Ve slovenské metropoli se v dopravě dějí pokroky každým rokem. Nejinak tomu bylo i tentokrát v roce 2024. Na nejvytíženější trolejbusovou linku 71 vyjely velkokapacitní tříčlánkové trolejbusy, nové jednokloubové trolejbusy se díky pomocným bateriím dostaly i na linku na letiště a zvýšily kapacitu na lince 40 mezi hlavním vlakovým a autobusovým nádražím. Přibyly také parciální trolejbusy standardní délky a rozšířila se jejich síť i bez nových trolejí. Na tramvajové koleje přišly další nové vozy od škodovky a výrazně se pokročilo ve stavbě trati do Petržalky, byť s nějakým zpožděním. Na vlakovou linku do Komárna vyjel nový dopravce a zprovozněna byla nová vlaková zastávka ve Vrakuni. V městské i regionální dopravě pokročila výměna označníků a modernizuje se také síť validátorů jízdenek na železnici.

Největší pokroky v bratislavské MHD nastaly v poslední době v trolejbusové dopravě. Na přelomu let 2023 a 2024 dorazilo do Bratislavy úctyhodných 50 nových trolejbusů. 16 dvoukloubových vozů Škoda-Solaris Trollino 24 určených pro vytíženou linku 71, dále 23 kloubových vozů Škoda 27Tr s karoserií Solaris pro letištní linku 61 a na posílení kapacity linky 40, a také 11 trolejbusů SOR TNS12 rovněž s pomocnými bateriemi, díky kterým se podařilo prodloužit linku 44 o dosavadní trasu linky 41 mezi Búdkovou a Hlavní stanicí. Autobusy tedy byly nahrazeny na linkách 41 a 61, na lince 40 mezi hlavním...
Od února 2024 jezdí na nejvytíženější trolejbusové lince 71 celkem 16 velkokapacitních dvoukloubových trolejbusů Škoda-Solaris Trollino 24. Pro jejich ukončení u hlavního nádraží byl vyhrazen prostor, kde dřív stávaly taxíky.
Od hlavního nádraží vyjíždí také linka 61 na letiště, která je nově provozována kloubovými parciálními trolejbusy Škoda 27Tr. Těch bylo pořízeno 23 a potkáte je nově i na lince 40 k autobusovému nádraží a již bez trolejí do konečné Nové SND. Na této lince dříve jezdily krátké vozy s dieselagregátem.
Východní konečná megatrolejbusů č. 71 ve Vrakuni. Původní název konečné Čiližská byl v září 2024 změněn na Stn. Vrakuňa podle nové přilehlé vlakové zastávky. Ani těmto novým vozům neobvyklé délky se nevyhnuly dětské nemoci, nyní už ale jezdí bez větších problémů.
Interiér dvoukloubových megatrolejbusů o délce 24 metrů určených pro linku 71. I zde jsou sedačky pro potřebné zvýrazněny nejen barvou, ale i pomocí piktogramů.
První dvoukloubové trolejbusy vyjely v Bratislavě již na podzim 2023, nyní jich je v provozu už všech 16. Linka 71 jezdí odtud z obratiště Stn. Vrakuňa ve všední dny každých 7-8 minut. Za smyčkou se nachází nová vlaková zastávka Vrakuňa.
Výrazně posílena byla také linka 40 spojující hlavní vlakové a autobusové nádraží. Nově jsou na ní nasazeny kloubové trolejbusy a ve všední dny jezdí v intervalu 7,5 minut, o víkendech po 10 minutách. I zde je využíváno bateriového pohonu v úseku Autobusová stanica – Nové SND. Hodí se i police na zavazadla určená primárně pro letištní linku 61.
Zde u Autobusové stanice probíhá natrolejování linky 40 pro úsek směrem k hlavnímu nádraží. V tomto důležitém přestupním uzlu nově přibyly také odjezdové obrazovky, které jsou nově barevné a dodává je švédská Axentia.
V kloubových trolejbusech na lince 40 najdete i police na zavazadla, což se na této lince spojující autobusové a vlakové nádraží může hodit. Dvě informační obrazovky vedle sebe umožňují informovat kromě aktuální trasy a přestupů také o výlukách.
Na zastávkách u hlavního nádraží najdete jednoduché, ale účelné schéma pro rychlý přehled návštěvníků Bratislavy, kudy kam z této brány do města.
Obratiště Koliba s novým trolejovým vedením, kde se potkává trolejbusová linka 44 a návazné minibusy. Právě na linku 44 bylo pořízeno 11 nových parciálních trolejbusů SOR TNS12, díky kterým mohla být linka prodloužena o úsek Búdková – Hlavná stanica, čímž nahradila autobusovou linku 41.
