Největší a nejstarší švýcarský trolejbusový provoz i jediný švýcarský provoz metra najdete právě v Lausanne, malebném frankofonním městě na svazích nad Ženevským jezerem. Od poslední návštěvy v roce 2012 ubylo starých legendárních trolejbusových vleků, přibylo však nových moderních trolejbusů, bylo prodlouženo několik trolejbusových tratí a také se toto i s aglomerací více než dvousettisícové město přiblížilo novostavbě tramvajové trati. Hlasitě se také mluví o zdvojnásobení kapacity zdejšího rušného hlavního nádraží i celé velmi vytížené železniční trati do Ženevy.

Po pěti letech od poslední návštěvy se místní veřejná doprava v mnohém proměnila a celkově zmodernizovala, a to nejen v oblasti infrastruktury či vozového parku, ale také v oblasti marketingu. Zdejší městský dopravce TL provozující metro, trolejbusy i autobusy, a nově i lokální vlaky LEB, nabízí cestujícím stále lepší služby a umí s nimi komunikovat. Neustále se zdejší cestující setkávají s novinkami, které dokazují, že veřejná doprava tu svým zákazníkům umí naslouchat. O to více, připravují-li se strategicky důležité projekty pro příští generace, jako je přestavba hlavního nádraží,...
Velmi fotogenické místo v centru Lausanne, kde se automatické metro M2 na chvilku podívá nad zemský povrch. V plánech je postavit novou linku M3, opět v podobě krátkých automatických vlaků – od nádraží by měla nová linka mířit na severozápad do čtvrti Blécherette.
Velmi sklonově náročné historické centrum Lausanne je protkáno veřejnou dopravou v několika úrovních včetně automatického metra M2. Jeho provoz je velmi spolehlivý, problémy však někdy bývají s prudkým dobržďováním do stanic.
Historická budova hlavního vlakového nádraží. Nyní se chystá projekt na kompletní přestavbu, při které by mělo vzniknout nové podzemní podlaží pod touto budovou i přilehlým náměstím, kde by měl být přímý přestup na metro.
Na nádraží se o plánované přestavbě dozvíte víc. Lausanne se začíná připravovat na předpovídané zdvojnásobení poptávky po železniční dopravě – tomu by měla odpovídat také posílená kapacita spojení do Ženevy, kam se odtud cestuje  nejčastěji.
Hlavní vstupní branou do Lausanne je hlavní vlakové nádraží, kde zastavují kromě husté sítě regionálních vlaků také vlaky dálkové – Lausanne totiž leží na páteřní trati směřující do Ženevy. Mezi lety 2000 a 2010 se počet cestujících přes Lausanne zdvojnásobil a dalšího dvojnásobku má zdejší nádraží dosáhnout v roce 2030. Potřebuje však na to být připraveno. Chystá se tedy obří projekt kompletní přestavby hlavního vlakového nádraží. V rámci ní má být rozšířeno kolejiště i prostory odbavovací haly – pod stávající historickou budovou má vznikout zcela nové podzemní podlaží, které by mělo být...
Asi nejstrmější stanice metra u hlavního nádraží, zde by se měla na původní stopu po bývalé zubačce v budoucnu napojit třetí linka metra. Plánovaná přestavba hlavního nádraží pravděpodobně změní také podobu stávající stanice metra.
Interiér automatických vozů na lince M2. Třetí linka metra by měla být v podobném duchu. Nedávno zde také proběhla změna odbavovacího systému – původní označovače jízdenek ve stanicích nahradily modernější validátory od české Mikroelektroniky.
Konečná stanice Ouchy-Olympique na břehu Ženevského jezera. Zde by měly společně s dnešní linkou M2 končit také vlaky nové linky M3.
Město Renens sousedící na západě s Lausanne, je konečnou pro linku povrchového metra M1, otevřenou v roce 1991. Trasa vede poněkud oklikou přes zdejší univerzitní kampus. V blízké době by měla začít stavba první novodobé tramvajové trati v Lausanne. Linka T1 by měla spojit Renens s Lausanne za 15 minut a nahradit dnešní trolejbusovo-autobusovou linku 17.
