sue na severu Bangkoku. Tyto linky provozuje státní železniční společnost SRT (Thajské dráhy). Severní linkou se dostanete také na další bangkokské letiště Don Mueang.
Interiér nových čtyřvozových jednotek příměstské železnice označovaných jako červená linka metra. Dodala je japonská firma Hitachi a tato nová podoba železnice tu funguje od roku 2021.
Thajsko čekají v nejbližších letech velké změny na železnici. Budují se totiž první trasy vysokorychlostní železnice, která má v příštích 5 letech dosáhnout všech významných částí Thajska. Všechny vysokorychlostní tratě se potkají právě v Bangkoku, a to na novém obřím vlakovém terminálu Bang Sue na severním okraji města. Monumentální nádraží s napojením na okružní modré metro je hotové, ale zatím z něj vyjíždějí jen dvě nové příměstské (červené) vlakové linky. První vysokorychlostní vlak má odtud vyjet v roce 2026. Klasické vlaky zatím jezdí okolo přes malé nádražíčko dál do centra do původní...
Složitá spleť ramp při příjezdu na nové obří vlakové nádraží Bang Sue. Pro nové metrolinky příměstské železnice bylo částečně zprovozněno v roce 2021 a nyní čeká na dokončení první thajské vysokorychlostní železnice směrem na sever, která má být otevřena v roce 2026. V budoucnu by se zde měly potkat všechny vysokorychlostní linky vedené do celého Thajska.
Do doby zprovoznění nových vysokorychlostních tratí fungují v Thajsku tyto pomalé úzkorozchodné vlaky. Jeden z nich zastavil na původním nádraží Bang Sue. V pozadí se nachází nové obří nádraží, vedle nějž to staré vypadá jak miniaturní modelová železnice.
Zatím z nového obřího železničního terminálu Bang Sue vyjíždějí jen dvě příměstské vlakové linky a přestoupit tu můžete na modrou okružní linku metra. Terminál je také konečnou některých autobusových linek.
Thajské železnice nabízejí na úzkém rozchodu sice romantické, ale velmi pomalé spojení do různých míst Thajska. Bohužel vždy jde jen o pár vlaků denně. Ty na sever a západ vyjíždějí z původního hlavního nádraží Hua Lampong a vedou také kolem nového obřího nádraží Bang Sue.
Původní koncové hlavní nádraží Hua Lampong v centru starého Bangkoku. Budova je z roku 1913 a dostanete se odtud do většiny částí Thajska, kde zůstala funkční železnice. Některé tratě jsou ale zavřené kvůli přestavbě na vysokorychlostní provoz. To se týká i linky do oblíbeného turistického letoviska Pattaya jihovýchodně od Bangkoku.
Udržovaný interiér hlavního nádraží Hua Lampong, kde na vás dýchne duch starých časů.
Odbavovací hala hlavního nádraží Hua Lampong. Cesta vlakem je zážitek sám o sobě, rozhodně nemusíte před cestou kupovat žádné jídlo ani pití, vlakem průběžně procházejí prodavači se vším možným nebo vám nabídnou široký sortiment přímo do vlaku z nástupiště. Jízdné pro turisty je sice výrazně dražší než pro místní, i přesto je velmi levné.
Jeden ze vzorně renovovaných osobních vozů Thajských železnic. Zejména dálkové vlaky pak nabízejí i klimatizované spací vozy. Již za pár let má tyto romantické vlaky vystřídat v některých trasách vysokorychlostní železnice uhánějící rychlostí až 250 km/h.
Z malého koncového nádraží Thonburi na západním břehu řeky Thao Phraya vyrážejí zhruba každou hodinu tyto regionální motoráky do asi hodinu vzdáleného města Nakhon Pathom. Dvakrát denně pak jedou vlaky až na západní konec trati směrem k hranicím s Barmou.
Interiér dvouvozové motorové japonské jednotky Thajských železnic SRT z první poloviny 80. let, které zajišťují regionální vlaky v okolí Bangkoku.
Koncové nádražíčko Thonburi blízko centra leží na západním břehu řeky Thao Phraya a nejrychleji se sem dostanete právě rychlou lodí po řece. Tyto lokomotivy a vagóny slouží pro dálkové vlaky, které odtud vyrážejí dvakrát denně až na západní konec trati do stanice Nam Tok poblíž hranic s Barmou.
