Istanbul - metrobusy (leden 2013)

Istanbulské metrobusy fungují od roku 2007 a protínají od západu k východu nejvíce osídlené části této aglomerace, čítající již neuvěřitelných 13 milionů obyvatel. Metrobusy jezdí po jedné trase dlouhé přes 50 km a zastavují ve 45 stanicích. Ve všední den je nasazeno přes 300 autobusů, špičkový interval v nejzatíženějším úseku je cca 15 sekund. V celé trase (kromě přejezdu po mostu přes Bosporskou úžinu spojující evropskou a asijskou část města) jezdí metrobusy zcela odděleny od ostatní dopravy. Jízda z jednoho konce na druhý trvá něco přes hodinu.

Vyhrazený koridor vede středem dálnice D100, která byla postupně obestavěna ze všech stran. Ostrovní nástupiště jsou obsluhována díky tomu, že autobusy jezdí vlevo (s dveřmi klasicky napravo). Vstup na jednotlivé zastávky je umožněn přes turnikety, většinou po nadzemních lávkách, které spojují metrobusový koridor s okolím. Vybrané málo využívané zastávky v asijské části mají turnikety vypnuté a nastupuje se pouze předními dveřmi. Za rychlou jízdu se platí víc než v jiných druzích MHD (pro držitele čipové "istanbulské" karty je po výstupu možné si nechat na kartu vrátit část jízdného...
Nejnovější konečná Gürpinar v západní části trasy. Na odstavné ploše odpočívají autobusy používané ve špičkách. V dopoledním sedle jsou většinou používána žlutá Conecta.
Zde se otáčejí autobusy linky 34B jezdící v nejnovější západní části trasy metrobusového koridoru. Dopoledne odtud každou minutu odjíždí jeden autobus.
Zastávka Hadimköy v nejnovější části trasy otevřené v roce 2012. Starší Mercedesy mají ještě dřívější zelený nátěr dopravce IETT.
Celá trasa metrobusu je označena číslem 34, jednotlivé varianty tras, které jedou v části úseku, se odlišují doplňkovým písmenem. Základní linka 34 vede v nejvytíženějším centrálním úseku, na koncích linky 34 navazují další metrobusy pod číslem 34B (západní větev) a 34Z (východní asijská větev). Do těchto hlavních tras se přimíchávají ještě linky 34A (z východního konce cca do středu), 34C (ze středu na západní konec) a 34T (špičková posila nejvytíženějšího centrálního úseku). Linka 34G vede v celé trase a jezdí jen v noci.
Úseková konečná stanice Avcilar - od západu tu končí linka 34B a zároveň zde začíná hlavní linka 34. Ve špičkách tudy ještě projíždí přímá linka 34C a jednosměrně zde posiluje provoz vložená linka 34T. Každou minutu odtud odjíždějí dva autobusy linky 34, k tomu se přidávají další linky a tvoří tak souhrnný interval cca 15 sekund.
Zastávka Kücükcekmece poblíž Halkalského jezera - metrousy projíždějí po úzkém pásu pevniny mezi Marmarským mořem a tímto jezerem. Kolem jedenácté hodiny doznívá ranní špička - pomalu končí provoz dvoukloubových Phileasů.
Začátky metrobusů v Istanbulu (2007) se nesly ve znamení dvoukloubových Phileasů a kloubových autobusů Mercedes-Benz Capacity v šedočerném kabátu (celkem 250 kusů). Dvoukloubové Phileasy (celkem 50 kusů) mají jen čtvery dveře na každé straně (dveře nalevo se nepoužívají) a kvůli pohonu každého kola je v autobusu poměrně dost hluchého místa. Pro nejnovější úsek (linka 34B) na západě, který byl otevřen v roce 2012, byl vozový park posílen kloubovými autobusy Mercedes-Benz Conecto (turecká verze Citara) ve žlutém nátěru (celkem 100 kusů, část z nich se používá i na jiných linkách). Metrobusy...
Příchod na zastávku metrobusu. Jelikož jezdí uprostřed dálnice, cesta na zastávky bývá poněkud trnitá. V navigaci pomáhají orientační směrové tabule s logem metrobusu.
Cca v 16. hodin začíná odpolední špička a dvoukloubové autobusy začínají pomáhat zvládat návaly. Autobus linky 34 vjíždí do protisměru a pouští manipulační jízdu linky 34T, která vozí lidi jen ve druhém vytíženějším směru.
