Hornoslezská katovická konurbace ležící v jižním Polsku ve Slezském vojvodství sdružuje celkem asi 2,2 miliony obyvatel a je tak nelidnatějším územím v Polsku. Nachází se zde rozsáhlá tramvajová síť spojující zdejší hlavní města a celá oblast je tarifně i dopravně propojena integrovaným systémem ZTM Metropolia. Jeho součástí je kromě tramvají také hustá autobusová síť, jejíž páteří jsou metropolitní linky značené písmenem M a rovněž poměrně hustá vlaková síť linek Slezského vojvodství, které jsou označeny písmenem S. Od poslední návštěvy v roce 2012 se to tu zejména díky bohatému přílivu evropských dotací změnilo k nepoznání. V centrech nejen Katovic už jsou tratě po rekonstrukci a na mnoha dalších místech renovace zbídačené tramvajové sítě probíhá. Obří investice plynou také do železniční infrastruktury a v Katovicích vyrostly 3 velké přestupní terminály i zcela nové hlavní vlakové nádraží. Hodně se pokročilo také v modernizaci vozového parku tramvají, autobusů i vlaků.

Katovické tramvaje urazily od poslední návštěvy před více než deseti lety obrovský kus cesty. Mnoho tratí zejména v centru Katovic, ale i v dalších městech, už je po modernizaci a na mnoha místech rekonstrukce tratí probíhá. Jen během letní návštěvy bylo kvůli rekonstrukci uzavřeno 12 úseků na různých místech aglomerace. Centrum celé oblasti – Katovice - už mají většinu tratí modernizovaných včetně nové centrální pěší zóny a staví se zde dokonce zcela nová odlehčovací trať na západě. V roce 2013 bylo otevřeno nové vlakové nádraží, které bylo obklopeno novým obchodním centrem a v roce 2020...
Hlavní katovická tramvajová křižovatka přímo uprostřed místního hlavního náměstí Rynek. Po celkové rekonstrukci centra Katovic získaly tramvaje důstojné zastávky a místní obyvatelé více prostoru pro život. Celá oblast je nově pěší zónou. Na severojižní lince 16 jedna z 8 nejnovějších tramvají Pesa Twist v delší verzi 2012N z let 2020-1.
Katovickým Rynkem projíždí na doplňkové čistě katovické lince 41 původní a legendární typ Konstal 105Na, který tu ještě před pár lety drtivě převažoval. Dnes tu z celkových 300 tramvají jezdí jen cca 70 Konstalů v původní nemodernizované podobě. Tento je z roku 1989.
K původním Konstalům patří i původní čtvery bouchací dveře. Za 34 let provozu ale i u této tramvaje došlo k úpravám – dostaly elektronický informační systém, nové sedačky i podlahu.
Už přes 20 let jezdí v Katovicích tyto nízkopodlažní tramvaje Alstom 116Nd vyrobené v místním závodě v nedalekém Chorzowě. Část z nich už prošla důkladnou modernizací, což se kromě nového vnějšího nátěru projevilo hlavně ve výraznější obměně interiéru. Krátká linka 41 jezdí jen v rámci Katovic a končí kousek pod místním hlavním nádražím.
Ještě původní nemodernizovaný interiér (ale s přečalouněnými sedačkami) prvních nízkopodlažních tramvají v Katovicích – Alstom 116Nd. Nemodernizované tramvaje tohoto typu jsou zpravidla oblečeny do reklamního polepu.
Touto pěší zónou v historickém centru Katovic projíždí linky ve východozápadním směru ve velmi krátkém souhrnném intervalu. Takto je zklidněn celý úsek od křižovatky Rynek až po smyčku Plac Wolności. Kvůli výlukám, které odřízly tuto východozápadní katovickou páteřní trať od zbytku aglomerace, tudy jako náhradní jezdila linka 37 v intervalu 6-7 minut.
Interiér nových klimatizovaných plně nízkopodlažních tramvají Pesa, které byly dodány nejdříve v letech 2013-4 ve 30 kusech a potom v posledních třech letech ve dvou délkových variantách celkem ve 40 exemplářích.
Kratší verze nejnovějších tramvají Pesa Twist 2017N, kterých bylo v letech 2020-1 dodáno 32, projíždí kolem nového obřího obchodního centra, které vyrostlo na místě původního hlavního nádraží.
