V evropské části Istanbulu žijí asi 2/3 obyvatelstva celé aglomerace, která se i nadále rozrůstá severozápadním směrem a pohlcuje dosud volné plochy půdy. Jelikož žije v celé istanbulské aglomeraci již cca 13 milionů lidí a toto číslo nadále rychle roste, je velmi nesnadné udržet alespoň nějakou mobilitu, byť se nová dopravní infrastruktura staví ostošest.

V evropské části se nachází hlavní mezinárodní Ataturkovo letiště (turecky Havalimani), které už dnes leží prakticky uprostřed zastavěné oblasti. Ročně odbaví 45 milionů lidí. Díky poloze relativně blízké centru se lze dostat z letiště do centra poměrně rychle a pohodlně. Přímo ze suterénu rozlehlého letiště odjíždí linka lehkého metra M1 směrem do centra. Není bez zajímavosti, že Turecko aktuálně uvažuje o výstavbě zcela nového letiště na severu Istanbulu, které má být největší na světě a má ročně odbavit až 150 milionů pasažérů.
Tříčlánkové nízkopodlažní tramvaje Bombardier Flexity Swift spřažené do dvojic jsou používané na jediné typické tramvajové lince v Istanbulu - T1. Zde se tramvaj prodírá úzkými uličkami centra města poblíž paláce Topkapi.
Pokud přijedete do Istanbulu poprvé a jste neznalí situace, je dobré si předem sehnat drobnější bankovky. Na přítomnost živého prodejce jízdenek MHD se spolehnout nedá, proto je jedinou záchranou automat. Nejvýhodnější je pořídit si tzv. Istanbulskou kartu. Tato čipová karta stojí 10 Tureckých lir (TL), což je cca 110 Kč, dá se koupit ve speciálních automatech a lze si na ní nahrát libovolný obnos (s již přednastaveným bonusem za pořízení karty). Jízdné se pak z karty automaticky odečítá při každém vstupu přes turnikety nebo při nástupu u řidiče v autobusu. Základní jízdné stojí necelé 2 TL,...
Důležitý přestupní uzel Sirkeci - Eminönü, kde končí železnce v evropské části a navazují mnohé lodní linky zejména do asijské části Istanbulu. Přestoupit se zde dá jak na tramvaj T1, tak na četné autobusové linky i do vzdálenějších částí města.
Veškerá kolejová doprava v Istanbulu je uzavřena turnikety. U každého turniketu bdí ostraha, která občas také kontroluje obsah tašek či kabelek - v Turecku jsou naprosto běžné kontrolní rámy a "rentgeny" u vstupů do všech veřejných budov včetně obchodních center. V Istanbulu se možná i díky velkému počtu policistů nebo různých příslušníků bezpečnostních služeb cítíte poměrně bezpečně. Také vandalství v dopravních prostředcích tu není zvykem. Až na pár výjimek tu neexistují graffiti nebo poškrábaná okna.
Tramvaj T1 přejíždí po mostě přes Haličský záliv a míří do starobylé a turisticky oblíbené části Istanbulu. Most je uzpůsoben pro občasné zvednutí kvůli projíždějícím lodím. V dálce se rýsuje zcela nový most pro metro M2.
Druhým, novějším typem tramvají na lince T1 jsou tříčlánkové Citadisy od Alstomu, opět spřahované do dvojic. Ve špičkách dosahuje interval na této lince 2 minut a i přesto jsou spoje beznadějně přeplněné. Zastávka Sultanahmet poblíž Modré mešity.
Strom zde byl dřív než tramvajové koleje. Asi nejhezčí úsek linky T1 mezi náměstím Sultanahmet a nádražím Sirkeci. V obloucích jsou již koleje značně opotřebované a na mnoha místech je vyznačena omezená rychlost do 10 km/h. V praxi se ale příliš nedodržuje.
