Poměrně rozsáhlá síť milánského metra se rozrostla o v pořadí pátou linku, po vzoru předchozí linky M5 je nová M4 také plně automatická. První úsek linky M4 byl otevřen v roce 2022 a vede z nejbližšího milánského letiště Linate do centra města. V roce 2023 byla linka prodloužena o necelé dva kilometry v centru a nyní se chystá velké prodloužení o 8 km dál na západ. Tato plně automatická linka bude mít celkem 15 km, 21 stanic a jezdit na ní bude 47 čtyřvozových souprav Hitachi Rail (ex AnsaldoBreda), podobných jako na starší lince M5. nový úsek má být otevřen ještě v roce 2024. Další...Poměrně rozsáhlá síť milánského metra se rozrostla o v pořadí pátou linku, po vzoru předchozí linky M5 je nová M4 také plně automatická. První úsek linky M4 byl otevřen v roce 2022 a vede z nejbližšího milánského letiště Linate do centra města. V roce 2023 byla linka prodloužena o necelé dva kilometry v centru a nyní se chystá velké prodloužení o 8 km dál na západ. Tato plně automatická linka bude mít celkem 15 km, 21 stanic a jezdit na ní bude 47 čtyřvozových souprav Hitachi Rail (ex AnsaldoBreda), podobných jako na starší lince M5. nový úsek má být otevřen ještě v roce 2024. Další prodloužení sítě se chystá na dveřním konci červené linky M1, která má být prodloužena o dvě stanice.
Na první třech trasách klasického metra, které vznikaly postupně do roku 1964, přibyly nové soupravy typu Leonardo s výraznými čely ve tvaru loga milánského dopravního podniku ATM. Úplně nejnovější soupravy tohoto typu se od svých předchůdkyň liší tmavě šedou barvou boků. Díky nim vypadají již tak tmavé stanice linek M1 a M2 ještě ponurejší. Na nejstarší červené lince M1 ale stále potkáte staré vozy ze 70. a 80. let, které však prošly celkovou modernizací. Jejich typická čela s velkými kulatými světly jim ale zůstala.Na první třech trasách klasického metra, které vznikaly postupně do roku 1964, přibyly nové soupravy typu Leonardo s výraznými čely ve tvaru loga milánského dopravního podniku ATM. Úplně nejnovější soupravy tohoto typu se od svých předchůdkyň liší tmavě šedou barvou boků. Díky nim vypadají již tak tmavé stanice linek M1 a M2 ještě ponurejší. Na nejstarší červené lince M1 ale stále potkáte staré vozy ze 70. a 80. let, které však prošly celkovou modernizací. Jejich typická čela s velkými kulatými světly jim ale zůstala.
Milán je světoznámý především svou rozsáhlou tramvajovou sítí i provozem nesmrtelných legendárních tramvají typu Peter Witt, kterým bude už brzy 100 let. Z původních 502 vozů jich jezdí ještě téměř 140 a většina z nich je ve vzorném technickém stavu díky průběžným opravám. Druhý nejstarší typ je z druhé poloviny 50. let a tyto dvoučlánkové tramvaje Stanga také jezdí ještě skoro všechny. Část z nich prošla větší úpravou interiéru. Posledním vysokopodlažním typem je tříčlánková „Jumbotram“ z let 1976-7. Z rovné stovky kusů je polovina výrazněji modernizována. První nízkopodlažní tramvaje...Milán je světoznámý především svou rozsáhlou tramvajovou sítí i provozem nesmrtelných legendárních tramvají typu Peter Witt, kterým bude už brzy 100 let. Z původních 502 vozů jich jezdí ještě téměř 140 a většina z nich je ve vzorném technickém stavu díky průběžným opravám. Druhý nejstarší typ je z druhé poloviny 50. let a tyto dvoučlánkové tramvaje Stanga také jezdí ještě skoro všechny. Část z nich prošla větší úpravou interiéru. Posledním vysokopodlažním typem je tříčlánková „Jumbotram“ z let 1976-7. Z rovné stovky kusů je polovina výrazněji modernizována. První nízkopodlažní tramvaje dorazily do Milána až v roce 2000 v podobě designových Eurotramvají, dnes nasazovaných na linku 15. V provozu je už jen část – tento revoluční typ tramvaje si tu zřejmě příliš nerozumí s poměrně náročnými životními podmínkami.