Další velkou katovickou křižovatkou je Rondo severně od centra, kde je tramvajová zastávka uprostřed obří kruhové křižovatky. Tramvajová trať se tu větví na sever a na východ a oproti historickému centru je tohle moderní centrum až příliš vzdušné.
Typické výstavní paneláky sídliště Tisíciletí, které vyplňuje prostor mezi starými Katovicemi a Chorzowem. Toto ojedinělé sídliště odděluje od neméně legendárního obřího parku rychlá tramvajová trať, která aktuálně končí ve starém Chorzowě kvůli výluce krátkého úseku kolem bývalé tramvajové továrny Konstal.
Už 10 let mají Katovice novou vstupní bránu do města – hlavní vlakové nádraží. Původní nevzhlednou betonovou budovu vystřídalo vzdušnější, ale hlavně mnohem rušnější a službami nabitější nákupní centrum, které vyrostlo nad i pod vlakovými nástupišti. Pod nádražím jsou také podzemní zastávky autobusů MHD.
Novou důstojnou podobu už mají tramvajové tratě také v historických centrech měst Chorzów, Zabrze, Świetochlowice nebo Sosnowiec, velká rekonstrukce probíhá třeba v Bytomi a rozjíždí se také v Bedzinu na severovýchodě sítě. Na mnoha místech rekonstrukce probíhá, a to i na velmi dlouhých úsecích, třeba k místnímu největšímu podniku Huta Katovice. Rekonstrukce probíhá na některých místech za provozu částečným zjednokolejněním tratí. I přesto se lze stále svézt po romantických jednokolejných zarostlých tratích, které jsou mnohdy ve velmi zbídačeném stavu, a zavzpomínat tak, jak to tu ještě před...
Interiér nové haly katovického hlavního nádraží, které je srostlé s obřím nákupním centrem Galeria Katowicka. Z nových prostor i obchodů se mohou cestující těšit už přes 10 let.
Na moderní nádraží patří i moderní vlaky. Místní železniční dopravce Koleje Slaskie provozuje regionální vlakové linky ve Slezském vojvodství, které jsou označeny od S1 výše a v relativně krátkých intervalech spojují také jednotlivá místa zdejší rozsáhlé aglomerace. Tato linka vede až do vzdálené Čenstochové.
I přes poměrně výraznou modernizaci lze v této elektrické jednotce poznat typický polský stroj EN57. Díky integraci pod hlavičkou systému Metropolia můžete na jednu jízdenku cestovat po celé aglomeraci vlakem, tramvají i autobusem. Třeba jednodenní jízdenka, která lze použít i ve vlacích, je ale dvakrát dražší.
V roce 2020 byly na okraji Katovic dokončeny hned 2 nové přestupní multimodální terminály. Ten větší a zajímavější vznikl na východě Katovic poblíž tramvajové vozovny Zawodzie.
Terminál Zawodzie slouží pro přestup mezi autobusy od východu směrem na tramvaje do Katovic. Je tu také parkoviště pro 500 aut. Normálně pokračuje část tramvajových linek dál na východ směrem do Myslowic a Sosnowce, během letní návštěvy ale kvůli výluce končily tramvaje od Katovic tady nebo v sousední smyčce u tramvajové vozovny.
Nový terminál Zawodzie má velmi výrazné zastřešení nástupišť. K tramvajím se sem sjíždějí autobusy hlavně od východu. Žlutý čtyřdveřový autobus SOR patří myslowickému dopravci Transgór, červenokrémové vozy jsou ze sosnoweckého PKS.
Na novém přestupním terminálu Zawodzie byly zachyceny i tyto minibusy pro náhradní linky za tramvaje ve směru Myslowice.
Na jižním okraji Katovic ve čtvrti Brynów najdete další nový přestupní terminál s velkým parkovacím domem, který tu funguje od roku 2020. Tady jsou ukončeny tramvajové linky s číslem většinou končícím šestkou vedené severojižním směrem, které mají krátký souhrnný interval. Zde s autobusem z dopravního podniku trolejbusového města Tychy.
Od jihozápadu katovické konurbace přijíždí Solaris dopravce PKM Tychy do přestupního terminálu Brynow, kde je také parkovací dům pro cca 500 aut.
