Lipsko (3.12.2011)

Půlmilionové Lipsko je městem veletrhů. V předvánočním čase tu však vrcholí velkolepé vánoční trhy, které proměňují historické jádro města v jedno velké lidské mraveniště. Podobně jako jiná východoněmecká města i Lipsko zápasilo v devadesátých letech s odlivem obyvatel. Nepříznivý trend se však podařilo obrátit, i když na mnoha místech Lipsko vypadá spíš jako město duchů. Počtem obyvatel je na tom zhruba stejně jako Drážďany, které jsou hlavním městem spolkové země Sasko.

Lipská klasika - trojice složená z vozů T4D a z vlečného nízkopodlažního vozu NB4 od Bombardieru. Nejstarší tramvaje potkáte hlavně na lince 1.
Půlmilionové Lipsko je městem veletrhů. V předvánočním čase tu však vrcholí velkolepé vánoční trhy, které proměňují historické jádro města v jedno velké lidské mraveniště. Podobně jako jiná východoněmecká města i Lipsko zápasilo v devadesátých letech s odlivem obyvatel. Nepříznivý trend se však podařilo obrátit, i když na mnoha místech Lipsko vypadá spíš jako město duchů. Počtem obyvatel je na tom zhruba stejně jako Drážďany, které jsou hlavním městem spolkové země Sasko.
Automat na jízdenky a validátor elektronických jízdenek před nově otevřeným infocentrem na jižním okraji centra.
Dopravě v Lipsku vládnou pevnou rukou tramvaje, celková délka sítě dosahuje úctyhodných 150 km. Největší rozvojový projekt se však týká železnice. Po celkové přestavbě lipského hlavního nádraží, které je největším hlavovým nádražím v Evropě, je nutné vybudovat železniční tunel pod centrem města, aby zde mohl fungovat plnohodnotný S-Bahn, který by odvezl lidi až do samotného srdce města. Historické jádro je (pomineme-li autobusovou linku 89) bez dopravní obsluhy - tramvaje centrum objíždějí po vnitřním městském okruhu a i když je to z Hlavního nádraží nebo z jakékoli tramvajové zastávky na...
Pod centrem města se buduje železniční tunel, který byl měl zavést příměstské vlaky až do srdce města a povýšit zdejší S-Bahn na městskou železnici.
I když je hlavní nádraží po celkové rekonstrukci důstojnou branou do města (nádraží získalo nejen svěží vzhled, ale i mnoho obchodů a část nevyužitých kolejí byla přestavěna na parkoviště), současný rozsah kolejové sítě neumožňuje plně rozvinout potenciál železniční dopravy jako rychlého spojení města s předměstími. A právě probíhající výstavba tunelu pod centrem by měla přinést zcela nový model městské železnice. Tunelem by již koncem roku 2013 mělo projíždět všech budoucích 6 linek zdejšího S-Bahnu, který mimo jiné zajíždí také do nedalekého města Halle. Nyní zde nějaký zárodek S-Bahnu...
Nově otevřené dopravní infocentrum na jižním okraji historického centra má vtipně řešený interiér pomocí typicky dopravních prvků. Kromě toho zde získáte veškeré potřebné informační materiály.
Ale zpět k tramvajím. Ty jsou a budou základem městské dopravy v Lipsku. Tramvajové tratě vedou do všech hlavních čtvrtí i za město (například linka 11). Tramvaje také obsluhují všechna velká paneláková sídliště na okrajích Lipska. Linkové vedení tu před lety prošlo zeštíhlením, které přineslo přehlednější síť s kratšími intervaly (základní interval je tu 10 minut). Linky se dělí na tři svazky (červený, modrý a žlutý) podle toho, jakým způsobem objíždějí městské centrum.
Předvánočně nasvícený vchod do impozatntní budovy hlavního nádraží, které nedávno prošlo důkladnou rekonstrukcí včetně doplnění nákupní galerie.
Linkové vedení je již pár let poměrně stabilní. V prosinci 2011 došlo ke změně linky 14, která má oproti jiným linkám dvojnásobné intervaly a je ukončena u Hlavního nádraží. Jelikož obsluhuje jako jediná linka vedlejší trať na západě města a není vázaná na nic jiného, bylo rozhodnuto o zkrácení intervalů a změně trasy - linka bude nově polookružní a bude objíždět městské centrum. Zároveň již na ní nepotkáte sólo vozy T4D, ale pouze dvoučlánkové Leolinery.