Také nejnovější trolejbusy SOR TNS12 z roku 2024 mají pomocný bateriový pohon a výrazně zatmavená boční okna, což přispívá k lepší tepelné pohodě v létě, naopak je ale nutné uvnitř více svítit.
Jeden z 11 nových parciálních trolejbusů na novém úseku linky 44 z Hlavnej stanice přes Hroboňovu směrem na Búdkovů, odkud už pokračuje po původní trase této linky přes hrad, zpět do centra a na Kolibu. Původně tudy jezdila autobusová linka 41.
Bohužel se nepodařilo pokročit s přípravou nových trolejbusových tratí, pro které byly nové vozy určeny, nyní je jich tedy nadbytek. Nejvýznamnějším projektem je propojovací trať mezi Riviérou a Patrónkou, která umožní nasadit na linku 32 trolejbusy a omezit souběh autobusů s trolejbusy. Hotovo by snad mělo být v roce 2025. Díky novým trolejbusům se alespoň částečně zažehnal problém s obstaráváním nových autobusů, soutěž na nové kloubové autobusy musela být zopakována a nyní je vysoutěženo až 110 naftových a až 130 plynových vozů typu SOR NS. První vozy by měly začít jezdit v roce 2025....
Tyto krátké trolejbusy s pomocným dieselagregátem se přestěhovaly z linky 40 na samostatnou linku 33. Zde původně jezdily kloubové trolejbusy s karoserií Citelis, ale v průběhu roku 2024 byly již všechny vyřazeny. Kvůli kratším vozidlům byly na této lince zkráceny intervaly. Snad ještě v roce 2025 by měla být konečně vybudována propojovací trať mezi Riviérou a Patrónkou, takže na souběžnou autobusovou linku 32 by mohly vyrazit trolejbusy.
V roce 2024 byla dokončena dodávka dalších 20 jednosměrných a 10 obousměrných tramvají Škoda, aktuálně jich je už 90. Do roku 2026 by mělo přijít dalších 10 jednosměrných a čerstvě bylo vysoutěženo dalších 20 jedno- a 20 obousměrných tramvají, opět od Škodovky.
Nejnovější série nízkopodlažních tramvají se od předchozích dodávek liší například v přídavných tyčích v interiéru a nebo vnějšími barevnými digitálními displeji. Pokud se naplní všechny dojednané kontrakty, měla by mít do čtyř let Bratislava celkem 140 nízkopodlažních kloubových tramvají.
Kromě těchto 32,5 metrů dlouhých tramvají se nyní Bratislava rozhodla poptat až 60 velkokapacitních obousměrných tramvají dlouhých maximálně 49 metrů.
V interiéru nových sérií nízkopodlažních tramvají Škoda jsou zvýrazněny vyhrazené sedačky pro potřebné pomocí modré barvy i přídavných piktogramů. V nejnovějších sériích si také můžete dobít telefon pomocí USB zásuvek.
Od minulé návštěvy výrazně pokročila stavba prodloužení tramvajové trati do Petržalky, i když nabrala další zpoždění. Tento pohled směrem na konečnou Janíkov dvor se nabízel ze silničního mostu přes trať, která jde ve stopě původního koridoru pro metro.
Nová tramvajová trať vedená středem petržalského sídliště bude mít necelé 4 km a 7 nových zastávek. Během výstavby tratě docházelo k různým dočasným úpravám linkového vedení místních autobusů.
Pohled na koncový úsek od budoucí konečné zastávky Janíkov dvor směrem k další zastávce Lietavská. Na konečné bude také možné odstavovat tramvaje přes noc. Před Vánoci 2024 byla dokončena trať i trolejové vedení, aby zde mohla projet první tramvaj. Běžný provoz s cestujícími by měla začít ale až na jaře 2025.
Na novém úseku tramvaje v Petržalce bude 7 nových zastávek: Chorvátske rameno, Gessayova, Zrcadlový háj, Stred, Velký Draždiak, Lietavská a Janíkov dvor.
V místě původní podpovrchové trasy pro plánovanou linku metra vede koncový úsek tramvajové trati, kde bude i taková malá vozovna, aby nemusely tramvaj každý den vyjíždět a zatahovat do vozoven na opačném konci Bratislavy. Odtud do centra dojede tramvaj za 12 minut a počítá se se špičkovým intervalem 2-3 minuty.