Od roku 2010 spojuje místní letiště s centrem Bangkoku tato nadzemní linka metra dlouhá téměř 30 km. Na cestě je 8 stanic a konečná stanice Phaya Thai v centru je napojená na nadzemní metro BTS. O dvě stanice dřív lze přestoupit také na modré podzemní metro MRT.
Interiér elektrických jednotek Siemens Desiro letištní linky metra, kterých je k dispozici celkem 9. Část z nich je čtyřvozových a část třívozových – čtvrtý vůz sloužil původně pouze pro zavazadla a tyto delší jednotky byly provozovány na expresních spojích. Ty byly ale v roce 2014 zrušeny a nyní jezdí na letiště jen zastávkové vlaky. Čtvrté vozy byly předělány na klasické se sedadly.
Autobusová doprava je v Bangkoku velmi intenzivní i přes raketové tempo budování nových linek metra. Vozový park autobusů je tu dost přestárlý. Více než 2000 autobusů je starších 20 let a stále tu potkáte množství červenokrémových vysokopodlažních autobusů Isuzu, Hino nebo Mitsubshi s dřevěnou podlahou a nýtovanou karoserií. Ani novější vozy státního dopravce BMTA nejsou o moc novější. Proto zahájily místní úřady masivní obnovu vozového parku – nyní už jezdí v ulicích Bangkoku 1250 dvanáctimetrových tmavomodrých elektrobusů a během dalších 3 let by jich mělo být celkem 8000. Nové elektrobusy...
Jediná speciální autobusová linka BRT v Bangkoku funguje už od roku 2010. V roce 2017 jí hrozil zánik pro celkovou nerentabilitu, po zvýšení jízdného byl ale její ojedinělý provoz zachován. Na 16 km dlouhé trase tak můžete i nadále potkávat těchto 25 čínských metrobusů Sunlong.
Schéma trasy jediné BRT linky v Bangkoku, která má 12 zastávek a vede středem místních širokých ulic jižně od centra Bangkoku. Na obou konečných lze přestoupit na linku Silom nadzemního metra BTS.
Interiér speciálních 12metrových metrobusů určených pro linku BRT. Nástupiště jsou vysoká zhruba 1 metr a nastupuje se tedy bezbariérově. Kvůli různé poloze stanic mají autobusy dveře na obou stranách – ve většině trasy se totiž jezdí středem silnice a jednotlivé zastávky jsou uprostřed vyhrazeného koridoru.
Autobusová linka BRT vede středem místních širokých ulic a zde dokonce obklopuje místní vodní kanál. K zastávkám vedou nadzemní přístupové lávky. Tyto žlutozelené autobusy jezdí ve špičkách v intervalu 7 minut, mimo špičky a o víkendech po 15. Jízdné je stanoveno na 15 bahtů bez ohledu na vzdálenost.
Detail jednoho z 25 čínských autobusů pro speciální linku BRT. Před předním kolem jsou nainstalována boční vodicí kolečka pro přesné přiblížení k nástupní hraně s vysokým nástupištěm v zastávkách.
Na západní konečné linky BRT u stanice metra Talat Phlu se konají přestávky autobusů na speciálním koridoru BRT. Opačná konečná Sathorn rovněž u stanice nadzemního metra je průjezdná.
V ulicích Bangkoku jezdí stále tyto prastaré vysokopodlažní červenokrémové autobusy značek Hino, Mitsubishi nebo Isuzu z počátku 90. let. Ještě v roce 2021 jich bylo přes 1500. Již brzy je ale nahradí početná flotila elektrobusů.
Mezi prvními klimatizovanými autobusy v Bangkoku byly i tyto ještě vysokopodlažní vozy Isuzu z poloviny 90. let. V každém autobusu najdete průvodčího (většinou v podobě žen). Jízdné v klimatizovaných autobusech je vyšší než ve starších vozech s přirozeným větráním.
Bangkok postupně zaplavují tyto modré elektrobusy thajské produkce. Počátkem roku 2023 by jich už mělo být 1250 a provozuje je soukromý dopravce Smile Bus, který postupně nahrazuje státem vlastněného provozovatele BMTA (který ale nadále uděluje koncese na provozování jednotlivých linek). Celkem by mělo do tří let obsluhovat autobusové linky v Bangkoku a okolí až 8000 elektrobusů.
