Budapešť - trolejbusy (červen 2005)

Trolejbusová síť je v Budapešti poměrně rozsáhlá, i když je nahuštěna jen v malé části Budapešti. S trolejbusy se tu setkáte pouze v centru na levém břehu Dunaje a v severozápadním okraji centra. Na 14 linkách čísel 70 až 83 tu potkáte jednotně zbarvené tmavě červené trolejbusy standardní i kloubové. Trolejbusy mají třímístná evidenční čísla a v podstatě platí, že na každé lince jedete jiným typem vozidla. Asi nejrozšířenějšími jsou kloubové trolejbusy Ikarus-Ganz 280T, tedy vycházející z klasického Ikarusu 280. Trolejbusy mají většinou dvoudílné vklápěcí dveře. Jen několik má původní čtyřdílné skládací. Všechny Ikarusy při jízdě "zvoní" díky uzemňovacím řetízkům, které za jízdy cinkají o vozovku.

Ruské trolejbusy na lince 78 se potkávají v zajímavě rekonstruované zastávce.
Ikarusy Ganz 280T tvoří většinu trolejbusového parku v Budapešti, některé i s digitálními transparenty.
Kloubové Ikarusy uvidíte například na linkách 75, 77, 79, 80 nebo 81. Druhým kloubovým typem je Ikarus 435T, tedy opět s karoserií z autobusu Ikarus 435, což je modernější nástupce Ikarusu 280, avšak stále se schody. Jezdí třeba na lince 80. Standardní trolejbusy mají vozový park o trochu rozmanitější. Nejstaršími zástupci jsou ruské ZIU 9, jimž táhne na 25 let života a díky dodávkám nových vozidel už jim asi moc času nezbývá. Tyto robustní stroje potkáte například na lince 78. Další nakupované trolejbusy se již pyšní nízkou podlahou. Nejdříve byly v devadesátých letech nakoupeny Ikarusy...
Další z klasických trolejbusů Ikarus, tentokrát na dvoulince 80-81 z centra na východ.
Ikarus se sníženou podlahou v dopravním uzlu Örs Vezér Tere.
Nejstarší typ trolejbusu se potkává z nejnovějším na konečné Baross Tér.
Také linka vyšší kvality č. 70 s nízkopodlažním Ikarusem projíždí netradičním uličním prostorem.
Tyto vozy jezdí na lince 70, která je jediná trolejbusová zahrnuta do sítě certifikovaných linek vyšší kvality BKV+. Je to znát nejen nízkopodlažními vozy na lince, ale také na zastávkách, kde stojí nové označníky s názvy zastávek a jízdní řád linky je v linkovém provedení, tedy s časy odjezdů ze všech zastávek, případně s intervaly během dne. Horkou novinkou jsou dvanáctimetrové stoprocentně nízkopodlažní vozy Solaris-Ganz, které začaly do Budapešti přicházet teprve v letošním roce. Tyto špičkové trolejbusy uvidíte na lince 76.
Moderní technika na konečné Baross Tér: elektronický označník a letošní trolejbus Solaris-Ganz. Z označníku se dozvíte, za kolik vteřin vůz odjede.
Jeden z letošních Solarisů opět na blokové smyčce Baross Tér u nádraží Keleti.
Ikarus na "vesnické lince" číslo 77.
Protože je trolejbusová síť v centru velmi hustá, po každé trati vede jedna, maximálně dvě linky. A lze říci, že v oblasti mezi nádražími Keleti, Nyugati a parkem Városliget narazíte na trolejové vedení v každé druhé ulici. Na konečných zastávkách se stejně jako u ostatních dopravních prostředků v Budapešti čeká s cestujícími a třeba na nástupní zastávce Baross Tér poblíž nádraží Keleti je pro tento účel umístěno na označníku elektronické počítadlo, za kolik vteřin přistavený trolejbus odjede. Zajímavou trať projíždí kloubová linka 77. Od stanice metra Stadiónok vede severozápadním směrem a...
Řidiči v Budapešti často otevírají pouze ty dveře, o jejichž otevření si požádáte tlačítkem.
Dosluhující ZIU bude zřejmě co nevidět nahrazeno nízkopodlažními Solarisy.
Výstupní zastávka v terminálu Örs Vezér Tere a Ikarus-Ganz 435T.
Další ze zástupců novější trolejbusové techniky. Konečná zastávka se maďarsky řekne "Végállomás".
Několik po sobě následujících večerů se na největším bulváru poblíž parku Városliget konal jakýsi hudební festival, a tak musely být trolejbusové linky 75 a 79 z této třídy odkloněny. Protože kolmo křižující odklonová trať nebyla napojena obloukem, zajistil dopravní podnik pracovníka v rukavicích, který při každém příjezdu trolejbusu Ikarus ručně přeložil kladky z původní stopy na stopu kolmou a řidič mohl pokračovat v jízdě odklonovou trasou.
Řidič kloubového trolejbusu se o přestávce stará o čistotu vozu.