I přes mohutný rozvoj v posledních letech je stále rozsah kvalitní kolejové dopravní infrastruktury nedostatečný. Značnou část přepravní práce i nadále tvoří autobusová a zvlášť rozšířená minibusová doprava. Ale o té až v následující kapitole. Kolejová doprava zaznamenala za poslední roky bouřlivý rozvoj hlavně v evropské části Istanbulu. Je zde jak klasické metro, železnice, tramvaj, tak i něco mezi - lehké metro, resp. těžká tramvaj. Najdete zde také dvě podzemní lanovky, nostalgickou tramvajovou linku i některé vyloženě turistické visuté lanovky v parcích.
Prodejní místo žetonů do turniketů - na všechny tramvajové zastávky se totiž jinak nedostanete. Na každém nástupišti dohlíží nad dodržováním pravidel ostraha. Mnohem více než žetony se již dnes používají různé aplikace na čipové Istanbulské kartě.
Zastávka Cemberlitas v centru města prochází rekonstrukcí, proto jí tramvaje linky T1 projíždějí. Aby byly všechny zastávky přístupné pouze přes turnikety, je na ně přístup z okolí mnohdy poměrně složitý. Ani turnikety však neumějí zabránit zejména dětem proniknout skrz před bystrým okem ostrahy nástupiště.
M1 - první linka lehkého metra vyjela poprvé v roce 1989. Nyní spojuje letiště s centrem města (stanicí Aksaray). Horečně se pracuje na prodloužení této linky do nového přestupního superuzlu Yenikapi. Také je před dokončením prodloužení odbočné větve z Autobusového nádraží směrem do čtvrti Bagcilar, kde se potká s novou linkou M3. Linka M1 je vedena většinou na povrchu, je poměrně rychlá a jsou na ní používané trojice dvouovozových jednotek, připomínajících svým vzhledem vídeňské metro. Linka M1 je klíčová hlavně pro spojení s letištěm a s ústředním autobusovým nádražím (stanice Otogar).
Přestupní zastávka mezi tramvajovou tratí T1 a konečnou stanicí metra M1 Aksaray. I když je přestup poměrně krkolomný, směrovky vás spolehlivě dovedou k cíli.
Další přestupní uzel - Topkapi - těsně za starověkým městským opevněním na západě města. Zde se přestupuje mezi tramvají T1, lehkým metrem (či těžkou tramvají) T4 a také lze přestoupit na rychlé metrobusy.
Úsporná konečná zastávka "Bagcilar" tramvajové linky T1 na západním konci trasy. Kdysi se tato část tramvajové trati nazývala linkou T2, v roce 2011 došlo ke sloučení s linkou T1. Již zanedlouho by sem měla být prodloužena také větev lehkého metra M1.
Přestupní uzel Zeytinburnu v západní části města. Přestoupíte zde z tramvaje T1 na metro M1, na metrobusy i na mnoho dalších autobusových linek. Najdete zde i záchytné parkoviště pro auta.
M2 - zatím jediná linka klasického "těžkého" metra v evropské části. První úsek byl otevřen v roce 2000. Vede z historického jádra z východní části Haličského zálivu severním směrem do administrativní části Istanbulu (zdejšího "Manhattanu"). Linka má také krátkou odbočku k novému stadionu Galatasaray. Pracuje se na prodloužení západním směrem přes Haličský záliv do nového přestupního uzlu Yenikapi. Klasické metro v Istanbulu znamená délku nástupiště 180 metrů (i když zatím ne zcela využitou), hluboko založené stanice, trasování pouze pod zemí a většinou ražené tunely i...
Lehké metro M1 je vedeno z velké části na povrchu a vede z mezinárodního letiště (Havalimani) přes významné přestupní uzly a přes centrální autobusové nádraží směrem k centru města do stanice Aksaray. První úsek této trasy byl otevřen v roce 1989.
