Po pěti letech od poslední návštěvy se místní veřejná doprava v mnohém proměnila a celkově zmodernizovala, a to nejen v oblasti infrastruktury či vozového parku, ale také v oblasti marketingu. Zdejší městský dopravce TL provozující metro, trolejbusy i autobusy, a nově i lokální vlaky LEB, nabízí cestujícím stále lepší služby a umí s nimi komunikovat. Neustále se zdejší cestující setkávají s novinkami, které dokazují, že veřejná doprava tu svým zákazníkům umí naslouchat. O to více, připravují-li se strategicky důležité projekty pro příští generace, jako je přestavba hlavního nádraží,...Po pěti letech od poslední návštěvy se místní veřejná doprava v mnohém proměnila a celkově zmodernizovala, a to nejen v oblasti infrastruktury či vozového parku, ale také v oblasti marketingu. Zdejší městský dopravce TL provozující metro, trolejbusy i autobusy, a nově i lokální vlaky LEB, nabízí cestujícím stále lepší služby a umí s nimi komunikovat. Neustále se zdejší cestující setkávají s novinkami, které dokazují, že veřejná doprava tu svým zákazníkům umí naslouchat. O to více, připravují-li se strategicky důležité projekty pro příští generace, jako je přestavba hlavního nádraží, novostavba tramvajové trati či povýšení nejvytíženějších trolejbusových linek.
Hlavní vstupní branou do Lausanne je hlavní vlakové nádraží, kde zastavují kromě husté sítě regionálních vlaků také vlaky dálkové – Lausanne totiž leží na páteřní trati směřující do Ženevy. Mezi lety 2000 a 2010 se počet cestujících přes Lausanne zdvojnásobil a dalšího dvojnásobku má zdejší nádraží dosáhnout v roce 2030. Potřebuje však na to být připraveno. Chystá se tedy obří projekt kompletní přestavby hlavního vlakového nádraží. V rámci ní má být rozšířeno kolejiště i prostory odbavovací haly – pod stávající historickou budovou má vznikout zcela nové podzemní podlaží, které by mělo být...Hlavní vstupní branou do Lausanne je hlavní vlakové nádraží, kde zastavují kromě husté sítě regionálních vlaků také vlaky dálkové – Lausanne totiž leží na páteřní trati směřující do Ženevy. Mezi lety 2000 a 2010 se počet cestujících přes Lausanne zdvojnásobil a dalšího dvojnásobku má zdejší nádraží dosáhnout v roce 2030. Potřebuje však na to být připraveno. Chystá se tedy obří projekt kompletní přestavby hlavního vlakového nádraží. V rámci ní má být rozšířeno kolejiště i prostory odbavovací haly – pod stávající historickou budovou má vznikout zcela nové podzemní podlaží, které by mělo být přímo navázané na stávající i nově plánovanou linku automatického metra. Dále se má zdvojnásobit kapacita trati mezi Lausanne a Ženevou. To vše nejpozději do roku 2030.
Klíčovým projektem pro žádoucí zkapacitnění a zkvalitnění veřejné dopravy je třetí linka metra. Ke stávající automatické lince M2 by měla přibýt podobná linka, M3, která bude s tou dnešní sdílet nejstrmější část trasy v centru, poté ale zamíří severozápadním směrem do čtvrti Blécherette, kam dnes jezdí trolejbusové linky 1 a 21. Zatím je vše ale jen na papíře. O něco blíže realizaci má první novodobá tramvajová linka v Lausanne, s označením T1. Ta by měla vést z centra na západ do města Renens, kde dnes končí také linka povrchového metra M1, které tam však jede z jihu a oklikou. Nová...Klíčovým projektem pro žádoucí zkapacitnění a zkvalitnění veřejné dopravy je třetí linka metra. Ke stávající automatické lince M2 by měla přibýt podobná linka, M3, která bude s tou dnešní sdílet nejstrmější část trasy v centru, poté ale zamíří severozápadním směrem do čtvrti Blécherette, kam dnes jezdí trolejbusové linky 1 a 21. Zatím je vše ale jen na papíře. O něco blíže realizaci má první novodobá tramvajová linka v Lausanne, s označením T1. Ta by měla vést z centra na západ do města Renens, kde dnes končí také linka povrchového metra M1, které tam však jede z jihu a oklikou. Nová tramvajová trať nahradí dnešní trolejbusovou linku 17 a město si od ní slibuje další rozvoj dnes nepříliš hustě zastavěných oblastí na její trase. Hotovo by mělo být kolem roku 2020.
