Slovenské hlavní město se za poslední rok příliš nezměnilo, určitý pokrok ve veřejné dopravě ale nastal. Živo bylo kolem nové tramvajové trati do Petržalky, která překvapila svou atraktivitou, i když zasahuje pouze na okraj největšího slovenského sídliště. Zkrácená autobusová linka 95 k tramvaji vyvolala stesk některých obyvatel po původní přímé lince do centra, nicméně test v podobě nové linky 97 nevyšel – po pár měsících byla tato linka pro nezájem zrušena. Na podzim 2017 začala celková rekonstrukce autobusového nádraží Mlynské nivy, blízko tak po dobu přestavby vyrostlo velmi důstojné provizorní nádraží. Velké obnovy se dočkal vozový park autobusů, kdy byla dodána šedesátka nových vozidel a třicet dalších se očekává v nejbližší době.

Hlavní dopravní novinkou je přemístěné centrální autobusové nádraží. To původní v Mlynských nivách už pomalu rozebírají bagry. Vyrůst zde mají nové budovy v rámci velkého developerského projektu a nové autobusové nádraží v něm bude schováno. Od října 2017 tak musí cestující příměstskými i dálkovými autobusy popojít cca o půl kilometru dál přes ulici na provizorní autobusové nádraží, které je však navzdory své dočasnosti poměrně velkoryse řešeno. Pilovitá nástupiště jsou kryta moderním plachtovím, nechybí ani slušná odbavovací hala s obchody, čekárnou, prodejními přepážkami ani kvalitní...
Šedesátka nových nízkopodlažních tramvají brázdí stále hezčí bratislavské ulice. Velmi kvalitní ukázkou veřejného prostoru je tato zastávka Kapucínska v podhradí. Za poslední rok také výrazně přibylo elektronických panelů na zastávkách.
Ještě před rokem zde zastávka na náměstí SNP byla pouze v opačném směru. I když provizorní řešení, přesto výrazné zlepšení zejména během probíhající výluky, kdy je přerušen provoz trati v sousední Špitálské ulici.
Rekonstrukce tramvajových tratí v centru Bratislavy promluvila do linkového vedení tramvají i trolejbusů – trolejbusová linka 207 jezdí odklonem a využívá pomocného naftového agregátu, kterým je vybaveno 15 vozidel.
Opuštěno bylo původní autobusové nádraží Mlynské nivy, které projde komplexní proměnou. Autobusy jsou nyní ukončeny v provizorním autobusovém nádraží, které je umístěno na druhé straně zdejší hlavní třídy, cca půl kilometru od toho původního.
Původní autobusové nádraží Mlynské nivy už postupně podléhá bagrům a pomalu spěje k zániku. Odstavná plocha je ale ještě zčásti využívána pro příměstské spoje na delších přestávkách.
Provizorní autobusové nádraží má kupodivu důstojnější podobu i zázemí než jeho dosavadní předchůdce. Moderní zastřešení nástupišť i elektronické tabule u jednotlivých stání fungují od 1. 10. 2017.
Provizorní autobusové nádraží má pilovité uspořádání odjezdových stání. I když už integrace dopravy v Bratislavském kraji proběhla, stále míří přímo do centra metropole až příliš příměstských autobusů v souběhu se železnicí.
Čilý ruch na provizorním autobusovém nádraží hlídají provozní pracovníci, protože při vycouvávání z jednotlivých odjezdových stání může docházet k nebezpečným situacím.
U každého odjezdového stání je LCD monitor s aktuálními odjezdy spojů. Takto luxusní provizorní nádraží dává tušit, že na místě toho původního vzniká velkolepý developerský projekt, do kterého bude nová podoba nádraží integrována.
Malý, ale útulný i účelný interiér odbavovací haly provizorního autobusového nádraží. Své místo tu mají i přepážky s předprodejem integrovaných jízdenek.
Nová tramvajová trať na Petržalka údajně přilákala mnoho nových cestujících a linky 1 a 3 jezdí velmi slušně vytížené. Dokonce už byly pokusy doplnit chybějící přímé spojení Petržalky s centrem zkušební linkou 97. Její velmi nízká vytíženost však tuto linku po pár měsících odsoudila k zániku. Na podzim 2017 také prošlo reorganizací linkové vedení autobusů v oblasti Devínské Nové Vsi a přilehlé expandující automobilky. V centru města aktuálně probíhala přestavba tramvajových tratí a pro zajímavost bylo při přeložce trolejbusové linky 207 využito trolejbusů s pomocným dieselovým agregátem....
V provizorní hale najdete také čekárnu i souhrnné informace o autobusových spojích. Vadou na kráse je pouze poměrně velká vzdálenost k původním zastávkám trolejbusů a autobusů.
Výlukový leták nalepený na označníku upozorňuje na odklony linek kvůli rekonstrukci tramvajových tratí v centru. Linka 207 díky tomu využívá možnost jet v části trasy bez trolejí.
Konec objížďky a zároveň provizorní natrolejovací místo. Kvůli výluce v centru jsou kromě linky 210 nasazovány trolejbusy s naftovým agregátem také na linku 207.
Interiér 15 krátkých trolejbusů s karoserií SOR „zdobí“ tento box pro pomocný naftový agregát. Díky němu je možné používat tyto vozy i tam, kde nevedou z nějakého důvodu troleje.