Na lince 73 potkáte většnou hybridní autobusy. Nejvíce jich bylo dodáno švýcarskou firmou Hess. Linka 73 jako jedna z mála začíná přímo na hlavním nádraží. Potkává se zde s doplňkovou tramvajovou linkou 14, která od prosince 2011 mění trasu. Na lince 14 jezdí buď sólo T4D nebo dvoudílné tramvaje Leoliner místní produkce.
Na kolejích tu jezdí celkem 4 základní typy tramvají - nejstarší české vozy T4D jezdí buď samostatně (linka 14), ve dvojicích nebo i v trojicích (linky 1, 11), kdy posledním vozem je vlečný vůz, buď původní B4D nebo rekonstruovaný s nízkopodlažním středem, nebo zcela nový nízkopodlažní od Bombardieru. Dalším typem jsou nízkopodlažní tříčlánkové tramvaje NGT8, které byly do Lipska dodávány od roku 1996. Jelikož však bylo potřeba nahradit trojice klasických vozů, začaly do Lipska postupně proudit dlouhé nízkopodlažní tramvaje NGT12 XXL od Bombardieru ve dvou dvanáctikusových sériích.
První generace nízkopodlažních autobusů spolu s první generací nízkopodlažních tramvají v Lipsku u hlavního nádraží.
Koncem roku 2011 dorazily první z další devítikusové série, určené hlavně pro linku 11. Zajímavým vývojovým meziprvkem se staly tramvaje "Leoliner", vyráběné přímo v Lipsku. Jsou to částečně nízkopodlažní dvoučlánkové tramvaje, které bývají spřažené většinou do dvojic. Zajímavostí je, že první článek je kratší než druhý. Nízká podlaha je u této tramvaje v první polovině druhého článku. Všechny tramvaje jezdí ve firemním modrožlutém nátěru, prokládaném u novějších typů stříbrnou barvou.
Interiér kloubového nízkopodlažního hybridního autobusu Hess. Displej za kabinou řidiče zobrazuje princip hybridního pohonu a aktuální stav dobíjení baterií.
Autobusová síť je díky rozsáhlé síti tramvajové poměrně skromná - zdejší dopravní podnik LVB provozuje jen kolem stovky autobusů. Linkové vedení je celkem přehledné a čísla linek jsou přidělena podle světových stran. Linky s nulou na konci bývají páteřní a mají stejné intervaly jako tramvaje. Ostatní nepáteřní linky mají intervaly minimálně dvojnásobné (20-30 minut). Zvláštností je linka 89, která končí u hlavního nádraží a projíždí historické centrum po pěší zóně. Další zajímavostí jsou linky 72 a 73, jezdící spolu ve svazku a ukončené také u hlavního nádraží. Zde zas potkáte hybridní...
A zde ještě jednou hybridní Hess na druhé konečné u nákupního centra na východě města.
Vozový park byl v poslední době obnoven kloubovými hybridními autobusy. Po prvním hybridním Solarisu z roku 2007 přibylo v roce 2011 celkem 10 hybridních Hessů a 3 Citara. Koncem roku 2011 mají dorazit také hybridní MANy standardní délky pro linku 89. Jinak zde potkáte mnoho normálních naftových standardních Solarisů a kloubových Mercedesů. Poměrně velká dodávka Mercedesů je oblečena do zvláštní oblé karoserie "stříbrný šíp".
Linka 7 ve trojici s původním vlečným vozem B4D na konečné Böhlitz-Ehrenberg na severozápadě města.
Jak již bylo uvedeno, železnici v Lipsku rozmach teprve čeká. Již nyní zde však jezdí několik dopravců - kromě německých drah DB je to třeba také Veolia. Z Berlína sem také dvakrát denně zavítá expres Interconnex. S-Bahn mezi Lipskem a Halle, který jede přes mezinárodní letiště, se jmenuje "Halleipzig". Jediný smutný pohled je na ryze městskou linku S1 do zdejšího sídliště Grünau, která je toho času mimo provoz.
