Braila je menší východorumunské město s provozem tramvají, který byl v době návštěvy prakticky zastaven. Braila má asi 150 tisíc obyvatel (cca o třetinu méně než přes 20 lety) a leží na levém břehu Dunaje, který se poté vlévá do Černého moře. Cca 20 km severně leží město Galati, se kterým měla Brailu spojovat meziměstská tramvaj, nyní obě města ale spojuje železnice, která pokračuje na západ až do Bukurešti. Tramvaje hrají aktuálně kvůli probíhající modernizaci sítě jen minimální roli, v provozu by měly být dvě linky přes město a jedna na jihozápadním okraji města. Většinu cestujících ale vozí autobusy městského dopravce Braicar, tvořené převážně menšími tureckými modely, nově bylo ale pořízeno větší množství čínských elektrobusů. Současně s tím pořizuje Braila také nové rumunské tramvaje Astra.

Tramvajový provoz v Braile má síť o délce cca 19 km. I přesto, že během letní návštěvy byla většina tramvají uskladněna ve dvou místních vozovnách, normálně by měly být v provozu 2 linky obsluhující centrum města a jeho severní okraj (21, 22) a 2 linky na odděleném jihozápadním okraji města směřující od místní vozovny k velkému rekreačnímu jezeru a k průmyslovému závodu, ze kterého zbyly už jen trosky. Část mezi jihozápadní vozovnou a velkou smyčkou v lesoparku západně od centra je zatím dlouhodobě zavřená a čeká na rekonstrukci. Během krátké prázdninové návštěvy byly tramvajové linky v...
I když má Braila tramvajový provoz, během krátké letní návštěvy jsme na tramvaje bohužel nenarazili. I když měly přes centrum jezdit linky 21 a 22, jely místo nich autobusy. Zde na tramvajové lince 22 midibus Karsan Atak, kterých tu jezdí 25 a pořízeny byly v letech 2015-8.
Tramvajový provoz v Bradle prochází kompletní renovací a to byl asi také důvod, proč jsme během návštěvy města na tramvaje nenarazili. Zde jedna ze zastávek na čerstvě rekonstruovaném úseku západně od centra, kde trať vede místním lesoparkem. Přes centrum a dál na sever by tu měly normálně jezdit dvě linky – 21 a 22, každá po jedné samostatné trati.
Dlouhodobě uzavřený úsek tramvajové trati mezi smyčkou v lesoparku a jihozápadní vozovnou. Ten využívaly i linky 24 a 25 z jihozápadního konce sítě, které jsou nyní zkráceny k tamní vozovně a k rekreačnímu jezeru Lacu Sarat by se mělo jezdit jednou za hodinu a dál k bývalému průmyslovému areálu pouze vybrané spoje. Na těchto linkách by měly jezdit původně vídeňské tramvaje SGP ze 60. let.
Schéma sítě autobusových linek v Braile připomíná spíš slepou mapu. Najdete to vyvěšené na zastávce autobusů u vlakového nádraží. Autobusové linky provozuje stejně jako tramvaje městský dopravce Braicar a má k dispozici téměř 100 autobusů.
Tady na křižovatce u zastávky Catedrala končí linka 22 vedená kolem vlakového nádraží. Dál na jihozápad jede linka 21. Na těchto linkách by mělo jezdit 6 nových rumunských dvoučlánkových tramvají Astra Imperio a také ještě pár ojetých tramvají z Vídně, Rotterdamu a Grazu, které jsou deponovány ve vozovně Vidin na severu města, kam míří obě městské linky 21 a 22.
Nově rekonstruovaná trať vedená lesoparkem se smyčkou Parc Monument. Zde mají normálně končit linky 24 a 25 od jihozápadu a dál do centra má vést linka 21. V Braile dříve jezdily kromě původních rumunských tramvají také české T4R původem z Galati. V 90. letech sem bylo dodáno větší množství ojetých tramvají KT4D z Berlína, MAN z Norimberka i částečně dnes ještě provozních vozů z Grazu, Vídně a Rotterdamu.
Další záběr z čerstvě zrenovované trati v městském lesoparku západně od centra. Tady mají do doby rekonstrukce trati k jihozápadní vozovně končit linky 21 a 22. Nadějí místní skomírající tramvajové dopravy je šestice tmavomodrých nízkopodlažních tramvají Astra Imperio o délce 20 metrů.
