Monako (24.8.2013)

Druhý nejmenší stát na světě a současně druhý nejhustěji osídlený stát - to je Monacké knížectví, které se rozkládá na útesech skalnatého Azurového pobřeží, obklopené Francií, ležící na důležité spojnici Nice s Itálií. Tím je dán také dopravní charakter tohoto v podstatě městského státu. Monakem prochází páteřní železniční trať spojující Nice s Itálií, po které jezdí nejen dálkové vlaky včetně TGV, ale také dvoupodlažní regionální elektrické vlaky v krátkých intervalech. Přes Monaco vede také několik souběžných silničních tahů - dálnice vysoko v kopcích i pobřežní vyhlídková silnice.

Jedna z mnoha městských serpentin, kde se také jezdí slavné automobilové závody. Monacký dopravce obnovuje vozový park hybridními nízkopodažnmi autobusy Van Hool.
Druhý nejmenší stát na světě a současně druhý nejhustěji osídlený stát - to je Monacké knížectví, které se rozkládá na útesech skalnatého Azurového pobřeží, obklopené Francií, ležící na důležité spojnici Nice s Itálií. Tím je dán také dopravní charakter tohoto v podstatě městského státu. Monakem prochází páteřní železniční trať spojující Nice s Itálií, po které jezdí nejen dálkové vlaky včetně TGV, ale také dvoupodlažní regionální elektrické vlaky v krátkých intervalech. Přes Monaco vede také několik souběžných silničních tahů - dálnice vysoko v kopcích i pobřežní vyhlídková silnice.
Linka 4 jako jediná nesjíždí dolů k přístavu, ale zůstává na městských terasách a spojuje východní a západní okraj města. Na této lince jako jediné jsou také provozovány nízkokapacitní autobusy.
Zatímco páteřní železnici nikde na povrchu Monackého knížectví nepotkáte (trať vede celá ve skále, i když vysoko nad hladinou moře), meziměstské autobusy především na lince 100 potkáte na celém pobřeží Monaka - přes den se tu jezdí každých 7-8 minut, přičemž část spojů je zajištěna kloubovými autobusy. Tuto linku provozuje městský dopravce z Nice (Lignes d´Azur) a je velmi vytížená, možná nejen díky výhledům a častým zastávkám na pobřežní trase, ale také díky velmi nízké ceně jízdného oproti vlakům. Vlakové nádraží "Monaco-Monte Carlo" sice leží skryto v podzemí, ale přitom je...
Konečná linky 2 "Jardin Exotique" leží na jedné z nejpůsobivějších vyhlídek na město. Zároveň se zde nachází botanická zahrada. Interval všech linek je víceméně jednotný, ve všední den jezdí každá linka v intervalu 8-11 minut.
Samotná městská doprava v Monaku je provozována monackou dopravní společností CAM s hrdým znakem Monackého knížectví na svých autobusech. Městské autobusy mají samostatný tarif, jednotlivá jízda stojí 2 EUR, celodenní jízdenka pouze 5 EUR. V provozu je 5 denních linek (čísla 1 až 6 bez 3) a 1 noční linka. Denní linky pokrývají jednotlivé části tohoto extrémně kopcovitého města, většina z nich pak zajíždí k mořskému přístavu. Do historického centra na skalní poloostrov (La Roche) však zajíždějí pouze linky 1 a 2. Všechny linky mají víceméně jednotné intervaly (cca 8-11 minut ve všední dny,...
Jediná železniční trať vede přes Monaco celá pod zemí a spojuje Nice s italským městem Ventimiglia. Kromě dvoupodlažních osobních vlaků, které brázdí Azurové pobřeží v krátkých intervalech, tu zastavují také některé dálkové vlaky.
Vozový park je jednotný - tvoří ho autobusy Van Hool, nové vozy jsou dodávány s hybridním pohonem. Nastupuje se předními dveřmi s jednotlivou jízdenkou, všemi dveřmi s předplatními jízdenkami. Všechny zastávky jsou na znamení (před nástupem je nutno mávat). Na zastávkách najdete informace o příjezdech v reálném čase i mapy sítě. Linky MHD hojně využívají nejen místní obyvatelé, ale také turisté, o které tu zejména v létě není nouze. Denní linky jezdí cca do 21 hodin, poté nastupuje jediná noční linka N, která jezdí ve všední dny pouze do půlnoci každou půlhodinu, o víkendových nocích se...
Podzemní železniční stanice Monaco-Monte Carlo. Stanice vznikla v roce 1999 a nahradila původní 2 oddělené stanice. Délka nástupiště odpovídá možnosti zastavování dálkových vlaků.
Spojovací chodba s pohyblivým chodníkem jako jedna z mnoha přístupových cest na jediné vlakové nádraží. Jelikož toto nádraží leží ve skále pod zemí, ale zároveň vysoko nad hladinou moře, s okolní hustou zástavbou ho spojuje spletitá síť chodeb a výtahů. Již na nástupišti se ale dozvíte, odkud vám jede nejdříve autobus MHD.
Jedna z hlavních zastávek v centru u přístavu Hercule, kudy projíždí kromě midibusové linky č. 4 všechny linky zdejší MHD. Jezdí tudy i meziměstská linka mezi Nice a Mentonem. Na každé zastávce najdete aktuální příjezdy autobusů.
Dálkový autobus na rychlíkové lince, která po dálnici spojuje Monaco a Menton s mezinárodním letištěm v Nice. Většina cestujících ale využívá zastávkovou linku 100, která vede podél Azurového pobřeží.
Každá zastávka je kromě on-line informací o příjezdech spojů vybavena mapou sítě a jízdními řády jednotlivých linek. Celým městem také projíždí noční linka, která jezdí večer cca od 21 hod. do půlnoci v půlhodinových intervalech, o víkendových nocích jezdí až do rána každou hodinu.
Konečná zastávka linky 2 Saint Roman ve východní vyvýšené části města. O kus dále ještě pokračuje midibusová linka 4.
U konečné zastávky linky 6 "Larvotto" si můžete zkrátit cestu do ulic o několik úrovní výše veřejným výtahem. Takových zkratek je v členitém Monaku několik.
Další nový hybridní autobus u slavného monackého kasína. Jezdí sem linky 1, 2 a 6. Všechny zastávky jsou na znamení a ti, kdo nemají předplatní jízdenku, musí nastupovat předními dveřmi.
Cestu přes přístav Hercule ke knížecímu paláci zkracuje tento přívoz. Linka "Bateaubus" je zařazena do systému MHD a jezdí od 8 do 20 hodin ve 20minutových intervalech.
Náměstí na poloostrově La Roche, kde se nachází knížecí palác a také starobylé uličky historického centra. Zajiždí sem linky MHD č. 1 a 2. Souhrnný interval tedy ani v neděli neklesá pod 10 minut. Zájem turistů o zdejší autobusy je značný.
Oblíbená meziměstská linka 100 projíždí také centrem Monaka a zastavuje na většině zastávek MHD. Kvůli vysokému zájmu především turistů jsou na většinu spojů ukončených v Monaku nasazeny kloubové autobusy.