Malé historické francouzské město Metz, česky Méty, se 118 tisíci obyvateli poblíž hranic s Německem, Lucemburskem i Belgií na řece Mosele se v roce 2013 zapojilo do skupiny měst s metrobusovými linkami BRT. Dvě páteřní linky vedené v souhrnném pětiminutovém intervalu centrem města ve vyhrazených koridorech naprosto změnily ráz místní autobusové MHD. A to nejen díky autobusovým silnicích, ale také díky dvoukloubovým futuristickým autobusům Van Hool. Pro velký úspěch se nyní plánuje třetí páteřní linka, která v roce 2025 nahradí jednu z dalších běžných linek. Ostatní autobusová MHD je rozdělena na skupiny linek podle významu i charakteru, pět z nich označených písmenem L je páteřních. V historickém centru fungují také dvě minielektrobusové linky a v letní sezóně je v provozu i krátká lodní linka na jedné z mnoha vodních cest, které vedou středem města.

Páteř místní MHD tvoří od roku 2013 dvě speciální autobusové linky linky Mettis A a B. V rámci vlny zavádění nových tramvajových provozů ve Francii se i v Métách rozhodovali, jestli zavedou tramvaj. Nakonec vyhrálo levnější řešení v podobě těchto páteřních linek, které se v podstatě v centru jako tramvaj chovají. Mají zde v celé délce vyhrazené koridory, které mohou použít i ostatní autobusové linky, a jezdí zde 27 dvoukloubových futuristických hybridních autobusů Van Hool Exquicity. Tyto kolosy jsou výrazné samy o sobě, ale také díky použití čtyř různých pastelových barev, do kterých jsou...
Obě superpáteřní linky Mettis jezdí kolem hlavního nádraží v souhrnném intervalu 15 minut. Těchto dvoukloubových hybridních autobusů Van Hool Exquicity tu jezdí od roku 2013 celkem 27.
Dvoukloubové metrobusy tu jezdí ve čtyřech pastelových barvách. Páteřní linky A a B jezdí ve vyhrazených koridorech a fungují zde v podstatě jako tramvaj, i když bez kolejí. Nyní se chystá již třetí taková linka.
Autobusy Van Hool vypadají velmi podobně zepředu i zezadu, i když jsou pouze jednosměrné. MHD tu funguje pod značkou Le Met a provozuje jí dopravce TIMM vlastněný Keolisem, SNCF a městem Méty. Mettis je značka superpáteřních linek A a B.
Zastávka metrolinek A a B u hlavního nádraží. I když je autobusová silnice centrem města využívaná i ostatními linkami MHD, zpravidla mají tyto linky samostatné zastávky.
Další barevná varianta autobusů MHD. Takto vypadají zdejší vozy veřejné dopravy od roku 2013, kdy došlo k hierarchizaci zdejší autobusové sítě. Centrem města projíždějí tyto linky ve vyhrazených koridorech, v některých úzkých ulicích je vedena pouze MHD. Je neuvěřitelné, že takto někde vypadá MHD už 10 let.
Hlavní nádraží leží v ideální poloze na okraji historického centra. Městem projíždí také rychlovlaky TGV mezi Paříží a Štrasburkem. Zklidněné náměstí před nádražím patří pěším, cyklistům a MHD. Zastavují tu také obě páteřní linky Mettis.
Obě páteřní linky Mettis přijíždějí před hlavní nádraží tímto podjezdem, za ním pak vedou do východní části města, kde se jejich trasy rozdělují. Každá z linek jezdí v intervalu 10 minut, v okrajových obdobích dne a v neděli jezdí každou půlhodinu.
Zastávkové informace včetně kompletní mapy sítě a detailu centra. Kromě linek Mettis jsou tu dále páteřní linky Lianes, ostatní základní linky Citeis, příměstské linky Proxis a doplňkové linky Navette. U každého druhu linek je uveden přibližný interval.
Ukázka ulice v historickém centru, která už 10 let patří pouze MHD a kudy projíždí autobusové linky mezi centrálním přestupním bodem République a hlavním nádražím. I takto se dá v menších městech preferovat veřejná doprava bez nutnosti stavět koleje.
Zelený metrobus jede po autobusové silnici historickým centrem vedle historické brány. Díky těmto linkám byl okolní automobilový provoz v centru silně zredukován a i ostatní autobusové linky tak jezdí výrazně pravidelněji a dostanou se tam, kde je lidé potřebují.
Setkání obou metrobusových linek A a B na další části společné autobusové silnici centrem mezi náměstím Republiky a mostem přes řeku Moselu poblíž světoznámé katedrály.
Centrální přestupní zastávka République na stejnojmenném náměstí, kde se potkávají všechny páteřní linky MHD. Nyní se tady začíná připravovat druhá metrobusová stopa centrem města pro již třetí linku Mettis C. Hotovo by mělo být v roce 2025.