A to už je nové výstaviště na severovýchodě města se Solarisem na místně-obslužné lince 86, která tu navazuje na tramvaj a o zastávku dál i na vlak.
Na novém výstavišti je ukončena linka 16, provozovaná v novými nízkopodlažními soupravami Bombardier.
První série lipských nízkopodlažních tramvají typu NGT8 před budovou hlavního nádraží. Přechod přes přednádražní třídu je velmi rušný.
Trojice na lince 1 přijíždí do zastávky Hlavní nádraží. Tady se potkává červený a modrý svazek linek.
Nejnovější tramvajový typ NGT12-LEI od Bombardieru jezdí v Lipsku již ve 24 exemplářích. Svojí délkou je ekvivalentní trojici vozů T4. Na konci roku 2011 mělo přibýt několik dalších.
Také páteřní linka 89 končí u hlavního nádraží a jezdí přes pěší zónu v centru na jih do čtvrti Connewitz. Během vánočních trhů však byla odkloněna mimo centrum.
Od hlavního nádraží také vyjíždějí nejrůznější nostalgické jízdy pro turisty. Od dvoupatrových autobusů přes staré turistické midibusy až po tento starý švýcarský "poštovní" autobus.
Druhý nejvýznamnější dopravní uzel Augustusplatz východně od centra. Téměř dokončena je nová budova zdejší univerzity, co vypadá jako kostel.
Barevný zastávkový označník na křižovatce u Nové radnice, jejíž strašidelně impozantní budova je na obrázku také.
Tramvaj NGT8 v pozadí s jedním ze zdejších mrakodrapů. Linka 9 jede od čtvrti Markkleeberg, což je čtvrť na jihu mezi pískovcovými jezery, a jede se tam po jednokolejné trati.
"Stříbrný šíp" na páteřní lince 70 na konečné linky 2 u památníku Bitvy národů, která proběhla v roce 1813. V tomto zvláštním designu byly dodávány Mercedesy do Lipska a Hannoveru. Nikam jinam.
Předchůdce kulatých "Stříbrných šípů", které potkáte na páteřních linkách poměrně často i v sobotu.
Autobusová smyčka u břehu nového jezera Markkleeberg, toho času využívaná pro autobus náhradní dopravy za tramvaj 11, která sem však nevede. Proto sem náhradní autobusy také jezdí bez cestujících pouze čerpat přestávky. Nově napuštěné pískovcové jezero nabízí netušené možnosti rekreace pro celé Lipsko. O to víc by bylo vhodné tramvaj prodloužit o pár set metrů na pláž.
A ještě jednou Mercedes, oblečený do oblé karoserie "Stříbrný šíp". Příkladně řešená přestupní zastávka mezi tramvají a autobusem v uzlu Connewitz.
V uzlu Connewitz začíná také linka 89, která projíždí historickým jádrem města a končí u Hlavního nádraží. Koncem roku 2011 vyjely na tuto linku kromě Solarisů také hybridní MANy.
Informační nástěnka v kloubovém autobusu a klasický cinkací označovač jízdenek.
Třídílná částečně nízkopodlažní tramvaj na lince 10 přijíždí na hlavní nádraží kolem dalšího z lipských mrakodrapů.
Daleko za Lipsko míří západním směrem meziměstská tramvajová linka 11 - zde na konečné v městečku Schkeuditz před místní radnicí. Místní obyvatelé mohou zvolit kromě tramvaje také rychlejší S-Bahn.
Předvánoční atmosféra v plném proudu na hlavním nádraží v Lipsku - největším hlavovém nádraží v Evropě. V hlavní hale široké téměř 300 metrů vznikla dvoupatrová nákupní pasáž.
Dvoupatrové vozy pro nový S-Bahn mezi Halle a Lipskem, tzv. "Halleipzig" využívá nové infrastruktury mezi těmito dvěma blízkými městy.
Do Lipska jezdí z Berlína také soukromý dopravce Interconnex s jednopodlažními elektrickými jednotkami.
A aby těch soukromých dopravců nebylo málo, tady je motorák dopravce MRB skupiny Veolia, který zajišťuje část regionálních vlaků v okolí Lipska.