Věčně ucpané istanbulské ulice, rychle rostoucí počet obyvatel aglomerace a nedostatek rychlé kolejové dopravy. To byl hlavní impuls využít "městské" dálnice pro MHD. Metrobus se stal brzy hitem. Umožňuje totiž přepravit se rychle i mezi vzdálenými místy istanbulské aglomerace - na metrobusy navazují další autobusové linky, metro, tramvaje a další oblíbený druh veřejné dopravy - všudypřítomné mikrobusy, kterým se zde říká "dolmuše" (něco podobného jako maršrutky ve východní Evropě).
Zastávka Besyol - na metrobusy tu navazuje mnoho autobusových linek i dolmuší. Většina zastávek ve starším úseku má takto úzká nástupiště. Příchod vede přes turinekty s ostrahou. Ty se nacházejí někdy na lávce, někdy přímo na nástupišti.
Jedna z hlavních zastávek - Topkapi. Přestupuje se zde na tramvaje T1, další autobusy, dolmuše i lehké metro neboli těžkou tramvaj T4.
Metrobusy jsou rychlé, ale kvůli extrémnímu využití nepříliš pohodlné - prakticky pořád jsou přeplněné (dopravce uvádí 800 000 přepravených osob denně) a na místo k sezení je nutné si nechat ujet několik autobusů. Ve špičkách jsou cestující rádi, že se na několikátý pokus vůbec do autobusu vejdou. Aby byl zachován pokud možno rovnoměrný interval, vyžaduje si provoz metrobusů mnoho opatření. Na konečných zastávkách (i tam, kde končí část spojů) jsou dispečeři, kteří posílají autobusy na trať, na hlavních konečných se odjíždí skupinově podle semaforu (zpravidla v intervalu 60 sekund). Z...
Dvoukloubový Phileas je do kopce málo výkonný a často zdržuje klasické kloubové autobusy, které ho rychle dojedou.
Skupinové odbavování v zastávce Topkapi. Zde končí vložené posilové jednosměrné spoje linky 34T. O zastávku dál na západ (Cevizlibag) končí linka 34C od západu a začíná linka 34A jedoucí na východ. Tato zastávka má úzké nástupiště a nezvládá tak velkou výměnu cestujících. Je to jeden ze zdrojů největších nepravidelností.
Dvoukloubový Phileas přijíždí do zastávky Topkapi. Těchto vozů je 50 a používají se hlavně ve špičkách na linkách 34 a 34T.
Na některých zastávkách je oddělen výstup a nástup. Pokud jede několik autobusů za sebou (což je prakticky pořád), ty, které jsou už dost plné a nechce z nich v zastávce nikdo vystupovat, nezastavují. Může se tak lehce stát, že kolem vás projede i 6 autobusů a teprve sedmý zastaví, nikdy ale nečekáte déle než pár minut. Nejsilnější doprava je ve špičkách, které tu jsou ráno mezi 7. a 9. hodinou a odpoledne mezi 16. a 19. hodinou. V tuto dobu jsou lidé v autobusech namačkaní doslova jak sardinky a někdy jsou návaly lidí čekajících na autobus jen těžko zvladatelné.
Kolona autobusů přijíždí do zastávky Topkapi. Proud autobusů je prakticky neustálý. Kolem deváté hodiny vrcholí ranní špička. Kloubových Mercedesů Capacity má dopravce 200 kusů.
Nájezdová i výjezdová rampa za zastávkou Topkapi, kde se ve špičkách otáčejí vložené spoje linky 34T.
Na hlavních konečných lidé zpravidla čekají, aby si sedli, takže autobusy z nich odjíždějí poloprázdné, ale na dalších zastávkách se spolehlivě zaplní. Když jde do tuhého, tedy ve špičkách, odjíždějí autobusy beznadějně plné už z konečných. Od toho jsou pak vložené spoje, které "ředí" hlavní proud autobusů a umožňují cestovat i z ostatních zastávek. I když není na většině trasy, co by metrobusy zdržovalo, interval příliš pravidelný není. Nejvíce totiž zdržují cestující na zastávkách, kde se pro obrovské návaly jen stěží daří udržovat co nejkratší pobyty. Pravidelnost narušují také...
V mezistaničních úsecích je nejvyšší rychlost 80 km/h, kolem zastávek oficiálně 30 km/h, v praxi se ale přes zastávky jezdí mnohem rychleji. Pokud nikdo nežádá výstup, zastavovat se totiž nemusí.