Významnou stavební akcí byla modernizace Vajnorské radiály, která kromě výměny vlastních kolejí přinesla i zrekonstruované zastávky a na nich nové digitální panely. Ještě dlouho po otevření nově opravené trati byly prováděny dokončovací práce na jednotlivých zastávkách.
Na nově zrekonstruované tramvajové trati na Vajnorské radiále se na zastávkách objevily nové barevné odjezdové panely od švédské firmy Axentia. Tyto displeje jsou i na některých dalších zastávkách v Bratislavě. Zde se povedlo skloubit displej s označníkem.
Určitou úsporu autobusů přinese dlouho očekávané a několikrát odkládané prodloužení tramvají do Petržalky. Během podzimní návštěvy se horečně dokončovaly základní součásti dlouhého úseku petržalským sídlištěm, aby do Vánoc 2024 mohla projet po nové trati první tramvaj. S cestujícími by se mělo začít jezdit až na novou konečnou Janíkov Dvor na jaře 2025. Na 4 km dlouhém úseku bude 7 nových zastávek. DPB má pro novou trať připravené nové obousměrné tramvaje, které byly dodány během roku 2024 v počtu 10 kusů a které navázaly na dosavadní dodávku téměř identických vozů Škoda 30T. V roce 2024 byla...
A takto vypadá po rekonstrukci konečná zastávka tramvajové Vajnorské radiály Zlaté Piesky. Kromě velkokapacitního přístřešku zde byl vybudován také nový objekt včetně obchodní vybavenosti. Nyní se připravuje modernizace další radiály, tentokrát Ružinovské. Tam by mělo dojít v několika etapách i k prodloužení trati postupně až k letišti.
O víkendech potkáte na lince 4 střídavě i starší kratší kloubové tramvaje K2. Tahle je výjimečná, neboť se během Vánoc proměňuje v kouzelně nazdobenou a nese na sobě jisté retroprvky. Těchto kratších tramvají jezdí už jen dvacítka, tahle reprezentuje nejstarší provozní sérii K2YU z roku 1983. Většina už má nové Kotasovo čelo. Po dodávce dalších nových kusů by měl být jejich osud zpečetěn.
Tramvají T6A5 bylo postupně v letech 1991-1996 dodáno celkem 58. Nyní jezdí ještě téměř všechny, ale už jen 4 dvojice mají tento původní červenokrémový nátěr. Většina už se jich v rámci velkých prohlídek převlékla do nového bratislavského červeného kabátu. Zde na křižovatce poblíž zastávky Blumentál.
Vysokopodlažní tramvaje T3 a jejich modifikace potkáte už jen ve všední dny a díky dodávkám nových tramvají jich bude i nadále ubývat. Nyní je k dispozici už jen 17 dvojic. Tato z roku 1987, v roce 2004 modernizovaná na typ T3R.P byla zachycena na Trnavském mýtě.
Z obratiště Most SNP vyjíždí krom jiných i linka 88, na kterou byly dříve nasazovány patnáctimetrové plynové autobusy Solaris. Ty byly vyrobeny v roce 2006 a dnes už je v Bratislavě nepotkáte. O víkendu zde byly zachyceny nové krátké autobusy SOR, kterých bylo v roce 2022 dodáno 63.
V garážích Jurajov Dvor na severovýchodním okraji Bratislavy jsou ukryty již vyřazené poklady místní bohaté autobusové historie – kloubové Ikarusy, Karosy i krátké hrbaté SORy, které svůj život v Bratislavě také nedávno ukončily – část z nich si ho prodloužila ve slovenském Prešově. DPB už přes 2 roky nekoupil žádný nový autobus a po opakovaném tendru nyní vysoutěžil nové kloubové autobusy SOR NS18. Celkem by jich mohlo přijít až 280, z toho 170 na plynový pohon.
Na vnitropetržalské lince 99 byl zachycen jeden ze 63 nejnovějších krátkých autobusů z roku 2022. Kvůli stavbě nové tramvajové trati došlo v poslední době k četným úpravám autobusových linek na Petržalce. Po prodloužení trati lze očekávat další, již trvalé úpravy, například zrušení linky 95.
V Bratislavě dokončili v roce 2024 celoplošnou výměnu zastávkových označníků za tyto nové tmavě šedé. Malá část původních červených ještě zbývá, jde ale hlavně o dočasné nebo přenosné zastávky. Nový označník se skládá z relativně subtilní nohy a hlavy se symbolem dopravního prostředku, názvem zastávky a výměnnými pásy s barevnými čísly linek. Velmi podobný systém používá i Arriva pro příměstské linky.