Jeden z 10 kloubových elektrobusů Solaris, které koupil v posledních letech katovický dopravce PKM. Ve své bezemisní flotile má také 10 Solarisů standardní délky a v průběhu roku 2023 by měly přibýt další.
Svazek „šestkových“ tramvajových linek vede z jižní konečné Brynów směrem na sever. Nejkratší z těchto linek má číslo 46 a končí hned na severním okraji Katovic ve smyčce Sloneczna. Na krátkých katovických linkách 41 a 46 se během letní návštěvy míchaly sólo a dvouvozové tramvaje.
Spolu s obnovou tramvajových tratí naštěstí probíhá také obnova vozového parku. Kdysi monotónní flotila klasických polských Konstalů 105Na se posupně ztenčuje a z celkového počtu cca 300 tramvají jich v nerekonstruované původní podobě zbývá už jen cca 70. K tomu je ale nutné připočíst jejich modernizace, které tu podstoupilo cca 90 vozů. Prvním nízkopodlažním tramvajím Alstom Konstal 116Nd už je přes 20 let a část z nich už omlazovací kúrou také prošla, stejně tak většina z 15 obousměrných ojetin z německého Frankfurtu nad Mohanem, které byly v rámci modernizace zjednosměrněny a získaly...
Většina tratí přímo v Katovicích je už po rekonstrukci. Jedinou výjimkou je severní trať do místních částí Welnowiec a Siemianowice s vysokou mírou zvlnění kolejí a četností pomalých jízd, se kterými se tu místní řidiči příliš netrápí.
Severní konečná na severní katovické trati v obci Siemianowice, kam dojíždí už jen část tramvají z Katovic a konec trati už je jednokolejný. I když už cca 90 původních Konstalů prošlo v minulosti výraznou modernizací, typické čtvery dveře jim tu zůstaly.
Velká většina autobusů katovického dopravce PKM je značky Solaris. Mnoho městských i příměstských linek je vedeno přes Plac Wolności v centru Katovic, kde se na kruhové tramvajové křižovatce otáčí část linek ve směru od centra. Od původních barev tohoto dopravce je odvozen jednotný nátěr autobusů v celém systému ZTM Metropolia.
Rok 2020 byl bohatý na nové dopravní terminály. Otevřeno bylo totiž také zcela nové mezinárodní autobusové nádraží ležící poněkud stranou od centra Katovic, asi 15 minut pěšky od hlavního vlakového nádraží východním směrem v ulici Sadowa. Zajíždí sem ale také mnoho autobusových linek MHD a na tramvaj je to pěšky asi 5 minut.
Přijedete-li do Katovic autobusem zpět po několika letech, nepoznáte to tu. K novému autobusovému nádraží v ulici Sadowa přiléhají také zastávky MHD s potřebným informačním i odbavovacím komfortem. Napříč celým integrovaným systémem jsou zavedeny metropolitní páteřní linky M, které co nejrychleji propojují jednotlivá města i obce a doplňují síť vlaků.
Také v Katovicích je nouze o řidiče, tak zkoušejí nalákat řidičky. Místní dopravce PKM disponuje poměrně moderním vozovým parkem, který se skládá z vozů značek Solaris, MAN, Mercedes-Benz nebo Volvo.
Kratší tramvaje Pesa „Gwarek“ jsou o jeden podvozek a jedny dveře chudší, než jejich delší kolegyně. Celkem jich bylo pořízeno 32 a potkáte je hlavně na východozápadních katovických linkách. Linka 7 normálně pokračuje z Katovic až do Bytomi, kvůli výluce ale byla zkrácena k vozovně Batory mezi Katovicemi a Chorzowem.
Jeden z modernizovaných Konstalů projíždí na katovicko-chorzowské lince 6 náměstím v centru starého Chorzowa, kde už před časem proběhla kompletní rekonstrukce trati a vyrostly zde také tyto atypické barevné označníky. O kus dál už ale momentálně koleje nevedly – probíhala rekonstrukce trati kolem místních bývalých továren, kde se dříve vyráběly právě tyto tramvaje.
Extrémně špatný stav tramvajových tratí v celé místní síti způsobuje extrémně velký počet výluk, které ale přinesou nově opravené koleje a naději v zachování naprosté většiny místních tramvajových tratí. Během návštěvy se nejezdilo také mezi Chorzowem a Świetochlowicemi.