Zastávky umožňují odbavení až šesti autobusů najednou. Některé mají oddělený prostor pro výstup a pro nástup.
Na konečných jsou vybudované speciální nájezdové a vyčkávací rampy, kde popojíždí dlouhý had autobusů připravených vyjet na trať. Jelikož nejvíce lidí cestuje ráno z okrajů do centra a odpoledne opačně, posilové vložené spoje, jako například linka 34T, jezdí v jednom směru bez cestujících a pomalejší vozy s lidmi na palubě je na příhodných místech nechávají předjíždět. Než si cestující zvykne na rychlost metrobusů, vypadá jízda dost nebezpečně - maximální rychlost v poměrné úzkém koridoru je 80 km/h na ještě užších místech u zastávek, kde je maximální dovolená rychlost 30 km/h, řidiči příliš...
Metrobusy vjíždí na most přes Haličský záliv. Jedná se o nejvytíženější úsek mezi administrativní čtvrtí na východě a přestupními uzly na západě.
Zastávka Mecidiyekoy uprostřed administrativní čtvrti - istanbulského Manhattanu. Sem ráno míří mnoho pracujících. Kvůli velkým obratům se často využívá celé délky nástupiště.
Řidiči jsou ale navzdory svému chování na zastávkách zkušení a úzká místa projíždějí s profesionální přesností. Brzdění i rozjezdy jsou prudké, zastavuje se jen na znamení. Díky velkým tranzitům mezi hlavními přestupními uzly lze takto projet poměrně dost zastávek. Jediné místo, kde se metrobusy míchají s ostatním provozem, je přejezd přes Bospor po legendárním euroasijském mostě. Na asijské straně mostu se platí mýto, které zde vytváří celodenní kolony. I když metrobusy popojíždějí, netrvá to příliš dlouho a po průjezdu mýtnou branou se pokračuje dál ve vyhrazeném koridoru. Specifický styl...
Další úseková konečná na východě města - Zincirlikuyu. Poslední zastávka před mostem do Asie. Tady proti sobě končí hlavní linka 34 a linka 34Z mířící do asijské části města. Ve špičkách skrz projíždí také linka 34A.
Zde se vystupuje z linky 34 ve směru od západu. Kdo chce pokračovat dál, musí si popojít na linku 34Z. Linka 34Z odtud odjíždí každé dvě minuty (2 autobusy současně, ve špičkách i více).
Vyhrazený koridor je celotýdenně velmi intenzivně používán přeplněnými autobusy, proto není divu, že se na některých místech asfalt deformuje, vznikají výtluky, které ale většinou autobusy nemají kudy objet. Při tak krátkém intervalu se také velmi těžce cokoli opravuje. Trpí tím jak technika, tak cestující. Je otázka, jak bude tento systém zvládat stále rostoucí zájem cestujících. Už dnes to ve špičkách vypadá, že víc lidí metrobusy nepoberou.
Detail dvoukloubového Phileasu, který je poháněn dieselelektricky. Velká kola a příslušenství kolem nich způsobují nepříliš prostorný interiér. Dveře má toto vozidlo sice na obou stranách, ale ty nalevo není kde použít.
Metrobusy využívají také legendární most přes Bosporskou úžinu. Je to jediné místo, kde jezdí společně s ostatní dopravou. Na asijském konci mostu je čeká mýtná brána.
O funkčnosti systému, jeho kapacitě, rychlosti, přednostech i nedostatcích, je však nejlepší přesvědčit se osobně. Je dobré si při tom uvědomit zvyky místních lidí, situaci, v jaké se rychle rostoucí istanbulská aglomerace nachází a také přínosy, které metrobusy do Istanbulu jednoznačně dovezly. Dnešní dopravu si už bez metrobusů dokáže představit jen málokdo. I přes zdárně pokračující výstavbu nových linek metra nebo železničního spojení pod Bosporem je a nějakou dobu ještě bude metrobus nejrychlejším dopravním prostředkem v Istanbulu.
Přestupní zastávka Uzuncayir v asijské části. Zde se přestupuje na novou linku metra M4 a také na mnoho autobusových linek, které jedou po dálnici souběžně nad celou trasou metra.
A konečně konečná zastávka Sögütlücesme ve východní části trasy. Zde se přestupuje na vlakovou linku vedoucí po pobřeží Marmarského moře. Odtud se údajně chystá prodloužení metrobusu dál na východ do čtvrti Göztepe.