Dubaj (červenec 2014)

Již téměř milionové město vyrostlo jak houba po dešti uprostřed nehostinné pouště na pobřeží Perského zálivu a stalo se jedním z hlavních světových finančních center i jedním z nejdůležitějších světových letišť. V Dubaji se můžete stát svědky neuvěřitelného rozvoje, ale i obrovského plýtvání penězi a zpupné okázalosti díky ropnému bohatství Spojených arabských emirátů. Je však otázka, jestli nečeká město s tak bouřlivým vzestupem také rychlý a bouřlivý pád poté, až zdejší zdánlivě nekonečné ropné zdroje vyschnou.

Dubaj je velmi zvláštní město kombinující neuvěřitelné bohatství s neuvěřitelně nehostinnými podmínkami. Po většinu roku tu panuje nepříjemné horko, před kterým chrání místní obyvatele i turisty všudypřítomná klimatizace - přechlazené jsou tak všechny veřejné prostory, od letiště a veřejných budov přes obchody, stanice a vozy metra až po přestupní a spojovací chodby nebo čekárny autobusových zastávek včetně autobusů samotných. Když ale musíte opustit chlazené prostory a vyjít na denní světlo, o to větší utrpíte šok.
Automatické metro má v Dubaji dvě linky. Červená linka spojuje letiště s centrem města a míří dál na jihozápad. Ve špičce se jezdí po třech minutách, mimo špičky je interval dvojnásobný.
Schématické zobrazení vedení linek metra. Červeným metrem dojedete také k nejvyšší budově světa. Červená linka funguje od 2009, zelená linka vyjela o dva roky později.
Od roku 2009 funguje v hlavní ose dubajské zástavby supermoderní linka metra, které spojuje zdejší obrovské mezinárodní letiště s malým historickým centrem města a také s hlavním mrakodrapovým finančním centrem Dubaje. Metrem dojedete i k nejvyšší budově světa "Burj Chalífa", ve které můžete vyjet výtahem do ohromující výšky skoro 500 metrů nad zemským povrchem. V té samé stanici se pak můžete jít podívat do chrámu konzumu - jednoho z největších obchodních center na světě. Červená linka pak míří dál podél pobřeží na jihozápad a její délka je přes 52 km. V některých částech trasy...
Mrakodrapy uprostřed pouště. A mezi nimi projíždí po estakádě automatické metro v podobě pětivozových souprav.
Všechny stanice vypadají velmi podobně. První vůz je vyhrazen pro 1. třídu, druhý je určen pro ženy a děti. Na všech nástupištích jsou tyto dveřní stěny.
Ve špičkách bývá metro plné lidí, na podlaze jsou proto usměrňující instrukce. V Dubaji se potkávají lidé ze všech koutů světa s různými zvyky, je tedy dobré je upozornit na některá pravidla cestování.
V roce 2011 přibyla k červené lince metra kratší zelená linka, která obsluhuje především okolí historického centra a červenou linku kříží na dvou místech. Dubajské metro je plně automatické, naprostá většina stanic je nad povrchem země. Svézt se můžete pětivozovými modrými soupravami. Jeden vůz na kraji je vyhrazen pro 1. třídu, druhý vůz je určen pro ženy a děti. Ostatní tři vozy jsou smíšené. Na všech stanicích jsou dveřní stěny oddělující nástupiště od kolejí. Vše je samozřejmě klimatizované. I když se jedná o jedno z nejluxusnějších měst světa, jízdné je tu poměrně levné.
Automatické metro - tady se může stát řidičem opravdu každý. Metro slouží také jako ideální vyhlídková cesta po tomto zvláštním městě.
Většina stanic dubajského metra leží nad povrchem a jejich vzhled je také podobný. Od stanic pak často vedou dlouhé klimatizované nadzemní chodby k jednotlivým cílům cest.
Ve vozech metra laděných do uklidňující modré barvy se kombinuje příčné a podélné sezení. Všude je vzorně čisto. Hlášení stanic probíhá v arabštině a angličtině.
Centrální dubajská dálnice brzy ráno. Ve špičkách je i přes velký počet pruhů plno.
V jihozápaní části Dubaje se staví zcela nový tramvajový provoz se spodním odběrem proudu. Čtyřicetimetrové tramvaje budou již od listopadu 2014 zastavovat u 11 plně klimatizovaných stanic.
Červená linka metra kříží obří mimoúrovňovou křižovatku poblíž nejvyšší budovy světa, ze které je také tento pohled.
V Dubaji funguje také monorail, který již od roku 2009 vozí návštěvníky umělého ostrova ve tvaru palmového listu jihozápadně od centra města. Třívozové soupravy jezdí na 5 km dlouhé estakádě. Plánuje se také napojení monorailu na červenou linku metra, od které je to dnes daleko. V listopadu 2014 se také otevře zcela nový tramvajový provoz v oblasti čtvrtí Jumeirah a Al Sufouh. Přes 14 km dlouhá trať s 19 zastávkami bude navazovat na červenou linku metra a propojí ji také se zdejším monorailem. Během návštěvy Dubaje již byla trať hotová, dodělávaly se stanice a probíhal zkušební provoz nových...
Na metro navazují také četné autobusové linky. Dopravcem, stejně jako u metra, je společnost RTA. Některé zastávkové přístřešky jsou také klimatizované.
Typický vzhled nadzemních stanic metra. Přechod mezi podchlazenou stanicí a čtyřicetistupňovým vedrem venku je pro našince poměrně nebezpečný.
Konečná stanice zelené linky metra "Creek" napovídá svým názvem, že poblíž je rozlehlá zátoka, za kterou ale opět pokračuje výstavba budov. Proto i tato linka asi bude v budoucnosti pokračovat dál přes vodu.
Také zelená linka metra vede většinou nad povrchem zemským, pouze 8 z 22 km je vedeno pod zemí (převážně v centru města).
V Dubaji je také silně rozvinuta silniční doprava v podobě velkorysých mnohapruových dálnic a bulvárů a síť metra doplňuje také poměrně hustá síť autobusů. V Dubaji a okolí provozuje zdejší operátor RTA celkem 107 linek, z toho 47 lokálních linek, 28 napaječových (označených písmenem F), 13 linek pro obsluhu centra (C), 8 expresních linek (X) a 11 příměstských (E). Autobusy jezdí v červenobílostříbrném nátěru a vidět zde můžete klasické 12metrové autobusy i dvoupodlažní autobusy MAN nebo kloubové Solarisy. Na všech linkách MHD platí integrovaný tarif, celé území Dubaje a okolí je rozděleno na...
V Dubaji jezdí také kloubové autobusy Solaris. Jednotlivé typy linek se odlišují písmenem před číslem linky (např. C, F, E nebo X).
Autobusová zastávka poblíž stanice metra v pozadí s nejvyšší budovou světa, která se kvůli své výšce nevešla do záběru celá.
Ve stanicích metra si můžete zobrazit libovolné dopravní informace na těchto velkoplošných dotykových obrazovkách.
Dubajským letištěm projde za rok asi 66 milionů cestujících. Mezi jednotlivými terminály jezdí automatická podzemní dráha a dvě hlavní letištní patra spojují tyto obří výtahy.