Nový trolejbusový úsek poblíž zastávky Patrónka, který funguje od roku 2013. Díky novým trolejím už nemusejí trolejbusy linek 207, 211 a 212 tento důležitý přestupní uzel objíždět.
Místní trolejbusová linka 211 spojuje pouze jednotlivé zdravotnické areály v severozápadní části Bratislavy (Kramáre) s Patrónkou a vlakovým nádraží Železná studienka. Linka má také poměrně dlouhé intervaly (15 minut ve špičce, 30 minut mimo špičku). Zde odpočívá na konečné u Národného onkologického ústavu.
I když trolejbusů a autobusům na stále více místech pomáhají vyhrazené pruhy, stejně je zejména centrum Bratislavy pravidelně paralyzované kolonami aut, ve kterých trolejbusy a autobusy často uvíznou. Pohled na jednu z nejrušnějších městských tříd: Šancová ulice.
Krátký BUSpruh na Trnavské ulici pomáhající předjet kolonu aut před křižovatkou a rychleji vjet do zastávky Zimný štadión.
I významný přestupní uzel Patrónka získat elektronické odjezdové tabule. Výrazně jich přibylo v červnu 2017, kdy se objevily na dalších 34 zastávkách. Jejich celkový počet se tak zdvojnásobil.
Modernizace probíhá také v případě prodeje jízdenek – v březnu 2017 byly upraveny první starší automaty pro možnost platby bezkontaktní platební kartou. Celkem jich má být do konce roku 2017 přebudováno 50.
Velké obnovy se po tramvajích a trolejbusech dočkal také vozový park autobusů. Z kontraktu na 90 nových autobusů již bylo dodáno 60 (28 standardních a 32 kloubových SORů). Již standardní výbavou jsou celovozová klimatizace, látkové polstrované sedačky nebo informační LCD monitory. Obnovena bude také kategorie nízkokapacitních autobusů – do jara 2018 by mělo dorazit 24 desetimetrových Urbanwayů a 6 osmimetrových Solarisů. Chystá se také nákup 18 elektrobusů. Díky této obnově by měly být vyřazeny i poslední staré vysokopodlažní Karosy nebo nízkokapacitní SORy. Hranaté kloubové Karosy však stále...
Výrazné rozšíření prodejní sítě integrovaných jízdenek znamená spolupráce se Slovenskou poštou – na všech jejích pobočkách v Bratislavském kraji lze nyní zakoupit předplatní kupony pro integrovaný systém.
V roce 2017 probíhá další výrazná modernizace vozového parku – v Bratislavě už jezdí 28 nových standardních autobusů SOR NB12 a 32 kloubových autobusů SOR NB18. Všechny s klimatizací či elektronickými panely i na levém boku vozidla. Z 90kusového tendru má v Bratislavě přibýt ještě 24 autobusů Iveco Urbanway 10,5 a dále 6 midibusů Solaris Urbino 8,6.
Velkým tématem předvolební kampaně do vedení Bratislavského kraje byla i doprava – různí populisté nabízeli různé formy bezplatné přepravy. Ti rozumnější alespoň slibovali další rozvoj a investice do integrované dopravy.
I když probíhá obnova vozového parku neúprosně, stále otkáte v bratislavský ulicích tyto stařečky – přes dvě desítky hranatých kloubových Karos jsou udržovány při životě zejména na posilových spojích ve špičkách.
Interiér staré kloubové Karosy – i když už teoreticky tyto vozy k vypravení nutně potřeba nejsou, stále jsou udržovány při životě – plánují se totiž velké tramvajové výluky, během kterých bude potřeba zvýšený počet autobusů.
Setkání veteránů ve smyčce Čiližská na východním okraji Bratislavy. Jedna z nich zde slouží jako operativní záloha, druhá jezdí na špičkovém výkonu linky 78. Pravidelně se se starými Karosami mžete potkat na ranní špičkové line 133.
A ještě jeden pohled na již téměř historické vozidlo na lince 78 využívající krátký vyhrazený pruh před zastávkou Zimný štadión.
Staré kloubové Karosy, kterých je v aktivním stavu ještě téměř 20, jsou vypravovány z vozovny Jurajov dvor.
Zástupce nejstaršího hrbatého SORu BN10,5 z roku 2008 na dělnické lince 77 od Slovnaftu k podnikům v okolí. Flotila malých autobusů se má do jara 2018 rozrůst o nové autobusy Iveco a Solaris.
I midibusy Solaris nabízejí mnoho prostoru pro kočárky či osoby na vozíku. Do konce jara 2018 by jich mělo být dodáno dalších 6 v kratší verzi 8,6 metru. Nyní jich zde jezdí v 10metrové verzi 10 kusů. Samozřejmostí nových vozidel jsou látkové potahy se vzorem Bratislavy.
Správce slovenských kolejí oznámil záměr na kompletní modernizaci bratislavského hlavního nádraží. Změnily se tak plány na celkové přebudování tohoto prostoru soukromým investorem.
Dopravce Regiojet provozující dotované vlaky z Bratislavy do Komárna pořídil jako doplněk vlaků Desiro od Siemensu také několik starších motorových souprav z Německa. Žlutý dopravce částečně opustil slovenský železniční trh poté, co byla zavedena bezplatná přeprava ve státem dotovaných vlacích.