Převážně jednokolejná trať přes Rudu Ślaskou používá linka 9. Toho času byla kvůli výluce odříznuta od Chorzówa a ukončena na kolejovém přejezdu zde v obci Zgoda. Proto zde musely být nasazeny obousměrné tramvaje, kterých má místní dopravce už celkem 25. Největší jejich flotilu tvoří 11 tramvají Moderus Modertrans MF16 z roku 2015.
I v nových obousměrných tramvajích Moderus Modertrans, které vznikly částečně ze starých Konstalů, je přítomen nízkopodlažní článek a digitální displeje, které zde standardně jako skoro všude v Polsku informují také o tom, kdo má zrovna svátek.
Velká obnova zcela novými tramvajemi začala v roce 2013 nákupem 30 dlouhých tříčlánkových jednosměrných tramvají Pesa 2012N. V posledních 3 letech bylo přikoupeno dalších 8 stejného typu a zároveň 32 kratších, ale rovněž tříčlánkových tramvají Pesa 2017N, které jsou oproti nim kratší o 1 podvozek a jedny dveře. Mezitím se do flotily podniku Tramvaje Ślaskie dostaly také tramvaje Moderus z Poznaně. V roce 2015 přišlo 11 obousměrných částečně nízkopodlažních tramvají Modertrans MF16, v roce 2020 pak bylo pořízeno 11 krátkých jednosměrných vozů Modertrans MF10 i 3 obousměrné vozy MF11, které po...
Dvojice modernizovaných Konstalů na velké zelené smyčce Chebzie uprostřed ničeho. Potkávají se tu tratě ze 4 směrů, v okolí je roztroušená zástavba i průmysl. Nedlouho po návštěvě se i tato velká zanedbaná smyčka odevzdala do péče bagrů.
Tramvaj z roku 1959 jezdící původně v polském Elblagu se stala ozdobou nové kruhové křižovatky poblíž velké přírodní smyčky Chebzie na kraji Rudy Ślaskie. 3 ze 4 tratí, které se tu potkávají, jsou jednokolejné.
Do smyčky Chebzie přijíždí obousměrná souprava tramvaj Konstal 111N z roku 1993, kterých tu mají celkem 6 vozů. Kabina řidiče je jen na jednom konci vozu, pro obousměrnost je tak potřeba mít vždy dva vozy zároveň.
Interiér raritních obousměrných vozů Konstal 111N, které mají oproti normálním tramvajím pouze jednokřídlé dveře na krajích vozu. Jen u kabiny řidiče jsou dvoukřídlé. Původně měly tyto vozy dovnitř skládací dveře. V místním provozu jezdí pouze 6 vozů.
V této tramvaji by původní obousměrný Düwag z Frankfurtu nad Mohanem hledal jen málokdo. Z původních 15 vozů jich bylo přestavěno už 10. V rámci toho byly tramvaje zjednosměrněny a byl nahrazen střední článek za nízkopodlažní. Zde na lince 5 ve vzorně zrekonstruovaném historickém centru města Zabrze na západním okraji místní tramvajové aglomerace.
Centrem města Zabrze projíždí kromě tramvají také místní autobusové linky. Kvůli rekonstrukci části tratí tudy jezdily také linky náhradní dopravy za tramvaje. Kousek odtud je vozovna Gliwice, kde tramvajová síť končí – město s tímto názvem se od tramvají odstřihlo už dávno. Tento SOR z roku 2017 patří dopravci z města Źory, který tu provozuje jednu z linek mířících právě přes dnes již autobusové Gliwice.
Místní autobusová linka spojující jednotlivá sídliště v Zabrze jezdící v intervalu 40 minut ve špičkách přijela do centra Zabrze v podání běloruského autobusu MAZ. Tato značka je zde poměrně hojně zastoupena.
Velká přestavba dopravní infrastruktury se týká i železnice. Toto zbylo z původního nádraží v Bytomi, kudy jezdí regionální vlaky S8 z Katovic směrem na severovýchod na Tarnowskie Góry a začíná tu také krátká linka S18 do nedalekých Gliwic.
