Eindhoven (květen 2010)

Nevelké nizozemské město (cca 200 000 obyvatel) na jihu země je významnou dopravní křižovatkou. Součástí městské dopravy je také neobvyklý systém speciálních autobusů automaticky naváděných po samostatné jízdní dráze. Těmto metrobusům, chcete-li BRT, se tu říká "Phileas".

Vyšší systém autobusové dopravy tu funguje již od roku 2004. V provozu jsou dvě linky. Linka 401 spojuje letiště s vlakovým nádražím, linka 402 vyjíždí od vlakového nádraží spolu s linkou 401 přes centrum a odděluje se směrem do obytné čtvrti, kde je ukončena polookružně.
Metrobus Phileas vykládá cestující z letiště u vlakového nádraží v centru Eindhovenu.
Odjezdová stání pro linky 401 a 402, na kterých jezdí speciální BRT autobusy. Jedná se o separované trasy většinou s absolutní preferencí na křižovatkách.
Stanoviště řidiče metrobusu Phileas. V případě potřeby řidič poradí a pomůže. Odměnou je mu méně práce při jízdě - díky naváděcímu systému totiž nemusí točit volantem, pokud nechce.
Ve většině trasy jsou tyto speciální autobusy vedeny na samostatném tělese, ve kterém jsou umístěny magnetické naváděcí prvky, díky kterým mohou jet tyto autobusy automaticky bez toho, aniž by musel řidič točit volantem. Tyto neviditelné magnetické prvky jsou zabudovány ve vozovce každé 4 metry. Autobusy by prý mohly jezdit zcela bez řidiče, ale nizozemské předpisy to nedovolují. Také v zastávkách umožňuje naváděcí systém přistavit vozidlo co nejtěsněji k nástupní hraně. Díky 100% nízkopodlažnosti a zvýšeným nástupním hranám zastávek je tak tento druh dopravy naprosto bezbariérový. Samostatné...
100% nízkopodlažnost interiéru bez jakýchkoli schodů je umožněna díky umístění krajních podvozků zcela na kraji vozidla. Střední kola jsou zavěšena nezávisle. V autobusu je možné si koupit jízdenku v automatu.
Schéma linek BRT v Eindhovenu. Podstatnou část trasy jedou linky 401 a 402 spolu. Jedna se pak odděluje na letiště a druhá míří do obytné čtvrti.
Kloubové metrobusy Phileas mají velmi futuristický vzhled, podvozky až na okrajích karoserie, troje předsuvné dveře a jsou poháněny elektřinou, kterou si však vyrábí spalovací motor. Díky tomu se ale rozjíždějí velmi plynule a při brždění vyrábějí energii. Autobusy Phileas vyrobila nizozemská továrna VDL Berkhof, která ty samé vozy ve dvoukloubové verzi vyvezla do francouzského města Douai pod názvem Evéole. Ve vozidlech najdete také vyspělý informační systém, který pomocí LCD obrazovek informuje o trase, aktuálním dojezdu do konečné i o odjezdech vlaků z nádraží.
Nejdůležitější druh dopravy v Nizozemí má také své parkoviště u vlakového nádraží. V pozadí typický modrožlutý příměstský vlak.
Zadní část autobusů Phileas je vyhrazena pro motor vyrábějící elektřinu, pomocí které je teprve autobus poháněn. Proto se tyto autobusy zezadu podobají kamionům.
Autobusové stanoviště městské i příměstské dopravy přímo před odbavovací halou vlakového nádraží. Informační panely značí číslo linky, která se právě chystá z konkrétního nástupiště odjet. Všechny autobusy městského dopravce Hermes mají stříbrnou barvu.
Městskou dopravu však netvoří pouze tyto dvě metrolinky (každá jezdí ve špičkovém intervalu 10 minut, víkendu a o prázdninách po 15 minutách). Jezdí tu i ostatní normální autobusové linky, z nichž většina končí u vlakového nádraží. Městskou dopravu tu provozuje společnost Hermes, mající svoje vozidla ve stříbrné barvě. V informačním centru na nádraží si lze zdarma vyzvednout také jízdní řády. Tarif je jednoduchý - kromě celonárodního zónového systému, kdy lze používat jak pásmové jízdenky Strippenkaart, tak čipové karty "OV-chipkaart", je tu i jednodenní jízdenka pro turisty za 3...
Druhý pohled do interéru metrobusu Phileas. V autobusu jsou také odkladové plochy na zavazadla - vzhledem k charakteru linky 401 velmi praktické. Ve voze se nachází jak označovač na klasické papírové zónové jízdenky "Strippenkaart" tak terminál na národní čipové karty. LCD obrazovky ukazují nejen aktuální trasu vozidla, ale i předpokládaný dojezd na konečnou a také nejbližší odjezdy vlaků z hlavního nádraží.
Zastřený nápis Phileas se nese přes celý vůz. Pro Francii byly vyrobeny i dvoukloubové verze těchto pozoruhodných autobusů pocházejících z nizozemské továrny VDL Berkhof.