Přestupní stanice Otogar (Autobusové nádraží), kde se větví linka M1. Průjezdné vlaky míří z centra na letiště. Do odbočné větve, která má zatím jen jednu stanici, se přestupuje do návazných souprav. Ty zastavují tak, aby bylo možné přestoupit na stejném nástupišti. Vlaky tu na sebe vzájemně vyčkávají.
Prozatímní konečná stanice Esenler větve linky M1. Již zanedlouho by měla být tato krátká větev prodloužena do čtvrti Bagcilar, kde potká jak linku T1, tak naváže na zcela novou linku metra M3.
Metro M1 přijíždí do stanice Otogar, která leží přímo uprostřed rozlehlého centrálního autobusového nádraží. Sem míří denně stovky až tisíce autobusů z celé země. Vyznat se v jednotlivých odjezdových stáních a v množství různých dopravců není rozhodně lehké.
M3 - další zcela nová linka metra, dosud ve výstavbě, resp. zkušebním provozu (některé prameny i schémata ve vozech a stanicích hovoří o jejím otevření již od září 2012), v době návštěvy probíhaly dokončovací stavební práce a vstup do metra je pro cestující uzavřen. Tato linka se nachází v severozápadní části Istanbulu, ať už pod rostlou čtvrtí Bagcilar nebo Mahmutbey, tak pod zcela novou sídlištní čtvrtí Basaksehir. Linka se na severu větví - část povede k budoucímu olympijskému stadionu (Turecko se uchází o hostování olympiády v roce 2020). Je zajímavé, že linka M3 nebude nějakou dobu...
Na otevření se připravuje zcela nová trava metra M3 v západní části města. Toto je konečná stanice Metrokent v nově postaveném obřím sídlišti Basaksehir. I když je nová trsa již zakreslena ve schématech a některé prameny o ní hovoří jako o funkční již od září 2012, stále ještě je pro cestující uzavřena. Na povrchu probíhají dokončovací práce, v podzemí již možná běží zkušební provoz.
Na konečné stanici Metrokent nové linky metra M3 bude také autobusové stanoviště pro návazné autobusy, které zatím místo metra vozí obyvatele zdejšího sídliště až do centra. Taková cesta dnes trvá zhruba 90 minut.
Další z chystaných stanic "Yeni Mahalle" nového metra M3. Zvláštností nové trasy je, že zatím nenavazuje na žádnou jinou kolejovou dopravu. Možná současně, možná o něco později bude navázána na novou větev metra M1, které už doveze cestující až do centra.
B1 - označení pro jedinou klasickou železniční linku v evropské části města. Vede z přístaviště Sirkeci v centru poblíž ústí Haličského zálivu a pokračuje po jižním pobřeží Marmarského moře západním směrem k Halkalskému jezeru na okraj předměstské čtvrti Halkali. Koleje jsou využívány také pro dálkové a některé nákladní vlaky dál západním směrem. Příměstské vlaky zde jezdí v intervalu 15-20 minut a svojí podobou připomínají spíš povrchové metro. Svezete se jak prastarými rozvrzanými elektrickými jednotkami, tak i moderními jednotkami Hyundai-Rotem, které připomínají metro. Celá trať je v...
Prozatímní konečná stanice Aksaray linky metra M1. Pracuje se jednak na rekonstrukci nadzemního vestibulu a jednak na prodloužení do nového superpřestupního uzlu Yenikapi, kde se budou v blízké budoucnosti setkávat linky metra M1, M2 a také vlaky nového euroasijského železničního spojení.
Pozemní / podzemní lanovka F1, která spojuje přístav Kabatas s náměstí Taksim ve starobylé části Istanbulu. Stanice Kabatas je také konečnou stanicí tramvajové linky T1.
Další "výtah" do historického jádra Istanbulu, pozemní a zároveň podzemní lanovka F2 Karaköy - Tünel, která je vedena na pneumatikách.
