Lodź - autobusy (červenec 2005)

Autobusové linky doplňují bohatou síť tramvajových linek. Autobusy jsou v jednotném rudožlutém nátěru a tak zhruba z jedné třetiny jsou nízkopodlažní.

Modernizace autobusů postupuje o poznání rychleji než u tramvají. Klimatizovné Volvo na lince do lodžské "Stromovky".
Autobusové linky doplňují bohatou síť tramvajových linek. Autobusy jsou v jednotném rudožlutém nátěru a tak zhruba z jedné třetiny jsou nízkopodlažní.
Polské Solarisy se v lodžských ulicích také množí.
Zvláštností lodžských autobusových linek je, že zde jezdí na jednotlivých linkách jak standardní, tak kloubové autobusy. Z krátkého pohledu to opravdu vypadá, že zde se mezi kloubovými a standardními vozy moc nerozlišuje. Možná je v tom ale skrytý nějaký systém.
Moderní nízkopodalžní Volvo z klimatizací také pro cestující.
Linky jsou očíslovány 50 až 99, část linek má přívlastek A, což znamená, že jedou pouze v části linky, ale na zastávkách mají společný jízdní řád. V nočním provozu, tedy od cca 22:30 jezdí noční linky čísel 151 až 158.
Interiér Ikarusu 280 s druhými dveřmi posunutými dopředu.
Ještě jsou tu linky hraniční, například linka 6, která vyjíždí za město a platí na ní 2 tarify. Tuto linku provozuje soukromý dopravce s pestrým vozovým parkem. Používá ojeté autobusy značek Mercedes-Benz, Man či Volvo. K vidění je i ojetý městský Renault s vysokou podlahou.
Těchto neobvyklých Ikarusů jezdí v Lodži hodně. Také autobusy mají první polovinu dveří vyhrazenou pro řidiče.
Městský dopravní podnik (MPK) provozuje mnoho druhů autobusů. Dožívající kloubové Ikarusy 280 s dvoj i čtyřdílnými dveřmi z let 1988-1990, dále jejich modernější verze z devadesátých let. Ta se od původních Ikarusů odlišuje posunutými druhými dveřmi v přední části autobusu a automatickou převodovkou.
Další z Ikarusů na veliké křižovatce u nádraží Kaliska.
Nejstaršími standardními vozy jsou hranaté vysokopodlažní Jelczy, jejichž podlaha je opravdu vysoko. Tyto stroje se interiérem velmi blíží Ikarusům. Mají motor uprostřed a velmi nepohodlné koženkové sedačky s propadajícími se opěradly. Dále tu jezdí jejich klouboví nástupci, již z nižší podlahou a motorem vzadu, pár nejnovějších Jelczů je již nízkopodlažních.
Starý Jelcz má velmi vysokou podlahu a mnoho dílů pochází z Ikarusu.
Éra nízkopodlažních vozidel tu začala asi poměrně brzy, někdy v polovině devadesátých let. Nejstarší nízkopodlažní autobusy jsou značky Mercedes-Benz, jezdí tu i několik novějších Mercedesů Citaro, které tu již také něco zažily. Asi nejrozšířenější značkou autobusů v Lodži se stalo Volvo, standardní a kloubové. Tyto autobusy mají vyklápěcí dveře a k vidění jsou i nejnovější kousky. Jelikož jsme v Polsku, nesmějí v Lodži chybět ani vydařené Solarisy Urbino, pouze však dvanáctimetrové.
Mercedes-Benz Citaro. Nepříliš vzorná údržba se postupně podepisuje na jeho technickém stavu.
Údržba vozového parku zrovna vzorná není tak jsou vozy orezlé a i novější Citara vypadají zanedbaně. Snad se podobného osudu nedočkají i nejnovější Volva, chvályhodně vybavená klimatizací.
Nízkopodlažní Volva jsou nejpočetnější nové autobusy v Lodži.
K lodžským autobusům také patří celá síť nákupních linek. V Lodži rostou hypermarkety jako houby po dešti a ke každému (například Tesco, Géant, Carrefour) jezdí aspoň jedna nákupní linka. Tyto bezplatné autobusy provozují soukromí dopravci, kteří si pro tento účel zakoupili ojeté dvoudveřové nízkopodlažní Mercedesy z Německa.
Na nákupních linkách provozují soukromí dopravci různé ojetiny z Německa.
Soukromí dopravci však neprovozují jen nákupní linky, ale i vybrané městské linky na okrajích města. Příměstské linky do okolních měst stále ovládají podniky PKS (něco jako ČSAD u nás) a z velké části se na těchto linkách stále drží malé kulaté Autosany.
Příměstskou linku 6, která odjíždí z aut.st. Kaliska, provozuje také soukromý dopravce, i když logo nad autobusem paří dopravnímu podniku.
Možno je však vidět i novější hranaté dvanáctimetrové Autosany či nejnovější autobusy značky SOR, vyráběné v Polsku pod značkou Solbus. K vidění tu také byla dodávka Mercedes, provozovaná nedalekým podnikem PKS. Do tohoto mikrobusu byli nacpáni i čtyři stojící cestující se skloněnými hlavami.
Do tohoto mikrobusu bylo natěsnáno asi 20 lidí.
Na samotném okraji Lodže leží městská část Nowosolna, která se pyšní ojedinělou křižovatkou. Do jednoho místa totiž ústí 8 ulic se všech směrů. Křižovatka je neřízená a naprosto nepřehledná.
Kloubový Jelcz, v přední části nízkopodlažní.
Centrum Lodže se chlubí předlouhou pěší zónou, po které se prohánějí cyklisté, rikši pro turisty a jednou za hodinu také historická linka dopravního podniku, označená písmenem A. Zde jezdí historický autobus, ale již s novým motorem.
Replika historického autobusu jezdí na zvláštní lince po pěší zóně ve středu Lodže.
Pohled na výšku oken svědčí o částečné nízkopodlažnosti tohoto polského výrobku.
Soukromý dopravce provozuje na lince 6 také ojetý Citybus z Francie.
Jeden z mnoha původních Ikarusů 280 v Lodži. Kloubové autobusy jezdí i na linkách, kde se to absolutně nevyplatí.