Erfurt (květen 2013)

Hlavní město spolkové země Durynsko leží ve střední části Německa (cca 200 000 obyvatel) a má jedno z nejzachovalejších historických center, které zůstalo na rozdíl od ostatních německých měst ušetřeno ničivých spojeneckých náletů ke konci druhé světové války. Jako jedno z měst bývalého východního Německa si Erfurt zachoval některé pozůstatky, například rozlehlá paneláková sídliště nebo československé tramvaje. Díky tradici a snad i zachovalosti města se Erfurtu tolik nedotkla vysídlovací vlna po sjednocení Německa v roce 1990.

Vynikající přestupní vazba vznikla přestavbou hlavního nádraží - přímo pod nástupišti vlakového nádraží se nacházejí tramvajové a autobusové zastávky.
Centrální přestupní zastávka Anger, kde se odehrávají večerní přestupy mezi jednotlivými linkami. Jeden z řidičů vždy zkontroluje, jsou-li na místě všechny spoje a píšťalkou odpíská odjezd.
Hlavní vlakové nádraží leží jižně od centra města a v nedávné době prošlo výraznou modernizací - přibylo obchodů a služeb a hlavně vznikla vynikající přestupní vazba mezi vlaky a MHD, když přímo v podjezdu pod nádražním kolejištěm vznikly zastávky tramvají a autobusů. Z vlaku na MHD je to díky novým zastávkám velmi blízko a přestoupit zde můžete na linky do všech hlavních směrů. O integraci dopravy se v Erfurtu a okolí stará koordinátor stejnojmenného systému VMT, který operuje také v okolí měst Gotha, Výmar, Jena nebo Gera. Logo systému se důsledně objevuje na všem, co má něco společného s...
Jedny z nejnovějších třídílných tramvají Combino na pěší zóně v centru města. Tyto krátké tramvaje nahrazující české KT4D jezdí buď spřažené ve dvojicích nebo v kombinaci s delší pětidílnou verzí této tramvaje.
Erfurt je jedno z mála německých měst, které nebylo zasaženo rozsáhlým bombardováním na konci 2. světové války. Tato ulice, po které normálně jezdí linka 2, nyní výlukově 4, právě prochází rekonstrukcí a zklidněním.
Západní konec historického centra. Dál už jsou historické domy kombinovány s panelovou zástavbou - pozůstatky bývalé NDR najdete i v tomto výjimečně zachovalém městě. Třídílných Combin je v Erfurtu již 24. Díky tomu je vzácností potkat původní české KT4D.
Centrální přestupní zastávka Anger s nízkopodlažní tramvají Düwag MGT6D, která byla do Erfurtu dodána mezi lety 1994 a 1998 v počtu 16 kusů.
Trať vedoucí severně z centrální zastávky Anger je tento rok v dlouhodobé výluce - úzká ulice, kterou se tramvaje proplétají historickým centrem, je v kompletní rekonstrukci a díky tomu je zcela změněné linkové vedení tramvají.
Výluka hlavní tramvajové trati v centru města od března až do listopadu zásadně mění linkové vedení tramvají - proto je aktuálním informacím věnována zvýšená pozornost i reklamní plochy.
Domplatz - sem ústí z druhé strany letos uzavřená trať skrz historické centrum. Výlukově zde končí linka 6 i náhradní autobusová linka R.
Centrální tramvajový uzel se nachází severně od hlavního nádraží. Zastávka Anger je křižovatkou tramvajových tratí v srdci města. Letos probíhá rozsáhlá rekonstrukce trati vedoucí severně ze zastávky Anger nejhezčím a nejklikatějším úsekem skrz historické centrum. Tato důležitá severojižní spojnice byla uzavřena v březnu a trvání výluky se předpokládá až do listopadu. Proto je linkové vedení tramvají zásadně proměněné. Místo šesti linek jezdí jen pět a jako náhrada za uzavřený úsek funguje zvláštní autobusová linka R. Dočasně opuštěný koncový úsek na jihozápadě města, pro který už nezbyla...
A toto je ona uzavřená trať v centru města. Objížďka okolními tratěmi není nejkratší, pěšky zdoláte uzavřený úsek mezi zastávkami Domplatz a Anger za 10 minut.
Provizorní nástupní zastávka náhradní autobusové linky R vedoucí do centrálního uzlu Anger. kloubový autobus jezdí každých 10 minut.
Nejnovější typ autobusu Mercedes-Benz Citaro vyjíždí zpod hlavního nádraží. Devítka je jediná autobusová linka s intervalem 10 minut. Všechny ostatní městské autobusové linky mají intervaly 20-30 minut.
Díky tramvajím, které bydlí ve třech vozovnách, jsou obslouženy všechny hlavní směry, autobusy tu tím pádem nemají tolik práce. Kromě jediné silné linky 9, která jezdí v desetiminutových intervalech, má 19 ostatních městských linek interval 20 minut a více. Nutno doplnit, že všechny tramvajové linky jezdí také v desetiminutovém taktu. V období slabšího provozu, kdy je interval dvojnásobný, fungují v centrální zastávce Anger centrální rozjezdy spojů. Tento systém funguje cca do jedné hodiny ranní, poté nastupuje o víkendových nocích noční provoz se třemi linkami v hodinovém intervalu. Za...
Motorové vozy společnosti STB (Dráhy jižního Durynska) jezdí na čtyřech linkách také v okolí Erfurtu.
Naklápěcí motorové jednotky DB jezdí na páteřní východozápadní durynské trati skrz Erfurt přes Geru, Výmar či Gothu. Hlavní nádraží po přestavbě umožňuje nejen pohodlný nákup a využití mnoha doplňkových služeb, ale i velmi krátký přestup na zdejší MHD.
Jedna z posledních českých tramvají KT4D v rekonstruované podobě pro zvláštní komerční jízdy.
Nová generace tramvají Combino přišla do Erfurtu v letech 2011-2012. První Combina dorazila do Erfurtu již v roce 2000.
Vozový park tramvají je složen převážně z nízkopodlažních vozidel Siemens Combino, které byly do Erfurtu dodávány ve tříčlánkové i pětičlánkové verzi od roku 2000 dodnes. Nyní zde jezdí 60 jednotek a poslední větší dodávka v letech 2011 a 2012 pomohla vyřadit většinu českých tramvají KT4D. Ve všední dny se s posledními zástupci těchto kloubových vozů můžete setkat i na obyčejných linkách, jinak už jen při zvláštních příležitostech. Nízkopodlažnost však dorazila do Erfurtu již v roce 1994, kdy začaly dodávky tříčlánkových tramvají Duewag MGT6D - celkem jich bylo dodáno 16. Autobusy zdejšího...
Ve všední dny je možné ještě na pár posledních provozních tramvají KT4D narazit. Zde na konečné linky 3 Urbicher Kreuz na okraji rozlehlého sídliště na jihovýchodě města.
Většina původních vozů KT4D již byla vytlačena novými nízkopodlažními Combiny. Erfurtské tramvaje také byly v minulosti prodávány například Cottbusu, Tallinu, Gothy nebo Görlitzu.
Informační vitrína na tramvajové zastávce poskytuje kompletní servis. Nechybí ani informace o integrovaném tarifním systému VMT, který zasahuje na území měst Gotha, Erfurt, Výmar, Jena nebo Gera.
Nejsevernější tramvajová trať vedoucí do stanice Zoopark překonává u severního vlakového nádraží po tomto mostě železniční koleje.