Autobusové nádraží v Bytomi leží poblíž vlakového nádraží zcela mimo tramvajové tratě. Jedna z páteřních metropolitních linek M3 jezdí z Katovic přes Chorzow a Bytom až do města Tarnowskie Góry a ve špičkách jezdí každých 12 minut. Tato linka je také uváděna jako náhradní doprava za přerušený provoz přímé tramvajové linky spojující Katovice s Bytomí.
Nově opravený interiér vlakového nádraží v Bytomi čeká na dokončení rekonstrukce nástupišť a jejich zastřešení. Během návštěvy tu kvůli rekonstrukci jezdilo jen minimum vlaků.
Místní organizátor dopravy ZTM se stará nejen o tarif a jízdní řády, ale také o jednotnou podobu informací na zastávkách. Takto jsou rozlišena jednotlivá nástupiště na autobusovém nádraží v Bytomi. Digitální informační panely jsou na významnějších zastávkách už i zde samozřejmostí.
Jednotlivé metropolitní linky mají na zastávkách takováto schémata trasy. Linka M16 spolu s návaznou M116 zajišťuje přímé spojení Gliwic nebo Bytomi s letištěm Katovice, které se nachází na severním okraji aglomerace. Tyto linka je v provozu i v noci.
Místní dopravce TransPort projíždí autobusovým nádražím v Bytomi se čtyřdveřovým SORem BN12. Tento model je v místní aglomeraci oblíbený a mnoho těchto vozidel sem bylo dodáno i dlouho poté, co už byl v nabídce model NB.
Jeden z posledních pěti dosud nepřestavěných Düwagů původem z Frankfurtu nad Mohanem, které sem byly dovezeny pro zvládání četných rekonstrukcí zdejší zanedbané sítě. Těmto nesmrtelným strojům je už 50 let. 10 jich už ale bylo zjednosměrněno a znízkopodlažněno.
Díky existenci integrovaného systému v celé katovické konurbaci jsou mezi sebou koordinovány jednotlivé linky tramvají i autobusů a na jednu jízdenku můžete bez starostí cestovat po relativně obrovském území. Jednotlivá města mezi sebou propojují nové metropolitní autobusové linky značené písmenem M, které se většinou vyznačují dlouhou a co nejpřímější trasou, aby co nejrychleji propojily jednotlivá mnohdy velmi vzdálená města, a zpravidla jsou výrazně rychlejší než tramvaje. Na autobusech je nejvýraznější logo M zdejšího systému ZTM Metropolia a nové autobusy jednotlivých dopravců už mají...
Tramvajová konečná přímo uprostřed města Bytom na severozápadě aglomerace. Setkaly se tu modernizovaná dvojice Konstalů s původními vozy z roku 1975.
Modernizace se dočkala také speciální jednokolejná trať v Bytomi pro krátkou linku 38, kde byly do té doby provozovány historické obousměrné dvounápravové tramvaje Konstal N. Po nových kolejích následně vyjela linka 38 v říjnu 2023 už s novými obousměrnými tramvajemi Moderus. O víkendech je ale na jedno ze dvou pořadí stále nasazován historický vůz.
Centrum Bytomi je prošpikováno jednokolejnými tratěmi. Jedna z nich vede i touto pěší zónou u místního nákupního centra a právě pro ní projela již více než dvacetiletá tramvaj Alstom 116N.
Tady se bude na tramvajovou síť v Bytomi nově napojovat původně zcela samostatná krátká linka 38 k místním hřbitovům. Nově bude končit až na hlavní zastávce na místním největším náměstí.
Z centra Bytomi vede ještě dál na severozápad dlouhá trať do místního sídliště Stroszek, kde leží velká tramvajová vozovna.
Kvůli zachování provozu vozovny je prováděna rekonstrukce již dávno dosloužilé trati z Bytomi do čtvrti Stroszek za provozu po jedné koleji.
O tom, že trať z Bytomi k vozovně Stroszek potřebuje rekonstrukci jako sůl, není pochyb. Klapající a pomalu se vlnící tramvaje nejsou už dávno konkurenceschopné k souběžné silniční dopravě. Snad brzy už i tady budou moci lidé jezdit tramvají aspoň padesátkou.
Nejstarší typ modernizace původních Konstalů se obrací couváním na kolejovém trojúhelníku u vozovny Lagiewniki na hlavní trati z Katovic do Bytomi. Těchto modernizací, které byly prováděny kolem roku 2009, tu jezdí cca 20.