Největší trolejbusová síť ve Švýcarsku se za posledních pět let také rozrostla. Vznikla nová tangenciální linka 25 vedená podél pobřeží Ženevského jezera a protažená až do sousedního města Renens, kam dnes vede vlak, metro M1 i trolejbus 17 severně od železniční trati. Nějakou dobu nebylo vyřešeno překřížení povrchového metra M1, a tak v části trasy musely jezdit trolejbusy na lince 25 bez trolejí. Všechny novější vozy však mají pomocný dieselový agregát, díky čemuž jsou dostatečně operativní. Nedávno byla ale vyzkoušena na jednom vozidle přestavba na pomocný bateriový pohon a zdá se, že...Největší trolejbusová síť ve Švýcarsku se za posledních pět let také rozrostla. Vznikla nová tangenciální linka 25 vedená podél pobřeží Ženevského jezera a protažená až do sousedního města Renens, kam dnes vede vlak, metro M1 i trolejbus 17 severně od železniční trati. Nějakou dobu nebylo vyřešeno překřížení povrchového metra M1, a tak v části trasy musely jezdit trolejbusy na lince 25 bez trolejí. Všechny novější vozy však mají pomocný dieselový agregát, díky čemuž jsou dostatečně operativní. Nedávno byla ale vyzkoušena na jednom vozidle přestavba na pomocný bateriový pohon a zdá se, že úspěšně. Postupně by tak mohly na baterky jezdit v nouzových případech všechny novější vozy.
Další trolejbusovou novostavbou bylo obnovení trati na severovýchodě města pro linku 6 v úseku mezi stanicí metra M2 Sallaz a konečnou Praz-Séchaud. Kompletně přestavěn byl také přestupní uzel u zdejší stanice metra. A linkové vedení doznalo ještě jedné změny – původní linka 7 byla rozdělena na 7 a 17 s tím, že sedmnáctka bude nahrazena novou tramvajovou tratí do Renens. Zajímavostí je, že trolejbus jezdí pouze na každé druhém spoji, ostatní totiž pokračují dál na západ a tam už troleje nevedou. Sedmička i sedmnáctka jsou jedny z posledních linek, kde lze ještě potkat sólo trolejbusy z konce...Další trolejbusovou novostavbou bylo obnovení trati na severovýchodě města pro linku 6 v úseku mezi stanicí metra M2 Sallaz a konečnou Praz-Séchaud. Kompletně přestavěn byl také přestupní uzel u zdejší stanice metra. A linkové vedení doznalo ještě jedné změny – původní linka 7 byla rozdělena na 7 a 17 s tím, že sedmnáctka bude nahrazena novou tramvajovou tratí do Renens. Zajímavostí je, že trolejbus jezdí pouze na každé druhém spoji, ostatní totiž pokračují dál na západ a tam už troleje nevedou. Sedmička i sedmnáctka jsou jedny z posledních linek, kde lze ještě potkat sólo trolejbusy z konce 80. let s vleky. Ty už jsou dnes pouze nízkopodlažní – stařičké vysokopodlažní vleky byly vyřazeny v roce 2013 v rámci velké dodávky 27 nových kloubových trolejbusů Hess v letech 2012-2013. Příští obnova vozidel se pravděpodobně odehraje dvoukloubovými trolejbusy pro chystané páteřní linky BHNS ve stopách dnešních nejvytíženějších linek 7 a 9. Během pár let by tak mělo nadobro odzvonit krátkým trolejbusům i s vleky.