T1 - Jediná klasická tramvajová linka v Istanbulu, která vede napříč historickým centrem z přístaviště Kabatas podél pobřeží Marmarského moře, po mostě přes Haličský záliv, kolem nejznámějších mešit i pověstného Grand Bazaaru dál na západ do čtvrti Bagcilar, kde se zanedlouho potká s prodlouženou linkou metra M1. O tramvajovou linku T1 je obrovský zájem - hlavně ve špičkách jezdí každé dvě minuty a je beznadějně přeplněná. Svezete se nízkopodlažními obousměrnými jednotkami Bombardier (modrobílé) nebo Alstom (červenobílé), které jezdí spřažené ve dvojících. Všechna nástupiště jsou mírně...
Vozy podzemní lanovky F2 prošly nedávno rekonstrukcí a letos oslaví tento užitečný dopravní prostředek 138 let své existence.
Mezi horními stanicemi lanovek F1 a F2 pendluje uprostřed asi nejvyhledávanější pěší zóny tato historická tramvajová linka T5. Přes den se musí prodírat zásobovacími auty, večer pak davy turistů.
Malá vozovna pro historickou tramvajovou linku T5, poblíž náměstí Taksim, na které platí normální tarif MHD.
T4 - ve stanici Topkapi na západním okraji centra navazuje na tramvaj T1 linka lehkého metra nebo těžké tramvaje, jak chcete. T4 vede severním směrem do převážně obytných čtvrtí, většinou je vedena po povrhu, má vysoká nástupiště a jezdí zde stejné soupravy jako na lince M1 nebo starší elektrické jednotky, používané dříve také na lince M1 nebo dokonce na tramvajové lince T1 (odtud možnost výsuvných schodů). Cestovní rychlost není příliš vysoká - ve značné části trasy je vedena středem městské ulice. Na lince probíhaly v době návštěvy opravy již značně opotřebované trati za plného provozu,...
Konečná zastávka nostalgické linky T5 u rozlehlého náměstí Taksim. V popředí je všudypřítomný prodejní stánek s preclíky.
Přes Haličský záliv v evropské části Istanbulu roste nový most pro linku metra M2, která bude prodloužena západním směrem do nového přestupního uzlu Yenikapi. Tato zcela podzemní linka bude mít jediný povrchový úsek právě zde nad zálivem.
Pěší přestup z horní zastávky lanovky F2 "Tünel" do prozatímní konečné stanice linky M2 "Sishane" vede spletištěm chodeb, schodišť, eskalátorů i šikmých pojízdných chodníků.
Interiér nových vozů metra M2, které pocházejí od výrobce Hyundai-Rotem. První vozy vyjely na trať v roce 2000, nyní se očekává její prodloužení západním směrem, kde se potká jak s linkou M1, tak s vlaky. "Teploměr" nad dveřmi je už na nové stanice připraven.
Silueta Istanbulu zdobí vozy metra na lince M2, která spojuje seveovýchod evropské části Istanbulu s historickým centrem. Soupravy jsou průchozí, sedačky plastové. Interiéry vozů i stanic jsou dobře osvětlené a velmi čisté.
Podélné uspořádání sedaček ve vozech metra M2. Tato linka je zatím jedinou linkou klasického metra v evropské části, které je celé vedeno v podzemí. Délka nástupišť je 180 metrů, soupravy jsou ale kratší. Linka M2 má také jednu odbočku (na odbočnou větev o délce jedné stanice je nutné přestoupit a vede k fotbalovému stadionu Galatasaray Istanbul. Mimo konání fotbalových zápasů je její využití minimální.
V historickém a zároveň kopcovitém jádru města východně od Haličského zálivu najdete na území ohraničeném stanicemi Karaköy, Kabatas, Tünel a Taksim několik dopravních atrakcí, které však slouží hlavně pro běžné cestující - dvě podzemní lanovky (F1 a F2) a jednu polonostalgickou tramvajovou linku (T5) vedoucí po pěší nákupní zóně. Zatímco obě lanovky pomáhají zdolat nepříjemný kopec a linka F2 tak trochu supluje nedokončenou linku metra M2 západním směrem, nostalgická tramvaj T5 spíše zkracuje cestu turistům i místním při pohybu po dlouhé pěší zóně.