Centrem města Świetochlovice prochází tramvajová trať na pěší zóně. Normálně tudy jezdí linky 7 a 17, kvůli rekonstrukci trati zde byl trať ukončena ve směru od Bytomi a na lince 17 jezdily tyto nové krátké obousměrné tramvaje Modertrans Beta MF11 AC BD. Těch koupil dopravce v roce 2020 tři a po dokončení rekonstrukce trati pro krátkou linku 38 v Bytomi budou jezdit právě tam místo již historických tramvají Konstal N.
Na západě Katovic se dokončuje zcela nová krátká trať, která propojí severní a jižní trať z Katovic do Chorzowa.
Letní prázdniny znamenaly žně pro náhradní autobusové linky za tramvaje. Tyto linky nahrazovaly přerušený úsek mezi Katovicemi, Myslowicemi a Sosnowcem. Na lince do Myslowic jezdily dokonce minibusy.
Vlakové nádraží v Sosnowci, který leží východně od Katovic, bylo vzorně zrekonstruováno a v centru tohoto města už je většina tramvajových tratí také po rekonstrukci.
Sosnowecký dopravní podnik PKM disponuje poměrně velkým množstvím částečně nízkopodlažních autobusů Jelcz domácí výroby. Konkrétně tento nasazený na náhradní linku za tramvaje T15, byl vyroben v roce 2006.
Smyčka Milowice západně od Sosnowce leží zdánlivě uprostřed lesa. Ve skutečnosti je však obklopena poměrně velkým sídlištěm. Končí zde linky 21 a 24 a kromě nové Pesy tu odpočívala také zjednosměrněná tramvaj Düwag původem z Frankfurtu nad Mohanem.
Modernizovaný interiér zjednosměrněného Düwagu se změnil k nepoznání. Výrazné vnitřní orámování zadního čela odkazuje na původní uspořádání této tramvaje, kde kdysi byla kabina řidiče.
Také trať do Milowic je již nevalné kvality a rekonstrukci by potřebovala jako sůl. Zatímco tramvaje v Katovicích i ve městech na západ od něj mají většinou jednotné 15minutové intervaly, u linek vyjíždějících ze Sosnowce je většinou základní interval 20minutový.
Flotila vozových parků jednotlivých dopravců v celé aglomeraci se průběžně obnovuje, většinou logicky nejznámějším polským výrobcem Solaris. Poměrně velký podíl tu mají kloubové autobusy. Mezi zdejšími novými autobusy ale také najdete značky MAN či Volvo vyráběné v Polsku, nebo také Mercedes-Benz, ale i třeba běloruské MAZy, turecké Isuzu či Güleryuz nebo Iveco Streetway. V Katovicích i Sosnowci pořídily místní dopravní podniky také větší množství elektrobusů Solaris ve standardní i kloubové verzi. Ale třeba v Sosnowci se stále svezete i staršími Jelczy, i když i ty už jsou částečně...
Severní konečná pro linku 24 Konstantynów Okrzei, kde se tramvaje otáčejí couváním na kolejovém trojúhelníku za pomoci výpravčího, který pomáhá řidiči otočit se uprostřed poměrně rušné křižovatky. Tyto krátké jednosměrné tramvaje Modertrans byly pořízeny v roce 2020 v počtu 13 kusů.
Setkání jednosměrné tramvaje Modertrans Beta MF10 a 16letého autobusu Jelcz poblíž konečné linky 24 Konstantynów Okrzei. Těchto Jelczů jezdí v Sosnowci a okolí ještě přes 40.
Klikatý průchod interiérem tramvaje Moderus Modertrans MF10 je členitý nejen směrově, ale i výškově. Navzdory klasickým otočným podvozkům mají všechny dveře nízkou podlahu.
Tramvaje v katovické aglomeraci se nejen hromadně modernizují, ale vznikají zde také nové tratě. Nejnovějším přírůstkem byla 3 km dlouhá trať obepínající sídliště Zagórze východně od Sosnowce na konci roku 2022. do té doby končily tramvaje na severozápadním cílu tohoto čtvercového sídliště.