Trvanlivějším, a úspěšnějším se ukázal následovník Eurotramvají – sedmičlánkové Sirio a pětičlánkové Sirietto od AnsaldoBredy. Celkem bylo těchto plně nízkopodlažních housenek dodáno v letech 2002-9 úctyhodných 116 kusů, 68 z nich je v kratší pětičlánkové verzi. Všechny stávající městské tramvaje jsou jednosměrné. To hodlá změnit dlouho očekávaná dodávka nových tramvají Stadler Tramlink, které by snad již brzy měly zasáhnout do provozu – prototypy jsou v Miláně na zkouškách už od roku 2022. Celkem obsahoval původní kontrakt možnost odebrat 80 tramvají, nově byla podepsána další smlouva až na...Trvanlivějším, a úspěšnějším se ukázal následovník Eurotramvají – sedmičlánkové Sirio a pětičlánkové Sirietto od AnsaldoBredy. Celkem bylo těchto plně nízkopodlažních housenek dodáno v letech 2002-9 úctyhodných 116 kusů, 68 z nich je v kratší pětičlánkové verzi. Všechny stávající městské tramvaje jsou jednosměrné. To hodlá změnit dlouho očekávaná dodávka nových tramvají Stadler Tramlink, které by snad již brzy měly zasáhnout do provozu – prototypy jsou v Miláně na zkouškách už od roku 2022. Celkem obsahoval původní kontrakt možnost odebrat 80 tramvají, nově byla podepsána další smlouva až na 50 dalších tramvají, z toho 25 v delší pětičlánkové verzi. Všechny nové tramvaje mají být obousměrné a mají se použít i na dočasně opuštěné příměstské linky 178 a 179. Jako první by měly nové vozy ochutnat linku 31 na severu města.
Milánská tramvajová síť se za poslední roky rozrostla jen minimálně – konkrétně o necelé dva kilometry na jejím samotném jižním okraji ve městě Rozzano na příměstské lince 15. Poslední ryze příměstská linka 179 však v roce 2022 dojezdila a s ní i prastaré vysokopodlažní soupravy složené ze tří obousměrných vozů s jedním párem dveří. Zatím tedy koleje na lince 179 do městečka Limbiate leží ladem, stejně jako sousední trať do Desia (ta osiřela již v roce 2011). Na obou linkách se ale již brzy plánuje návrat, a to v podobě nových obousměrných tramvají Stadler Tango. Část obnovené trati do Desia...Milánská tramvajová síť se za poslední roky rozrostla jen minimálně – konkrétně o necelé dva kilometry na jejím samotném jižním okraji ve městě Rozzano na příměstské lince 15. Poslední ryze příměstská linka 179 však v roce 2022 dojezdila a s ní i prastaré vysokopodlažní soupravy složené ze tří obousměrných vozů s jedním párem dveří. Zatím tedy koleje na lince 179 do městečka Limbiate leží ladem, stejně jako sousední trať do Desia (ta osiřela již v roce 2011). Na obou linkách se ale již brzy plánuje návrat, a to v podobě nových obousměrných tramvají Stadler Tango. Část obnovené trati do Desia (zde se bude oproti dnešní stopě dokonce prodlužovat), využije dnešní, ale prodloužená linka 4. A plánuje se také prodloužení jedné z nejnovějších linek č. 7 na severních předměstích.