V centru Bangkoku jsou zastávky vybaveny nadstandardním množstvím informací. Kromě čísel linek a směrů se zde z jednoduchého schématu dozvíte i kam směřují jednotlivé linky z této zastávky.
Na nejvýznamnějších zastávkách jsou už k dispozici i odjezdové obrazovky s aktuálními informacemi o zastavujících linkách včetně informace o přítomnosti klimatizace. Thajština se průběžně přepíná do latinky.
Prastarý legendární bangkokský autobus značky Hino státního dopravce BMTA ve společnosti novějšího modelu soukromého dopravce. Červenokrémové vozy byly sice vyráběny třemi různými výrobci, vzhled a parametry autobusů jsou velmi podobné. Motor vpředu, mechanická převodovka a jedny široké skládací dveře.
Mnoho autobusových linek mířících do centra Bangkoku končí v různých zastávkách poblíž místního komplexu buddhistických chrámů poblíž řeky Thao Phraya. Jednotlivé linky jsou často velmi dlouhé a některé míří z okrajů Bangkoku až do centra. Jízdné v těchto starých neklimatizovaných autobusech je v porovnání s metrem velmi nízké a zážitek z jízdy neocenitelný. Linek s nonstop provozem je jen pár. A po desáté večer je účtován příplatek.
Tyto vozy pocházejí z počátku 90. let a díky jejich jednoduché a pevné konstrukci vycházející z podvozků nákladních aut téměř nezničitelné. I v posledních letech prošla část strojů celkovou opravou. Už za pár let je ale nahradí moderní elektrobusy. Vozy jezdí stabilně na těch samých linkách – číslo a trasu linky mají často nasprejovanou přímo na kapotě vozidla.
Interiér nejstarších městských autobusů se skládacími dveřmi, nýtovaným uchycením plechů a dřevěnou podlahou. Motor je hned vedle řidiče, který umně ovládá řadicí páku a neohroženě se prodírá místy ucpanými ulicemi, i když mu často pomáhají vyhrazené pruhy. Průvodčí k vám po nástupu přijde a po oznámení konečné zastávky vydá jízdenku příslušné hodnoty (v nejstarších autobusech je jízdné jednotné). Během návštěvy byly ještě v autobusech povinné roušky. Pokud někdo neměl, usměvavá průvodčí poskytla erární roušku zdarma.
Klimatizované nízkopodlažní elektrobusy místní výroby postupně zaplavují Bangkok. Dodáno jich bylo už 1250. Do tří let by měla být díky dodávce až 8000 nových vozů v podstatě kompletně obnovena přestárlá flotila současných naftových nebo plynových autobusů – před 2000 vozů je totiž starších 20 let.
Další model vysokopodlažních autobusů určených pro městské linky od korejského výrobce Daewoo pocházející z počátku nového tisíciletí. Před nástupem je dobré si na autobus mávnout, jinak vám nemusí zastavit. A před výstupem je nutné opět dát znamení řidiči nebo průvodčímu – zpravidla stačí si stoupnout ke dveřím.
Na vybraných zastávkách v centru najdete i tyto komplexní informační stojany s mapou linek a zastávek v okolí a soupisem tras a zastávek jednotlivých linek. Jízdní řády ale budete v Bangkoku hledat marně.
V centru Bangkoku často potkáte i tyto minibusy. Linka 1 je vedená přímo v centru prošpikovaném turisty hojně navštěvovanými buddhistickými chrámy i dalšími pamětihodnostmi.
Na okrajích Bangkoku, kde už se nevyplatí klasické autobusy, jezdí tyto speciální dodávky na očíslovaných linkách, které zpravidla rozvážejí cestující od stanic metra. Pro cestující je uzpůsobena zadní část dodávek a jízdné se platí řidiči až po výstupu. Díky tropickému klimatu je otevřená plošina pro cestující výhodou.
Rychlý způsob cestování pod Bangkoku nabízejí tyto lodě na řece Phao Thraya, která protéká Bangkokem od severu na jih i skrz jeho centrum plné turistů. Jednotlivé trasy jsou označeny barevnými vlajkami a všechny linky mají společnou nástupní zastávku Sathorn, kde lze přestoupit na nadzemní linku metra BTS.