Klíčovým projektem pro žádoucí zkapacitnění a zkvalitnění veřejné dopravy je třetí linka metra. Ke stávající automatické lince M2 by měla přibýt podobná linka, M3, která bude s tou dnešní sdílet nejstrmější část trasy v centru, poté ale zamíří severozápadním směrem do čtvrti Blécherette, kam dnes jezdí trolejbusové linky 1 a 21. Zatím je vše ale jen na papíře. O něco blíže realizaci má první novodobá tramvajová linka v Lausanne, s označením T1. Ta by měla vést z centra na západ do města Renens, kde dnes končí také linka povrchového metra M1, které tam však jede z jihu a oklikou. Nová...
Přes 25 let staré vozy metra M1 byly nedávno oživeny svěžími a veselými barvami sedaček. Podobná inovace se týká i ostatních dopravních prostředků provozovaných městským dopravcem TL.
Následující dva spoje od každé linky najdete na informačních panelech ve stanicích. Informace o aktuálních odjezdech ze zastávky zjistíte nejen ve vozidle, ale také z čerstvé mobilní aplikace TL.
Regionální železnice LEB, mířící do Lausanne od severozápadu, končí v této podzemní stanici na centrálním uzlu Flon. Setkáte se zde se dvěma typy vlaků – tento je ten novější. Nedávno převzal provozování této linky zdejší městský dopravce TL.
Spolu s obměnou odbavovacího systému se v Lausanne chystá také celoplošná výměna jízdenkových automatů. Nový odbavovací systém má preferovat moderní způsoby placení, jako jsou mobilní telefony nebo platební karty.
Na některých příměstských linkách provozovaných dopravcem TL na severu Lausanne můžete potkat také tyto dvoupatrové autobusy. Linka 62 začíná na severní konečné metra M2.
Největší trolejbusová síť ve Švýcarsku se za posledních pět let také rozrostla. Vznikla nová tangenciální linka 25 vedená podél pobřeží Ženevského jezera a protažená až do sousedního města Renens, kam dnes vede vlak, metro M1 i trolejbus 17 severně od železniční trati. Nějakou dobu nebylo vyřešeno překřížení povrchového metra M1, a tak v části trasy musely jezdit trolejbusy na lince 25 bez trolejí. Všechny novější vozy však mají pomocný dieselový agregát, díky čemuž jsou dostatečně operativní. Nedávno byla ale vyzkoušena na jednom vozidle přestavba na pomocný bateriový pohon a zdá se, že...
Takto výrazně jsou označeny linky se změněnou trasou – informace se střídá přímo s označením linky a cíle na informačních panelech. U stanice metra Sallaz navazuje mimo jiné také trolejbusová linka 6, která byla od roku 2016 po 8 letech opět prodloužena do koncového úseku do zastávky Praz-Séchaud.
Na nově řešeném náměstí u stanice metra Sallaz, kde se prolíná provoz MHD s pohybem i pobytem pěších, navazují na metro nejen trolejbusy, ale také příměstská autobusová linka 65 – i na tu jsou nasazovány ve Švýcarku netradiční patrové autobusy.
Další trolejbusovou novostavbou bylo obnovení trati na severovýchodě města pro linku 6 v úseku mezi stanicí metra M2 Sallaz a konečnou Praz-Séchaud. Kompletně přestavěn byl také přestupní uzel u zdejší stanice metra. A linkové vedení doznalo ještě jedné změny – původní linka 7 byla rozdělena na 7 a 17 s tím, že sedmnáctka bude nahrazena novou tramvajovou tratí do Renens. Zajímavostí je, že trolejbus jezdí pouze na každé druhém spoji, ostatní totiž pokračují dál na západ a tam už troleje nevedou. Sedmička i sedmnáctka jsou jedny z posledních linek, kde lze ještě potkat sólo trolejbusy z konce...
Těchto kloubových trolejbusů jezdí v Lausanne již 62. Další nákup by se měl odehrávat ve dvoukloubových vozech pro nový koncept linek BHNS. Během návštěvy se v centru konala velká kulturní a akce, a tak byla většina trolejbusů odkloněna mimo své trasy – všechny mají pomocný dieselagregát, po úspěšném testování by ho však ve všech vozech měly nahradit baterie.
Konečná linky 6 Maladiére v jižní části města, kam dojel trolejbus kvůli objížďce bez pomoci trolejí. Linka 6 byla v roce 2016 prodloužena severovýchodním směrem. Poblíž této konečné projíždí také nová tangenciální linka 25, která míří až do sousedního města Renens.