Lehké metro neboli těžká tramvaj T4 vede z přestupní stanice Topkapi severozápadním směrem, většinou na povrchu, několik stanic je však podzemních. Vysoká nástupiště jsou od okolí oddělena turnikety. Toto je novější typ vozů, objevují se tu však i vozy používané na lince M1.
Linka T4 byla zprovozněna teprve v roce 2007, jezdí zde však i tyto starší vozy, používané původně na lince T1.
V evropské části Istanbulu funguje jediná čistě železniční linka, vedoucí z konečné stanice Sirkeci podél pobřeží západním směrem do předměstské čtvrti Halkali. Používány jsou také tyto prastaré elektrické jednotky.
Vozy metra, tramvají nebo vlaků jsou také působištěm prodavačů nejrůznějšího zboží, od čerstvě upečených preclíků přes papírové kapesníky až po zapalovače kombinované s kapesní lucernou nebo budíkem. Také se tu moc nenosí upřednostňování vystupujících před nastupujícími, co se však ctí daleko více než u nás, je uvolňování místa starším a ženám. Oproti našim zvyklostem jsou také řidiči MHD velmi slušně oblečeni, samozřejmostí je sako a kravata. V prostorách stanic i vozů metra, tramvají i železnice je zakázáno fotografování, když ale fotograf provozní zaměstnance doslova neprovokuje, nikdo z...
Interiér nejstarších vozů používaných na vlakové lince Sirkeci - Halkali. Elektrické jednotky nemají příliš svižný rozjezd, mají však velkou kapacitu a jsou bezbariérové.
Jedna z důležitých přestupních stanic na pobřežní vlakové lince. Linka je až na několik krátkých tunelových úseků vedena po povrchu. Žalostný stav trati už úpěnlivě čeká na rekonstrukci snad spojenou s výstavbou nového euroasijského spojení "Marmaray".
Jízdní řád vlakové linky Halkali - Sirkeci. Souběžně s těmito vlaky zajíždí do centra Istanbulu také něklik dálkových vlaků z východní Evropy.
Celkově je na takové množství obyvatel kolejová infrastruktura v evropské části Istanbulu zatím nedostatečná, i když probíhá mohutná výstavba dalších stanic a linek. Klíčové bude zejména podmořské železniční spojení "Marmaray" a protažení linek M1 a M2 do nového uzlu Yenikapi. Výrazně pomáhá také již popisovaná linka metrobusu vedená středem městské dálnice. Bez dalších rychlých kolejových propojení, ať už pod novou zástavbou nebo pod historickou částí města, však bude Istanbul i nadále každý den ráno i odpoledne kolabovat. Dosavadní každoroční nárůst cca 300 000 obyvatel je...
Konečná zastávka Halkali na pobřeží stejnojmenného jezera a na okraji stejnojmenného předměstí Istanbulu. Dál už po kolejích jezdí jen nákladní vlaky a pár dálkových vlaků do východní Evropy. Nejnovější elektrické jednotky na sobě mají logo projektu Marmaray, který spojí již brzy tunelem oba kontinenty, na nichž se Turecko nachází.
Dvě generace novějších elektrických jednotek na konečné stanici Halkali. Nové vlaky budou potřeba pro plánované podvodní spojení evropské a asijské části istanbulské i turecké železnice.
Nejnovější elektrická jednotka pro železniční linku v Istanbulu se podobá spíš vozům metra. Také nepříliš pohodlné podélné sezení na plastových sedačkách není pro delší cesty vlakem zcela vhodné. Vlak ale díky tomu vypadá velmi prostorně a čistě.