Nedílnou součástí hromadné dopravy v Bangkoku jsou lodní linky, které vedou jednak hlavní řekou Thao Phraya a jednak úzkými vodními kanály v centru. Asi třicítka přívozů pak křižuje široké koryto hlavní řeky z jednoho břehu na druhý. Jednotlivé lodní linky po řece jsou od sebe odlišeny barevnými vlajkami. Kromě klasických rychlých motorových lodí bylo v poslední době pořízeno množství lodí na elektrický pohon. Ty největší s kapacitou 250 lidí jsou uzavřené a klimatizované a doplňují za vyšší jízdné základní ovlajkované lodní linky. Elektrické lodě byly pořízeny i pro úzké vodní kanály, na...
Nejčastější lodní linka MHD je označena oranžovou vlajkou a jezdí celotýdenně. Ostatní linky většinou jezdí jen ve špičkách nebo výrazně méně často. Rychlost znamená i poměrně dynamické odbavování díky tříčlenné posádce – řidič, obsluha s píšťalkou starající se o zastavování v přístavištích a průvodčí kontrolující a prodávající jízdenky. Jízdenky primárně získáte na přístavištích ještě před nástupem na loď.
Schéma tras a zastávek jednotlivých lodních linek MHD na řece Phao Thraya. Vlevo jsou klasické lodě, vpravo nové elektrické velkokapacitní kryté klimatizované lodě. Nejčastěji jezdí oranžová linka zastavující ve všech hlavních zastávkách.
Jednotlivá přístaviště mívají buďto oddělené zastávky pro jednotlivé směry, někdy jsou ale totožná mola pro oba směry. Hlavně na méně vytížených zastávkách je třeba mít se na pozoru – lodě zastavují pouze když chce někdo nastupovat nebo vystupovat.
Interiér klasické úzké lodi MHD na řece Phao Thraya nabízí přímé výhledy do okolí a svěží vítr na palubě. Hlavně v turistických špičkách bývají lodě velmi vytížené díky turistům, kteří využívají lodní linky jako rychlou dopravu k místním pamětihodnostem i jako prostředek, jak si užít cestování po Bangkoku. Lodě jsou ale běžně využívány i místními obyvateli.
Řidič rychlé lodi po řece Phao Thraya má k dispozici klasický volant a řídí se signály obsluhy na zádi plavidla, která píšťalkou oznamuje jednotlivé pohyby lodi a její zastavování a uvazuje loď během krátkých pobytů v zastávkách. Provoz na řece je velmi hustý, mezi klasickými osobními loděmi, přívozy křižujícími řeku napříč a nákladními loděmi se tu ještě proplétají úzké a rychlé čluny pro turisty.
Novinkou lodní dopravy na hlavní řece i na některých vodních kanálech jsou elektrické lodě snižující extrémní znečištění starými loděmi. Tato hlavní linka podél řeky s elektrickými klimatizovanými plavidly o kapacitě 250 lidí vede od hlavního přístaviště Sathorn až do čtvrti Nonthaburi na severu Bangkoku. Jízdné je o něco vyšší než u klasických lodí.
Bangkok pořídil v poslední době 30 nových elektrických plavidel. Část z nich jsou tyto velké lodě plující pod značkou MINE Ferry Boat podél hlavní řeky. Zbytek je určen pro linky plující jednotlivými úzkými kanály. Velkolepý plán na rozšíření lodních linek narazil na nezájem cestujících, Bangkok teď reviduje původní plány a zaměřuje se spíš na prostou obnovu lodí s klasickým pohonem.
Lodní linky MHD také fungují v rámci některých úzkých vodních kanálů, kterými je prošpikováno především centrum Bangkoku. Tato linka vede severním okrajem centra kanálem Khlong Saen Saep a Khlong Maha Nak.
Západní konečná lodní linky vedené jedním z kanálů v centru poblíž historických chrámů, které jsou magnetem na turisty.
Úzká loď přizpůsobená pro jízdu vodními kanály v centru města. Kvůli nízkému profilu mostů nad kanálem se střecha lodi občas ještě o něco snižuje. Pro některé takové linky bylo v poslední době pořízeno větší množství elektrických lodí.
Napříč širokou řekou Thao Phraya pluje také asi třicítka přívozů. Tento funguje v jižní části Bangkoku na předměstí Samut Prakan poblíž jedné z nejnovějších částí severojižní