Nová konečná linky 15 jižně od sídliště Zagórze, Tato trať po prodloužení obepíná místní sídliště ze tří stran a podél nejnovějšího úseku rostou další nové domy. Kvůli výluce mezi Sosnowcem a Katovicemi tu v létě jezdila náhradní linka 35. Do centra Sosnowce se odtud dostanete za čtvrt hodiny, do centra Katovic to trvá o půl hodiny déle.
Elektrickými Solarisy disponuje nově také sosnowecký dopravce PKM. Jsou už v nových žlutých systémových barvách a jezdí tu 9 kloubových a 18 standardních vozů. Tento byl zachycen u vlakové zastávky Porabka poblíž dolu východně od Sosnowce.
Jedna z nejzajímavějších tratí směřuje ze Sosnowce do obce Kazimierz Górniczy. Linka 27 tu většinou jede jednokolejnými tratěmi, již značně použitými. Zanedlouho po návštěvě se i tato trať poddala bagrům a podstoupila omlazovací kúru.
Východní konečná linky 27 Kazimierz Górniczy se soupravou původních Konstalů z roku 1978. Těch tu v nezměněné podobě jezdí ještě cca 70.
Jeden z 11 obousměrných tříčlánkových Moderusů na velké kruhové tramvajové křižovatce poblíž zámku Bedzin.
Velmi vysloužilá trať z Bedzinu do města Dabrowa Górnicza a dál k místnímu největšímu průmyslovému kombinátu Huta Katovice. Na několika místech je trať svedena do jedné koleje a postupně i zde probíhá rekonstrukce trati, která to už opravdu potřebuje.
Jeden ze sólo jednosměrných Moderusů na krátké místní doplňkové lince 22 na dočasné konečné ve městě Dabrowa Górnicza. Dál do Huty Katovice už se musí náhradním autobusem, protože tu probíhá modernizace trati.
Starší Jelcz na náhradní lince T21 na cestě do Huty Katovice projíždí kolem místního dolu Bankowa. Vpravo už se rýsuje obnovená páteřní tramvajová trať.
Dočasně opuštěná tramvajová konečná u Huty Katovice, největšího hutního kombinátu v oblasti. Trať až do města Dabrowa Górnicza prochází celkovou renovací.
Autobusová konečná Huta Katovice ve městě Tworzeń. Po 14. hodině po konci ranní směny je tu čilý ruch a expresní autobusové linky odtud směřují do všech měst katovické konurbace. Tramvaje odtud aktuálně kvůli rekonstrukci nejezdí, ale ty slouží stejně primárně jen pro rozvoz do okolních sídlišť.
Páteří dopravy na delší vzdálenosti v celém Slezském vojvodství jsou regionální vlakové linky S provozované místním veřejným dopravcem Koleje Ślaskie. Za současné velké modernizace tratí i jednotlivých nádraží (aktuálně třeba v Bytomi nebo Chorzowě) se tu nakupují také nové nízkopodlažní elektrické jednotky pro jednotlivé regionální linky. Vlaky umožňují rychlé spojení také mezi jednotlivými městy katovické konurbace, proto se dají pořídit i kombinované jízdenky vlak+MHD. Intervaly na hlavních linkách se ve špičkách pohybují zpravidla kolem 30 minut i když úplně přesný takt tu ještě neznají.
I zde se ke slovu dostávají stále více autobusy turecké výroby, ať už pod vlastní značkou nebo v kooperaci s výrobcem Iveco. Tento Güleryuz z roku 2021 odjíždí na místní lince z Huty Katovice do okolních sídlišť.
Konečná tramvajové linky 22 ve městě Czeladz se proměnila v moderní přestupní terminál s autobusovými stanovišti a novou budovou s čekárnou.
Sólo Konstal z roku 1980 na jednokolejné trati pro linku 22 z Bedzinu do Czeladze severně od Sosnowce. I tato vysloužilá trať začala krátce po návštěvě procházet rekonstrukcí.
V centru Sosnowce u místního nádraží byl zachycen jeden z cca padesáti patnáctimetrových Solarisů sosnoweckého dopravce PKM. Vyroben byl už před 17 lety.
Schéma regionálních vlakových linek Slezského vojvodství, jejichž centrem jsou právě Katovice. Vlaky tvoří rychlou síť mezi jednotlivými městy aglomerace a do modernizace tratí i stanic tu jsou v posledních letech investovány obrovské peníze.