Součástí nových označníků jsou občas i vitríny pro umístění papírových jízdních řádů v typizovaných formátech. Většinou jsou ale jízdní řády umisťovány primárně do přístřešků. Nový systém je variabilní, umožňuje na označník umístit i vícero vitrín okolo základního nosného sloupku.
Svého času bylo v Bratislavě víc těchto košů než v Praze, byť jde původně o Prahou vysoutěžený design od studia Olgoj Chorchoj. Praha darovala Bratislavě kromě designu košů i lavičky.
Od července 2024 funguje na východním okraji Bratislavy nová vlaková zastávka Vrakuňa, která vznikla posunutím původní zastávky blíže obratišti MHD Čiližská. Vznikl tak jeden z prvních integrovaných přestupních terminálů (TIOP). Další takový má vzniknout o kousek dál v Ružinově, kam by se měla prodloužit i tramvajová trať. Na této trati jezdí od prosince 2023 nový dopravce – Leo Express.
V Bratislavě se ale nemodernizoval jen vozový park, ale i tramvajová trať do Vajnor, kde se objevil i nový typ barevných odjezdových tabulí. Dokončena byla celoplošná výměna označníků za nové tmavě šedé a pokračuje také výměna zastávkových přístřešků. Nyní se chystá modernizace ružinovské tramvajové radiály s plány na postupné prodloužení až k letišti. Dokončuje se rekonstrukce vozovny Krasňany. Do nejstarších autobusů SOR byly doplněny hlásiče zastávek a v průběhu roku 2024 byl nahrazen původní hlas za nový robotický. Na některé starší autobusy byla aplikována zatmavovací fólie na okna po...
Na linkách S70 a R70 jezdí už rok nový dopravce Leo Express, který sem nasadil 21 ojetých, ale nízkopodlažních motorových jednotek Alstom Coradia Lint původem z Německa. Během roku 2024 byl provoz na této trati do Komárna lehce optimalizován.
I když jsou tyto motorové jednotky nasazené na lince z Bratislavy do Komárna v provozu už nějakou dobu a pro provoz na Slovensku byly dodány jako ojeté, oproti dosavadním vozidlům je to výrazný pokrok. Vlaky jsou nízkopodlažní a klimatizované, nabízejí wi-fi i dobíjecí zásuvky.
Setkání 3 různých typů vlaků na bratislavském hlavním nádraží. Už rok jezdí na lince do Komárna soukromý dopravce Leo Express. Naopak národní dopravce ZSSK nově nasazuje na část spěšných vlaků R50 a R60 směrem do Trenčína a nových Zámků nové velkokapacitní jednotky Stadler Kiss (nikoli na tomto obrázku).
Během roku 2024 probíhala také výměna oznamovačů jízdenek na vlakových nádražích, ve kterých lze kromě označení papírové jízdenky zakoupit i jízdenku z přednabité čipové karty IDS BK. Nové označovače mají v budoucnu umožnit zavedení systému tap-in / tap-out, díky kterému se oblíbená funkce jednoduchého nákupu jízdenek pomocí platební karty rozšíří z MHD i do regionální dopravy.
V regionální autobusové dopravě pokračovala optimalizace sítě linek IDS BK, pro uvažované posílení kapacity se v září 2024 zkoušel kloubový autobus MAN v barvách PID. Také na regionálních zastávkách rostou nové označníky podobné těm bratislavským. A na železnici došlo od prosince 2023 k výměně dopravce na linkách S70 a R70 do Komárna – nově zde jezdí Leo Express s nízkopodlažními motorovými jednotkami Alstom Coradia Lint. Na této trase také vznikla v červenci 2024 nová vlaková zastávka Vrakuňa poblíž trolejbusového obratiště Čiližská, které se následně přejmenovalo na Stn. Vrakuňa. Po letech...
Od výměny dopravců na regionálních linkách v okolí Bratislavy uplynuly už 3 roky. Za tu dobu si nový systém sedl, ale stále probíhá postupná optimalizace a prohlubuje se integrace vlakové a autobusové dopravy v Bratislavském kraji. Během roku 2024 se na vybraných linkách testoval kloubový autobus MAN zapůjčený z Prahy. Velkokapacitní vozy zatím na regionálních linkách IDS BK nepotkáte, během roku 2025 je ale v plánu je nasadit na nejvytíženější linky.
I když má Bratislava vlastní letiště, skoro na dohled je to vídeňské, které nabízí mnohem bohatší výběr destinací. Proto ho s Bratislavou spojují četné autobusové spoje, o které se dělí hlavně dopravce Slovak Lines a RegioJet. Oba zajíždějí svými linkami i na nový podzemní autobusový terminál Nivy.