Trolejbusy v Miláně nedávno oslavily 90 let existence. Jejich největší sláva byla v 70. letech, kdy bylo v provozu 360 vozidel. Nyní sice už jen 130, ale aktuálně probíhá jejich radikální obnova. K 30 kloubovým Solarisům Trollino z roku 2022 nyní probíhá dodávka další 60 parciálních trolejbusů stejného typu, což znamená postupné vyřazení nejstarších typů vysokopodlažních trolejbusů včetně flotily standardních vozů Socimi/Iveco z 80. let. Během návštěvy najížděly zkušební kilometry bez lidí další nové vozy, ale na lince 93, která byla dřív doménou krátkých trolejbusů, bylo možné svézt se ještě...Trolejbusy v Miláně nedávno oslavily 90 let existence. Jejich největší sláva byla v 70. letech, kdy bylo v provozu 360 vozidel. Nyní sice už jen 130, ale aktuálně probíhá jejich radikální obnova. K 30 kloubovým Solarisům Trollino z roku 2022 nyní probíhá dodávka další 60 parciálních trolejbusů stejného typu, což znamená postupné vyřazení nejstarších typů vysokopodlažních trolejbusů včetně flotily standardních vozů Socimi/Iveco z 80. let. Během návštěvy najížděly zkušební kilometry bez lidí další nové vozy, ale na lince 93, která byla dřív doménou krátkých trolejbusů, bylo možné svézt se ještě několika posledními kloubovými vozy Socimi z počátku 90. let. Vyřazena už je i část novějších Cristalisů z let 2006-7. Stále v plné síle je ale 45 Van Hoolů, které potkáte hlavně na okružních linkách 90 a 91. Tyto protisměrné linky jezdí ve špičkovém intervalu 3 minuty a je pro ně každý den potřeba téměř 60 vozidel.
Milánské autobusy pod hlavičkou dopravního podniku ATM zažívají revoluční proměnu a ekologickou očistu. Právě totiž byla dokončena pětiletá dodávka 250 elektrobusů Solaris ve 12metrové verzi. Díky tomu je už pětina autobusového parku elektrická. Tím to ale nekončí. V příštích letech má být dodáno přes 100 kloubových elektrických Solarisů a více než 150 standardních elektrobusů Iveco E-way. Do roku 2026 chce mít milánský DP polovinu autobusů elektrických (včetně trolejbusů) a do roku 2030 má být jeho flotila plně bezemisní. Před touto elektrickou vlnou byly do Milána dodávány hybridní autobusy...Milánské autobusy pod hlavičkou dopravního podniku ATM zažívají revoluční proměnu a ekologickou očistu. Právě totiž byla dokončena pětiletá dodávka 250 elektrobusů Solaris ve 12metrové verzi. Díky tomu je už pětina autobusového parku elektrická. Tím to ale nekončí. V příštích letech má být dodáno přes 100 kloubových elektrických Solarisů a více než 150 standardních elektrobusů Iveco E-way. Do roku 2026 chce mít milánský DP polovinu autobusů elektrických (včetně trolejbusů) a do roku 2030 má být jeho flotila plně bezemisní. Před touto elektrickou vlnou byly do Milána dodávány hybridní autobusy Iveco Urbanway. Nejstaršími mohykány ve flotile ATM jsou cca 15leté Mercedesy Citaro a Citelisy od Iveca. Ty nejstarší ještě v oranžové barvě.
Systém příměstské a regionální železnice v celé Lombardii je postaven na přehledné síti linek, z nichž ty hlavní jsou označeny písmenem S a tvoří hustou síť příměstských vlaků. Velká část z nich využívá průjezdné tunelové trasy skrz centrum Milána, neboli Passante. Ta byla zprovozňována v letech 1997-2008 a dnes jezdí mnohavozové dvoupodlažní elektrické jednotky tímto tunelem se 6 podzemními stanicemi ve špičkách každých 6 minut. V posledních letech se pustil místní monopolní dopravce Trenord do velké obnovy vozového parku. Pro vytížené regionální linky pořídil už 80 dvoupodlažních...Systém příměstské a regionální železnice v celé Lombardii je postaven na přehledné síti linek, z nichž ty hlavní jsou označeny písmenem S a tvoří hustou síť příměstských vlaků. Velká část z nich využívá průjezdné tunelové trasy skrz centrum Milána, neboli Passante. Ta byla zprovozňována v letech 1997-2008 a dnes jezdí mnohavozové dvoupodlažní elektrické jednotky tímto tunelem se 6 podzemními stanicemi ve špičkách každých 6 minut. V posledních letech se pustil místní monopolní dopravce Trenord do velké obnovy vozového parku. Pro vytížené regionální linky pořídil už 80 dvoupodlažních elektrických jednotek „Caravaggio“ od Hitachi Rail, na méně vytížené linky posílá už cca 40 jednopodlažních elektrických jednotek „Donizetti“ od Alstomu a pro neelektrifikované tratě nyní koupil cca 30 motorových jednotek „Colleoni“ od Stadleru.