Většinu města obsluhují autobusové linky, které provozuje stejně jako tramvaje městský dopravce Braicar. Většina linek se potkává v centru a na silničních radiálách směřujících do něj. Část linek také vede přes místní vlakové nádraží ležící poněkud vzdálené od centra a tramvajové koleje jsou od něj taky poměrně daleko. Stav místní MHD dokresluje přednádražní prostor, kde hrají prim taxíky a autobusy zastavují uprostřed asfaltové plochy až v uctivé vzdálenosti za nimi. Jízdenky si můžete na MHD koupit v automatech nebo v trafikách. Informace o MHD jsou velmi chabé. Na webu dopravce mnoho...
Kromě nových tramvají pořídil městský dopravní podnik v Braile také 16 elektrobusů Granton čínské provenience. Jsou už v nových městských barvách a dodány byly v letech 2022-4. Na rozdíl od většiny předešlých vozidel jsou tyto elektrobusy dvanáctimetrové.
Jedny z nejstarších autobusů na linkách MHD jsou tyto turecké minibusy BMC, na kterých se zdejší neúdržba podepisuje velmi výrazně. V letech 2004-6 jich bylo dodáno 5. Ještě by tu ale mělo jezdit pár starších autobusů, které byly ovšem pořízeny jako ojeté z Vídně a Curychu.
Na jedné z hlavních zastávek MHD v centru poblíž místní radnice byl zachycen jeden z 8 autobusů Isuzu Citibus z roku 2013. I když je většina autobusů vybavena celovozovou klimatizací, v letním parnu bylo skutečně chlazeno jen minimum vozidel.
Jedny z nejnovějších a nejkapacitnějších autobusů v Braile jsou tyto dvanáctimetrové Anadolu Isuzu Citiport, kterých bylo v roce 2018 zakoupeno 10.
Na malém autobusovém nádražíčku u lesoparku Parc Monument západně od centra odpočíval jeden z tureckých minibusů Karban Jest+, kterých tu od roku 2016 jezdí celkem 16.
Vlakové nádraží v Braile leží severozápadně od centra a dostanete se sem několika autobusovými linkami. Zastavují zde jako osobní vlaky, tak i rychlíky mezi Bukureští a nedalekým městem Galati.
Ani na nádraží v Braile nechybí památka na dávné zlaté časy páry. Přes Brailu vede železniční trať z Bukurešti do Galati. Toto město je od Braily vzdálené cca 20 km a kdysi bylo v plánu obě města propojit tramvajovou tratí.
Přednádražní prostor patří taxíkům. Až ve třetí řadě pak na velké asfaltové ploše zastavují autobusy MHD, které odtud míří do hlavních částí města. Tramvajová trať vede až o dvě ulice dál.
Většinu městských autobusů tvoří vozy kategorie midibus. Ty zelené byly pořízeny v roce 2013. Kromě nejnovějších elektrobusů jsou však všechny ostatní autobusy dopravce Braicar bílé. Takto se odbavuje před vlakovým nádražím. K autobusu se dostanete až přes dvě řady taxíků.
Městský dopravce Braicar disponuje asi 15 tramvajemi, z toho 6 je nových – jedná se o dvoučlánkové rumunské tramvaje Astra Imperio v tmavě modré barvě. Ty obsluhují městské linky 21 a 22. Mimo ně je tu ještě cca 8 starých ojetin z Vídně, Grazu a Rotterdamu z druhé poloviny 60. let. Dvě původně vídeňské tramvaje obsluhují z druhé vozovny linky na jihozápadním okraji města. Dříve tu byl také větší počet ojetých tramvají MAN z Norimberka a KT4D z Berlína. Na autobusových linkách potkáte většinou menší autobusy turecké výroby (BMC, Isuzu, Karsan), v poslední době byly nakupovány i autobusy...
Betonová nádražní budova je hlavní vstupní branou do města. Její interiér nese znaky dobové modernizace a vkusu 90. let, hladká a kluzká dlažba na schodech podchodů musela být doplněna umělohmotnými kartáčovými koberci. Uvnitř haly zase zaujme industriální „výzdoba“ dodělávanými klimatizačními jednotkami nad prodejními okýnky pokladen.
Na hlavních zastávkách MHD najdete jízdenkové automaty i barevné digitální odjezdové panely. Papírové informace třeba o jízdních řádech ale na zastávkách nečekejte.
Na nádraží do Braily přijel osobní vlak z Galati složený z elektrické lokomotivy a jednoho patrového vozu, který prošel velkou modernizací včetně dosazení celovozové klimatizace.