S výraznou barevností exteriéru dvoukloubových Van Hoolů dokonale ladí také pohodlný interiér. Díky otočným zadním nápravám opisuje zadní článek trajektorii toho předního a pro 24 metrů dlouhé vozidlo tak není potřeba žádných extra prostorových nároků.
Prostorný a přesto velmi pohodlný a vizuálně příjemný interiér dvoukloubových kolosů Exquicity. Jeho barvy vždy ladí s jednou ze čtyř variant zevnějšku. I MHD může být hravá a působit pozitivně i jako prevence proti vandalismu.
Dvě metrobusové linky „Mettis“ jsou doplněny dalšími pěti páteřními linkami „Lianes“ označenými jako L1 až L5, které jezdí v intervalu 10-15 minut. Na nich jezdí zpravidla kloubové autobusy. Ostatní základní linky mají název Citeis, příměstské linky Proxis a doplňkové linky Navette. Mezi nimi jsou i dvě bezplatné minibusové linky 81 a 83 v historickém centru města v okolí světoznámé katedrály. Všechny páteřní linky se potkávají v zastávce République na stejnojmenném náměstí v centru, mnoho z nich pak jede také přes nedaleké hlavní nádraží s monumentální kamennou budovou. Aktuálně se začíná...
Pohled na podobu zadního (třetího) článku vozidla Van Hool Exquicity. Poměrně velkou část zádě zabírá motorový prostor i v kombinaci s designovým řešením, kdy zadní čelo vypadá stejně jako přední.
Západní konečná linky B v univerzitním kampusu za řekou Moselou blízko historického centra. K 27 současným autobusům bude pro linku C s plánovaným startem v roce 2025 nutné pořídit další vozidla.
Detailní jízdní řád páteřní linky B se základním intervalem 10 minut. Projet si celou trasu trvá zhruba půl hodiny, linka A je cca o 10 minut delší. Společný úsek obou linek je dlouhý 5,5 km.
Detail okolí konečné zastávky linky B v univerzitním kampusu, který omývají z obou stran vody řeky Mosely. Jedním z plavebních kanálů proplouvá také místní lodní linka Navette O mezi historickým centrem Mét a předměstím Longeville. Oranžovou čarou je znázorněna trasa páteřních linek Mettis, které se pak spojují, aby projely centrem města společně na východ.
Kromě metrobusových linek Mettis tvoří páteř MHD ještě dalších 5 linek „Lianes“ označených L1 až L5. Variantní ukončení některých linek je pak značeno malými písmeny „a“ až „f“. Na těchto páteřních linkách potkáte většinou kloubové autobusy, kterých tu jezdí 45, většinou model Citaro od Mercedesu.
Další vrstvou autobusových linek jsou linky Citrus s čísly C11 až C17. Zde poblíž hlavního nádraží jeden z nejstarších modelů Citelis. Měly by tu ale ještě jezdit i starší Agory. Většinu vozového parku standardních autobusů ale opět tvoří Mercedesy Citaro.
Autobusový koridor v centru pro linky Mettis využívají i ostatní linky MHD. Páteřní linka L5 vede od západu na jih a právě tam se její trasa větví, proto je zde ještě doplňkové označení malými písmeny „e“ a „f“. Tato malá písmena jsou unikátní v rámci všech linek. Ve flotile kloubových autobusů je také pět starších modelů Volvo a cca 15 ještě starších Agor od Irisbusu / Renaultu.
Nejmenší autobusové linky MHD jezdí pod značkou Navette a mají různá čísla od N18 až po N93. Také tyto minibusy většinou od výrobce Dietrich na podvozku Mercedes-Benz ctí pestrou barevnost systému Le Met.
Kromě 27 dvoukloubových kolosů Van Hool Exquicity, které tu jezdí už úctyhodných 10 let, potkáte na linkách MHD provozovaných pod hlavičkou Le Met dopravním podnikem TIMM (vlastněným Keolisem, SNCF a městem Méty) dalších cca 150 autobusů různých délek a ve čtyřech různých barevných nátěrech, stejně jako autobusy Van Hool. Pro páteřní linky je určeno zhruba 45 kloubových autobusů, zbytek tvoří většinou autobusy standardní délky. Pak je tu také několik midi- a minibusů pro doplňkové linky. Naprostou většinu vozového parku tvoří autobusy Mercedes-Benz Citaro, potkáte tu ale ještě i starší Agory...
Na minibusových linkách N81 a N83, které jezdí zdarma v historickém centru, potkáte i tyto dva elektrobusy Bolloré Bluebus.
V uzlu před hlavním nádražím se potkávají metrobusové linky s těmi ostatními, zde mají oddělené vozovky i zastávky. Hlavní doplňkové linky Citadine C11 – C14 jezdí v intervalu 15-30 minut. Celkem je pro MHD vyčleněno 180 autobusů od šestimetrových až po 24metrové.
Starší dvoupodlažní regionální elektrické vlaky na hlavním nádraží. Ten červený patří Lucemburským drahám, které společně se SNCF provozují linku ze Štrasburku přes Méty do